Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2009., 23:29   #10021
Quote:
solman kaže: Pogledaj post
Pasti može ono što većini nije poželjno.
Ono što većina želi, teško da će tako lako pasti. To je stvarno elementarna logika.
Ne kaki
Marijan is offline  
Old 05.06.2009., 23:30   #10022
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
2 solman, potpuno si u pravu i pogodio si bit
I ti isto


tak se tu ne razgovaramo

atlantis
Marijan is offline  
Old 05.06.2009., 23:37   #10023
Quote:
solman kaže: Pogledaj post
Pasti može ono što većini nije poželjno.
Ono što većina želi, teško da će tako lako pasti. To je stvarno elementarna logika.
A ako se i dogodi drastičan pad cijelog tržišta kakav neki priželjkuju, onda će tek doći do uletavanja špekulativnog kapitala.
Po meni je realno da dođe još do daljnje korekcije, ali će se ona ipak odnositi na ono što se nikako ne može nazvati luksuzom, pa čak niti iznadprosječnim.
Jer ako i stoje tisuće neprodanih stanova, oni su većinom u nekoj srednjoj ili nižoj kategoriji. Kad vidim te zgrade koje zjape skroz prazne, vidim i razloga za to, ne možeš tražiti brdo novaca za nešto što nije atraktivno..
Sve pada , pa i najpozeljniji objekt ukoliko za nj nema kupca,spekulativnog ili onog koji tu uistinu misli zivjet.
Korekcija zanimljiva vecini se i odnosi na sasvim prosjecne stanove, bas one koji su se prodavali po prosjecnih 2000E+
Sto se spekulativnog kapitala tice, u silaznoj fazi vjerujem da ce ipak odmarati i da nece masovno uletjeti prije trenutka kad i ako se cijene spuste na nivo 2002/3e godine, koje su po meni bila godine razumnih cijena.

Quote:
solman kaže: Pogledaj post
Što se cijele te priče oko cijene gradnje tiče, mislim da je ona za kupca relevantna samo ako isti procjenjuje da li mu se više isplati samom graditi ili kupiti gotovo. A naročito je ta priča besmislena u visokourbaniziranim sredinama gdje ima malo ili nimalo praznog zemljišta.
Izjava stoji, donekle.
Naravno da ce prodajna cijena (skoro) uvijek biti izad gradevinske, inace nitko ne bi ni gradio.
Ipak, zanimljivo je znati, jer kad trziste razluci "postenu" cijenu, onda se formira i svijest rizika te kupnje.
Meni je prihvatljiva cijena osrednjeg novog stana na osrednjoj lokaciji
1000-1200 Eur/m2, i ne bojim se kupiti po toj cijeni - tj.ne bih strahovao da ce mu cijena pasti.
Iznad 1400 ni u ludilu ne bih platio. Makar mogu.

Quote:
solman kaže: Pogledaj post
Osim toga, rekao sam već par puta, tko misli da ga investitor pljačka, neka si gradi sam. Pa kad kupujete auto, je li raspravljate o profitu proizvoođača ? Da vi prodajete svoj stan ili kuću, da li bi tražili "fer" cijenu ili maks. što ga možete dobiti u datom momentu ? Što je recimo s onima koji trguju dionicama ? Sigurno su jako tužni kada ih uvale nekom naivcu po visokoj cijeni. Ali već i sama ta rasprava je dokaz da nekretnine ipak nisu "obična roba". Sumnjam da bi u vezi ikoje druge robe na tržištu bilo toliko politike i emocija, s obje strane.
Sigurno da nema emocija i da se uvijek nastoji zaraditi koliko se moze.
Realna cijena je ona koju kupac misli platit.
Ali, ukoliko odstupanje trzisne i "postene" postane enormno, dolazi do ovog cemu svjedocimo - krize, pada volumena prodaje, pada cijena i svjesnosti od rizika koju nosi kupnja nekretnine - naime, broj kupaca nije beskonacan.
U nas se desio fenomen booma cijena kojem je kumovao financijski nepismen narod sam - sam pao, sam se slomio.
Iz ove krize izaci ce malo pametniji.
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Old 05.06.2009., 23:43   #10024
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Hajde ti onda objasni koja se stavka u troskovniku tehnike promijenila kada su cijenu na istoj lokaciji odlucili dignuti sa 2000 na 2500 E?
Investitor uracunao i 50% ucesca za jahtu ?
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Old 05.06.2009., 23:59   #10025
http://www.vecernji.hr/newsroom/blac...04440/index.do

Quote:
U Splitskoj banci poručuju da interpretacija udruge GI-POS nije realna jer bi u nekim scenarijima kamata mogla biti i negativna, odnosno očekivalo bi se da banka plaća klijentu za korištenje stambenog kredita"
Ovi su doduse 2007 kupili na vrhuncu, ali su zato dobili POS cijenu i negativnu kamatu
Ko kaze da su popusili svi oni koji su kupili prije dviej godine?
PetBorut is offline  
Old 06.06.2009., 00:52   #10026
U stvari prava je istina da će građevinske firme nastaviti graditi kao lude mada je potražnja splasnula, to će se svakako dogoditi, hahahaha
ronaldo is offline  
Old 06.06.2009., 00:55   #10027
Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post
Koje ce se dogoditi zbog ???

Bageri ce porusiti 10,000 stanova?
Ljudi ce masovno poceti kupovati?
Banke ce davati kredite kao i prije?
Otvoriti ce se par tisuca dobro placenih radnih mjesta?
Dovoljno je samo da se prodaja nastavi ovakvim tempom, i to je to

Nakon toga gradit će se broj stanova shodno potražnji na tržištu, na taj način će se tržište nekretnina stabilizirati, uvjeren sam da to nije teško za shvatiti...
ronaldo is offline  
Old 06.06.2009., 00:56   #10028
"Sve u svemu i ja sam zadovoljan stanom, sve funkcionira kako treba, tko god mi dođe u posjet se oduševi stanom, njihov odnos prema kupcima je loš ali se to i nije neki problem ako je kupac zadovoljan stanom.
Ne znam kakve su cijene jer nisam u toku ali mi se čini da su najpovoljniji u kvartu, položaj je sjajan pa primječujem da stanovi polako "nestaju", malih više nema, ostali su stanovi od cca. 60-tak kvadrata koji iz dana u dan pronalaze kupce pa preporučam da što prije razmislite o kupnji jer kriza će proći a novi preojekti se ne otvaraju pa bi se lako moglo desiti da krajem godine dođe do nestašice stanova na određenim lokacijama."

Nagradno pitanje, tko li je ovo napisao nedavno na "Kutku za Profektusovce".
maq is offline  
Old 06.06.2009., 00:59   #10029
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Nogometnim rjecnikom-da si sudac, vec bi bio optuzen za mito
Prepristan si i ocito navijas za odrzavanje suludih cijena -
ili se samo meni tako cini


Onda lose mislis jer krivo tumacis/zanemarujes ocite cinjenice


U ovom slucaju, zbilja je dijametralno drugacija od onog kako je ti interpretiras.
I najvecim je laicima jasno da je daljnji pad neminovan, samo je pitanje koliki.
O rastu nema govora - eventualno zadrzavanju cijena "dobrih" nekretnina.
Ne znam zašto bi navijao za bilo šta i kakvu to korist postižem na ovom mjestu time

Koje činjenice ??? ja sam iznio činjenice ???

Sačuvaj me bože največih laika, zar to nisu oni koji su masovno ulagali u fondove ???

Imaju li ti LAICI i nekakav argument ? Još ga nisam čuo ?
ronaldo is offline  
Old 06.06.2009., 01:01   #10030
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post

Da nisi ti mozda Danijel Babic? Iste stvari sam od njega slusao krajem prosle godine.
Nista od toga prijatelju moj.
Haha, evo još argumenata
ronaldo is offline  
Old 06.06.2009., 01:02   #10031
Quote:
ronaldo kaže: Pogledaj post
U stvari prava je istina da će građevinske firme nastaviti graditi kao lude mada je potražnja splasnula, to će se svakako dogoditi, hahahaha
Pad cijena izmedu ostaloga uzrokuje i veci pad potraznje (strah potencijalnih kupca + strozi kriteri kreditiranja +...) nego pad ponude (raste zelja ljudi/spekulanta da prodaju po ovim cijenama - usporavanje gradnje).
masimo1 is offline  
Old 06.06.2009., 01:06   #10032
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
Pad cijena uzrokuje veci pad potraznje (strah potencijalnih kupca + strozi kriteri +...) nego pad ponude (raste zelje ljudi da prodaju po ovim cijenama - usporavanje gradnje).
Slažem se, reakcija na to je strmoglavi pad izgradnje novih kvadrata, kao u svakoj teoriji nakon svake krize dolazi ekspanzija, o tome i govorim cijelo vrijeme ali neki misle da će potražnja padati a ponuda rasti što je za umrijet od smjeha
ronaldo is offline  
Old 06.06.2009., 01:07   #10033
Quote:
ronaldo kaže: Pogledaj post


Ne znam zašto bi navijao za bilo šta i kakvu to korist postižem na ovom mjestu time

Koje činjenice ??? ja sam iznio činjenice ???

Sačuvaj me bože največih laika, zar to nisu oni koji su masovno ulagali u fondove ???

Imaju li ti LAICI i nekakav argument ? Još ga nisam čuo ?
Ti ne navijas, nego negiras. U svrhu opravdanja svoje odluke da kupis stan od Profektusa u Spanskom po najvisoj cijeni.
maq is offline  
Old 06.06.2009., 01:10   #10034
U zadnja tri mjeseca prodano 2.000 stanova

http://www.tportal.hr/biznis/novaciu...0-stanova.html

Vodeći se logikom da je 'prazan stan najskuplji stan', investitori i banke u zadnja su tri-četiri mjeseca poduzeli niz akcija oživljavanja zamrlog tržišta nekretnina. Iako to, unatoč očekivanjima, nije značilo i značajniji pad cijena kvadrata, čini se da su kupci svejedno zagrizli

Prva je s akcijskom prodajom u ožujku krenula Raiffeisen banka (RBA), koja nije štedjela novca za snažno oglašavanje. Uz povoljniju kamatnu stopu i nešto nižu cijenu, ponuđen je 631 stan, od kojih je do danas prodano više od 135, a ukupni promet je oko 11 milijuna eura.

Nakon RBA, sa sličnim akcijama su krenuli Hypo i Erste, odakle javljaju da su zadovoljni interesom kupaca, a prema svemu sudeći 'bankarskoj ofenzivi' pridružit će se uskoro i Zagrebačka banka. Prema riječima Nikolića, zahvaljujući akciji banaka došlo je do dinamizacije tržišta nekretnina te se u zadnjih tri mjeseca prodalo oko dvije tisuće novoizgrađenih stanova.

'Ako se nastavi ovaj trend u sljedećim mjesecima broj stanova na zalihi će pasti ispod sedam do osam tisuća. Prema svemu sudeći tržište se stabilizira. Očekuje nas novi investicijski ciklus kojeg će obilježiti smanjenje broja građevinskih tvrtki. Radit će se samo oni projekti koji imaju tržišnu prođu te neće doći do drastičnog pada cijena osim za neatraktivne stanove', predviđa Nikolić.

Međutim, bez obzira na sve, čini se da su i takvi 'šminkerski potezi' bili dovoljni da tržište nekretnina živne, što govori da je potražnja za stanovima u Hrvatskoj još uvijek jaka te da reagira i na najmanje pozitivne pomake.

vunduker is offline  
Old 06.06.2009., 01:12   #10035
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
Po meni pogresno interpretiras brojke na koje se naslanjas. Slijede pogresni zakljucki.

Nemam vremena, da se upustam u analiziranje balance sheet-a HNB, sto tocno jim koji broj znaci i kako su se brojke s vremenom (06, 07, 08, ...)mijenjale, jer tek bi to dalo pravu sliku. Vise vjerujem brojkama i interpretaciji koje je stavio Chariot. Samo sto bi dodao, da je prosjecan kredit vjerojatno puno blize 50k nego 100k, zbog prihoda stanovnistva, itd.
Više vjerujem službenom izvješću HNB-a nego neimenovanim podatcima sa foruma !!!

Ne intepretiram ništa, brojke su jasne, uzeo sam prosječnu cijenu stana cca. 100.000€, moguće je da je manja ???, u tom slučaju više je stanova prodano, također nisam računao učešće koji ljudi daju kod kupovine stana, prema tome broj stanova je bitno veći, cca. 3.000-3.500 stanova, ja sam bio oprezan pa sam izašao sa samo 2.500 stanova...
ronaldo is offline  
Old 06.06.2009., 01:13   #10036
Quote:
ronaldo kaže: Pogledaj post
Slažem se, reakcija na to je strmoglavi pad izgradnje novih kvadrata, kao u svakoj teoriji nakon svake krize dolazi ekspanzija, o tome i govorim cijelo vrijeme ali neki misle da će potražnja padati a ponuda rasti što je za umrijet od smjeha
Zbog brzeg pada potraznje (u usporedbi sa padom ponude) moze jos neko vrijeme na trzistu rasti, ako nista drugo, "relativna ponuda nekretnina" u smislu:
"nekretnina na trzistu"/"kupuje se nekretnina na mijesec"
To je samo po sebi dovoljno za pad cijena.

I ne zaboravi, da (ako/kada) stvari krenu na gore, na trziste ce polako poceti dolaziti i nekretnine ciji vlastniki su u financijskim problemima, itd.
masimo1 is offline  
Old 06.06.2009., 01:13   #10037
Quote:
vunduker kaže: Pogledaj post
U zadnja tri mjeseca prodano 2.000 stanova

http://www.tportal.hr/biznis/novaciu...0-stanova.html

Vodeći se logikom da je 'prazan stan najskuplji stan', investitori i banke u zadnja su tri-četiri mjeseca poduzeli niz akcija oživljavanja zamrlog tržišta nekretnina. Iako to, unatoč očekivanjima, nije značilo i značajniji pad cijena kvadrata, čini se da su kupci svejedno zagrizli

Prva je s akcijskom prodajom u ožujku krenula Raiffeisen banka (RBA), koja nije štedjela novca za snažno oglašavanje. Uz povoljniju kamatnu stopu i nešto nižu cijenu, ponuđen je 631 stan, od kojih je do danas prodano više od 135, a ukupni promet je oko 11 milijuna eura.

Nakon RBA, sa sličnim akcijama su krenuli Hypo i Erste, odakle javljaju da su zadovoljni interesom kupaca, a prema svemu sudeći 'bankarskoj ofenzivi' pridružit će se uskoro i Zagrebačka banka. Prema riječima Nikolića, zahvaljujući akciji banaka došlo je do dinamizacije tržišta nekretnina te se u zadnjih tri mjeseca prodalo oko dvije tisuće novoizgrađenih stanova.

'Ako se nastavi ovaj trend u sljedećim mjesecima broj stanova na zalihi će pasti ispod sedam do osam tisuća. Prema svemu sudeći tržište se stabilizira. Očekuje nas novi investicijski ciklus kojeg će obilježiti smanjenje broja građevinskih tvrtki. Radit će se samo oni projekti koji imaju tržišnu prođu te neće doći do drastičnog pada cijena osim za neatraktivne stanove', predviđa Nikolić.

Međutim, bez obzira na sve, čini se da su i takvi 'šminkerski potezi' bili dovoljni da tržište nekretnina živne, što govori da je potražnja za stanovima u Hrvatskoj još uvijek jaka te da reagira i na najmanje pozitivne pomake.

Upravo tako !!!
ronaldo is offline  
Old 06.06.2009., 01:16   #10038
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
Zbog brzeg pada potraznje (u usporedbi sa padom ponude) moze jos neko vrijeme na trzistu rasti, ako nista drugo, "relativna ponuda nekretnina" u smislu:
"kupuje se nekretnina na mijesec"/"nekretnina na trzistu"
To je samo po sebi dovoljno za pad cijena.

I ne zaboravi, da (ako/kada) stvari krenu na gore, na trziste ce polako poceti dolaziti i nekretnine ciji vlastniki su u financijskim problemima, itd.
I dalje se slažem s tobom, u situaciji još gore recesije takvi problemi su lako mogući, tada se dešava raspad cijelog sistema i ekonomije općenito...
ronaldo is offline  
Old 06.06.2009., 01:18   #10039
Quote:
maq kaže: Pogledaj post
Ti ne navijas, nego negiras. U svrhu opravdanja svoje odluke da kupis stan od Profektusa u Spanskom po najvisoj cijeni.
Da si bolje prekopao temu na koju se pozivaš primjetio bi da sam stan kupio 2006 kada je cijena bila najniža, niža nego danas
ronaldo is offline  
Old 06.06.2009., 01:20   #10040
Isti clanak, samo izostavljeno u gornjem quotu:

"Mjesečna najamnina za stanove s pravom otkupa je taman kolika je i prosječna rata kredita na 30 godina, između 600-700 eura po četvornom metru. Tako da, ako ne mislite zaista kupiti taj stan, ta se opcija ne isplati. Za akcijsku prodaju također se može reći da nije donijela ništa novoga, jer su cijene za većinu kupaca još uvijek paprene. Prosječna cijena stana u akciji RBA koja je obuhvatila sve veće gradove je 1.600 eura po metru četvornome, a samo u Zagrebu 1.800 eura."
maq is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:06.