Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2017., 15:27   #101
Laka mu zemlja.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 16:12   #102
Novinari nemaju inspiracije. Ista tema, ali u drugoj novini. Tip je bio ranije spomenut ovdje.

https://www.24sata.hr/news/nitko-mu-...m-otoku-534352
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 17:46   #103
Nisam li bila nepismena na ovoj temi u međuvremenu?

Enivej, ako se netko odmetne, ovdje je lijek protiv upale slijepog crijeva. Nadam se da se ocat može raditi i od divljih jabuka.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 21:06   #104
Upalu slijepog crijeva obicno kirurzi iz nekog suludog razloga smatraju hitnim stanjem za operaciju.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 12:29   #105
Treba se odmetnuti u glavi od onoga što ti ne odgovara.
Stvaranje sistema je prirodna pojava, nešto nagonski, život je sam po sebi sistem/struktura..u suprotnom je kaos, nepostojanje.
Što se tiče društvenih sistema ne postoji niti jedan koji se ne bi dao zloupotrijebiti, tako dugo dok se ne sredi svijest svakog pojedinca bit će bugova.
Možeš ti bježati kamo god hoćeš ako nemaš u sebi, u svojoj glavi hram mira uvijek ćeš lutati iz jedne šume u drugu, iz jednog sistema u drugi..
Katayama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 12:36   #106
Bez fizičkog odlaska od... ne možemo govoriti o prestanku utjecaja.
..vidjeti slučaj Zaratustre.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 13:02   #107
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Bez fizičkog odlaska od... ne možemo govoriti o prestanku utjecaja.
..vidjeti slučaj Zaratustre.

Jasno, jasno u nekim okvirima. Ipak imam dojam da se ovdje radi o nekim dubljim previranjima..pa se pogrešno projicira na neke vanjske intrudere.
Razumijem da je svrha odmetanja pronalazak nekakve snage, odnosno potraga.
No, mislim da je ona prava umjetnost i smisao upravo postizanje stanja u kojem transcendiraš umne tvorevine poput raznih društvenih sistema, razvijanje vlastitog sistema unutar sistema..
Katayama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 13:40   #108
mislim da je lijepo o shumici piskarati iz ugodnog okruženja i uz rashladjenu

limunadu na slamchicu

inace volim shumu
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 13:44   #109
Odmetanje u šumu može se lako obaviti i u - gradu. Piše u medijima da četvrtina Amerikanaca živi samo (dok njihove serije govore o big happy family).

Idealno za duhovnost, imaš na raspolaganju sve blagodati civilizacije, a ne ometaju te drugi ljudi.

Nikad mi nije bila jasna ta *šumska* duhovnost, kako biti duhovan kada 90 posto vremena moraš razmišljati o zadovoljavanju osnovnih tjelesnih potreba?
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 13:49   #110
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Piše u medijima da četvrtina Amerikanaca živi samo (dok njihove serije govore o big happy family).
Ti si stvarno ostala negdje u osamdesetim godinama prošlog stoljeća.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 13:50   #111
gledahu ljudi dejvija kroketa i grizli adamsa i sto već ne, pa se ufurali.

Inače volim šumu.

A jeste čitali zagora te neja, on je isto nekoj šumi živio.
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 14:03   #112
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Ti si stvarno ostala negdje u osamdesetim godinama prošlog stoljeća.
Ne vidim nikakvu vezu između mog eventulanog ostanka u osamdesetima i citirane rečenice.

Djeluje mi na ad hominem, nije ti do rasprave (jer da je valjda bi onda napisao što te konkretno smeta u rečenici) nego ti ja idem na živce?
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 14:06   #113
Quote:
babarogac kaže: Pogledaj post
gledahu ljudi dejvija kroketa i grizli adamsa i sto već ne, pa se ufurali.

Inače volim šumu.

A jeste čitali zagora te neja, on je isto nekoj šumi živio.
Je, ali nemaju ništa protiv kada hektari i hektari šume izgore. Kažu: *glavno da nisu kuće. Šuma će narasti.*

Ne znaju koliko jednom drvetu treba vremena da naraste, ne znaju razliku između šume stare 20 i stare 100 godina. Šuma starih 300 godina ili i starijih najverojatnije na području Europe više ni nema.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 14:30   #114
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ne vidim nikakvu vezu između mog eventulanog ostanka u osamdesetima i citirane rečenice.

Djeluje mi na ad hominem, nije ti do rasprave (jer da je valjda bi onda napisao što te konkretno smeta u rečenici) nego ti ja idem na živce?
Pa "smeta" me što nisi up-to-date s većinom stvari, a stalno govoriš s pozicije kao da jesi i zaista kad se gleda, većina tih stvari koje pišeš su najkasnije iz osamdesetih. Dakle prvi dio moje prošle rečenice je understatement.

Već cijele devedesete (od početka kojih je prošlo 27 i po godina!!!) su pune serija koje naglašavaju baš samački život: "Seinfeld", "Prijatelji", itd. Onda druga polovica devedesetih - "Seks i grad", cure u kasnim tridesetima i ranim četrdesetima žive solo i ponašaju se kao na početku fakulteta (izlasci, nevezanje, itd.). Sve dalje od toga su "moderne obitelji" ili djetinjasti doktori fizike koji skupljaju Star Wars figurice, žive sami ili s cimerima ili s mamom, skupa naručuju hranu, idu na konvencije stripova i to je to.

Ove stvari koje ti pričaš su serije tipa "Puna kuća" snimane osamdesetih za vrijeme Reaganove administracije.

Ne ideš mi "ti" na živce, idu mi na živce dezinformacije i apriorne ideološke pozicije koje nisu u skladu sa stvarnošću.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 14:32   #115
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Upalu slijepog crijeva obicno kirurzi iz nekog suludog razloga smatraju hitnim stanjem za operaciju.
Nema u šumi kirurga. Osim, možda, među patuljcima.

Quote:
babarogac kaže: Pogledaj post
A jeste čitali zagora te neja, on je isto nekoj šumi živio.
Jel mu Marija Jurić što u rodu?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 17:28   #116
Quote:
Katayama kaže: Pogledaj post
Jasno, jasno u nekim okvirima. Ipak imam dojam da se ovdje radi o nekim dubljim previranjima..pa se pogrešno projicira na neke vanjske intrudere.
Razumijem da je svrha odmetanja pronalazak nekakve snage, odnosno potraga.
No, mislim da je ona prava umjetnost i smisao upravo postizanje stanja u kojem transcendiraš umne tvorevine poput raznih društvenih sistema, razvijanje vlastitog sistema unutar sistema..
Dublja previranja i jesu okidač odlaska u šumu. Svi odmetnici odlaze u šumu, pa i revolucionari su djelovali u šumi, ali i sveci i redovnici također, druidi, šuma je dakle moćno mjesto.
Nekako sumnjam da se možeš izolirati na onaj način kako bi to mogao u šumi, al ima nas introverta koji možemo biti u svom filmu, jednostavno um ne procesuira vanjsko na način prioriteta, prije svega se tu misli na ono što se zove druženje redaradi...no utjecaji postoje i upitna je sloboda i volja.
Poreci da nije tako ?!
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 19:58   #117
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Dublja previranja i jesu okidač odlaska u šumu. Svi odmetnici odlaze u šumu, pa i revolucionari su djelovali u šumi, ali i sveci i redovnici također, druidi, šuma je dakle moćno mjesto.
Nekako sumnjam da se možeš izolirati na onaj način kako bi to mogao u šumi, al ima nas introverta koji možemo biti u svom filmu, jednostavno um ne procesuira vanjsko na način prioriteta, prije svega se tu misli na ono što se zove druženje redaradi...no utjecaji postoje i upitna je sloboda i volja.
Poreci da nije tako ?!
Plus to što u gradu možeš biti debelo u sistemu, a zabrijavati si da si van njega. U šumi si ili u skladu s realnošću ili si mrtav. Vrlo jednostavno.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 20:21   #118
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Plus to što u gradu možeš biti debelo u sistemu, a zabrijavati si da si van njega. U šumi si ili u skladu s realnošću ili si mrtav. Vrlo jednostavno.
Ima mozda kakva gostoljubiva suma negdje?
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 23:41   #119
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Dublja previranja i jesu okidač odlaska u šumu. Svi odmetnici odlaze u šumu, pa i revolucionari su djelovali u šumi, ali i sveci i redovnici također, druidi, šuma je dakle moćno mjesto.
Nekako sumnjam da se možeš izolirati na onaj način kako bi to mogao u šumi, al ima nas introverta koji možemo biti u svom filmu, jednostavno um ne procesuira vanjsko na način prioriteta, prije svega se tu misli na ono što se zove druženje redaradi...no utjecaji postoje i upitna je sloboda i volja.
Poreci da nije tako ?!

Možeš ti zbrisati živjeti u šumu i u principu se to može...ali je iluzija ako misliš da si time pobjegao iz sistema i utjecaja u potpunosti i zauvijek.

Revolucionari su bježali u šumu i djelovali iz šume-da bi postavili/oživjeli sistem.

Odmetnici su prije ili kasnije udružili svoje snage sa drugim odmetnicima u većoj ili manjoj mjeri kako bi bili efikasniji u odmetanju-stvorili su sistem, prirodna reakcija.

Redovnici također-i samostan je..ajd pogodi što? Sistem.
Izoliran si i maknuo si se od utjecaja vanjskoga svijeta ali si opet u sistemu.

Vrlo je malen broj onih jedinki, mistika koji su stvarno odlučili do zadnje sekunde tako živjeti i biti u potpunosti izolirani pa što bude-bit će.
Mnogi su se nakon dužeg ili kraćeg vremena vratili kako bi utemeljili neki novi-sistem

Mislim da se na ovoj temi ne radi o prepuštanju u smislu misticizma nego više o potrebi da se pojedinac makne iz ove žrvi-po imenu suvremeni život..i to je sasvim ok.
..ali je potpuno nerealno očekivati potpuni bijeg iz bilo kakvog sistema..samo se jedan zamjenjuje drugim.


Sve je u glavi i sigurno se može doći u stanje da živiš u centru New Yorka i da si toliko čvrst, odnosno da si transcendirao da ništa na tebe ne djeluje i da te ne baca iz takta.

Odgovori nisu u šumi, crkvi, hramu, ašramu, kovenima nego u tebi..sve ovo može olakšati a nije krajnje rješenje, neće čarobni hrast dodirnuti jedne noći tikvu i otvoriti te.
Sve je u tebi, izvan tebe nema ničega..samo umne tvorevine.
Katayama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 11:31   #120
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Pa "smeta" me što nisi up-to-date s većinom stvari, a stalno govoriš s pozicije kao da jesi i zaista kad se gleda, većina tih stvari koje pišeš su najkasnije iz osamdesetih. Dakle prvi dio moje prošle rečenice je understatement.

Već cijele devedesete (od početka kojih je prošlo 27 i po godina!!!) su pune serija koje naglašavaju baš samački život: "Seinfeld", "Prijatelji", itd. Onda druga polovica devedesetih - "Seks i grad", cure u kasnim tridesetima i ranim četrdesetima žive solo i ponašaju se kao na početku fakulteta (izlasci, nevezanje, itd.). Sve dalje od toga su "moderne obitelji" ili djetinjasti doktori fizike koji skupljaju Star Wars figurice, žive sami ili s cimerima ili s mamom, skupa naručuju hranu, idu na konvencije stripova i to je to.

Ove stvari koje ti pričaš su serije tipa "Puna kuća" snimane osamdesetih za vrijeme Reaganove administracije.

Ne ideš mi "ti" na živce, idu mi na živce dezinformacije i apriorne ideološke pozicije koje nisu u skladu sa stvarnošću.
A to ..... a ja mislila tko zna što te smeta.

Ne znam baš piše li mi se o analizama američkih serija, to je opširna tema i nije tema teme. Trebali bi obuhvatiti i krimi serije kojih ima, ako se ne varam, najviše. A gdje su dječje serije, tinejđerske serije .....

Ukratko, američkih serija ima brdo i svesti ih na nekoliko (Sex i grad, Prijatelji ...) je pogrešno. Ovisi i u kojem terminu se prati tv kao i na kojem kanalu. Recimo u jutarnjim i popodnevnim satima prikazuju se drugačije serije nego navečer, vjerski kanali i njima bliski kanali imaju također drugačiji tip serija .....

Uglavnom, kroz gotovo sve američke filmove i serije proteže se jedna nit a to je da je *obitelj na prvom mjestu*. Junaci će uvijek na prvo mjesto staviti obitelj (a ne posao ili novi automobil, osim ako nisu negativci), pa i u serijama tipa Sex i grad proteže se vrijednost obitelji jer i ta serija govori o potrazi za - obitelji. Naravno, kako u kojoj seriji, ali obitelj ne mora biti klasična obitelj (tata, mama, troje - četvero djece), ali obitelj i njene vrijednosti, makar i u pozadini, su uvijek tu.

Pitanje je - kako onda četvrtina Amerikanaca živi samo?
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:46.