Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2007., 12:58   #1
Vidovdan

pogibija Sv. cara Lazara, vec tada se shvatala kao svesna zrtva da se ocuva narodna i drzavna sloboda i da posluzi za primer buducim pokoljenjima.

jer se velikomucenik Lazar sa hristoljubivom srbskom vojskom opredelio za Carstvo nebesko, umesto prolaznog zemaljskog (KOSOVSKI ZAVET):

"bolj nam je u podvigu smrt, nego li sa stidom zivot.
bolje nam je u borbi primiti smrt od maca, nego li dati pleca neprijateljima nasim.
mnogo smo ziveli za svet, s toga se potrudimo za kratko da podnesemo podvig stradalacki, da pozivimo vecno na nebesima.
umrimo sa Hristom, da bismo vecno ziveli!
zemaljsko je za malena carstvo, a nebesko je uvek i doveka!"

odgovor knezova:
"umrimo da svagda zivi budemo.
prinesimo sebe Bogu zivu zrtvu...
ne postedimo zivot nas, da zivopisan obrazac posle ovoga budemo drugima!"

to kosovsko opredeljenje, taj Zavet, to je savez koji je srbski narod sklopio s Bogom -i zapecatio ga mucenickom krvlju.
na Kosovu je srbski narod dusom svojom izabrao Crastvo nebesko i to je bilo njegovo jedino i pravo opredeljenje.
od tada svi Srbi verni Novom Zavetu postaju narod Boziji- Hristov novozavetni, nebeski narod.

primer junastva su i:

veliki junak Milos Obilic: "kakvi budemo sutra, bicemo doveka". (iz govora pre bitku)

svi Jugovici:
kada je carica Milica uoci strahovit borbe molila Lazara da joj od devetoro brace ostavi bar jednoga, "sestri od zakletve", on joj dozvoljava da zaustavi koga hoce. sutradan ih ponaosob carica zaustavljase pred gradskim vratima, najpre Boska Jugovica, pa ostale, ona cuje uvek jednak odgovor:

"idi sestro, na bijelu kulu,
ne bih ti se junak povratio,
ni careve jedeke pustio,
da bih znao da bih poginuo.
idem sejo na Kosovo ravno,
za krst casni krvcu proljevati
i za vjeru s bracom umrijeti!"

tako svoju duznost shvata i sluga Goluban, koji je odbio blagoslov da ostane u Krusevcu jer "svom srcu odoljet ne moze", nego ide u borbu.

moralom tih junaka, vekovima su vaspitavani narastaji, njim je ziveo u najcrnjim i najsvetlijim danima.
kosovska etika je vid nacionalnog jevandjelja.
definicija chojstva, junastva, patriotizma, ljubavi.
upravo onako kako je je mustaj -kadija u "Gorskom vencu" govorio:
"Krstu sluzis, a Milosem zivis."


ako te zaboravik kosovo, neka bude zaboravljena desnica moja.


mir vam!
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 13:21   #2
Vidis Osana upravo zbog ovog nikad ne bi mogla biti pravoslavka jer pravoslavlje pociva na nacionalizmu, mitologiji i strasnom braku crkve i drzave.
Vise u tvom objavku ima slave Kosovu i caru Lazaru nego Hristu.
Sto mislis zasto bi i jedan Albanac htio postati pravoslavne vjere kad vidi na koji nacin suvremeno srpsko pravoslavlje dise?
Ja recimo nisam Srpkinja i ne vidim niti jedan drugi razlog zasto biti pravoslavac osim sto si Srbin.
Cujem da i od tog Kosova nece biti nista - samo albanska drzava.

Nije li Vidovdan izgovor da zderanje prasetine i opijanje?
U RH ima toga samo se naziva nekim drugim imenom. U konacnici se sve svede na isto.

P.S. Ja sam definitivno za pravoslavlje, ali americka verzija.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 14:51   #3
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
Vidis Osana upravo zbog ovog nikad ne bi mogla biti pravoslavka jer pravoslavlje pociva na nacionalizmu, mitologiji i strasnom braku crkve i drzave.
Vise u tvom objavku ima slave Kosovu i caru Lazaru nego Hristu.
Sto mislis zasto bi i jedan Albanac htio postati pravoslavne vjere kad vidi na koji nacin suvremeno srpsko pravoslavlje dise?
Ja recimo nisam Srpkinja i ne vidim niti jedan drugi razlog zasto biti pravoslavac osim sto si Srbin.
Cujem da i od tog Kosova nece biti nista - samo albanska drzava.

Nije li Vidovdan izgovor da zderanje prasetine i opijanje?
U RH ima toga samo se naziva nekim drugim imenom. U konacnici se sve svede na isto.

P.S. Ja sam definitivno za pravoslavlje, ali americka verzija.
odgovorio sam ti, bar svoje vidjenje (jer se obicno pozivam na ucenje otaca), na drugoj temi. iskopirano:

u nomokanonu Svetoga Aave, kaze: ko je srbin da je pravoslavan. (parafraziram)

nije to obaveza, uslovljavanje, nametanje...
jednostavno, od mutimira, strojimira... kirila, metodija... nemanjica... srbi su se identifikovali sa hriscanstvom...

uska je veza nacije i vere.
kao sto i sam grb nemanjica slikovito ukazuje, monarh i patrijarh (2 orla) i Bog nad njima (kruna).
nikada nije bilo odvojeno drzavno od verskog.
bar do komunista/demokrata.

sad, manjine...
na pamet mi padaju bunjevci iz subotice.
oni idu u katolicke crkve.
iako imaju animozitet prema hrvatima, s njima su na sluzbama, misama...
(bar ovi sto ih ja znam)

pravoslavne manjine...
bugari, rumuni... rusini?
idu u lokalne, pravoslavne hramove i to im ne negira i ne oduzima od nasledja i tradicije.
liturgija je ista u gruziji, kao i u srbiji.
da l' ce crkva biti u rondo ili vizantijskom stilu, stvar je ukusa, podneblja, potreba...

niko ne primorava makedonca u srbiji da slavi slavu.
al, vodicu sveti i on i srbin.

Bozja pravoslavna crkva... hm. ona je uvek Bozija (dok ima blagodati), mozda oavkve "nacionalne" crkve nisu toliko vaseljenske i svenarodne.... kako vec.

...Crkva gradi nas, ne mi nju.
moral (pa i obicaji unutar Crkve, zapovesti...) je nepromenljiva kategorija.
mi se moramo prilagodjavati. uklapati.
istrazivati.
koliko je do nas ziveti zivotom crkve,
a ne obratno.

kako ja shvatam...

dalje, u nacionalizmu nema niceg loseg.
sta vise, nacija je po Bozijem planu, unija po demonskom.
(o tome mozemo drugi put)

pravoslavlje ne pociva na nacionalizmu, al bez pravoslavlja nacija ne bi opstala.
500 god pod turcima, komunistima, demokratama...
nacija je bedem, uporiste i utociste veri, kao i obratno.
tako je ispravno.
bar na balkanu.

nema mitologije.
snaga pravoslavlja lezi u istini.
beskompromisnoj.
istina ne ugadja ljudima, vremenu... nego Bogu.

slava Kosovu, jer je tema vidovdan.
slaveci Kosovo i cara Lazara, mi slavimo i Gospoda.

o albancima:
svaki covek je svojim bicem hriscanin, pravoslavac.
to je put, istina i zivot.
"savremeno pravoslavlje" (iako je pravoslavlje van prostora i vremena, neograniceno i svevremensko) verovatno da odbija.
pomodartsvo, instant vernici, svestenstvo u tranziciji(?!)... no, ne treba albanac zbog takvih da prihvati pravoslavlje, vec zbog sebe.

svako ce dati odgovor za sebe u poslednji dan.
svako ispoveda svoje grehe...

albanac ima prilike da se sretne sa zivim svetiteljima na Kosovu,
svim monahinjama i monasima
koji su u neprekidnom molitvenom pravilu za njih(!), tirane,
koji su svoje zivote davno prezalili.

sto nisi srbin, ne iskljucuje tvoju pripadnost Crkvi.
rusi, grci, gruzijci, etiopljani, jermeni, bugari... jos malo cela afrika.
pravoslavni.

zbog okolnosti, pragmaticnosti, vizionarstva... bogougodnosti i spasa ovoga naroda, Sv. Sava je uredio.
za nas.
i zivot buduceg veka.

od Kosova nista?!
znas, kako kaze nas patrijarh, konacni status se ne resava na zemlji i nema konacnog na zemlji, nego na Nebu.
nista il svasta, zavisi od srba.
ako se privole pokajanju i svetosavlju, povraticemo i liku, dalmaciju, kordun, baniju, slavoniju, bosnu, srpsku, makedoniju... i sta? (ako cemo vec o geografiji)
ako je Bog s nam, ko ce protiv nas?

ima Sv. Vladika Nikolaj lepo poredjenje i opis... jevreja i srba.
kako su bacani na smetliste i vaskrsavali... i jedni i drugi.
al, uvek su dobijali po srcima svojim.

koga Gospod ljubi, toga i kori; bije svakog sina koga prima -uci Pismo.

prasetina, koju si pomenula je potvrda reci.
i onoga sto nam se desava.

kakva je americka verzija pravoslavlja?!
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 15:04   #4
Osana,

zbog tebe i Srba kao sto si ti ponosna sam na to sto sam Srpkinja. I da nisam od Srba rodjena, sada sa svojih 31 i svim spoznajama koje imam o pravoslavlju i Srbstvu, dusom, srcem i umom odabrala bih pravoslavlje!
I ne nisam nacionalista desnicar i postujem i volim sve vjere i boje svijeta, ali smatram da je za mene i moje najmilije to najispravniji put do Boga i zivota vjecnog.
solei is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 17:41   #5
Osana kada ces na Kosovo zajedno s gardom kneza Lazara.
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 20:52   #6
Samo nemojte zabrazditi u politiku, molim vas...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 00:16   #7
Quote:
solei kaže: Pogledaj post
Osana,

zbog tebe i Srba kao sto si ti ponosna sam na to sto sam Srpkinja. I da nisam od Srba rodjena, sada sa svojih 31 i svim spoznajama koje imam o pravoslavlju i Srbstvu, dusom, srcem i umom odabrala bih pravoslavlje!
I ne nisam nacionalista desnicar i postujem i volim sve vjere i boje svijeta, ali smatram da je za mene i moje najmilije to najispravniji put do Boga i zivota vjecnog.
blago tebi,

kako da se uclanim u tu nacionalisticku crkvu. trebam li i ja postati srpkinja jer ako nisam ja bi osnovala hrvatsku pravoslavnu crkvu, no buduci da sam Hrvatica patrijarh Pavle ili tko god ga je vec naslijedio ne bi dao svoj blagoslov?

P.S. o kakvoj ti vjeri pricas? Pa cijela SPC je dala blagoslov Arkanu na njegovom vjencanje!
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 01:18   #8
Sta ima Osana, sjecanje bas i ne sluzi? Koliko ja znam bitku na Kosovu polju su u egal doveli katolici na desnom krilu krscanske vojske koji su uzgred bilo receno bili Hrvati, ili povijesni izvori lazu?

P.S. mislim da je tvoj milos obilic u stvari pravim imenom milos kobila.
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 01:43   #9
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
blago tebi,

kako da se uclanim u tu nacionalisticku crkvu. trebam li i ja postati srpkinja jer ako nisam ja bi osnovala hrvatsku pravoslavnu crkvu, no buduci da sam Hrvatica patrijarh Pavle ili tko god ga je vec naslijedio ne bi dao svoj blagoslov?

P.S. o kakvoj ti vjeri pricas? Pa cijela SPC je dala blagoslov Arkanu na njegovom vjencanje!
nisi pazljivo citala o pomesnim ("nacioanlistickim") crkvama.

blagoslov se dobija u carigradu, vaseljenski patrijarh.
probaj.

"cela SPC dala blag..."
bas, bas cela?

nedavno upokojeni episko danilo krstic, omiljen zbog svoje blagosti, srdacnosti i ljubavi, po razgovoru sa arkanom, izasavsi iz kapele, rekao je: "ovaj covek je cist."
sasvim dovoljan razlog da ga i ja uzmem za cistog.
sta god da su razgovarali...

ponosnoj srbkinji:
iz porodice sam u kojoj se postovalo srbstvo i svetosavlje, nikada jugoslovenstvo.
ipak,
mlad, buntovan i urban, pod uticajem mtv-a, toma kruza i pepersa, 90ih sam svasta nesto pomisljao o svom narodu, zemlji...
danas se ne mogu raskajati zbog svih tih zabluda, ni prepisati mladosti i olaksati si...


ucili su nas da Boga nema,
da je Kosovo mit,
jasenovac spomen -grad (slatko, ne?),
krleza najveci od svih...

...sto kaze jovan duchic: verujem u Boga i srbstvo.
axiom!

mir vam!
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 01:46   #10
Quote:
el - Fatih kaže: Pogledaj post
Sta ima Osana, sjecanje bas i ne sluzi? Koliko ja znam bitku na Kosovu polju su u egal doveli katolici na desnom krilu krscanske vojske koji su uzgred bilo receno bili Hrvati, ili povijesni izvori lazu?

P.S. mislim da je tvoj milos obilic u stvari pravim imenom milos kobila.

zato smo i izgubili.

shalu na stranu, tada su se zvali srbi. pre papskog unijacenja.

p.s. daj Boze da ti budes druga (kobila) koja ce videti Nebesko. jer, gorepomenuta bese prva (i jedina).
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 01:50   #11
Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
zato smo i izgubili.

shalu na stranu, tada su se zvali srbi. pre papskog unijacenja.

p.s. daj Boze da ti budes druga (kobila) koja ce videti Nebesko. jer, gorepomenuta bese prva (i jedina).
Unijacenje papsko, kako ti pises, postovani moj se nije moglo dogodit kao ni to da su se zvali srbi, trebao bi znati kada precani dolaze preko drine, ali otom potom, ovo je ipak religija.
Pa ti samo zelim reci da su tada katolici a i u mnogim drugim prilikama spasavali bracu istocnog obreda.
Nego kako to jedna sveta opca Crkva kada vas istocnog obreda ima skoro u svakoj zemlji zasebno?
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 09:51   #12
Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
zato smo i izgubili.

shalu na stranu, tada su se zvali srbi. pre papskog unijacenja.

p.s. daj Boze da ti budes druga (kobila) koja ce videti Nebesko. jer, gorepomenuta bese prva (i jedina).
Evo Seseljovca, glupi Hrvati se zvali Srbi, ali to nisu znali.



Molio bi moderatore da ovo prebace na politiku ili povijest ili bolje na fantasy forum jer ovo nema veze s religijom.
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 11:33   #13
Nijedan hriscanski narod nema u svojoj istoriji ono sto ima srpski narod,nema KOSOVO.

Carigrad je pao sest decenija posle Kosova. Car Konstantin, srpske krvi po jednom roditelju je posecen, ali na Kosovu je hriscanska vojska marsirala u susret smrti a u Carigradu je stajala unutar.

Kosovo nas je ucinilo velikim narodom, Golgota ali i vaskrsenje duhovno i moralno. Kosovo je dalo galeriju viteza vere, postenja i pozrtvovanja koja vredi vise od ma koje galerije mermernih mirnodopskih kipova naroda koji nisu imali svoje Kosovo.

Vidovdan je najveca slava srpskog naroda.

Oni koji se mrste na Kosovo i koji ga omalovazavaju, mrze ili smatraju nesrecom i propascu gledaju to materijalisticki a ne duhovno, ili nisu srpskog porekla ili su jos pod Lazarevom kletvom: "Rdjom kapo dok mu je kolena!"
__________________
Света земља се брани, битка увек добија!!!
------------------------------------------------------
Светлост је у житу, КРСТ вреднији од злата !!!
--------------------------------------------------------
Војници!...Јунаци!...Врховна команда избрисала је наш пук из свог бројног стања...Ви немате више да се бринете за своје животе који више не постоје...Зато напред у славу!...За Kраља и Отаџбину!
ЖИВЕО КРАЉ!!!!!
Chelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 12:08   #14
Quote:
el - Fatih kaže: Pogledaj post
Unijacenje papsko, kako ti pises, postovani moj se nije moglo dogodit kao ni to da su se zvali srbi, trebao bi znati kada precani dolaze preko drine, ali otom potom, ovo je ipak religija.
Pa ti samo zelim reci da su tada katolici a i u mnogim drugim prilikama spasavali bracu istocnog obreda.
Nego kako to jedna sveta opca Crkva kada vas istocnog obreda ima skoro u svakoj zemlji zasebno?
odgovorio sam na "Boziji plan spasenja", milsim.
u pitanju su pomesne crkve,
iste sustine, liturgijsko-molitvenog pravila i forme (obreda),
razlicitih jezika, tradicija, nasledja...
itd, itd...
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 12:10   #15
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
blago tebi,

kako da se uclanim u tu nacionalisticku crkvu. trebam li i ja postati srpkinja jer ako nisam ja bi osnovala hrvatsku pravoslavnu crkvu, no buduci da sam Hrvatica patrijarh Pavle ili tko god ga je vec naslijedio ne bi dao svoj blagoslov?

P.S. o kakvoj ti vjeri pricas? Pa cijela SPC je dala blagoslov Arkanu na njegovom vjencanje!

Kakve veze Arkan ima sa mojim vjerovanjem u Boga?
Nacionalista sam (u negativnom kontekstu na koji ti mislis) zato sto volim svoj narod i usko ga vezem za pravoslavlje? Hoces reci da ti svoj ne volis?
Ja volim i tvoj, jer ne mogu gledati cijeli narod kroz prizmu zlodjela nadobudne manjine. Mozes li i ti reci isto?
solei is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 12:10   #16
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
Evo Seseljovca, glupi Hrvati se zvali Srbi, ali to nisu znali.



Molio bi moderatore da ovo prebace na politiku ili povijest ili bolje na fantasy forum jer ovo nema veze s religijom.
ne bavim se srbokatolicima,
upravo zbog manipulacija/proizvoljnosti koje istorija nosi sa sobom.


...samo istinom.
pravoslavljem.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 18:04   #17
Quote:
solei kaže: Pogledaj post
Kakve veze Arkan ima sa mojim vjerovanjem u Boga?
Nacionalista sam (u negativnom kontekstu na koji ti mislis) zato sto volim svoj narod i usko ga vezem za pravoslavlje?
Arkan nije nitko i nista. obican kriminalac i ratni zlocinac, ali oni koji su se grlili s u ime Boga su me odbili od Hrista. Dok sam trazila identitet i religiju pravoslavlje mi je bilo jedna od mogucnosti. nakon onog sto su vodje SPC ucilini pravoslavlje mi se zgadilo. Mislim da bi se pravoslavlje SPC trebalo zvati srboSlavlje ili krivoslavlje. Govorim to iz teoloskog diskursa,a ne politickog i nacionalnog.
Onaj tko je pripadnik jedne religije bi trebao osuditi negativne stvari unutar svoje religije. Posteni rimokatolici su osudili svecenike pedofile i slicne. nisam cula da su to pravoslavci napravili sa svojim kukoljem.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 18:33   #18
Strava.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 23:33   #19
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
Arkan nije nitko i nista. obican kriminalac i ratni zlocinac, ali oni koji su se grlili s u ime Boga su me odbili od Hrista. Dok sam trazila identitet i religiju pravoslavlje mi je bilo jedna od mogucnosti. nakon onog sto su vodje SPC ucilini pravoslavlje mi se zgadilo. Mislim da bi se pravoslavlje SPC trebalo zvati srboSlavlje ili krivoslavlje. Govorim to iz teoloskog diskursa,a ne politickog i nacionalnog.
Onaj tko je pripadnik jedne religije bi trebao osuditi negativne stvari unutar svoje religije. Posteni rimokatolici su osudili svecenike pedofile i slicne. nisam cula da su to pravoslavci napravili sa svojim kukoljem.
koji srbin moze zameriti episkopu?
patrijarhu?
za sta?!
ne zasluzujemo takve.
zivi svetitelji!

vrli isposnici,
svetski teolozi,
Boziji ugodnici...

takvi ljudi sprecavaju zacarenje antihrista.
zbog malog broja takvih,
Bog ne dopusta da vidimo bednoga kraja.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 23:38   #20
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
Arkan nije nitko i nista. obican kriminalac i ratni zlocinac, ali oni koji su se grlili s u ime Boga su me odbili od Hrista. Dok sam trazila identitet i religiju pravoslavlje mi je bilo jedna od mogucnosti. nakon onog sto su vodje SPC ucilini pravoslavlje mi se zgadilo. Mislim da bi se pravoslavlje SPC trebalo zvati srboSlavlje ili krivoslavlje. Govorim to iz teoloskog diskursa,a ne politickog i nacionalnog.
Onaj tko je pripadnik jedne religije bi trebao osuditi negativne stvari unutar svoje religije. Posteni rimokatolici su osudili svecenike pedofile i slicne. nisam cula da su to pravoslavci napravili sa svojim kukoljem.
to je ono sto prica dostojevski u "braci karamazovima".
srkva u drzavi i drzava u crkvi.
ne sme biti odvojeno.
teokratija/monarhija!

pa, kaze (svojim/mojim recima): kada drzava izopsti prestupnika iz drustva, ona ga obelezava za svagda. crkva ne radi tako, nego takve privoli pokajanju i primiche sebi!
kao Hristos, koji je vazda bio medju otpadnicima.

arkan se pokajao (kao i svaki srbin, najvise je sopstvenom narodu nastetio i dusi svojoj), sad je verovatno na nebesima i moli Boga za nas!

mir vam!
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:12.