Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2010., 13:05   #81
jel želi suvlasnik uopće prodati svoje 2/3 kuće ?
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 13:14   #82
Ne,ja želim prodati svoj dio.
Valjda me nisi skužio dobro.

Zadnje uređivanje File : 08.05.2010. at 14:32.
jokaa3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 13:33   #83
Spominješ isplatu suvlasnika pa sam pomislio da želiš kupiti njegov dio nekretnine. Nekretninu možete samo zajedno prodati osim ako tvj dio nije zasebna cijelina. Vjerujem da će ti netko ovdje bolje objasniti od mene
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 13:57   #84
U biti ja hoću da on mene isplati i da se maknem iz te kuće, te me zanjima kome se obratiti za procjenu mog djela,jer suvlasnik ima u planu nakon smrti ostaviti kuću nećaku, a ne meni....

Zadnje uređivanje File : 08.05.2010. at 14:33.
jokaa3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 14:34   #85
Pročitaj temu od početka.

Sve ti je već odgovoreno.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 09:13   #86
Razvrgnuće

Pozdrav!
Otac mi je darovao 1/3 zemljišta, ali se u gruntovnoj on još vodi kao suvlasnik. Sada je hitno potrebno napraviti razvrgnuće suvlasničke zajednice i ne znam da li potpisuje on ili ja sa ostalom dvojicom. Help!
santacruz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 20:30   #87
Korištenje zajedničkih prostorija u zgradi

Molim vas za savjet.

Dobio sam suglasnost svih vlasnika stanova u svojoj zgradi za koristenje zajednicke prostorije velicine 11 kvadrata, koja je smjestena u suterenu, odmah ispod mog stana u prizemlju. Dosad je to bio zajednicki skladisni prostor u koji smo odlagali staru kramu do odvoza glomaznog otpada.

Potpisali smo ugovor o davanju prostora na koristenje do daljnjega, za odredjenu novcanu mjesecnu naknadu koja ide u zajednicku pricuvu.

Ja bih od te prostorije napravio sobu s posebnim ulazom za svog sina tinejdzera (sad nas cetvero - zena , ja i dvoje djece - zivi u stanu od 38 kvadrata).

Sad me zanima isplati li mi se, zapravo, ulagati u uredjenje tog prostora, jer sto ako se susjedi nakon nekog vremena predomisle i otkazu mi koristenje, a ja sam potrosio 5 tisuca eura na uredjenje (treba napraviti sanitarni cvor, uvesti grijanje, izmijeniti sve instalacije i drvenariju, urediti zidove itd.)?
Kakva prava uopce imam s obzirom na status tog prostora?

Napominjem da je otkup nemoguc (neki od suvlasnika zgrade ne zele prodati svoj dio), a osim toga ni zgrada nije etazirana.

Unaprijed zahvaljujem na savjetu i odgovoru.
unlocked is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 11:14   #88
Po ovome što si napisao radilo bi se o popriličnim ulaganjima, pa bi treba bit oprezan.

Mislim da bi za tvoju sigurnost trebalo najprije u tome ugovoru razraditi to tvoje ulaganje, tj.pismeno utvrditi sa potpisnicima da su oni s time suglasni, te što točno ti misliš uređivati, investirati, u kojoj vrijednosti i da imaš pravo na povrat uloženih sredstava ukoliko dođe do raskida ugovora.

Ovako sa ugovorom samo na naplatno "korištenje do daljnjega", je premalo i potencijalno možeš upasti u probleme.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 20:47   #89
Hvala na odgovoru. I sam slicno razmisljam.

Muci me i cinjenica da zgrada nije etazirana, a nakon etaziranja zgrade svaki bi suvlasnik imao vlasnicki dio u tom (sad) zajednickom prostoru. Pretpostavljam da me onda svatko od njih moze lako izbaciti iz tog prostora, ako mi ne zeli prodati svoj dio?

Nigdje ne uspijevam pronaci podatak je li etaziranje zgrade obavezno? Nasa je zgrada gradjena prije vise od 50 godina.
Nasao sam oprecne informacije tu na forumu, a i drugdje na Internetu.

Gdje bih mogao saznati pouzdan odgovor na to pitanje?
unlocked is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 21:02   #90
Obaveze da se zgrada etažira kao takve nema, ali je pravo svakog od suvlasnika da pokrene i dovrši postupak etažiranja, bez obzira da li se drugi tome protivili. U praksi se to provodi, ali nailazi se na masu problema, pa najviše ovisi o sucima koji vode postupak...

To traje puuuuno dulje u sudskom izvanparničnom postupku (ustvari više njih) i ako drugi ne žele etažiranje, troškove toga bi trebao snositi taj koji je pokrenuo postupak. (nažalost)
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 21:29   #91
Znaci, ako netko od suvlasnika zatrazi etaziranje i provede ga, a ne zeli mi prodati svoj dio u zajednickim prostorijama, moze me bez problema izbaciti van (jer je to nakon etaziranaj njegovo) bez obzira na prije sastavljen ugovor o koristenju prostora?

Sve vise mi se cini da je najgore kad nesto zelis napraviti po zakonu. Prepreke posvuda.
A kad se neko protuzakonito useli u zajednicke prostorije, ljudi se godinama sude i ne uspijevaju ga izbaciti van.
unlocked is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 21:37   #92
Quote:
unlocked kaže: Pogledaj post
Znaci, ako netko od suvlasnika zatrazi etaziranje i provede ga, a ne zeli mi prodati svoj dio u zajednickim prostorijama,...
Bez obzira provedeno etažiranje ili stanje ostala kako je sada, nemožeš nikoga prisiliti da ti proda svoje vlasništvo/suvlasništvo.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 19:04   #93
suvlasništvo i razvrgnuče

Nedavno mi je umro ujak koji je imao 1/2 stana, a druga je pripadala njegovoj ženi.
S obzirom da ima dvoje djece koliko sam shvatio njegova polovica će se dijeliti na njih troje (djecu i ženu).
S obzirom da je vrlo vjerojatno da će djeca po završetku ostavinske tražiti razvrgnuće suvlasništva kako bi dobili novce zanima me da li postoji neki način kako taj postupak zaustaviti ili usporiti.
Njegova žena ne bi htjela izići iz tog stana i sada tražiti novi pošto ima 80 godina
a novaca da ih isplati isto tako nema pa me zanima kakva su njena prava u cijeloj toj priči.Ako netko zna molim da napiše prijedlog, savjet, bilo što.
__________________
Only the strong survive.

Zadnje uređivanje File : 13.05.2010. at 20:15.
mgy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 20:18   #94
Quote:
mgy kaže: Pogledaj post
zanima me da li postoji neki način kako taj postupak zaustaviti ili usporiti.

Svatko od suvlasnika ima pravo tražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice, tako da se to ne može zaustaviti, ali kako se u praksi radi o jako dugotrajnim postupcima, neće se trebati puno truditi da bi se to usporilo, jer će vjerojatno samo od sebe ionako ići sporo.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 20:23   #95
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Svatko od suvlasnika ima pravo tražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice, tako da se to ne može zaustaviti, ali kako se u praksi radi o jako dugotrajnim postupcima, neće se trebati puno truditi da bi se to usporilo, jer će vjerojatno samo od sebe ionako ići sporo.
Zanimalo bi me koliko "otprilike" traju ti jako dugotrajni postupci?"Otprilike" 5,7,10 god. ili možda više?
Josip 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 13:33   #96
Dio zemljištva u korist suvlasnika...

Pozdrav.

Nasljedio sam zemljište na kojem sam suvlasnik.
Tuži nas čovjek koji kaže da je on to isto nasljedio od svog oca.

Kod odvjetnika koji zastupa mene i suvlasnike,potpisao sam ugovor o utvrđivanju međusobnih odnosa u kojem se odričem svoga djela zemlje u korist jednog od suvlasnika.

Mene zanima pošto na tom ugovoru nema datuma,pečata odvjetnika, samo naši potpisi(ne i odvjetnikov) dali je on važeći,u slučaju da se izgubi spor da nebi ja morao plaćati sudske troškove.

Ako netko zna kako bi takav ugovor trebao izgledati molim da mi objasni.

Unaprijed zahvaljujem.
mr.brown is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 00:02   #97
razvrgnuće suvlasničke zajednice

pozdrav,

da li imam pravo na razvrgnuće suvlasništva nad stanom civilnom razdiobom tj. sudskom prodajom ako sam vlasnik 1/2 stana a brat s kojim se sporim je vlasnik druge polovine stana na kojoj postoji zabilježba spora zbog drugog parničnog postupka?

bilo bi poželjno da se to obavi u izvanparničnom postupku kako zakon i predviđa s tim da se 1/2 novca nakon sudske prodaje stana isplati meni, a druga polovina položi u javnobilježnički polog dok se ne okonča rasprava na tom drugom polovinom,

zanima me da li je razdioba moguća s obzirom da ne postoji spor oko naših suvlasničkih udjela nego postoji spor na dijelu od mog brata sa trećom osobom?

hvala na savjetima
borders is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 20:36   #98
Quote:
Josip 3 kaže: Pogledaj post
Zanimalo bi me koliko "otprilike" traju ti jako dugotrajni postupci?"Otprilike" 5,7,10 god. ili možda više?
Pa to ovisi o mnogim faktorima, npr.:
1.koji je sud nadležan, tj.koliko je zatrpan predmetima
2.kako se stranke u postupku ponašaju, tj. da li koriste sva moguča pravna sredstva koja im stoje na raspolaganju (npr.prigovor na veličinu suvlasničkog omjera, gdje se automatski obustavlja izvanparnični postupak i nastavlja kao parnica)
3.što je predmet diobe (stan, kuća, zemljište, više zemljišta...)
4.gdje žive stranke u postupku, tj.da li su sve u RH ili u inozemstvu
5.imaju li sve stranke odvjetnike za punomoćnike ili se same zastupaju
itd...

pa u okviru tih faktora - "otprilike " od 5-20 godina

Quote:
mr.brown kaže: Pogledaj post
Mene zanima pošto na tom ugovoru nema datuma,pečata odvjetnika, samo naši potpisi(ne i odvjetnikov) dali je on važeći,u slučaju da se izgubi spor da nebi ja morao plaćati sudske troškove.
Potpis i pečat odvjetnika na vašem ugovoru nije nužan, pa on vrijedi i bez tog pečata i potpisa odvjetnika. A za ostatak pitanja treba pročitati taj ugovor i znati detaljnije o čemu se radi u tome postupku.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 15:12   #99
Question Rampa na parkingu

Dio zemljišta na kojem se nalazi stambena zgrada (ista zemljišna čestica) je uređena i služi stanarima kao parking. Dio stanara (navodno većina) preko predstavnika stanara dogovara i plaća postavljanje rampe te nakon toga koristi parking koji je sada nedostupan ostalima.

Prije svega, pretpostavljam da je već samo postavljanje rampe nelegalno jer spada u izvanredne poslove održavanja za koje je potrebna suglasnost svih stanara, a ne samo većine. Zatim, ne vidim kako suvlasniku može tuđom voljom biti uskraćeno korištenje vlastite imovine. I na kraju, zanima me da li ovakvo stanje, a koje traje duže od godine dana, uskraćuje pravo na samopomoć (uklanjanjem rampe), ili pak kod suvlasništva nema gubitka posjeda u korist drugih suvlasnika.

Možda je pravno malo neprecizno sročeno, nadam se da su pitanja ipak dovoljno jasna.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 17.06.2010., 02:05   #100
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Svatko od suvlasnika ima pravo tražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice, tako da se to ne može zaustaviti, ali kako se u praksi radi o jako dugotrajnim postupcima, neće se trebati puno truditi da bi se to usporilo, jer će vjerojatno samo od sebe ionako ići sporo.
niste u pravu! suvlasnistvo nije u pravu konstruirano kao neka trajna i neraskidiva zajednica. svaki zuvlasnik ima po zakonu pravo traziti dibu. no u zakonu stoju (parafraziram) da svaki suvlasnik ima pravo u svako vrijeme traziti diobu zajednicke stvari, OSIM U VRIJEME KADA BI TA DIOBA BILA NA STETU DRUGIH SUVLASNIKA. u pravnickim krugovima ta za takvu diobu se kaze da je zatrazena u "nevrijeme."
opa22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:23.