Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2021., 14:39   #1
Neo-noir

Vidio sam da postoji tema baš za klasičan Noir, pa ako netko smatra da bi ova tema trebala biti tamo neka je premjesti. Po mom mišljenju ipak se radi o dvije različite vrste filma pa bi bilo najbolje da ostane ovako. Što je uopće Neo-Noir? Teško se može nazvati zasebnim žanrom, neki ga čak ne smatraju niti podžanrom, već jednostavno stilom ili tematskom odrednicom. Bilo kako bilo meni je ovo vrlo draga vrsta filma zbog kombinacije različitih žanrova od trilera, psihološkog trilera, drame, horora, ljubavnog filma, misterije pa čak i crne komedije (Fargo, Inherent vice), stripovskog filma (Sin City) i nadrealnog trilera (Lynchovi filmovi). Najjednostavnije rečeno to bi bili trileri s jakom dramaturgijom, pažljivo okarakteriziranim likovima, višeslojnom radnjom s pomalo depresivnom ili mračnom atmosferom i s završetcima koji najčešće nisu u potpunosti sretni ili jednostrani. Likovi su svakakvi. Od krajnje poremećenih do potpuno normalnih, od super sposobnih i pametnih do glupih i smotanih. Mjesta radnje su isključivo urbane sredine. Slobodno možete nadodati i svoju interpretaciju Neo-Noira. Za razliku od klasičnog Noira, u njemu nešto manje prevladavaju tehničke odrednice tipa svijetla, sjene, kuteva snimanja itd.

Sad... Koji bi se filmovi mogli svrstati u Neo-Noir? Tu postoje razilaženja u mišljenjima. Dali je Pulp Fiction Neo-Noir? Po meni da. Za Fight club ne bih rekao. Pošto nemam najdražeg ili najboljeg filma nabrojati ću ih deset počevši od najstarijeg prema najmlađemu.

Chinatown 1974.
Blood Simple 1984.
Pulp Fiction 1994.
Fargo 1996.
L.A. Confidential 1997.
A Simple Plan 1998.
Mulholland Drive 2001.
Oldboy 2003.
Sin City 2005.
Nightcrawler 2014.

Ima tu još kandidata koji bi mogli ući. Ovo mi je nekako prvo palo na pamet. Što vi mislite o Neo-Noiru i koji su vama najbolji filmovi te vrste?
__________________
Hrvatska je za Hrvate, svi ostali su gosti u ovoj državi - Ruža Tomašić
mislavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2021., 14:46   #2
Pulp Fiction nema veze sa neo-noirom. Noir žanr su filmovi iz 40-ih i 50-ih (privatni detektiv, fatalna ženska, tamnija atmosfera, preokreti, ubojstvo) a svi filmovi posije koji su snimljeni kao noir filmovi se zovu neo-noir. Chinatown je najbolji primjer noir filma koji postaje neo-noir.

Blade Runner je još jedan, to je sci-fi neo-noir.
Philip Marlowe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2021., 17:16   #3
Dark city
Je dobar sf noir
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2021., 17:23   #4
Motherless Brooklyn mi je bio dobar.
Ne odlican, ali zasluzena ocjena 6,8.
Miss_Fine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2021., 18:00   #5
Nisam siguran ali mislim da mogu pod neo noir i ti su mi i ponajbolji - Taksist i Seven
Sanimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2021., 18:04   #6
Quote:
mislavko kaže: Pogledaj post
Sad... Koji bi se filmovi mogli svrstati u Neo-Noir? Tu postoje razilaženja u mišljenjima. Dali je Pulp Fiction Neo-Noir? Po meni da. Za Fight club ne bih rekao. Pošto nemam najdražeg ili najboljeg filma nabrojati ću ih deset počevši od najstarijeg prema najmlađemu.

Chinatown 1974.
Blood Simple 1984.
Pulp Fiction 1994.
Fargo 1996.
L.A. Confidential 1997.
A Simple Plan 1998.
Mulholland Drive 2001.
Oldboy 2003.
Sin City 2005.
Nightcrawler 2014.

Ima tu još kandidata koji bi mogli ući. Ovo mi je nekako prvo palo na pamet. Što vi mislite o Neo-Noiru i koji su vama najbolji filmovi te vrste?
Pulp Fiction nije neo-noir, za Nightcrawlera isto ne bih mogao reći...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2021., 18:11   #7
ako su preokreti, uz sve mračno, urbano, atmosferično i kriminalno, važna odrednica žanra, onda je i Fight Club neo-noir, zašto ne.
Taxi Driver, Seven, Basic Instinct, Fatal Attraction, Angel Heart, Memento, The Black Dahlia, Reservoir Dogs, The Usual Suspects, Training Day, Body Heat, The Postman Always Ring Twice...
tech noirs: Blade Runner, Gattaca, Strange Days, po nekima i Matrix, Total Recall, Terminator, Minority Report...
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2021., 18:41   #8
Brick (2005) je npr. jedan odličan neo-noir

isto kao i I, the Jury (1982)

Someone to Watch Over Me (1987) isto
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2021., 19:25   #9
Quote:
Lizzie M kaže: Pogledaj post
ako su preokreti, uz sve mračno, urbano, atmosferično i kriminalno, važna odrednica žanra, onda je i Fight Club neo-noir, zašto ne.
Taxi Driver, Seven, Basic Instinct, Fatal Attraction, Angel Heart, Memento, The Black Dahlia, Reservoir Dogs, The Usual Suspects, Training Day, Body Heat, The Postman Always Ring Twice...
tech noirs: Blade Runner, Gattaca, Strange Days, po nekima i Matrix, Total Recall, Terminator, Minority Report...
Fight Club po meni ne, najviše zbog teme i zbog samog smisla. Ako gledamo klasičan Noir u njemu prevladavaju teme pohlepe, koristoljublja, nezadovoljstva, prevare, razočaranja, odnosno apolitične teme. Fight Club se bavi ajmo to tako reći višim temama, tipa konzumerizma, kapitalizma, hiper marketinga itd. Ja sam taj film uvijek shvaćao kao neku alegoriju, no kraj me i dan danas buni. Od ovih što si nabrojao Memento, The Usual Suspect i Minority Report bi mogli proći kao Neo-Noir, Reservoir Dogs i Training Day bi ipak bili samo krimići, dok je Taxi Driver prvenstveno socijalna drama. Ali sve koji si nabrojao imaju ponešto veze s onim kako se Neo-noir opisuje. Ja bi još recimo dodao kao važne predstavnike Miller's Crossing i Before the Devil Knows You're Dead.
__________________
Hrvatska je za Hrvate, svi ostali su gosti u ovoj državi - Ruža Tomašić
mislavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2021., 22:35   #10
isto dva neloša

Stormy Monday (1988)

The Grifters (1990)
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2021., 15:49   #11
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post

Uz ta dva, tu mi padaju na pamet i "The last seduction" https://www.imdb.com/title/tt0110308/?ref_=nv_sr_srsg_0 i "Romeo is bleeding" https://www.imdb.com/title/tt0107983/?ref_=nv_sr_srsg_0 ...
stimpson is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2021., 19:50   #12
"No Country for Old Men" ako se može smatrati neo-noirom onda je meni na prvom mjestu. Također i ostali od braće Coen. Od ovih starijih definitivno "Chinatown". Po mom mišljenju najbolja Nicholsonova uloga i najbolji film od Polanskog.
bobo 98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2021., 21:42   #13
Manhunter i Thief Michael Manna
__________________
“The greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he didn’t exist”
WarKO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2021., 12:45   #14
Pogledao sam Motherless Brooklyn. Nisam baš oduševljen. Najlošija Nortonova uloga. Izgleda da on nije jedan od onih koji u svojim filmovima glume bolje. Radnja je relativno zanimljiva, ali prerastegnuta i na trenutke dosadna.
__________________
Hrvatska je za Hrvate, svi ostali su gosti u ovoj državi - Ruža Tomašić
mislavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2021., 18:36   #15
Fear City

Devil In a Blue Dress

ovaj drugi se toliko trudi ispoštovati sve odrednice žanra da to bode u oči, ali svejedno odličan

Casey Affleckov Ubica u meni ima dosta od noir štiha
dalal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2021., 22:14   #16
The Driver
To Live and Die in L.A.
Fargo, ali i drugi filmovi od braće

Od novijih na pamet pada Drive i Only God Forgives od Refna, stilistički zanimljivi, ali s manama.

Pa Black Coal, Thin Ice...

Od vrlo svježih tu je The Little Things kojeg nikako da pogledam.
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2021., 22:29   #17
Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
The Driver
To Live and Die in L.A.


tri sjajna britanska

dva s bob hoskinsom

The Long Good Friday (1980)

Mona Lisa (1986)

&

The Crying Game (1992)
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2021., 12:35   #18
Jučer sam pogledao Body Heat.
Klasika noir, niš posebno. Čak je zadnja trećina malo i dosadna. Ali ima tu dozu erotičnosti zbog koje se isplati pogledati. Inače volim te južnjačke trilere.

Našao sam i Bound (1996.) slučajno dok sam tražio po listi nekaj drugo za gledat. Od Wachovski braće (sestara ili kaj su već) u razdoblju prije Matrixa. Navodno dobar. Možda pogledam danas-sutra.
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2021., 11:35   #19
Meni nekako uz noir idu francuzi uz Jeana Gabina i redatelje poput Melvillea...neizostavni Bogart s američke strane...
Lego-las is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2021., 12:05   #20
evo jedan film od meni omiljenog glumca..
Broderick Crawford..i

The Mob iz '51
__________________
Don’t be a follower be a student!
osaki ni douzo!-ie ie douzo osaki ni!
rokurota is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:50.