Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2004., 20:10   #81
ovo sam zaboravio, ali veliki problem ili nedostatak u hrv. turizmu.

Sanitarni cvorovi u restoranima, hotelima, picerijama, birtijama, na benzinskim, na parkingu, ... , je jos uvjek
Seminom is offline  
Old 30.05.2004., 21:04   #82
Re: Re: Generalni problemi u turizmu II

Quote:
Cro-cutie kaže:
Ja stvarno nemogu ovo shvatit. Hrvatska je jako jeftina zemlja za odmor. Gdje su te urnebesno cijene? Znam za Dubrovnik, Hvar i Opatija. Stvarno nisam vidjela.
Evo, ti primjer od lani. Bila sam u Vodicama, pizza koja dođe u Zagrebu 25 kn, platila sam je 50 kn, ni više ni manje. Misliš da je bila od 'suhog zlata'', ali nije. Bila je najobičnija pizza.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Old 30.05.2004., 21:23   #83
Quote:
Seminom kaže:
dobra tema !

koliko ja vidim je, da se Hrvatska sa turizmom slabo u inozemstvu
prezentira (evo pricam pretezno za Njemacku).
Na HTV-u ljepo pokazivaju snimke sa velesajma iz Münchena (sajam turizma) kako je Hrvatska jako trazena kao turisticka destinacija, najudarne brojke..., prve prognoze...., pa cak i veci broj rezervacija nego Spanija, sve pranje mozga i podizanje nade onim ljudima koji se bave turizmom, - ma u Njemackoj nitko ni ne spominje Hrvatsku kao turisticku destinaciju.
Jedino oni spominju koji su nekako povezani s`Hrvatskom,- pa vecina ljudi jos misle da se ratuje u bivsoj SFRJ, ili niti neznaju gdje je Hrvatska.
Odes u turisticku agenciju, u Njem., potrazis katalog, dobijes npr.
TUI katalog u kojem su Hrvatskoj posvijetili samo 8 stranica, i to su nas onda strpali sa SiCG, Bugarskom, Rumunskom, u jedan katalog. U drugom katalogu Slovenija ima veci broj ponude nego Hrvatska, meni nerazumljivo !
Kako se Hrvatska prezentira ? - turisticke agencije u Hrv. imaju letke na vise stranih jezika, uredu to, ALI to je ocigledno neki "Gastarbeiter" prve generacije sastavljao, meni uzasno !
Kada cujem vjesti na radiu za ino. goste, jezim se svaki puta, npr. cijeli vjesti na njemackom pa onda u tekstu cita "Minchen", ma hebote Minchen reci "München" ili bjezi stog posla.
Sto me razveselilo, je sto sam puno stranica nasao na netu, ali i tu opet neki "novo njemacki", a kada vidim neke slike o apartmanima, uplasujuci, kao da se ocekiva Titu i Jovanku, onaj turbo komunisticki stil, ALI dvije ili tri zvijezice, pitam se tko ti je to dao ?
Po mojem mislenju treba jos puno profesijonalnost sto se tice priv. malog turizma.
O infrastrukturi ne trebamo pricati, kakva je to mi svi znademo.

Ponuda je "jos" slaba u destinacijama, ljudi bi kupili nesto tipicno hrvatskog, sta ima ? - kic, zlatnine, kic, drvene tanjure, kic,....
Evo primjera: - gdje je ta nasa "HRVATSKA KRAVATA", navodno nas izum, a sta to vrijedi kada to samo par milij. domacih znadu !
- "Penkalo" nas covjek, cijeli svijet koristi njegov izum, tko od normalnih turista znade ? (evo primjera: u dnevnim novinama, u Njem., prezentira se Madarska kao novi clan EU-a, rubrika povjesne kulture pise: gosp. Penkalo, Madarski izumitelj kemiske olovke ... ! - ja pao na dupe !
- "Marco Polo", sta je sada ? - jeli je nas ili nije ? - pogledajte sta ce Nizozemac napraviti sa njegovom rodnom kucom !
Hej ljudi !! - jeli Nizozemac mora doci i nama pokazati kako smo nesposobni, sa kulturnim dobara, turistima par Eura izvuci iz djepa !

Ovdje cu prestati, jel se previse uzrujavam kada se sjetim sto stranci rade (kupuju nekretnine/hotele i otoke) a nasi domaci pasivno dozvoljavaju ta desavanja.
Sa ovime se potpuno slažem, a ništa me ne iznenađuje da je Penkala -mađarski izumitelj, hrvatska kravata -kada ne znamo to iskoristiti. Također i Marco Polo. Izgleda da nam mora doći stranac pokazati kako smo nesposobni sa kulturnim dobara, turistima par Eura izvući iz djepa. Što je sa paškom čipkom, sa hvarskom čipkom, suveniri su nam kič-ono što imaju i kod sebe.
Također me ne iznenađuju reakcije da smo nestabilna balkanska republika-danas čula na vijesti i da vlada rat još uvijek i da nemaju pojma gdje smo.
Primjer 1. - bila sam u jednoj zemlji na sjeveru, ja i ''seka''. ''Seka'' iz Bih, a ja iz Hrvatske. Pitaju me ti ljudi da li je to ista zemlja. E onda je slijedilo objašnjavanje da su to dvije različite zemlje.
Primjer br. 2- nedavno sam bila u jednoj drugoj zemlji, bliže nama i razgovarale smo na hrv.jezikom par nas- da bi nas Talijani koji su sjedili do nas -pitali tko ji je to jezik- a 'kao ljetuju kod nas''. Mogli su ga bar prepoznati, ali vjerojatno smo im zvučali kao ''vanzemaljci''.
A kroničan nedostatak sanitarnih čvorova na putu, manjak parkirališnih mjesta, pa više toga imaju i Slovenci. Iako je po zakonu zabranjeno imati bilo koji restoran i ostalog da nema sanitarnih čvorova.
Nije ni čudo da su Slovenci bolje prezentirali svoju državu nego mi sami.
Također, me je još razljutilo i to da Mađari od Balatona znaju napraviti turističku atrakciju, od jednog meni blatnjavog jezera, a mi ne znamo od naše države. Sve se uvijek svodi na morski turizam, a što je sa seoskim turizmom ( mogućnost jahanja konja, toplice, ljekovite toplice, ljekovite biljke, naša domaća vina, i itd, da ne nabrajam..
Najžalosnije je to da to ne znamo iskoristiti, a ljudi su pasivni i ništa ne poduzimaju. A prodajemom otoke strancima
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Old 31.05.2004., 00:39   #84
Quote:
Seminom kaže:
ovo sam zaboravio, ali veliki problem ili nedostatak u hrv. turizmu.

Sanitarni cvorovi u restoranima, hotelima, picerijama, birtijama, na benzinskim, na parkingu, ... , je jos uvjek
istina...sanitarne usluge su nam koma...samo još fale čučavci
Clea is offline  
Old 31.05.2004., 07:21   #85
Re: Generalni problemi u turizmu

Quote:
Azaleja kaže:
Četvrto, više manje artikli u trgovačkim lancima su jednake, ali i negdje skuplje, a ''pijaca'' je duplo skuplja, recimo na moru, nego u Zagrebu-zar misle da su ljudi glupi.
Evo vidiš, skupo je, a zamisli ti kako je nama koji ne živimo od turizma a živimo na moru. Lako za to što je turistiima skupo, oni dođu određeno vrijeme, ako žele troše, ako ne žele ne troše...
A mi ostali hoćeš-nećeš moraš kupovati po tim ciframa i to cijele godine. A onima na otocima je još gore.
aaston is offline  
Old 31.05.2004., 09:30   #86
Re: Re: Generalni problemi u turizmu

Quote:
aaston kaže:
Evo vidiš, skupo je, a zamisli ti kako je nama koji ne živimo od turizma a živimo na moru. Lako za to što je turistiima skupo, oni dođu određeno vrijeme, ako žele troše, ako ne žele ne troše...
A mi ostali hoćeš-nećeš moraš kupovati po tim ciframa i to cijele godine. A onima na otocima je još gore.
OK, ne znam kakvo je stanje preko godine. Znam da je na ljeto dvostruko skuplje, nego u Zgb-u, a na otocima trostruko skuplje. Ali za otoke oni imaju ''kao opravdanje'' pa treba do dovesti na otoke. Ako recimo lubencia na kopnu dođe 10 kn, a na otoku 30 kn, njima treba 20% poskupljenje za prijevoz. Aha, nije istina. Oke, može biti 1 kn ili 2 kn više radi brodarine, ali 20 kn, zar nije to malo pretjerano.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Old 31.05.2004., 10:08   #87
"pretjerano" je preblaga riječ, ja bih prije rekao "otimačina" ili "pljačka"
aaston is offline  
Old 31.05.2004., 10:24   #88
Re: Re: Re: Generalni problemi u turizmu II

Quote:
Azaleja kaže:
Evo, ti primjer od lani. Bila sam u Vodicama, pizza koja dođe u Zagrebu 25 kn, platila sam je 50 kn, ni više ni manje. Misliš da je bila od 'suhog zlata'', ali nije. Bila je najobičnija pizza.
Uvijek se čudim ovakvim iskustvima. Ja ljetujem na Pagu, i cijene su identične kao u Zagrebu. Ima, naravno, skupljih i jeftinijih mjesta, ali generalno su cijene jednake.

Zadnja dva ljeta sam bila u Dubrovniku, i tamo ima nekoliko kafića koji su zaista dosta skupi, ali opet su generalno cijene jednake zagrebačkima. Jedino gdje stvarno jest skuplje nego u Zagrebu je Mljet, što i nije neko čudo, ali to se opet odnosi na voće i špreceraj u dućanima, dok su cijene po kafićima i pizzerijama opet tu negdje kao zagrebačke.
verica is offline  
Old 31.05.2004., 10:51   #89
Re: Re: Re: Re: Generalni problemi u turizmu II

Quote:
verica kaže:
Uvijek se čudim ovakvim iskustvima. Ja ljetujem na Pagu, i cijene su identične kao u Zagrebu. Ima, naravno, skupljih i jeftinijih mjesta, ali generalno su cijene jednake.

Zadnja dva ljeta sam bila u Dubrovniku, i tamo ima nekoliko kafića koji su zaista dosta skupi, ali opet su generalno cijene jednake zagrebačkima. Jedino gdje stvarno jest skuplje nego u Zagrebu je Mljet, što i nije neko čudo, ali to se opet odnosi na voće i špreceraj u dućanima, dok su cijene po kafićima i pizzerijama opet tu negdje kao zagrebačke.
Isključivo, govorim o generalnim problemima u turizma, ovaj primjer sam navela za Vodice, ti kažeš da su na Pagu identične u Zagrebu, ali sam i ja čula da( ovo treba uzeti sa rezervom) da je skup, i da lubenica ili čentrun dođe više nego na kopnu koje spaja sa otokom. Ne mogu se složiti sa tobom da su cijene dvostruko veće. Ti znači da podržavaš da su cijene dolje prema Dalmaciji skuplje, nego na Kvarneru. Zašto bi Mljet bio daleko skuplji, nego recimo Split. Zar cijene ne mogu biti svugdje jednake. Radi toga, što se treba prevesti brodom. Ali da recimo dignu 10 ili 20% skuplje više cijene -nema smisla.

Također, željela sam reći, odnosno sam zaboravila da su ulaznice za nacionalne parkove preskupe.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Old 31.05.2004., 10:53   #90
Ja smatram da su hrvatske cijene ljetnih ponuda i cijene pica i hrane u restoranima basnoslovno preskupi iz razloga da Hr turizam jos ipak nije na toj visini gdje bi mogli bit bahati sa cijenama. Mislim nevjerojatno mi je da se za apartmane na Hr moru trazi isto onolko kolko traze Spanjolci, no Hr obala je milijardu puta ljepsa od Spanjolske, ali je Spanjolski turizam puno razvijeniji sto se tice ponude i raznolikosti. No na Jadranu se itekako moze nac i vrlo povoljan smjestaj koji ce biti dosta bazican a nasi zapadno evropljani su navikli namakat guzicu u med kad idu na holiday

Zalosno je isto to da kad jedes u restoranima na moru koji nude skroz svjezu ribu netom upecanu, za to ti naplate 3put vise neg kaj to vrijedi, a na masu drugih mjesta ces jest smrznute lignje i takve slicne stvari a na moru si

A i nasi kaj zive u primorju i misle da ce cijele godine zivjet ko bubreg u loju ak 3 mjeseca godisnje nabiju cijene za sezonu, gadno se varaju...
Indi is offline  
Old 31.05.2004., 11:00   #91
Re: Re: Re: Re: Re: Generalni problemi u turizmu II

Quote:
Azaleja kaže:
Isključivo, govorim o generalnim problemima u turizma, ovaj primjer sam navela za Vodice, ti kažeš da su na Pagu identične u Zagrebu, ali sam i ja čula da( ovo treba uzeti sa rezervom) da je skup, i da lubenica ili čentrun dođe više nego na kopnu koje spaja sa otokom. Ne mogu se složiti sa tobom da su cijene dvostruko veće. Ti znači da podržavaš da su cijene dolje prema Dalmaciji skuplje, nego na Kvarneru. Zašto bi Mljet bio daleko skuplji, nego recimo Split. Zar cijene ne mogu biti svugdje jednake. Radi toga, što se treba prevesti brodom. Ali da recimo dignu 10 ili 20% skuplje više cijene -nema smisla.

Također, željela sam reći, odnosno sam zaboravila da su ulaznice za nacionalne parkove preskupe.
Ništa ja ne podržavam samo kažem da me čudi da pizza u Vodicama košta 50 kuna kad na Mljetu košta 25-30, kao u Zagrebu - ljudi stalno pričaju o duplo većim cijenama na moru (govorim o kafićima i pizzerijama), a ja, eto to zaista nisam primijetila.

I nisam rekla da su cijene voća na Pagu jednake kao u Zagrebu, nego ugostiteljske cijene, ja voće i povrće na Pagu kupujem od seljaka koji ga uzgajaju i rado ga malo više platim jer je savršeno (sa paškim pomidorama i krumpirima opskrbim se za par mjeseci, a ako ideš sam brati pomidore daju ti ih vrlo povoljno )

Mljet je otok jako slabo povezan sa kopnom, na kojemu je opskrba izuzetno loša, i ima svega nekoliko dućana, pa i ne čudi što su cijene na Mljetu visoke.

Što se tiče ulaznica za nacionalne parkove, tu se nikako ne mogu složiti - dapače, mislim da su preniske. Izuzetak su možda Plitvice (za koje bih ili jako povećala cijenu ili ograničila broj gostiju jer ih ovakve rijeke ljudi koje ih posjećuju uništavaju)
verica is offline  
Old 31.05.2004., 11:05   #92
Ja mislim da Hrvatska nije uopće skupa u usporedbi sa Zapadnom Evropom ili USA, ali JEST skupa u usporedbi sa ostalim turističkim zemljama koje su nam konkurencija - ili, bolje rečeno, nema povoljnih aranžmana tipa last-minute koji su u zadnje vrijeme preplavili i naše tržište, kao što recimo imaju Grčka ili Turska. Osim toga, za mnoge kategorije turista Hrvatska je totalno neprivlačna - npr. nema zabave za mlade ljude kao što to ima na grčkim otocima, uopće nema sadržaja za jako bogate ljude koje tako silno želimo privući itd. Zapravo, nama dolaze upravo onakvi turisti za kakve i nudimo sadržaje.
verica is offline  
Old 31.05.2004., 11:11   #93
Quote:
Indi kaže:

Zalosno je isto to da kad jedes u restoranima na moru koji nude skroz svjezu ribu netom upecanu, za to ti naplate 3put vise neg kaj to vrijedi, a na masu drugih mjesta ces jest smrznute lignje i takve slicne stvari a na moru si

Da, recimo, restoranska ponuda je stvarno loša; u Zagrebu i okolici možeš u principu ući u svaku krčmu i biti siguran da ćeš solidno i obilno jesti, a na moru to nikako nije slučaj. Čak i kad serviraju svježu ribu često je ne znaju pripremiti, zapravo trebaš imati tri preporuke za neki restoran da budeš siguran da će biti OK. I recimo meni je blesavo što se malo nude autentična jela, kod nas na moru ljudi otvore fast food sa smrznutim hamburgerima i pomfrijem a uzgajaju najbolje krumpire na svijetu, i najbolje pomidore a nikome ne padne na pamet kuhati šalšu - sigurna sam da bi za tanjur domaće šalše sa špagetima svatko rado platio duplo više nego za najbolju pizzu
verica is offline  
Old 31.05.2004., 11:50   #94
Quote:
verica kaže:
Da, recimo, restoranska ponuda je stvarno loša; u Zagrebu i okolici možeš u principu ući u svaku krčmu i biti siguran da ćeš solidno i obilno jesti, a na moru to nikako nije slučaj. Čak i kad serviraju svježu ribu često je ne znaju pripremiti, zapravo trebaš imati tri preporuke za neki restoran da budeš siguran da će biti OK. I recimo meni je blesavo što se malo nude autentična jela, kod nas na moru ljudi otvore fast food sa smrznutim hamburgerima i pomfrijem a uzgajaju najbolje krumpire na svijetu, i najbolje pomidore a nikome ne padne na pamet kuhati šalšu - sigurna sam da bi za tanjur domaće šalše sa špagetima svatko rado platio duplo više nego za najbolju pizzu
I mene to uvijek iznervira. A jedna od boljih stvari ljetovanja mi je okus domaćeg paradajza. Neusporedivo s onim bezokusnim što ga kupujem na placu.
sis is offline  
Old 31.05.2004., 11:57   #95
Netko je bio spomenuo i da bi trebalo organizirati klasične koncerte; iskreno rečeno, ne vidim da to privlači turiste. U Pagu npr. Lovro Pogorelić svake godine organizira Paško ljeto na koje dolaze zaista mrak imena, a cijene ulaznica su živa simbolika, pa ne vidim da su koncerti baš puni turista. Sad da li je to stvar loše reklame ili ljude to ne zanima - to stvarno ne znam.
verica is offline  
Old 31.05.2004., 12:33   #96
Quote:
verica kaže:
Ja mislim da Hrvatska nije uopće skupa u usporedbi sa Zapadnom Evropom ili USA, ali JEST skupa u usporedbi sa ostalim turističkim zemljama koje su nam konkurencija - ili, bolje rečeno, nema povoljnih aranžmana tipa last-minute koji su u zadnje vrijeme preplavili i naše tržište, kao što recimo imaju Grčka ili Turska. Osim toga, za mnoge kategorije turista Hrvatska je totalno neprivlačna - npr. nema zabave za mlade ljude kao što to ima na grčkim otocima, uopće nema sadržaja za jako bogate ljude koje tako silno želimo privući itd. Zapravo, nama dolaze upravo onakvi turisti za kakve i nudimo sadržaje.
ovo je bit svega...

naša usluga i ponuda je tako jadna da stvarno nije čudo da nam dolaze gosti kakvi nam dolaze...

problem hrv. turizma će se riješiti kad prestanemo prodavati sunce i more, te kad počnemo prodavati uslugu i zabavu...
Clea is offline  
Old 31.05.2004., 13:10   #97
Quote:
Clea kaže:
ovo je bit svega...

naša usluga i ponuda je tako jadna da stvarno nije čudo da nam dolaze gosti kakvi nam dolaze...

problem hrv. turizma će se riješiti kad prestanemo prodavati sunce i more, te kad počnemo prodavati uslugu i zabavu...
Pa kaj će turistima usluga i zabava kad smo dali mogućnosti da dođu skoro pa besplatno uživat na suncu i moru?? Zabava POSTOJI u HR. Problem je kaj ljude - ili bolje reć turiste - ne interesuje noćni život ili dobra klopa.

Sami ste rekli (ili bolje reć Thurgood) je rekao da neće dati svoje kune nekom vlasniku - pa zakaj onda očekivamo da turisti troše svoje lovu u naše lokale?? Lakše je ponijeti konzervu paštete, nego potrošit koji euro na ručak. TO je zakaj turizam je u kurcu - uz još mnogo druge stvarčice.

Gledala sam američku emisiju nedavno- zvalo se Top 10 destinations of the world in 2004. Hrvatksa je bila (ak se ne varam) na 7 mjesto. Razglasili su Hrvatsku kao "great night life, excellent food, cheap accomodations, food & drinks, in a beautiful mediteranean atmosphere"

Pa tko sad tu laže??
Cro-cutie is offline  
Old 31.05.2004., 13:28   #98
Loš turizam u HR:

- Loše ceste
- Loši putevi
- Gužva po cestama (pogotovu Trogir - Omiš) vikendom za nevjerovat
- Bahati ljudi
- Bahati vlasnici butika, kafića, restorana
- Bahate prodavačice u sve butike itd.
- Prostori nemaju klimatizaciju (vjerovali ili ne - ovo ima veliki utjecaj na recimo Kanađane i Amerikance)
- Prostori su zagušeni dimom od duhana
- Autobusi kao u third world country - ustvari - prijevoz u HR je u qurcu
- Sve zatvoreno (banke, trgovine, information) od 1400 - ?? radnim danom???


A sad kad bolje razmišljam - možda ovo je kaj turisti gledaju da ne troše puno love na odmoru.

Dobar turizam u HR:

- Super klima
- Super more
- Super priroda
- Poprilično jeftino (prema drugim destinacijama svijeta) Cijene su puno manje nego recimo u Torontu.


Neznam, ovo mi je sad palo na pamet - ak se ne slažete - objasnite malo. Ovako se meni čini - jer ja sam svako ljeto u HR "turist".
Cro-cutie is offline  
Old 31.05.2004., 14:16   #99
cro-cutie, tu se potpuno slažem s tobom...

problem je u tome što kod nas valja ono što uopće ne ovisi o ljudima.,..

more, klima, priroda...to nije ljudski produkt...

turizam se može temeljiti na prirodnim ljepotama, ali one nisu dovoljne...

da je tako beč ne bi zarađivao od turizma više nego cijela hrvatska...
Clea is offline  
Old 31.05.2004., 14:24   #100
Mala skromna primedba na ovu temu:

Seminom: "Penkalo" naš čovjek, cijeli svijet koristi njegov izum, tko od normalnih turista znade ? (evo primjera: u dnevnim novinama, u Njem., prezentira se Mađarska kao novi član EU-a, rubrika povjesne kulture piše: gosp. Penkalo, mađarski izumitelj kemiske olovke ... ! - ja pao na dupe !"

Po mome postoji nesporazum. Istina je da E. Slavoljub Penkala je bio Hrvat, ali po mome u njemačkim dnevnim novinama se radilo o Jožefu Laslo-u Biro-u. Penkala je izumio nalivpero (1906.) i Jožef Laslo Biro je izumio kemijsku olovku, koju je kupio tvrtka „Parker" 1948. 1938. patent Biro-a je prihvaćen u 100 država. Ova olovka je bila legendarni „Biro Pen".


Azaleja: „Također, me je još razljutilo i to da Mađari od Balatona znaju napraviti turističku atrakciju, od jednog meni blatnjavog jezera, a mi ne znamo od naše države."

Uspoređen s Jadranom Balaton naravno nije više od malog jezera (15x75 km). Ali i Balaton ima prednosti: klima, tvrđave sjeverne obale, vinogradi, ljekovite banje, seljački turizam, jahanje, povijesne igre u tvrđavama, jeftinoća, kvalitetni kulturni programi itd. Zato nije čudo da i Balaton ima mnogo posjetilaca (1-1,5 milijuna turista svake godine).

Inače i u Mađarskoj turizam ima malu recesiju. Tako turistički stručnjaci su putovali u Kinu da zovu kineske turiste (!) u Mađarsku (500.000 turista/god.). Navodno je skopljen ugovor.
Što se tiče hrvatskog turizma. Po mome glavni problem je precenjena kuna. Tako jadranska obala ne može biti konkurent s Grčkom, Španjolskom i Italijom. Bez devalvacije inozemni dug sve više raste.
Marketing? S tim nema problema. Npr. ako hoćem nalaziti nešto o Jadranu, tada u netu mogu gledati najmanje 10 site-a nekih hrvatskih turističkih tvrtka (i na mađarskom). A tko ne pozna Hrvatsku, ne zna gdje nalaziti, ga ne treba obavještavati, jer će nikada doći u Hrvatsku.
Magor is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:05.