Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2017., 13:22   #1
Trajno postavljanje kablova po stanu za 5.1 zvuk

Pozdrav,

Trebam se useliti u novi stan, još uvijek je u izgradnji. Imam mogućnost da sebi prilagodim utičnice, prekidače i između ostalog kontao sam da si trajno razvedem kablove za 5.1 zvuk. Pošto nisam siguran da će mi u stanu uvijek biti isti raspored stvari, želio bi da na dva zida (jedan zid gleda prema drugom, dakle suprotni zidovi) da imam mogućnost spajanja 5.1 zvučnika. Dakle da imam dualnu mogućnost, kada obrnem raspored stvari u sobi da opet mogu priključiti zvučnike bez razvlačenja kablova.
E sada, trenutno koristim low level 5.1 analogni sistem (http://www.blueberry-eu.com/index.ph...t01returnid=34), a ko zna možda u budućnosti nabavim i malo bolji digitalni. Zato bi volio da dok sada imam priliku da postavim kablove i utičnice koje će moći posluziti ukoliko nabavim malo bolji sistem (nikakav profesionalni već možda malo bolji kućni, dugitalni).
U prilogu se nalazi slika kablova kako sam ja to skontao, ako sam dobro skontao. Kablove sam crtao crmo-crvene (kao klasične kablove za zvučnike) i one kutije nacrtane su utičnice za zid da bude jednostavnije za skontati. Nadam se da sam ja to dobro skontao.

1. Koje tačno kablove da kupim, ne trebaju mi neki profesionalni, ali kablovi koji mogu sada poslužiti ali danas-sutra i da mogu povezati nekakav kućni 5.1 digitalni zvuk
2. Koje utičnice za zid da koristim, da li one klasične čičneve ili one crno-crvene što se pritisnu i u njih stave kablovi ili neke treće

Slobodno mi postavite linkove za kablove i utičnice da ja to vidim kako izgleda…

Hvala


luka1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 13:47   #2
Možda sam u krivu, ali mislim da ti trebaš u zid/strop/ili pod postaviti samo rebraste flexi cjevi i ostaviti otvore/razvodne kutije/zv. utičnice u zidu, na mjestu za utičnicu (prekriješ ih namjenskim poklopcem).

Onda, kada dože potreba za to, uvlačiš sajlom (električarski posao) unutra potrebne zvučničke i ine kabele.
Dakle, vučeš zv. kabele iz AV receivera drto u zid (može i preko ovakve utičnice)) i na drugoj strani drito u zvučnike (ili opet preko takve utičnice).

http://www.schrack.hr/trgovina/uticn...-el662003.html

S uporabom fleksi cijevi, uvijek možeš mijenjati neku unutarnju instalaciju drugom....
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 13:49   #3


Trebaš samo dovoljnu debljinu žice ovisno o dužini kabla. Ovo ti je samo za zvučnički kabel. Za digitalije provjeri tolerantne udaljenosti, nije teško naći.
Evo i link za konverziju u milimetre (promjer), možda je negdje navedeno u kvadratnim milimetrima pa provjeri da ne fulaš kad kupuješ.

donktard is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 13:55   #4
Olif je strucko...
Dakle u podu, napravis H sa cijevima to je ujedno i najkraci put za kablove. Treba pazitu da aparature budu na spoju vertikale i horizontale.
Ugradnju kablova ne bih preporucio, no...
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 13:56   #5
Da, gore navedene parametre je svakako također potrebno znati (u svezi odnosa presjeka/dužine kabela.
Mada će digitalne kabele koristiti oko AV receivere/playera, koji će biti blizu jedan drugoga, pa neće to trebati ići u zid....
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 14:13   #6
Najednostavnija varijanta ti je da kupiš cijevi i ostaviš samo cijevi, a ako želiš samo kabel uzmi klasični zvučnički kabel 2,5 mm2 jer je taj sigurno dovoljnog presjeka kaj god kasnije spajal, a od viška kvadrature glava ne boli...

Osim toga nije ti ni neka silna razlika u cijeni, a ionak ti za to treba tek nekih par metara kabela ono recimo cca 20-30m tak da opet tu nemre bit neznam kakva razlika u lovi.

Kaj se tiče priključnica, vidi ima li kaj u standradu utičnica koje imaš po stanu...
I obično ti je najeftinija varijanta blind modul ili blind modul sa izlazom za kabel ako imaš neki modularni sistem tipa Vimar/TEM/Gewiss/Legrand i.t.d.

Recimo tipa ovog:
http://www.vimar.com/en/pl/catalog/p...dex/code/16542

Dakle 16542 je praktički samo poklopac kroz koji možeš probušit rupu i van odfurat kabel direktno na zvučnike/reciver što je u konačnici najmanje spojeva i samim tim je i daleko najbolja varijanta...
ili ako baš želiš uvijek kasnije možeš probušit rupe i samo stavit chinceve...
http://www.ms-zagreb.hr/hr/proizvodi...inch-scart.htm

Ili 16541 koji već ima i rupu i sa kontra strane učvršćenje za kabel koji samo izlazi iz utičnice...

Ako je u pitanju Vimar uzmi kutiju 3 modula, i onda masku i nosač sa 3 blind modula...
u njoj imaš puno mjesta pa možeš bez brige unutra sfrkat i recimo jedno možda i metar kabela i fino ga pokriješ sa maskom i blindama te ostane unutra dokle god ti nebu trebal...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 16:08   #7
Ok hvala vam...

Dogovorio sam postavljanje kablova, pa ne znam sada da mijenjam to sa elektricarom, a nisam sada nekakav prevelik audiofil da cu kasnije nesto mijenjati. Sada cu postaviti kablove pa vise ne bi nista radio. Zato sam pitao koje kablove i koje uticnice. Ako mogu one cinc uticnice onda ok. Sam jos oko presjeka kabla da vidim...
Da li sam dobro zamislio postavljenje kablova, kao u mom prvom postu? Samo onda moram na kutiji prespajati kablicem vanjske zvucnike, zavisno na kojoj strani se nalazi pojacalo.

Pozz
luka1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 15:30   #8
Mogu li ovakve uticnice? Koja vrsta je ovo uticnica?

http://www.ebay.com/itm/2-Binding-Po...AAAMXQlgtS9KL4
luka1978 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 15:50   #9
Kak misliš; koja vrsta ?
Misliš; koji Brand ?

To su inače zvučnički terminali koji prihvačaju bananice...i vilice vjerojatno...

Možda onda jeftinije uzeti ovo dolje, pa odmah time riješiš oba zvučnika, a ne samo jedan zvučnik:

http://www.ebay.com/itm/86x86mm-4-Bi...3D331310865307

http://www.ebay.com/itm/White-Speake...QAAOSw-4BXZ9BN

Zadnje uređivanje olif : 13.03.2017. at 16:08.
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 18:19   #10
Je samo je pitanje kad bu mu to uopće stiglo i osim toga u kaj bu to učvrstil...
Te utičnice koliko ja vidim nemaju capice, dakle nebu ziher išla u klasičnu kutiju koja nema rupe za šarafe...
Nego obavezno mora bit kutija sa rupama za šarafe i to mora bit postavljena vodoravno u vagu inače bu utičnica zgledala kaj da ju je voda donesla...
Iako je veliki upitnik paše li to uopće u klasičnu okruglu fi60 kutiju, jer po slici sa zadnje strane ta utičnica ide u kockastu kutiju pa izgleda da to baš i nebu išlo

To je kockasto i osim toga prilično duboko, tak da sam poprilično siguran da to nebu išlo u našu standardnu okruglu fi60 kutiju...
To bi mogel bit neki američki/kineski ili bog te pitaj čiji standard utičnice za koji kod nas ne postoji kutija u koju bi je mogel namontirat, a nemam pojma di bi mogel naručit kutiju za takvu utičnicu...
Kaj je najgore nema ni dimenzije tih rupa i tog isturenog unutarnjeg dijela, samo vanjska koja je veća od naših klasičnih utičnica koje su ti obično dimenzije 80x80, a ovo je 86x86

jedino kaj mi pada na pamet je možda ovak nekaj...
http://alkorel.hr/kp-67x67-montazna-nizajuca-kutija/
ili recimo neka kutija za parapetne kanale, one su isto kockaste...
Samo kaj je vrlo veliko pitanje hoće li to pasat u tu i takvu neku kutiju po dubini, po širini i hoće li pasat rupe za šarafe...
Tak da pazi kaj uzimaš i kaj ugrađuješ u zid

Najbitnija stvar je da saznaš kakve su sve ostale utičnice u stanu i na koji standrad misliš ić...
Ono ak ideš na klasiku koja ide u okrugle Fi60 kutije onda traži nekaj takvog,
a ako ideš na Vimar/TEM koji ide u kockaste kutije onda uzmi slijepe module onak kak sam ti gore napisal u postu, mislim imaš i oriđiđi module al su ziher skupi...
Recimo TEM-ov audio modul ti je : KM22PW (jeftiniji) ili KM23PW(skuplji) al ti je ziher samo modul nekih 50-100 kuna pa još plus kutija, nosač modula, maska (i to u TEM-u koji je jeftiniji od Vimara)...a računaj koliko ti treba takvih modula...
imaš tu TEM-ov konfigurator pa si sam složiš kaj i kak hoćeš...i onda fino negdi tražiš ponudu za taj materijal prema specifikaciji.
a šemu sa slijepim modulima (TM21PW) složiš za daleko manje love, jedino kaj buš ih sam moral bušit a u konačnici će izgledat apsolutno isto...
U konačnici naručiš si te konektore sa ebaya iz kine, i onda ih samo postaviš u blind module...

Sa svim ostalim buš imal veselja kasnije kad bu te neke kvazi utičnice trebalo smontirat u kutije koje moraš postavit u zid.
sa ovim sistemom ideš sa kockastom kutijom 6 modula kod linije, ili ovak ko na slici sa 12 modula

a kod zvučnika sa klasičnom fi60 okruglom kutijom pa uzmeš samo takav nosač za 1 modul za fi60 kutiju i nemaš brige...
povučeš samo cijevi, a onda poslje lako složiš module sa utičnicama ili ideš direktno sa kabelima pa samo van kroz blind module...

Zadnje uređivanje The Best F1 Driver : 13.03.2017. at 19:00.
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 19:12   #11
http://luksometar.hr/wp-content/uploads/tem_cjenik.pdf
evo ti nekakav cjenik...

slijepi modul TM21PW - 4,53 kn
okvir 1 modul OS10PW - 9,34 kn
Nosač 1 modula NM10 - 6,93 kn
ukupno 20,8 kuna
+ moraš kupit činčeve ili kaj već misliš stavljat...al kak ga god okrenul to nebu više od ovog dolje...


audio modul KM22PW -53,13 kn
okvir 1 modul OS10PW - 9,34 kn
Nosač 1 modula NM10 - 6,93 kn
ukupno 69,40 kuna za jeftilen činčeve od nekih 2-3 kune po komadu...

audio modul za zvučnike KM23PW - 97,11 kn
okvir 1 modul OS10PW - 9,34 kn
Nosač 1 modula NM10 - 6,93 kn
ukupno 113,38 kuna
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:17.