Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Sudjelujete/pripadate li nekoj Crkvi, vjerskom/duhovnom pokretu ili organizaciji?
katolik 34 24.82%
musliman 23 16.79%
pravoslavni 2 1.46%
Židov 5 3.65%
pripadam nekoj kršćanskoj Crkvi (ali nijednoj od gore navedenih) 2 1.46%
kršćanin, ali ne pripadam nijednoj zemaljskoj crkvenoj organizaciji 4 2.92%
sotonist 4 2.92%
sudjelujem u nekom duhovnom pokretu s Istoka (Indija, budizam, taoizam, zapadne škole yoge i slično) 3 2.19%
sudjelujem/pripadam nekoj vjerskoj/duhovnoj organizaciji ili Crkvi ili pokretu, ali nijednom od gore navedenih 1 0.73%
smatram se duhovnim ili vjernikom, ali ne sudjelujem ni u kojoj vjerskoj/duhovnoj organizaciji 10 7.30%
agnostik 13 9.49%
ateist 24 17.52%
ne pripadam, neopredjeljen 3 2.19%
ništa od navedenog 9 6.57%
Glasovatelji: 137. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2007., 13:00   #101
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Pa ti si rekao da smo svi mi muslimani židovi, samo da to nismo svjesni....
A gdje sam ja govorio o UBIJANJU? Ti si rekao da bi covjek postao musliman, mora ubiti Zidova u sebi?

Sto dalje znaci da je Zidov zlo u covjeku?
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 13:10   #102
Ma ne mogu se pomiriti sa činjenicom da su u stvari genetski Židovi.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 13:15   #103
Quote:
Discovery.v2 kaže: Pogledaj post
Najsmisleniji je angosticizam, kad čovjek realno pogleda pa da ne znam kakv vjernik bio. Ali stvar je u tome da ljudi ne žele to realno gledati, ne žele prihvatiti realnost.
Life of Pi ima par genijalnih citata o agnosticima:
"To choose doubt as a philosophy of life is akin to choosing immobility as a means of transportation."
"I can well imagine an atheist’s last words: “White, white! L-L-Love! My God!”—and the deathbed leap of faith. Whereas the agnostic, if he stays true to his reasonable self, if he stays beholden to dry, yeastless factuality, might try to explain the warm light bathing him by saying, “Possibly a f-f-failing oxygenation of the b-b-brain,” and, to the very end, lack imagination and miss the better story."
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 13:44   #104
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Eh, da. A što je realnost?
Realnost je da čovjekov um ne može spoznati i dokazati postojanje nekakvog božanstva, te s toga nema potrebe za nekim ultra debilnim vjerskim dogmama, no opet ne mora nužno isključit postojanje istoga.
__________________
Čisto zlo!
Discovery.v2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 16:34   #105
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Ma ne mogu se pomiriti sa činjenicom da su u stvari genetski Židovi.
Ni ja. Samo meni malo teze pada ta spoznaja.
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 19:11   #106
A jeste, izdaja je gadna.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 13:03   #107
Anketa je malo čudna. Ima previše opcija koje su maglovite, a po meni neke opcije i nedostaju. Npr. ove opcije s pripadnošću i nepripadnošću crkvi/organizaciji su mi nezgodne, a nije mi ni jasno na što se misli pod opcijom Sotonist? I zašto nema kao opcije paganizam u nekom obliku, kao starih Europskih sustava vjerovanja na koje se kasnije nadogradilo kršćanstvo? Paganizam kao takav ne mora biti vezan ni uz kakvu crvku i organizaciju, a s druge strane, ne mora biti nužno vezan niti uz vjeru u postojanje nekih naročitih božanstava. Temelji se na ritmu izmjene godišnjih doba, odnosu pojedinca s prirodom, međuovisnosti s ostalim živim bićima te prihvaćanju vlastite odgovornosti.

Za sebe bih rekao da sam znatiželjni ateist. Na testiću mi je ispalo Unitarian universalism 100%, secular humanism 98%, liberal quakers 92% i neo pagan 86%.
Pavor Nocturnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 13:39   #108
Quote:
UmpaUmpa kaže: Pogledaj post
Life of Pi ima par genijalnih citata o agnosticima:
"To choose doubt as a philosophy of life is akin to choosing immobility as a means of transportation."


Dobar štos, samo naravno, agnostik koji je zbilja ODABRAO biti agnostik, zapravo se ni ne može tako nazvati. Biti agnostik nije stvar odabira, nego upravo izostanka odabira, nemogućnosti odabira.
Uzmimo za primjer ovog koji tvrdi da je 'najsmislenije' biti agnostik. To po mom mišljenju nije nikakav agnostik, nema nikakve logike da bi agnostici nekome reklamirali svoj stav i nagovarali nekog da ga preuzme, ili spominjali bilo kakve 'komparativne prednosti' agnosticizma. Dapače, meni se čini da od agnosticizma nema nikakve koristi, te da agnostik nema nikakvog razloga vjerovati da je bolje biti agnostik nego vjernik, recimo. Druga je stvar ako nekome 'agnostik' zvuči moćno i zanimljivo, onako 'individualno' , pa se tamo svrstava iz takvih nekakvih razloga.

No vrlo je interesantna ta usporedba koju citiraš. Naime, zanimljive su njene implicitne pretpostavke. Ona pretpostavlja da život ima nekakav cilj, te da određena 'filozofija života' može taj cilj dostići. Kako dolazim do toga? Jednostavno - riječ 'transportation' uvijek implicira neku odredišnu točku. Ako se čovjek samo vozi okolo bez cilja, iz čistog gušta, u tom slučaju to nije bitno različito od sjedenja na klupi i uživanja u prirodi, recimo - pa tada 'immobility' uopće ne bi bio posebno smiješan izbor niti bi takav sarkazam bio opravdan. Nego se tu implicite tvrdi da već NEKAKVA filozofija života može čovjeka zaista dovesti do nečega (za razliku od agnosticizma, koji očito ne može, niti to pokušava). Na to imam pitanje: a gdje se to može stići izborom 'dobre' filozofije života?

Stoga, ja bih tu usporedbu malo modificirao:
"To choose doubt as a philosophy of life is akin to choosing immobility as a means of transportation to the Andromeda galaxy."

'Immobility' je tu, naravno, podjednako neadekvatan način dostizanja Andromedine galaksije baš koliko i bilo koji drugi danas poznati način transporta. No, ako netko zaista vjeruje da može stići do Andromede ako samo izabere dobar način transporta (po uzoru na čuvenu besmislicu 'there's nothing a man can't accomplish if he sets his mind on doing it'), nemam ništa protiv.

Dapače, bio bih vrlo zainteresiran da čujem pojedinosti o tom načinu transporta...
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 00:54   #109
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
...Biti agnostik nije stvar odabira, nego upravo izostanka odabira, nemogućnosti odabira.
Uzmimo za primjer ovog koji tvrdi da je 'najsmislenije' biti agnostik. To po mom mišljenju nije nikakav agnostik, nema nikakve logike da bi agnostici nekome reklamirali svoj stav i nagovarali nekog da ga preuzme, ili spominjali bilo kakve 'komparativne prednosti' agnosticizma. Dapače, meni se čini da od agnosticizma nema nikakve koristi, te da agnostik nema nikakvog razloga vjerovati da je bolje biti agnostik nego vjernik, recimo. Druga je stvar ako nekome 'agnostik' zvuči moćno i zanimljivo, onako 'individualno' , pa se tamo svrstava iz takvih nekakvih razloga...

Da, obično se kaže da načelno postoje dvije vrste agnostika.
Jedni naprosto priznaju da ne znaju o Bogu, bogovima i božanskom, i sva objašnjenja o tome im se ne čine dovoljno uvjerljivima.
Drugi, naprotiv, tvrde da znaju da je Bog, bogovi, božansko čak i ako postoji nespoznatljivo. Pa je njihovo ''neznanje'' zapravo jedino ispravan stav. No njih, kao što s pravom kažeš, zapravo ne bi trebalo smatrati a-gnosticima, jer oni zapravo tvrde da znaju nešto o Bogu, bogovima, božanskom - a ne da ne znaju. Zapravo se radi o ateistima: ''možda postoji ali je nespoznatljivo'' je, pravo rečeno, besmislica.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 22:12   #110
Quote:
prolaznik kaže: Pogledaj post
I pitanje za moderatore - možda bi bilo dobro imati ovu (ili neku ovakvu) anketu kao stalnu top temu, pa da svakome bude jasna konfesionalna struktura sudionika podforuma. A i za pojedinog forumaša, da se lako može vidjeti gdje spada - naravno, za one koji su se izjasnili.
potpisujem..
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 00:07   #111
UmpaUmpa- musliman!E ovo je dobro!!!
NVP is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 13:33   #112
Za sada nereligioznih ljudi ima skoro pa pola.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 22:16   #113
Quote:
prolaznik kaže: Pogledaj post
Možda bi mogla biti i top tema, da se svi sudionici podforuma Religija lijepo izjasne čiji li su. Pa da se zna, zašto ne?
__________________
If a man is not rising upward to be an angel, he is sinking downward to be a devil. He cannot stop at the beast. (Samuel Taylor Coleridge)
prolaznik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 00:56   #114
Ja sam po testu ispao 100% rimokatolik
i 100% pravoslavac
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 13:00   #115
A koji je to test?
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 16:04   #116
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
A koji je to test?
imas na prvoj stranici na necijem postu link.
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:20.