Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2009., 18:37   #661
Quote:
padmé_amidala kaže: Pogledaj post
a lolXD pitanje je di tocno u kur'anu pise i dal pise jer ovi na videu citaju kak u kur'anu tocno pise 72 djevice u raju -.-
sura eR-Rahman

ovo su ajeti o opisu Dzenneta.
__________________
ennebiyyu ke-l-´arus, zikruhu yuhyi-nnufus.
semek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 22:30   #662
Quote:
semek kaže: Pogledaj post
Bitni stihovi iz sure eR-Rahman o tome što ćemo (ako budemo dovoljno poslušni Bogu) u seksualnom smislu dobiti u raju su dakle ovi:

u njima ce biti ljepotica naravi divnih,
hurija u satorima skrivenih,
koje prije njih ni covjek ni dzinn nije dodirnuo


Detaljnije o tome je pisao/prenio asad na osnovi nekih hadisa - na pr. Ejjubovog hadisa, evo taj dio iz prehodnog linka na asada: "Poslušajte sada osobine kojima je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, opisao hurije, pa ako ih povrh toga ne poželiš da se oženiš s njima, onda znaj da je tvoj iman slab. Muslim u svome Sahihu bilježi hadis od Ejjuba, koji prenosi da je Muhammed bin Sirin rekao: “Ili se hvališite ili smatrate muškarce boljim od žena, hoće li doista muškarci biti brojniji od žena u Džennetu? ” Ebu Hurejre, r.a, reče:
“Zar Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nije rekao: “Prva skupina vjernika ući će u Džennet sjat će poput punog mjeseca, oni poslije njih svijetlit će poput sjajne zvijezde na nebu. Svaki od njih imat će po dvije hurije čija će se koštana srž vidjeti kroz njihovo meso. U Džennetu niko neće biti neoženjen.
Džennetlije će ući u svoj dvorac kod sedamdeset dvije hurije koje je Allah, s.v.t., stvorio u Džennetu i dvije ovodunjalučke žene koje će biti vrednije od džennetskih hurija zbog ibadeta kojeg su činile na ovome svijetu. Ući će kod prve od njih dvije u sobi od rubina u kojoj će biti krevet od zlata ukrašen biserom s posteljinom od svile i kadife. Kada stavi ruku među njene plećke, vidjeće kroz njena prsa, odjeću, kožu i meso kao što neko od vas gleda u rubin.
Njena jetra biće mu poput ogledala. Boravak s njom nikada mu neće dosaditi, niti će njoj sa njim. Kada god bude imao odnos s njom, vidjeće da je ponovo postala djevica. Poslije nekoliko vremena bit će mu rečeno: “Mi znamo da je se nikada nećeš zasititi, niti ćeš ti njoj ikada dosaditi. Međutim ti imaš druge žene mimo nje. On će izići od nje i otići kod sljedeće hurije i tako redom."

Dakle sve to zvuči izvrsno za nas muške, i teško je sugerirati neka poboljšanja. Ali, za žene vidim mogućnost za poboljšanje njihovog položaja u raju, naime ovo: Ako muški u raju dobijaju hurije, žene bi isto tako mogle dobivati hurce.

Ako se sjećaš, ovaj prijedlog sam iznio još prošle godine, ali je to tada uglavnom odbacivano ... Isticalo se da "nema dokaza za nikakve hurce", iako ne znam zašto, jer to je očit način da se status žena u raju približi muškom statusu, a često se čuje da po islamu muški treba da imaju prednost samo za jedan stepen.

Zadnje uređivanje Rip Hymen : 16.07.2009. at 22:41.
Rip Hymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 23:27   #663
meni je to glupo bilo bi lijepo da muza i zenu s ovog zivota ak ste se voljeli mozes imat i u raju
ne znam ovo mi je sve nekako, plitko
padmé_amidala is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 00:39   #664
Quote:
padmé_amidala kaže: Pogledaj post
meni je to glupo bilo bi lijepo da muza i zenu s ovog zivota ak ste se voljeli mozes imat i u raju
ne znam ovo mi je sve nekako, plitko
Pa očito je da ćemo moći imati i žene s ovog života ako ih budemo htjeli, ali dobivamo još i izvjestan broj hurija.
(Naravno, pod uvjetom da smo bili dovoljno pokorni Bogu.)
Rip Hymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 02:22   #665
Quote:
padmé_amidala kaže: Pogledaj post
meni je to glupo bilo bi lijepo da muza i zenu s ovog zivota ak ste se voljeli mozes imat i u raju
ne znam ovo mi je sve nekako, plitko
Nemoj se opterećivati gajb (nepoznatim) stvarima. Ovo je opis koji će naš mozak nekako prihvatiti, shvatiti.
Allah je pripremio u džennetu stvari koje nismo čuli, vidli ni pomislili uopće na njih.
Dakle džennetske lijepote ne možeš zamisliti, pojmiti.
A najveća nagrada pored koje ostale izgledaju blijedo je vedžhullah - Allahovo lice!
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 09:06   #666
Quote:
padmé_amidala kaže: Pogledaj post
meni je to glupo bilo bi lijepo da muza i zenu s ovog zivota ak ste se voljeli mozes imat i u raju
upravo je tako i rečeno, s tim, ako je žena imala u životu više brakova, ona će u Džennetu biti hurija onom suprugu koji je bio bolji prema njoj u životu. ima hadis koji govori o tome
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 09:13   #667
Quote:
Deniz kaže: Pogledaj post
Nemoj se opterećivati gajb (nepoznatim) stvarima. Ovo je opis koji će naš mozak nekako prihvatiti, shvatiti.
Allah je pripremio u džennetu stvari koje nismo čuli, vidli ni pomislili uopće na njih.
Dakle džennetske lijepote ne možeš zamisliti, pojmiti.
A najveća nagrada pored koje ostale izgledaju blijedo je vedžhullah - Allahovo lice!
Kakav gajb, kakve nepoznate stvari? Pa već sama sura eR-Rahman na koju je linkao semek, potpuno je jasna, a tu su i hadisi: Ejjubov je već spomenut gore, a ima i Enesov, itd.
Dobro kažeš "A najveća nagrada pored koje ostale izgledaju blijedo je vedžhullah - Allahovo lice!", ali to nudi i kršćanstvo, ali lijepe žene u raju nudi samo islam!
Rip Hymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 10:17   #668
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
jest mašAllah, stranica ljudi koji vole hazreti Aliju r.a., baš kao što ga je Poslanik a.s. neizmjerno volio
I stranica ljudi koji neizmjerno mrze Omera r.a. i Ebu -Bekra, ljude kojima je poslanik obecao dzennet za svoga zivota...
Devil_of_Fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 10:51   #669
Quote:
padmé_amidala kaže: Pogledaj post
meni je to glupo bilo bi lijepo da muza i zenu s ovog zivota ak ste se voljeli mozes imat i u raju
ne znam ovo mi je sve nekako, plitko
skladan brak opisuje se kao džennet na ovom svijetu.

što se tiče družice u raju.
Muškarcu to može od ljudi biti jedino njegova prva žena...

sad ne znam koja i kakva je predaja u pitanju, ali kad je neka žena koja se udavala više puta s kim će ona biti u džennetu rečeno joj je da može da bira...
mene baš u vezi dženneta ne raduju toliko hurije i druge blagodati koliko me raduje viđenje moga Gospodara...

vidiš padme savako odgovara prema svome halu i svome znanju...
neko misli da je vrhunac onoga svijeta ovozeamaljsko uživanje pa se takvima daju slike dženneta koja liče na ovaj svijet iako se prenosi da ništa na ovom svijetu nije slično džennetu osim donekle vode.

Hurije i druge džnnetske blagodati jesu fadl/dar od Gospodara ali Fadl je i ljubav.
Fadl je ljubav koju nam je darovao allah pa je mi možemo utrošiti na dunjaluk ili na Allaha.
Veliki je dar kad čovjek voli ženu i žena muškarca.
iako zna( pa normalno da zna, nije blesav/a) da ima ljepših, pametnijih, boljih od od te osobe koju voli on baš nju/njega voli i baš hoće samo sa njom/njim.
...
eto...
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 18:10   #670
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
upravo je tako i rečeno, s tim, ako je žena imala u životu više brakova, ona će u Džennetu biti hurija onom suprugu koji je bio bolji prema njoj u životu. ima hadis koji govori o tome
Što, zar se naprosto prebacuje u redove hurija?
Ovdje mi nešto ne štima ... pa zar ta posebna supruga nema ipak nešto viši status od hurije, kojih je više?
Rip Hymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 20:05   #671
naravno da ima!
ona je družica a one su hurije
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 21:53   #672
Kako to da onda Rufaija tvrdi ovo (pazi boldano!):
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
upravo je tako i rečeno, s tim, ako je žena imala u životu više brakova, ona će u Džennetu biti hurija onom suprugu koji je bio bolji prema njoj u životu. ima hadis koji govori o tome
Kako je zapravo reguliran odnos/status/hijerarhija između dunjalučkih žena i hurija? Da li bi hurije bile džennetski pandan odaliskama?
Rip Hymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 22:17   #673
Slusao sam hadis gdje se kaze da ce se na sudnjem danu , "posvadjati" hurije i dunjalucke zene, zbog toga sto ce zene traziti svoje muzeve, dok ce hurije takodje traziti. Hurije ce reci da su one bolje, bezgresne etc etc, dok ce ovodunjalucke zene reci kako su one bile gresne, ali ipak zasluzile dzennet, i biti ce u njemu sa svojim muzevima. Toliko..
Devil_of_Fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 23:47   #674
Quote:
Devil_of_Fire kaže: Pogledaj post
Slusao sam hadis gdje se kaze da ce se na sudnjem danu , "posvadjati" hurije i dunjalucke zene, zbog toga sto ce zene traziti svoje muzeve, dok ce hurije takodje traziti. Hurije ce reci da su one bolje, bezgresne etc etc, dok ce ovodunjalucke zene reci kako su one bile gresne, ali ipak zasluzile dzennet, i biti ce u njemu sa svojim muzevima. Toliko..
Pa na sudnjem danu neće bit hurija, one su stanovnici dženneta , tj. dolaze kasnije.
I uopće, nema tu što posebno za diskutirat, muškarci dobivaju hurije, to je wellknown, a žene...pa vidjeće se što s njima kad dodje vrijeme, za sada im nije ništa posebno obećano (bar u sahih izvorima). Ali su upozorene da im je ulazak u džennet pod nogama njihovih muževa i na to se trebaju fokusirati.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 02:10   #675
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Pa na sudnjem danu neće bit hurija, one su stanovnici dženneta , tj. dolaze kasnije.
I uopće, nema tu što posebno za diskutirat, muškarci dobivaju hurije, to je wellknown, a žene...pa vidjeće se što s njima kad dodje vrijeme, za sada im nije ništa posebno obećano (bar u sahih izvorima). Ali su upozorene da im je ulazak u džennet pod nogama njihovih muževa i na to se trebaju fokusirati.
što točno znači to pod nogama?
padmé_amidala is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 02:38   #676
Quote:
padmé_amidala kaže: Pogledaj post
što točno znači to pod nogama?
Isto što i da je džennet pod nogama vaših majki

Dakle dijalektika

tj. Treba bit fin/a !

selam


By the psychology book's: we have diferent role in our life
1. Ljudi provode većinu života u grupama.
2. Unutar tih grupa, ljudi uzimaju različite položaje.
3. Svaka od tih pozicija može se zvati ulogom s cijelim setom funkcija koje oblikuju očekivanja drugih.
4. Formalizirana očekivanja postaju norme kada se dovoljno ljudi osjeća ugodno pružajući kazne i nagrade za očekivano ponašanje.
5. Individualci su većinom konformisti i, dok god su istinte, oni se konformiraju s ulogama.
6. Isčekivanja nagrada i kazni inspirira konformiranje.


let's say by islam:

Neki beduini govore: "Mi vjerujemo!" Reci: "Vi ne vjerujete, ali recite: ’Mi se pokoravamo!’, jer u srca vaša prava vjera još nije ušla. A ako Allaha i Njegova Poslanika budete slušali, On vam nimalo neće umanjiti nagradu za djela vaša." - Allah, uistinu, prašta i samilostan je.

Pravi vjernici su samo oni koji u Allaha i Poslanika Njegova vjeruju, i poslije više ne sumnjaju, i bore se na Allahovom putu imecima svojim i životima svojim. Oni su iskreni!

To najlakše ide kad se zaljubiš, onda ne slušaš ni babu ni mater, mozak svakako i ako ikom to je ženama lahko,
slušat srce

ma ima još nekih detalja al eto meni tako to izgleda, jah i Aiša se uvjek pitala jel bolja od Hatidže

.
insaninside is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 16:03   #677
Evlija-efendija

Naišla sam u jednom štivu,na vrlo kratak odlomak koji se odnosi na njega.
Spominje se da je bio prijatelj i pratilac Murata IV-og.da je živio raskalašeno ali ipak bio pravovjeran i da je doživio viziju susreta s Prorokom Muhamedom.

Može li mi netko od vas reči nešto više o njemu i koji je njegov značaj u suvremenom Islamu?

Zahvaljujem unaprijed!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 16:23   #678
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
...muškarci dobivaju hurije, to je wellknown, a žene...pa vidjeće se što s njima kad dodje vrijeme, za sada im nije ništa posebno obećano (bar u sahih izvorima). Ali su upozorene da im je ulazak u džennet pod nogama njihovih muževa i na to se trebaju fokusirati.
Dakle muž daje izun (dozvolu), tj. odlučuje da li njegova dunjalučka žena smije u džennet ... ali da li je moguća i ovakva situacija: da on doduše dozvoli da ona uđe u džennet, ali da odbije da ona bude s njim? I da li u tim slučajevima on ima samo hurije ili može uzeti još i neku (nezauzetu) dunjalučku ženu umjesto te koju je odbio? (U bilo kojem od ta dva moguća slučaja: zabranio da ona uđe u raj ili pak samo odbio da u raju bude s njim?)

E da, još i ovo: da li netko (otac? brat?) mora dati dozvolu za ulazak u džennet onim ženama koje su ostale neudate?

A te žene kojima je zabranjen ulazak u džennet, što bude s njima: idu li u džehenem, tj. pakao, ili postoji za njih nešto kao čistilište, limb ili nešto slično?

Zadnje uređivanje Rip Hymen : 18.07.2009. at 16:33.
Rip Hymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 17:14   #679
Quote:
Rip Hymen kaže: Pogledaj post
Dakle muž daje izun (dozvolu), tj. odlučuje da li njegova dunjalučka žena smije u džennet ... ali da li je moguća i ovakva situacija: da on doduše dozvoli da ona uđe u džennet, ali da odbije da ona bude s njim? I da li u tim slučajevima on ima samo hurije ili može uzeti još i neku (nezauzetu) dunjalučku ženu umjesto te koju je odbio? (U bilo kojem od ta dva moguća slučaja: zabranio da ona uđe u raj ili pak samo odbio da u raju bude s njim?)

E da, još i ovo: da li netko (otac? brat?) mora dati dozvolu za ulazak u džennet onim ženama koje su ostale neudate?

A te žene kojima je zabranjen ulazak u džennet, što bude s njima: idu li u džehenem, tj. pakao, ili postoji za njih nešto kao čistilište, limb ili nešto slično?
Kakva dozvola za ulazak u Dzennet? To samo Bog daje i niko vise. Inace, Poslanik je rekao da ako zenom muz bude zadovoljan ona odmah ide u Dzennet a ako ne bude ide pravo u Dzehennem ali ovo sa nezadovoljstvom se odnosi na bezobrazne zene koje nece da slusaju muza (sad ce ove jedne da udare na mene kakvo slusanje iako, njima se svidjalo ili ne, tim samo zasluzuju jednosmjernu kartu za Pakao).
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2009., 18:42   #680
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Kakva dozvola za ulazak u Dzennet? To samo Bog daje i niko vise. Inace, Poslanik je rekao da ako zenom muz bude zadovoljan ona odmah ide u Dzennet a ako ne bude ide pravo u Dzehennem ali ovo sa nezadovoljstvom se odnosi na bezobrazne zene koje nece da slusaju muza (sad ce ove jedne da udare na mene kakvo slusanje iako, njima se svidjalo ili ne, tim samo zasluzuju jednosmjernu kartu za Pakao).
OK, vidim da je ovako kako kažeš zaista puno logičnije s obzirom na širi kontekst Islama. Međutim ipak bih napomenuo da su varijante koje sam predlagao gore mnogo povoljnije za žene, jer bi omogućile da im muž oprosti unatoč objektivno postojećem neposluhu žene odnosno muževom nezadovoljstvu. Ali ovako, u tom slučaju automatski idu u Džehenem, jer muža se ni ne pita da li im unatoč svemu oprašta.
Rip Hymen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:22.