Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2010., 11:51   #6641
Quote:
olivera777 kaže: Pogledaj post
Prije nekih godinu dana mi se pojavio granulom, tj. zagnojio mi se korijen na jedinici. zubarka liječila i liječila, zub mrtav ali kvržica je ostala. kaže ona trebalo bi operirat da se očisti korijen ali samo ako će mi smetat. e sad pošto mislim s vremenom stavljat navlaku na taj zub, da kasnije ne bih imala problema s tim,tražila sam ju ipak odem to sad sredit. ima li tko iskustva s tim? koliko sam čitala, a na kraju ipak nisam skužila, netko tvrdi da ti taj zub poslije ispadne. to mi baš i nije u interesu pošto se ipak radi o jedinici.
Ta operacija na koju te šalje zove se apikotomija. Apikotomirani zubi imaju kraći rok trajanja ( 7-10 god). Ne ispadnu, ali zbog smanjene dužine korijena nakon op nisu više u svom prirodnom optimalnom omjeru dužine korijena naspram prijenosa žvačnih sila.
Nakon dobrog endodontskog liječenja ponekad se područje granuloma oko zuba može zarasti u tvrdo vezivo koje prominira kao ta "kuglica" koju opisuješ. Međutim ako nema upale i to ti ne smeta, nemoj to dirati. Ako je upala još uvijek prisutna ( rtg snimka), zub treba ponovo endodontski liječiti. Ne apikotomirati.
Apikotomija, ako je neophodna, može se napraviti i na zubu koji ima krunicu, tako da nemoj ništa raditi unaprijed. Jedino prije krunice svakako treba napraviti novi RTG i ev ponovno endodontsko liječenje ako je potrebno.
borna07 is offline  
Old 20.02.2010., 18:38   #6642
hvala na odgovorima. imam uputnicu pa ću otići slikat za svaki slučaj.
__________________
...i sad na svijetu ja sam sam...sred pučine najveće...za kim da jecam, kad znam...da za mnom nitko neće...možda će pas lajat samo...stranac će mu jest dat...al kad se opet vratim tamo...na me će režat stat...
olivera777 is offline  
Old 21.02.2010., 17:40   #6643
Question "zeciji zubi"

e ovako kako su mi prednji zubi duzi od ostalih ,zanima me moze li se to izbrusitit kod zubara na duzinu kao sto su mi i ostali zubi

pricala sam nesto sa frendicom o tome a ona je rekla da zubi naprijed jesu tanji i osjetiljiviji te mozda da bi ih brusenje mozda rasklimalo?
hm je ima itko iskustva il nekog ko je nesto slicno radio da se rijesi tog?
selma_seky is offline  
Old 21.02.2010., 17:49   #6644
Quote:
selma_seky kaže: Pogledaj post
e ovako kako su mi prednji zubi duzi od ostalih ,zanima me moze li se to izbrusitit kod zubara na duzinu kao sto su mi i ostali zubi

pricala sam nesto sa frendicom o tome a ona je rekla da zubi naprijed jesu tanji i osjetiljiviji te mozda da bi ih brusenje mozda rasklimalo?
hm je ima itko iskustva il nekog ko je nesto slicno radio da se rijesi tog?
mogu se izbrusiti i to ih neće nimalo rasklimati.Samo treba biti objektivan koliko ih brusiti i na kojim mjestima jer ima dosta ljudi koji žele da im svi zubi budu u ravnoj liniji s ostalim zubima a to je nepriridno i svojstveno starijim ljudima kojima su se zubi potrošili i zato svi izravnali.

Inače kod žena je prirodno da su im jedinice znatno veće od dvojki pa zato ponekad mogu izgledati ko u zeca.Ali takvi zubi ako baš puno strše mogu malo izbrusiti da ne odudaraju previše
Gutaperka is offline  
Old 22.02.2010., 22:09   #6645
Aha, znači, osim što imam dugu kosu imam i ženske jedinice! Dobro, nije ni čudo da me kiropraktičar jednom prilikom pitao jesam li dobio menstruaciju! Toliko o stručnosti pojedinaca, mislim, imao sam tada jako malo godina, a doktor je bio iz kine, možda je to kod njih normalno!

Da ne skrećem sa teme, i ne skupljam kartončiće: Zna me zaboliti zub (popravljen unazad 2 tjedna) zatvoren bijelom plombom! Problem je i što me boli zubno meso oko tog zuba, što se uopće nije događalo do neki dan! Bol je laganog inteziteta, ali konstantna! Kada prestane ne javlja se dok ne dobije podražaj, obično pranje zubi u hladnoj vodi, ili zagriz dok jedem!
Gotovo sve to važi i za jedan drugi zub popravljen prije pola godine, osim što me desni ne bole kod tog zuba, i ne reagira na zagriz i hladnoću! Puls se osjeća jako, ali bol se javi periodično, i nakon što prestane ne boli par mjeseci uopće! Bol je prilično jaka, toliko da popijem tabletu protiv bolova! A ja ih jako rijetko pijem, nisam pio niti nakon vađenja zuba!
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Old 24.02.2010., 13:38   #6646
Pitanje: je li moguce da od jednom pocnu boliti zubi i gore i dole na jednoj strani ili se to bol projecira? Naime, nije to bas ni bol, vise kao lagano tupo pritiskanje, svrbez, nije tolko ni neugodno. Kao da me desni bole? Pojavi se, nestane.. onda na zvakanje se opet pojavi.. ili na toplo.. pa se smiri i slicno.. Iz vana nema vidljivih deformacija, svi zubi su pod plombama ili ok (nedavna kontrola) i ne znam zapravo kako bih locirala izvor, bol se seli po desnoj strani celjusti, gore, dole, istovremeno.. malo vise iza pa naprijed i tako.. Dole desno mi jos nije umnjak izrastao, al sumnjam da je to, takodjer pocelo je nakon jednog stresnog dogadjaja, ali sumnjam i da je to jer jer traje tjedan dana. Nisam smatrala prvih par dana to kao nesto permanentno.. U stvari, je li postoji stanje s takvim simptomima? Ne bih htjela doci kod zubara i ispasti zbunjena da ne znam ni sto mi je..
Je li tko mozda imao slicno iskustvo? Hvala..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Old 24.02.2010., 14:05   #6647
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Pitanje: je li moguce da od jednom pocnu boliti zubi i gore i dole na jednoj strani ili se to bol projecira? Naime, nije to bas ni bol, vise kao lagano tupo pritiskanje, svrbez, nije tolko ni neugodno. Kao da me desni bole? Pojavi se, nestane.. onda na zvakanje se opet pojavi.. ili na toplo.. pa se smiri i slicno.. Iz vana nema vidljivih deformacija, svi zubi su pod plombama ili ok (nedavna kontrola) i ne znam zapravo kako bih locirala izvor, bol se seli po desnoj strani celjusti, gore, dole, istovremeno.. malo vise iza pa naprijed i tako.. Dole desno mi jos nije umnjak izrastao, al sumnjam da je to, takodjer pocelo je nakon jednog stresnog dogadjaja, ali sumnjam i da je to jer jer traje tjedan dana. Nisam smatrala prvih par dana to kao nesto permanentno.. U stvari, je li postoji stanje s takvim simptomima? Ne bih htjela doci kod zubara i ispasti zbunjena da ne znam ni sto mi je..
Je li tko mozda imao slicno iskustvo? Hvala..
moguće da i gornji i donji zubi ne jrdnoj strani istovremeno počnu bolit.Ovo što si navela da je počelo bolit nakon stresnog događaja i da si nedavno bila na kontroli mi nekako upućuje da bi lako mogao bit bruksizam u pitanju.

AKo je bruksizam u pitanju onda bi moglo bit prisutno buđenje usred noći zbog boli,ujutro zna glava bolit,zubi osjetljiviji na hladno ili toplo,pritisak u glavi i bol u žvačnim mišićima,...javlja se obično kad neko prolazi kroz nekakav teški životni period,ili kod stresa jer je nekim ljudima karakteristično takvo noćno škripanje zubima kad su pod stresom a mnogi ne znaju da škripe noću zubima.

Moguće i da je od umnjaka ili od nekakvog upalnog procesa živca ili oko vrha korjena
Gutaperka is offline  
Old 25.02.2010., 18:56   #6648
Ubiti zub ili ne :)

Gutaperka, hvala. Locirala sam podrucje boli oko gornje petice pa je to poslikala danas da sutra furam zubaru. Dok ovo pisem ne osjecam nikakvu bol vec zadnjih sat, dva.. Sitno na dodir zuba. Slike su u prilogu, zubarica je napomenula da je moguce da ce vaditi zivac - je li taj zub mrtav, moze li se uopce vidjeti preko ovih slika? Hvala...

Takodjer, koliko se krecu cijene vadjenja zivca, punjenja zuba i taj cijeli rad..

Slike:
http://img237.imageshack.us/i/slika1rw.jpg/
http://img519.imageshack.us/i/slika2t.jpg/
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Old 25.02.2010., 19:10   #6649
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Gutaperka, hvala. Locirala sam podrucje boli oko gornje petice pa je to poslikala danas da sutra furam zubaru. Dok ovo pisem ne osjecam nikakvu bol vec zadnjih sat, dva.. Sitno na dodir zuba. Slike su u prilogu, zubarica je napomenula da je moguce da ce vaditi zivac - je li taj zub mrtav, moze li se uopce vidjeti preko ovih slika? Hvala...

Takodjer, koliko se krecu cijene vadjenja zivca, punjenja zuba i taj cijeli rad..

Slike:
http://img237.imageshack.us/i/slika1rw.jpg/
http://img519.imageshack.us/i/slika2t.jpg/
čini mi se da je plomba procurila tj.da je karijes prošao od ispod i lako moguće da je došao do živca.Također mi se čini da ima mali kontaktni karijes na šestici di se dodiruje s peticom.No stvarno stanje će se vidjeti kad te zubarica pregleda.

Cijene punjenja kanala su kako kod koga,ti na petici imaš dva korjena pa računaj cijena punjenja korjena puta dva

Zadnje uređivanje Gutaperka : 25.02.2010. at 19:28.
Gutaperka is offline  
Old 25.02.2010., 19:26   #6650
Znaci ona mora to otvoriti.. a ako je karijes prosao, je li se moze spasiti ili ide vadjenje zivca? Koliko je cesto da se to dogodi, plomba je novija stara 3 godine.. Inace, gledala je danas malo i dobro ti se cini za ovaj kontaktni karijes, postoji, svaka cast i hvala.

ps. A cijene, recimo kod vas?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Old 25.02.2010., 23:28   #6651
Mišljenje?

Prvo pozdrav svima..i hvala divnim ljudima što dijele svoju stručnost ))

Imam i ja situaciju s kanalićima, pulpom i to ekipicom

Situacija :
1.prije 6-7 godina na donjoj šestici dobila plombu (niš posebno, običan karijes)
2. prije cca mjesec i pol zub počeo boljeti ko lud i odmah odjurila zubaru
3. stavljen lijek (ili 'otrov')-naručena za tri tjedna da se počiste kanalići
4. nisam izdržala od bolova (udara, boli,temperatura,vrućina na cijeloj desnoj strani lica) i pojavila se ranije skoro pa u suzama-zub otvoren-2 kanala očišćena bezbolno,a dva boljella za popizdit-nisam izdržala-molila da se stane (bez anestezije)--napunjeno s nečim i opet termin za iduću rundu za tjedan dana

5. izdržala puna tri dana (bez hrane, spavanja-život na tabletama-boli na najlaganiji dodir, boli cijela donja čeljust, spavala s otvorenim ustima da se slučajno gornji i donji zub ne dodirnu)...i pojavila se kod zubara(već mi je neugodno bilo)opet ranije. I opet bez anestezije on to meni čisti, ja opet u boli..i ovaj put ostavio otvoren zub, napravio rendgen, dao antibiotike i neka dođem za tjedan dana..da vidimo šta ćemo
i šta sad?istina, manje boli ovako otvoren...ali ipak boli.Rekao mi zubar da su kanali počišćeni, da nemam granulom i te stvari..nisam natečena..ali boli ko sam vrag. Gledam tu slikicu s rendgena ko neko čudo...stvarno se nadam da se neće nešto jače zakomplcirati, jer mi je dosta već mjesec dana živjeti u bolovima, buditi se po noći i ne funkcionirati..

Šta mislite ?
__________________
don´t worry..be happy:))
meth84 is offline  
Old 25.02.2010., 23:35   #6652
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Znaci ona mora to otvoriti.. a ako je karijes prosao, je li se moze spasiti ili ide vadjenje zivca? Koliko je cesto da se to dogodi, plomba je novija stara 3 godine.. Inace, gledala je danas malo i dobro ti se cini za ovaj kontaktni karijes, postoji, svaka cast i hvala.

ps. A cijene, recimo kod vas?

Teško da ste vidjeli kontakni karijes golim okom, jer na slici je ispod kontakta zubih. Anyway's bol koju si opisala spada pod nereverzibilne promjene pulpe, tako da će živac morat ići van. Ako fali puno te petice, onda će možda trebat završavati endodonciju sa krunicom kako bi se spriječili budući problemi.
Krumpir is offline  
Old 25.02.2010., 23:39   #6653
Quote:
meth84 kaže: Pogledaj post
Prvo pozdrav svima..i hvala divnim ljudima što dijele svoju stručnost ))

Imam i ja situaciju s kanalićima, pulpom i to ekipicom

Situacija :
1.prije 6-7 godina na donjoj šestici dobila plombu (niš posebno, običan karijes)
2. prije cca mjesec i pol zub počeo boljeti ko lud i odmah odjurila zubaru
3. stavljen lijek (ili 'otrov')-naručena za tri tjedna da se počiste kanalići
4. nisam izdržala od bolova (udara, boli,temperatura,vrućina na cijeloj desnoj strani lica) i pojavila se ranije skoro pa u suzama-zub otvoren-2 kanala očišćena bezbolno,a dva boljella za popizdit-nisam izdržala-molila da se stane (bez anestezije)--napunjeno s nečim i opet termin za iduću rundu za tjedan dana

5. izdržala puna tri dana (bez hrane, spavanja-život na tabletama-boli na najlaganiji dodir, boli cijela donja čeljust, spavala s otvorenim ustima da se slučajno gornji i donji zub ne dodirnu)...i pojavila se kod zubara(već mi je neugodno bilo)opet ranije. I opet bez anestezije on to meni čisti, ja opet u boli..i ovaj put ostavio otvoren zub, napravio rendgen, dao antibiotike i neka dođem za tjedan dana..da vidimo šta ćemo
i šta sad?istina, manje boli ovako otvoren...ali ipak boli.Rekao mi zubar da su kanali počišćeni, da nemam granulom i te stvari..nisam natečena..ali boli ko sam vrag. Gledam tu slikicu s rendgena ko neko čudo...stvarno se nadam da se neće nešto jače zakomplcirati, jer mi je dosta već mjesec dana živjeti u bolovima, buditi se po noći i ne funkcionirati..

Šta mislite ?
Pozdrav!

UF endo bez anestezije Ovako, mislim da kanali nisu do kraja možda očišćeni. To su moja iskustva, naima ja nevolim "lijek" ili "Otrov" stavljat u zube jer gotovo uvijek završi tako kako ste opisali.
Savjet, nedajte da vam radi bez anestezije, treba kanale dobro očistiti te dezinficirati tada će bol proći.
Krumpir is offline  
Old 26.02.2010., 00:48   #6654
Quote:
Krumpir kaže: Pogledaj post
Teško da ste vidjeli kontakni karijes golim okom, jer na slici je ispod kontakta zubih.
Nisam ja vidjela nego zubarka. Hvala na komentaru..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Old 26.02.2010., 07:19   #6655
Quote:
meth84 kaže: Pogledaj post
Prvo pozdrav svima..i hvala divnim ljudima što dijele svoju stručnost ))

Imam i ja situaciju s kanalićima, pulpom i to ekipicom

Situacija :
1.prije 6-7 godina na donjoj šestici dobila plombu (niš posebno, običan karijes)
2. prije cca mjesec i pol zub počeo boljeti ko lud i odmah odjurila zubaru
3. stavljen lijek (ili 'otrov')-naručena za tri tjedna da se počiste kanalići
4. nisam izdržala od bolova (udara, boli,temperatura,vrućina na cijeloj desnoj strani lica) i pojavila se ranije skoro pa u suzama-zub otvoren-2 kanala očišćena bezbolno,a dva boljella za popizdit-nisam izdržala-molila da se stane (bez anestezije)--napunjeno s nečim i opet termin za iduću rundu za tjedan dana

5. izdržala puna tri dana (bez hrane, spavanja-život na tabletama-boli na najlaganiji dodir, boli cijela donja čeljust, spavala s otvorenim ustima da se slučajno gornji i donji zub ne dodirnu)...i pojavila se kod zubara(već mi je neugodno bilo)opet ranije. I opet bez anestezije on to meni čisti, ja opet u boli..i ovaj put ostavio otvoren zub, napravio rendgen, dao antibiotike i neka dođem za tjedan dana..da vidimo šta ćemo
i šta sad?istina, manje boli ovako otvoren...ali ipak boli.Rekao mi zubar da su kanali počišćeni, da nemam granulom i te stvari..nisam natečena..ali boli ko sam vrag. Gledam tu slikicu s rendgena ko neko čudo...stvarno se nadam da se neće nešto jače zakomplcirati, jer mi je dosta već mjesec dana živjeti u bolovima, buditi se po noći i ne funkcionirati..

Šta mislite ?
kako kolega gore napisa za anesteziju,ni meni nije baš jasno zašto ti je radio bez anestezije ako je toliko boljelo.Anestezija kod takvih zahvata nije obavezna jer u nekim slučajevima živac potpuno odumre pa ne boli kad se radi a po ovom kako si ti opisala rekao bi da je vjerojatno u dva kanala ostalo malo živog živca pa je zato toliko boljelo kad ti je čistio.

Nisi otekla jer upala nije probila kost,upravo zato i boli tako jer najviše boli kad se gnoj probija do površine kosti.

Skeniraj i stavi sliku zuba tu na forum (kao što je Hard Candy gore napravila) pa ćemo ti znat puno više reć o tome
Gutaperka is offline  
Old 26.02.2010., 09:24   #6656
Quote:
Kris79 kaže: Pogledaj post
na rendgenskoj snimci se vidi da postoji velika cista (šupljina) negdje oko petice gore, koja radi neke probleme sinusima (česte prehlade, nos je stalno pun... ne znam dobro objasniti).

stomatolog je sugerirao novu bolnicu, istragu zašto je nastala i zatvaranje te šupljine.

može li netko laički i zdravo seljački pojasniti kakav je to zahvat, što uključuje, kako se izvodi i koje su eventualne posljedice?
ako bi netko mogao obratiti paznju na nespretni post gore.
kako se ne radi o meni, nisam znala objasniti detaljno. danas znam nesto vise o svemu:

dakle cista/nesto se stvorilo u mesu oko korjena jedne pokvarene petice. zubarki ne izgleda kao cista, a ne zna kako bi drugacije imenovala?! kaze da ima nepravilne rubove i neku svoju putanju (?!). ona bi vadila taj korijen ali ne zna na sto ce ispod toga naici i zato je savjetovala oralnu kirurgiju u novoj bolnici da se to tamo vadi kako bi se moglo intervenirati ako se zakomplicira.

ono sto mene zanima je kakav je to tocno zahvat, kako izgleda, koje su moguce posljedice i kako ide oporavak.

hvala puno.
Kris79 is offline  
Old 26.02.2010., 09:41   #6657
Quote:
Kris79 kaže: Pogledaj post
ako bi netko mogao obratiti paznju na nespretni post gore.
kako se ne radi o meni, nisam znala objasniti detaljno. danas znam nesto vise o svemu:

dakle cista/nesto se stvorilo u mesu oko korjena jedne pokvarene petice. zubarki ne izgleda kao cista, a ne zna kako bi drugacije imenovala?! kaze da ima nepravilne rubove i neku svoju putanju (?!). ona bi vadila taj korijen ali ne zna na sto ce ispod toga naici i zato je savjetovala oralnu kirurgiju u novoj bolnici da se to tamo vadi kako bi se moglo intervenirati ako se zakomplicira.

ono sto mene zanima je kakav je to tocno zahvat, kako izgleda, koje su moguce posljedice i kako ide oporavak.

hvala puno.
ako imaš sliku skeniraj je i stavi na forum pa ćeš dobit puno više informacija o tome.

Od svih tih različitih tvorbi oko vrhova korjena zubi najveći broj otpada na upalne procese koji mogu izgledati svakako,pa i tako kako si opisala i nestanu nakon što se korjen dobro izliječi i napuni.Uglavnom ako se radi i o cisti svakako treba pokušati izliječiti i napuniti korjen.Ako se ta tvorba ne povuče onda se ide na kirurgiju,ako se povuče znači da se radilo o najobičnijem upalnom procesu.A jel se povuklo zna se tako da se nakon nekog vremena napravi kontrolna RTG snimka.

Tvoja zubarica je mudro oprezna pa te zato šalje na kirurgiju ali često to nije potrebno ako se napravi šta sam gore napisao.Ako i bude potrebna kirurgija tj.ako se ta tvorba nakon punjenja kanala ne povuče moglo bi se radit o cisti i to je zahvat u lokalnoj anesteziji di se zub izvadi i kost oko zuba dobro očisti od ciste,oporavak kao nakon vađenja zuba,osim naravno ako ne zakomplicira
Gutaperka is offline  
Old 26.02.2010., 11:39   #6658
@gutaperka hvala na trudu.

sliku nemam, kod zubarke je. ne radi se o meni nego clanu obitelji, znam samo ono sto mi je preneseno .
zub ne postoji, postoji korijen i komadić koji viri u ravnini desni. to bi se vadilo, ali zubarkin oprez je ono zbog cega ona to ne zeli raditi kod sebe u ambulanti, jer ne zna na sto ce naici.

jos me zanima (naknadno sam se sjetila) zasto je spominjala zatvaranje sinusne supljine? jel moguce da je to toliko veliko da dopire do sinusa i stvara probleme s prehladama i disanjem (a problemi postoje). da li je rjesavanje u tom slucaju jednako ili to nesto komplicira.

tnx jos jednom.
Kris79 is offline  
Old 26.02.2010., 18:37   #6659
HVALA

Evo slikica!!

Hvala puno

http://img13.imageshack.us/i/slika1g.png/


http://img442.imageshack.us/i/slikat.png/
__________________
don´t worry..be happy:))
meth84 is offline  
Old 27.02.2010., 14:42   #6660
jel popravak krunice pokriva hzzo? imam ju vec 4godine. prvo mi je puko mali komadic a sad je u nsve gorem stanju pa ako ne pokriva hzzo onda bi iska nekom privatniku(možda savjet gdje)jer moj zubar samo nanosi neke slojeve koji mi ne popravljaju stanje
djevojka-broj-8 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:50.