Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2017., 13:10   #1181
Quote:
blau kaže: Pogledaj post
Ako je vlasnik stana primio na boravište jednog člana rodbine (nećak, nećakinja) bez plaćanja ikakvog najma ili bilo kakvih režija (besplatno stanovanje), odnosno vlasnik ne ostvaruje nikakve prihode, da li je dužan plaćati porez o iznajmljivanju stana?
ako je vlasnik stana primio na boravište curu, ili dečka, nema krvne veze, ima seksa (možda, može biti ali i ne mora), bez plaćanja ikakvog najma, da li je dužan plaćati porez na iznajmljivanje stana?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 15:08   #1182
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
ako je vlasnik stana primio na boravište curu, ili dečka, nema krvne veze, ima seksa (možda, može biti ali i ne mora), bez plaćanja ikakvog najma, da li je dužan plaćati porez na iznajmljivanje stana?
Oprosti, ne shvaćam pitanje?
blau is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 15:15   #1183
Quote:
blau kaže: Pogledaj post
Oprosti, ne shvaćam pitanje?
da, vidim.

porez se plaća kad postoji vrijednosna transakcija. ako nema nikakve naplate, nema ni poreza.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 15:30   #1184
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
da, vidim.

porez se plaća kad postoji vrijednosna transakcija. ako nema nikakve naplate, nema ni poreza.
Pa i meni je tako logično jer nikakav prihod nije ostvaren ali me zbunjuju ovakvi tekstovi! https://burza.com.hr/portal/placanje...z-naknade/4897
blau is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 15:44   #1185
http://www.moj-bankar.hr/Kazalo/Z/Zakup-najam

Zakup ili najam, općenito, najam je ugovor u vezi s pokretnom ili nepokretnom imovinom prema kojemu vlasnik imovine omogućuje drugome pravo posjedovanja, korištenja i uživanja imovine tijekom određenog razdoblja u zamjenu za periodične isplate, obično u obliku najamnine.

Kad analiziram pojam "najma" ne vidim osnovu za naplatu poreza!
blau is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 15:48   #1186
pa prepoznaj kad netko nešto piše iz točke gledišta države, a kad iz točke logike ili stvarnog života. za državu smo svi apriori prevaranti i utajivači koje samo treba uhvatiti s prstima u pekmezu ili isprepadati na mrtvo ime, za svaki slučaj. država je bully, u većini slučajeva.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 16:00   #1187
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
pa prepoznaj kad netko nešto piše iz točke gledišta države, a kad iz točke logike ili stvarnog života. za državu smo svi apriori prevaranti i utajivači koje samo treba uhvatiti s prstima u pekmezu ili isprepadati na mrtvo ime, za svaki slučaj. država je bully, u većini slučajeva.
Vidim neki predlažu potpisivanje ugovora na nula kuna a porezna će odrediti visinu poreza na temelju neke vrijednosti..tablice bez obzira što sa ništa ne naplaćuje ...besplatno je! Druga je priča da najmoprimac ima ugovor kod sebe a ti ga nisi prijavio..tada mislim da postoji neki vid odgovornosti i obaveze za prijavu!
blau is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 20:04   #1188
Pozdrav svima. Molila bih pomoć ako može.
Nikada se nisam bavila iznajmljivanjem nekretnina.
Međutim otac mi je umro, iza njega mi je ostao stan, stari i ne baš održavan.
Stan je prazan, ja troškove i režije, pričuvu moram plaćati... i sve više tonem i grcam u dugove.

U međuvremenu imam situaciju da bi taj stan iznajmila frendici za zaista simboličnu cijenu cca 500 kn samo da mi plaća režije a i njoj bi pomogla jer je i sama u teškoj sitaciji.

Ali što više googlam sve više me hvata strah od troškova - ugovor kod odvjetnika cca 2.000 kn, energetski certifikat oko 1.000 kn, moram imati žiro račun gdje bi ona uplačivala novac, a na kraju porezna me može oderati i odrediti da je visina najma za porez veća od onog što bi ja s frendicom dogovorila...

Nisam bogatašica sa nekretninama koja se bavi iznajmljivanjem već je i mene pritisla besparica i zato razmišljam iznajmiti taj stan.
Odkud u takvoj situaciji pokriti sve troškove za uopće krenuti iznajmljivati nekretninu
Jel to zaista tako zahtjevno i skupo i problem?
A željela bi da sve bude legalno i da imamo ugovor i da se ona može prijaviti, a čini mi se sve totalno neizvedivo
ozanavg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 21:35   #1189
Quote:
ozanavg kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Molila bih pomoć ako može.
Nikada se nisam bavila iznajmljivanjem nekretnina.
Međutim otac mi je umro, iza njega mi je ostao stan, stari i ne baš održavan.
Stan je prazan, ja troškove i režije, pričuvu moram plaćati... i sve više tonem i grcam u dugove.

U međuvremenu imam situaciju da bi taj stan iznajmila frendici za zaista simboličnu cijenu cca 500 kn samo da mi plaća režije a i njoj bi pomogla jer je i sama u teškoj sitaciji.

Ali što više googlam sve više me hvata strah od troškova - ugovor kod odvjetnika cca 2.000 kn, energetski certifikat oko 1.000 kn, moram imati žiro račun gdje bi ona uplačivala novac, a na kraju porezna me može oderati i odrediti da je visina najma za porez veća od onog što bi ja s frendicom dogovorila...

Nisam bogatašica sa nekretninama koja se bavi iznajmljivanjem već je i mene pritisla besparica i zato razmišljam iznajmiti taj stan.
Odkud u takvoj situaciji pokriti sve troškove za uopće krenuti iznajmljivati nekretninu
Jel to zaista tako zahtjevno i skupo i problem?
A željela bi da sve bude legalno i da imamo ugovor i da se ona može prijaviti, a čini mi se sve totalno neizvedivo
E..a gdje si pronašla da ugovor kod odvjetnika košta 2000 kuna!?
blau is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 22:07   #1190
Ugovor mozes napisati ili kupiti na kiosku, certifikat ti ne treba jer ti ga nema tko traziti osim frendice a 10% poreza ces platiti ali neznam za koji iznos.
500 kn ti nece prihvatiti, min bi po meni bilo 1000 kn za mali stan na slabijoj lokaciji
mu da is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 22:19   #1191
Danas i jučer sam toliko toga googlala da se više ne sjećam gdje sam čitala za odvjetnika.

Ovo je za certifikat dnevnik.hr kraj 2015. - Znači od 2016. na snazi ...
"Od Nove godine - nova pravila za iznajmljivače stanova. Svi koji žele legalnim putem dati stan, kuću ili poslovni prostor u najam, morat će imati energetski certifikat. No i to stoji, pa bi mnogi iznajmljivači mogli zaobići tu zakonsku obvezu i nastaviti poslovati na crno.
Cijene certifikata penju se i do 2000 kuna, ovisno o kvadraturi stana. Ministrica Anka Mrak Taritaš poručuje - ako nekretninu iznajmljujete, od nje i zarađujete. Pa vam ne bi trebao biti problem jednokratno izdvojiti određenu svotu.
'Riječ je o stanu od 50-ak kvadrata, oko 1000 kuna, čak je na tržištu nešto manje. Vrijedi 10 godina', kaže ministrica.
Tko ima certifikat, a tko ne, kontrolirat će inspektori Ministarstva gospodarstva. Kazne za one koji ne budu poštovali zakon su od 10 do 50 tisuća kuna. "

mu da upravo to mi i je nepravda - znači ja frendici zaista za mali i stari neuređeni stan nemam namjeru naplatiti 1.000 kn a mene će porezna za toliko oderati

Evo našla i ovo drugo:
na e-podstanar sam gledala....
"Ugovor o najmu stana napravljen kod odvjetnika i ovjeren kod javnog bilježnika stoji otprilike dvije tisuće kuna. Mnogim stanodavcima to se čini puno, iako se ugovorom vlasnik stana osigurava."

Zadnje uređivanje ozanavg : 15.01.2017. at 22:30.
ozanavg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 19:13   #1192
Quote:
ozanavg kaže: Pogledaj post
...
na e-podstanar sam gledala....
"Ugovor o najmu stana napravljen kod odvjetnika i ovjeren kod javnog bilježnika stoji otprilike dvije tisuće kuna. Mnogim stanodavcima to se čini puno, iako se ugovorom vlasnik stana osigurava."
to 2000 kn se odnosi na solemnizirani ugovor o najmu, nešto što je u Hrvatskoj vrlo rijetka pojava u najmu stambenog prostora izmedju privatnih osoba.

Solemnizacija ugovora je postupak potvrde ugovora od strane ovlaštenog javnog bilježnika, kod kojeg javni bilježnik provjerava odgovara li ugovor propisanoj formi, a nakon toga potvrđuje sadržaj ugovora;
za razliku od ovjere potpisa, kada ovjerava samo potpis, a o sadržaju isprave ne vodi računa - koje je znatno jeftinije.

U solemnizirane se ugovore obično stavlja ovršna klauzula, pa takvi ugovori imaju snagu ovršne isprave. To znači da najmodavac temeljem takvog ugovora u slučaju neplaćanja ili kašnjenja s plaćenjem najamnine, protiv najmoprimca može pokrenuti ovršni postupak, te tražiti iseljenje, a bez da mora pokrenuti sudsku parnicu.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 19:53   #1193
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
Solemnizacija ugovora je postupak potvrde ugovora od strane ovlaštenog javnog bilježnika, kod kojeg javni bilježnik provjerava odgovara li ugovor propisanoj formi, a nakon toga potvrđuje sadržaj ugovora;
za razliku od ovjere potpisa, kada ovjerava samo potpis, a o sadržaju isprave ne vodi računa - koje je znatno jeftinije.
Samo mala ispravka- ne potrvđuje sadržaj ugovora, nego samo provjerava formu i upoznaje stranke sa sadržajem ugovora.
Stipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 20:11   #1194
Quote:
ozanavg kaže: Pogledaj post

mu da upravo to mi i je nepravda - znači ja frendici zaista za mali i stari neuređeni stan nemam namjeru naplatiti 1.000 kn a mene će porezna za toliko oderati
napiši u ugovor da iznajmljuješ samo sobu sa upotrebom ostalih prostorija
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 13:08   #1195
Hvala Vam svima na pojašnjenjima, savjetima, idejama

Ipak izgleda da od svega neće biti ništa ...
Udaljenost do Zagreba i cijena gradskog prijevoza su dosta veliki problem
ozanavg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 20:06   #1196
Već duže vrijeme iznajmljujem stan, podstanar je uredno prijavljen i ja plaćam porez na najam. Najamninu mi podstanar isplaćuje na račun.
Ono što me zanima je mora li podstanar prilikom plaćanja upisivati neki poseban model i poziv na broj plaćanja? Pitam zato što sam na internetu naišao da bi se najamnina trebala uplaćivati na sljedeći način:

model: 69, poziv na broj: 40002-OIB najmoprimca-180, šifra namjene: SALA ili RENT

Je li to točno ili to vrijedi samo za slučaj kada je najmoprimac pravna osoba?
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 19:06   #1197
Kako izbjeci dvostruko oporezivanje ako su u najmu stana ukljucene rezije?
sb25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 15:19   #1198
U čemu je stvar kad najmoprimci traže da si mogu prijaviti prebivalište ili pak boravište na adresi stana kojeg unajmljuju?

Najmodavci se često tome protive. Zašto?
Kakve posljedice to ima po najmodavce?
Pogotovo ako ionako postoji prijavljeni ugovor, pa ionako moraju platiti porez?
KireteriK is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 13:22   #1199
Pozdrav, živimo kao podstanari i prijavljeni smo od 1.7. Mi plaćamo porez na najmaninu u dogovoru s vlasnicima satana. Zanima me da li i dalje postoji porezna olakšica temeljem plaćene najamnine stana. Te da li cemo to ostvariti za 6 mjeseci u 2017. god. ..ugovor je potpisan na godinu dana
emyi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 13:23   #1200
Pozdrav, živimo kao podstanari i prijavljeni smo od 1.7. Mi plaćamo porez na najmaninu u dogovoru s vlasnicima satana. Zanima me da li i dalje postoji porezna olakšica temeljem plaćene najamnine stana. Te da li cemo to ostvariti za 6 mjeseci u 2017. god. ..ugovor je potpisan na godinu dana
emyi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:44.