Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2007., 01:51   #81
Možda ti ovo kaj pomogne...


Camao

- drugi krug- novele s kozmopolitanskim sadržajem
- Alfred Kamenski:
o nekonvencionalan (odlazi iz grada u grad)
o provincijskog porijekla
o ključna je njegova nemogućnost da bude na jednom mjestu, lutanje, dosada
o uz motiv potpune otuđenosti od svijeta nalazimo i motiv lutanja (Pariz, Ženeva, Beč, London)
o svira po klubovima da bi preživio
o studiranje ga nije ispunilo srećom i zadovoljstvom pa nije redovito učio
o umjetnik, glazbenik
o glazbenik- glazba je najjača, najapstraktnija- nema oponašanja stvarnosti
o teži nečemu, a ne zna čemu- lutalica
o sviranje- iz krajnosti u krajnost- jedan dan svira pijancima, a drugi dan svira u orkestru
o ne bori se protiv konvencija jer ne zna što želi, inertan je
- što o njemu konkretno doznajemo:
o ništa konkretno- puno podataka o njemu, ali ne doznajemo ništa konkretno o njemu (svukud se premješta, brzo se premješta u prostoru)
o ostaje plošan, apstraktan lik- odvojen od svog prostora i vremena
- susret s Fanny:
o nije logičan- prvi put se vide i znaju si imena (ona Poljakinja, a on Hrvat)- govore mješavinom jezika- sve okolnosti susreta su bajkovite, mješovite, irealne
o oboje su zaljubljenici u glazbu, svatko od njih predstavlja drugi pol
o uz glazbu, sjedinjuje ih i motiv ljubavi
- osnovni simbol: Camao (kao simbol zla)
- svjesno se odriče svojih ideala: ako ga ostvarimo, on više nije ideal
- simboli koji mogu nagovijestiti Fannynu prisutnost:
o miris dok Kamenski svira
o rukavica na klaviru
o kod klavira
- novela je ispunjena atmosferom, slutnjom, slutnja tajanstvenog- glas papige (simbol smrti), lavež pasa
- tragičan, neočekivan kraj, na kraju caruje smrt
- kraj je u svojoj tragičnosti šokantan jer se više niša ne može dogoditi- svi sudionici su mrtvi
- sličnosti Alfreda i Đure Matića: bježe od realnog – miješaju se san i java: pasivni likovi, uživaju u glazbi, poniru u vlastiti svijet, vlastito biće, tragičan kraj
Fadolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 12:24   #82
Exclamation Pomoć

Dobar dan.

O ovom mi ovisi ocjena za prolaz pa pliz pomozite

Trebam naći u koja 3 djela se pojavaljuje lik koji se zove Cicvarić.

Do sada sam našao da se nalazi u "Moć savjesti" od A. G. Matoša i u djelu čije sam ime zaboravio od D. Šimunović ali nemogu nikako naći treće djelo.

Jel možda znate ime ili kako da pronađem??

Ako nađe netko častim ga pićem
cesnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 02:08   #83
Diplomski rad - basna

Kao sto je vec ocigledno, imam diplomski na temu Basna i njeni predstavnici. Molim svakoga tko ima ikakav link, naslov knjige, clanka, ili jednostavno zna nesto o tome da potpomogne moj posljednji studentski podvig ...
Takoder, ukoliko tema vec postoji, pardoncek sto mi je ta cinjenica promakla
ararita57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 19:34   #84
PUTOVANJE CHILDA HAROLDA - BYRON

Jel mi može neko nešto reći o ovoj knjizi??? Moram napisati esej do sutra,a neću stić pročitat cijelu knjigu.. Molim vas!!!
tanchy17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2007., 23:17   #85
a da prosvrljas netom il kojom kritikom. ajme da i to se mora citat pa ne mozes. al i ovo moras procitat pa je ope zajeb
suvisni lik putuje jer ga nista ne ispunjava i biva ukurcu al manje iritantno od vertera.

sala, donekle.
panta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2007., 19:46   #86
seminar za govorništvo

Danas sam saznala da sutra trebam predati seminarski - napisani govor...
Tema je otvorena... tražim po netu nekakve podatke da sastavim taj svoj govor
koji niti ne će biti održan. Kompić me zeza... Više mi se ništa ne da.
Posve bez morala molim dobre duše ako tko čudom ima kakav govor sročen...
ili kakav zanimljiv prijedlog teme... kakav korisan link??
B-i-l-o šta.
Namjeravala sam pisati o splitskoj rivi al je br'te već prežvakano... A tko zna do kraja...
Unaprijed hvala!
 
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 12:04   #87
Georg Kaiser - Plin 1,2

bog! da li netko zna gdje bih na netu pronasla cijelokupno djelo za procitat..ispit mi je u srijedu ..moze i na njemackom ili engleskom...hvala
lulalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 01:12   #88
malo preciznije molim.Sigurno studiras germanistiku....
salmo hucho is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 20:28   #89
Miroslav Beker

Imam diplomski rad,tema:Sudbina knjizevnog djela po Miroslavu Bekeru. Nemam literature. ako netko zna gdje je mogu pronaci,bila bi mu vjecno zahvalna.
majolina70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 20:33   #90
Miroslav Beker

Diplomski rad: Sudbina knjizevnog djela po Miroslavu Bekeru. Ako netko ima nesto o tome ili bar gdje da nadjem literaturu o ovome,zahvaljujem
majolina70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 01:13   #91
Kakvo pitanje, zaboga! Pa u knjižnici posudi Beckerove knjige pa pročitaj. Kreni s onom o književnim teorijama.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 10:11   #92
Tin Ujević- Meni bez Mene

trebam pomoć oko tumačenja naslova te pjesme. hvala

Ure od smole cure besmisleno,
sumorni čovjek snatri bestjelesno,
sutonska strast se boji bezimeno,
a ljubav jeca, jeca bespredmetno;

i sve je tako prazno beskonačno,
a vjetar puše, puše bezutješno
na gole duše koje neprestano
ištu i grle beznadno, beskrajno.
Matilda Mother is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 20:14   #93
Vrlo jednostavno, pjesmu posvećuje sebi kojeg doživljava praznim, ništavnim toliko da osjeća kao da mu je egzistencija poništena kao i njegovo biće i bivanje, recimo to tako, naravno, gledajući kontekst pjesme.
__________________
Getting there is writing because you can´t stop writing.
Being here is not being able to start writing.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 13:51   #94
Byronov Child Harold

E ovako, ovo imam za lektiru (između ostalog). Pročitala sam je, ali molim malu pomoć, budući da mi je jako teško analizirati knjigu, simboliku i sl. Ako ima neko mišljenja, kritike, savjete, welcome!
__________________
*LIBER LIBERTAS*
www.drugachijisvijet.blogger.ba
Bednaya Nastya is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 17:02   #95
ljubic sa problemima u vezu i na kraju happy end

Pozdrav!

Trebao bi neku ljubavnu knjigu o 2 hetero para, problemima, prekidom , pomirenjem i happy endingom. Nesto sta bi osnazilo i ostavilo jak dojam da je uz pomoc ljubavi i volje sve moguce.

Ima li sta tako?
opti is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 17:08   #96
Quote:
opti kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Trebao bi neku ljubavnu knjigu o 2 hetero para, problemima, prekidom , pomirenjem i happy endingom. Nesto sta bi osnazilo i ostavilo jak dojam da je uz pomoc ljubavi i volje sve moguce.

Ima li sta tako?
1. Shakespeare: "Otelo"
2. Tolstoj: "Ana Karenjina"
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2007., 22:19   #97
Byronov Child Harold

Evo ovako, molim pomoć. Imam Byrona između ostalog za lektiru, pročitah ga, ali mi treba pomoć oko simbolike i sl. AKo neko ima komentare, preporuke savjete i sl. welcome...tnx.
__________________
*LIBER LIBERTAS*
www.drugachijisvijet.blogger.ba
Bednaya Nastya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 19:00   #98
Quote:
Bednaya Nastya kaže: Pogledaj post
E ovako, ovo imam za lektiru (između ostalog). Pročitala sam je, ali molim malu pomoć, budući da mi je jako teško analizirati knjigu, simboliku i sl. Ako ima neko mišljenja, kritike, savjete, welcome!
O DJELU: Putni dnevnik «Hodočašće Childea Harolda» lirsko-epski je ep u 4 pjevanja nastala u razmaku od 11 godina, i u njemu se prvi put pojavljuje tzv. bajronski junak. Byron ga je počeo pisati 1809. godine. Naime, putnik Harold, kojemu Byron pridaje starinski naslov vitez («childe») melankolični je i razočarani usamljenik. Zasićen je životom i gomilom užitaka; prkosno luta iz zemlje u zemlju; bježi od samoga sebe, ne našavši nigdje mira. Suvremenicima je bilo lako poistovjetiti taj romantični lik sa njegovim tvorcem. Spjev nema čvrsto povezanu radnju, nego se temelji na Haroldovim doživljajima na putovanju po Portugalu, Španjolskoj (1. pjevanje), Grčkoj ( pjevanje Grčkoj izrazito je elegijskog karaktera) i Albaniji (2. pjevanje), pa zatim kroz Belgiju niz Rajnu i Švicarsku (3. pjevanje) do Italije i Rima (4. pjevanje). Putovanje ujedno prati sazrijevanje i promjene koje se događaju junaku; Haroldovo je putovanje neka vrsta naukovanja. Zbog «dugoga hodnika grijeha» koji čitatelju ostaju nepoznati, Harold se uputio u dobrovoljno izgnanstvo iz domovine i besciljno luta europskim predjelima da bi u samoći i dodiru s prirodom pronašao unutarnji mir i prostor vlastite slobode. Najveći dio narativnog tkiva zauzimaju junakova i pripovjedačeva zapažanja o krajolicima kojima prolazi, ljude i kulturološke reminiscencije. Ne nedostaje ni satiričkih žalaca na autorovu suvremenost i vladajuće društvene norme. Putovanje završava apoteozom mora kao simbolom vječnosti i želje za utapanjem u beskraju.

tonim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 20:12   #99
Bok!

Trebam napisati lektiru za srednju šk. Dobio sam na izbor sljedeće knjige: M. Držić- Dundo Maroje, I. Gundulić- Suze sina razmetnoga, Moliere- Škrtac, M. A. Reljković- Satir iliti divlji čovik, J.W. Goethe- Patnja mladoga werthera, F. Schiller- Razbojnici, G.G. Byron- Putovanje Childea Harolda, E.A. Poe- Gavran, Mažuranić- Smrt Smail- age Čengiča.
Pa što biste mi vi preporučili? Što je najjednostavnije?
*Adriatic* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 21:31   #100
Quote:
*Adriatic* kaže: Pogledaj post
Bok!

Trebam napisati lektiru za srednju šk. Dobio sam na izbor sljedeće knjige: M. Držić- Dundo Maroje, I. Gundulić- Suze sina razmetnoga, Moliere- Škrtac, M. A. Reljković- Satir iliti divlji čovik, J.W. Goethe- Patnja mladoga werthera, F. Schiller- Razbojnici, G.G. Byron- Putovanje Childea Harolda, E.A. Poe- Gavran, Mažuranić- Smrt Smail- age Čengiča.
Pa što biste mi vi preporučili? Što je najjednostavnije?
od ovog mi se skrtac cini najlaksi,jer je jednostavna fabula,dobro okarakterizirani likovi,i cini mi se,dosta obradivana lektira
anna_maria is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:29.