Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Stvaranje glazbe

Stvaranje glazbe Glazbena oprema, note, tablature, poduka, bendovi forumaša...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2006., 13:39   #1
Pitanje za midi majstore

Zanima me slijedeće:

znam da se postoje klavijature, sintisajzer, midi kontroler koji mogu USB-om spojiti na comp i da se na taj način uz Cubase i sl. mogu praviti midi glazbene datoteke. O tome sam puno toga naučio ovdje.
Nego, koje klavijature, u kombinaciji s nekim software- om, dakle preko compa, mogu kontrolirati reprodukciju midija na način na da hvatanjem početnog akorda na klavijaturi mogu izabrati iz kojeg će akorda pjesma (midi)početi?

Primjerice, u compu imam midi datoteku, pjesmu TRALALALA, koja ide iz A. Visoko za otpjevat, hoću F ili G. Postoji li mogućnost jednostavnom promjenom početnog akorda na tastaturi promijeniti kompletnu pjesmu, i postoji li uopće program kojim mogu dešavanja u compu kontrolirati pri reprodukciji midi file - ova klavijaturom? Mora li to biti klavijatura s USB-om, ili je sasvim dovoljna obična klavijatura s midi – ulaz – izlaz konektorima? Napominjem da bi u ovom slučaju comp bio između klavijatura i razglasa.

Totalni sam početnik u ovome i znam da možda pitam veeeeeliku glupost , no, i ako mi se narugate znat ću što mi je dalje radit.
Hvala!
spreco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 23:34   #2
Oš transponirati cijelu pjesmu na osnovu prvog tona/akorda i to samo prek klavijature? Teško.
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen lesen Sie die Packungsbeilage und fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Yo momma... is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 00:32   #3
Ne možeš transponirati pjesmu na taj način. Ali možeš napraviti da se čuje transponirano.
Da pojasnim. Ako koristiš funkciju TRANSPOSE na klavijaturi dok ti svira MIDI iz kompjutera, pjesma će zvučati više ili niže (ovisi o namještanju TRANSPOSERA).
To znači da će pjesma u računalu ostati nepromjenjena, iste intonacije. Klavijatura će ti poslužiti kao svojevrsan filter.

Međutim, takav rad ne bih preporučio jer je vrlo neprecizan i lako se zabuniti. Pogotovo ako ga koristiš u živoj svirci, što naslućujem da želiš jer spominješ i razglas.

Pokušavam smisliti neki valjan razlog zašto bi to uopće tako i koristio. Ne pronalazim ga.
Kad bi pojasnio zašto ti to u stvari treba, možda bi postojalo neko drugo pametnije rješenje.
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 10:45   #4
U pitanju je živa svirka, naravno. Problem je u tome što si ne mogu priuštiti klavijaturu s tvrdim diskom ili memorijskom karticom. Gitaru sviram duuugo, klavijaturama i midijem počeo sam se baviti nedavno i o tome znam sramotno malo. Na Internetu sam našao toliko pojmova da sam se potpuno izgubio. (Midi controler, sekvencer, aranžer, cubase, ?????????)
Konkretno pitanje je slijedeče: Imam laptop HP Compaq Evo 600c. Želio bih s njim raditi žive svirke. Midi datoteke, dakako.(Dvije gitare, Dinacord + laptop = svirka ) Što mi treba? Koja zvučna? Njegova integralna, ili da kupim neku eksternu? Koji Midi Player? Treba li mi klavijatura kao controler i koja bi bila najbolja? Zahvaljujem za svaku pomoć!
spreco is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 00:58   #5
Mnogo pitanja ali nisu baš vezana za osnovno pitanje transposera iz prvog posta.
Taj transposer riješi tako da obradiš sve pjesme u računalu, tako da ti sviraju iz željenog tonaliteta. To napraviš jednom i onda si miran. I tako je najmanja šansa da nešto pođe po zlu na svirci.

A sad nešto o pitanjima koja te muče u drugom postu. Pravi odgovor je teško naći jer ima kombinacija- more jedno. Vidim da te muči lova pa krenimo od najeftinijeg. Možeš jednostavno puštati stvari iz kompa, ali zvuk je loš - to znaš i sam. Možeš u računalo ubaciti semplove (ovisi koju imaš konfiguraciju i da li će moći vrtiti) i svakom MIDI kanalu pridodati novi zvuk. Velik i zahtjevan posao, ali relativno jeftin s izvrsnim zvukom u konačnici. Možeš kupiti jaču zvučnu pa da ona poboljša zvuk MIDI-ja. Brzo i jednostavno, koliko para toliko muzike (skuplja zvučna - bolji zvuk). Možeš kupiti zvučni modul i s njega vući zvukove za midi. Tu postoji brdo opcija, različitih modula - i cijena naravno. I na kraju, klavijatura kao mogućnost da se poboljša MIDI kvaliteta.

Da pojasnim ove pojmove koji te muče. MIDI pjesma je samo skup informacija koje služe da bi pokrenule neki izvor zvuka. MIDI pjesma se može praviti, pokretati, editirati u seqvenceru. Najpopularniji je Cubase, ali ima ih jako mnogo. Ja koristim Sonar.
Aranžer je izraz pod kojim se podrazumjeva klavijatura koja ima ritmove na sebi i na kojoj je moguće svirati kao O. M. B.
Da bi računalo i klavijatura funkcionirala mešusobno potreban je MIDI controler. To nije uvijek nužno, ovisi o klavijaturi.
I tako to, kao što veliš ima tu dosta toga.

I na kraju budi pametan Ovisi koliko imaš vremena, što je to malo love - koji iznos, gdje i kako često bi svirao, koliko dugo to želiš raditi.... O svemu ovisi koju kombinaciju izabrati.
Kada bih se ja mogao vratiti 20 i više godina unazad i iskoristiti svoje današnje iskustvo, onda bih izabrao kombinaciju koja bi tebi sigurno bila neprihvatljiva zbog previsoke cijene.
Mnogo više informacija o svemu možeš potražiti i na glazbenom forumu
Čini mi se da je tamo netko pokrenuo izvrsnu temu o MIDI-ju.
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 11:09   #6
Često sam na putovanju pa nemam uvijek pristup Internetu. Neke si mi stvari razjasnio. Hvala. Moram, nažalost zamoliti za još pomoći. Priznajem, i ja bih se volio vratiti 20 banki nazad, neke bih stvari potpino dugačije složio! Tezgarim 20 godina i vjeruj mi, nemam namjeru prestati dok mogu hodat. Zavrti se tu nekakva parica, no u svemu je puno više zadovoljstva . Hajde Ti meni, molim te, složi neku kombinaciju kojoj će osnova biti računalo kao tvrdi disc, comp bar ne moram kupovati, jeli???
I još jednom, hvala.
spreco is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 11:54   #7
"Možeš u računalo ubaciti semplove (ovisi koju imaš konfiguraciju i da li će moći vrtiti) i svakom MIDI kanalu pridodati novi zvuk." Mozes li mi opsirnije pojasniti ovaj postupak. Kad ubacim semplove (odakle) mogu li koristiti Sonar ili Cubase da popravim kvalitet midija koje imam? Jos sam zaboravio reci kako me izrada midi fileova ne zanima. Nemam niti znanja, niti vremena. Dakle samo reprodukcija tijekom žive svirke, ali ako neku pjesmu mogu popraviti što da ne. Ako je to jedan midi i jedan dan-za godinu dana...........
Hvala još jednom. Ako tražim previše......
spreco is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2006., 15:13   #8
Quote:
spreco kaže:
..... Priznajem, i ja bih se volio vratiti 20 banki nazad, neke bih stvari potpino dugačije složio! ......
Ono što znam da bi sigurno tada promijenio, je da bih dignuo kredit (nabavio lovu, opljačkao banku ) i kupio si najbolje instumente koji postoje.
I promijenio bih možda još neke sitnice u životu, ali one nisu toliko bitne
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 10:22   #9
ipod ne podrzava midi.

s obzirom da vec imate laptp, uzmi si neku stariju verziju abletona ili ableton lite koji ne zderu resurse te u njemu napisi ili importaj midi, uzmi neki midi interface (usb-midi) sta dodje nekih 200kn i spoji kljave na to...

malo prouci midi pa da moze slat i program change ako to zahtjeva glazba kojom se bavis ili neke kljave koje podrzavaju multitimbral pa saljes po midi kanalima i dobivas vise zvukova istovremeno
__________________
kad sve ostalo propadne
EvilSmurf is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 12:08   #10
Quote:
EvilSmurf kaže: Pogledaj post
ipod ne podrzava midi.

s obzirom da vec imate laptp, uzmi si neku stariju verziju abletona ili ableton lite koji ne zderu resurse te u njemu napisi ili importaj midi, uzmi neki midi interface (usb-midi) sta dodje nekih 200kn i spoji kljave na to...

malo prouci midi pa da moze slat i program change ako to zahtjeva glazba kojom se bavis ili neke kljave koje podrzavaju multitimbral pa saljes po midi kanalima i dobivas vise zvukova istovremeno

Nisam znao za taj '' multitimbral '' dobra stvar sigurno zvuči puno moćnije kad sviraš ako se dobro namjesti.

Još jedna stvar MIDI se može konvertirati u mp3 pa se onda puštati sa iPoda.

Abletone sam jednom bio skinuo i proučavao pa sam odustao. Kakav on ima zvukove? Mislim može li vjerno prenositi zvukove osnovnih instrumenata tipa klavir, harmonika, gitara, violina..? Ima li on u sebi taj program change za namještanje tog ''Multitimbrala''

Zadnje uređivanje zeky : 24.08.2009. at 12:13.
zeky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 14:43   #11
hmm...
da se razumijemo...
midi kao takav ne prenosi zvuk, on samo prenosi informacije tipa note on, note off, velocity, pitch shift etc. tak da neznam sto mislis pod "konvertirati"... jedino ako slozis midi, pustis ga kroz general midi (ili kroz neki synth) pa bouncas master output..al to znaci da ga neces moc mjenjat vec ce to ti postat audio zapis pa ako to mislis slat na klavijaturu, nece sljakat...

a ableton koristi samo kao midi seqvencer te salji midi data na kljave preko midi kablat i sve 5..
a ako ga zelis koristit za zvukove, ima nekih dobrih, i podrzava vst-ove tak da mozes skinut sta god te zanima... =)
__________________
kad sve ostalo propadne
EvilSmurf is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 15:12   #12
Quote:
EvilSmurf kaže: Pogledaj post
hmm...
da se razumijemo...
midi kao takav ne prenosi zvuk, on samo prenosi informacije tipa note on, note off, velocity, pitch shift etc. tak da neznam sto mislis pod "konvertirati"... jedino ako slozis midi, pustis ga kroz general midi (ili kroz neki synth) pa bouncas master output..al to znaci da ga neces moc mjenjat vec ce to ti postat audio zapis pa ako to mislis slat na klavijaturu, nece sljakat...

a ableton koristi samo kao midi seqvencer te salji midi data na kljave preko midi kablat i sve 5..
a ako ga zelis koristit za zvukove, ima nekih dobrih, i podrzava vst-ove tak da mozes skinut sta god te zanima... =)
Aha,
oprosti krivo sam shvatio. Ti si mislio da samo kroz njega puštam MIDI zapise na klavijturu a ja brkam ja sam mislio da mi klavijatura služi kao keyboard za sviranje VST-a
Ovo što ti spominješ je stvarno jednostavno. Svaka čast.


E da ovo što se tiče konvertiranja MIDI datoteka. Tako je pretvaraš ih u audio zapis ali poslije više nema mogućnosti editiranja.
zeky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 18:43   #13
Osim ako VST ima neki standalone jel?
wyrm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 18:57   #14
Da, to sam i predpostavljao da se nemože loadati midi zapisi u VST. Ali nisam bio siguran jer tko će to sve pregledati ima šuma toga.

Hah dobro u principu kad bih tako radio live, onda najprije kliknem u sekvenceru midi da svira a onda prebacim na VST i sviraj.

Kakvi su VST-ovi od Cubesea? Meni bi trebalo par osnovnih (klavir, harmonika, gitara...)?


Evo stavljam odgovor na sličnu temu sa jednog forum, možda nekom pomogne.

Za takvu vrstu rada moze Vam koristiti na primjer,
novi Cubase SX 2, gdje mozete redom odabirati
Projekte (ili MIdi File), jedan za drugim bez prekida.

Jedno od rijesenja bi bilo i Cakewalk Pro Studio koji
posjeduje i JukeBox za Midi fajlove ali nije kompatibilan
sa VST instrumentima. Zatim interesantan je za Vas i
Evolution Sound Studio Pro koji podrzava VST instrumente,
a sa njim ste u mogucnosti raditi i u Style modusu kada
se ponasa kao i bilo koji hardware aranzer.

Na kraju treba pomenuti i OneManBand program koji
nista drugo nije nego Yamaha PSR aranzer u PC-u sa svim
komandama karakteristicnim za ove instrumente (3 Intro-a,
4 Varijacije, 3 Ending-a) a kompatibilan je sa Stylovima PSR
serije. Uz Midi router MidiYoke i jedan od programa kao sto
su V-Stack ili Chainer imat cete idealan setup za "live" nastupe.
zeky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 19:00   #15
Klavir se jos i da prezivjeti, ostalo nikako.
wyrm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 19:22   #16
jel?
Baš šteta bilo bi dobro kad bih već koristio Cubase i njihov V-rack da koristim i VST-e od tvrtke Steinberg.

U svako slučaju hvala svima koji ste se javili i pozdrav
zeky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 23:24   #17
A imaju sigurno kvalitetnih VSTova, ali ovo sto dodje sa samim programom je zalosno.
wyrm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 01:00   #18
Quote:
wyrm kaže: Pogledaj post
A imaju sigurno kvalitetnih VSTova, ali ovo sto dodje sa samim programom je zalosno.
Ma da, imaju taj fenomenalan Hypersonic koji ima preko 2 gige saundova, imaju recimo i Virtual Guitarist-a, držiš akord na midi kljavi i on automatski svira taj akord na virtualnoj gitari. Imaju Virtual Bassist-a............etc.
lupus_est is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 01:03   #19
Jako sinteticna gitara al' dalo bi se srediti...
wyrm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 09:37   #20
Meni bi taj ''virtual gitarist bio docoljan'' Treba mi klavir, orgulje, gitara i harmonika možda još ponešto ukrcam.
A za izvođenje MIDI datoteka dovoljan mi je i neki običan MIDI player. Još uz to neki MIDI player dolaze sa ugrađenim klizačima kao nekakav mali mikser za podešavanje tona.
zeky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:08.