Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2010., 11:45   #21
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post



Palo mi je napamet, ali nekako mi se ne čini vjerojatnim. Tijelo bi eventualno bilo jedna ploča, odjeća druga, dielektrik zrak između njih. Nužni uvjet bi bio da se ona stvarno slabo znoji, ali i onda mi je nategnuto.

O tome da ljudi nemaju električne organe koji mogu gomilati naboj znamo sve. Neke stvari su poznate pod zvijezdama, pogotovo kad se tisuće i tisuće istih rasiječe i detaljno pregleda.
Ne znam što ti je nevjerojatno. Ljudsko tijelo može akumulirati statički elektricitet, to znamo (ili misliš da pražnjenje koje poneklad osjetimo kada dodirnemo neki predmet, nije uzrokovano probojem akumuliranog statičkog elektriciteta?). Pa nema razloga zašto, zbog različitog sastava tijela (voda, masno tkivo, i drugo, te njihova raspopređenost po organizmu) ili čak postojanje nekih različitih molekula (na ili u membranama stanica), neka ljudska tijela to ne bi mogla činiti bolje,a neka lošije, kao što i različiti materijali to isto čine bolje ili lošije.

A i ne, ne znamo baš sve... Bio neki kinez čiji su dijelovi kože svjetlili u mraku...

Možda kod većine ljudi nema proizvodnje elektriciteta u organizmu, ali to je klasična greška (npr. mnogih liječnika) vjerovanja da ono što vrijedi za većinu, vrijedi za sve...
Kako su se razvili električni organi kod nekih riba, ako nije došlo do nekakvih mutacija koje su to omogućile? Ili misliš da se kod njih evolucijom odmah stvorio gotov, potpun, živčanim sustavom upravljiv električni organ - hops, eto ga?

Koliko znam električni organi riba su derivirani iz mišićnog tkiva i ne čini mi se uopće nevjerojatnim da bi kod nekih ljudi, mišićno tkivo moglo proizvoditi male količine elektriciteta zbog ponešto drugačijih membrana (neke molekule ili receptori različiti).

I kod tih riba je to nekako počelo, a onda je puno kasnije došlo do stvaranja specijaliziranih organa.

Zadnje uređivanje Sustav : 11.02.2010. at 12:38.
Sustav is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 12:01   #22
još će ispast da sam opaki mutant

gle, znam da postoji dosta ljudi sa tim peckanjem i to, ali eto, kod mene je baš izraženo

vezano za ono gore, znojim se normalno - ako je bitno za diskusiju
__________________
:)
smile4me is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 12:43   #23
Quote:
smile4me kaže: Pogledaj post
još će ispast da sam opaki mutant

gle, znam da postoji dosta ljudi sa tim peckanjem i to, ali eto, kod mene je baš izraženo

vezano za ono gore, znojim se normalno - ako je bitno za diskusiju
ako se znojiš normalno i imaš elektricitet.. onda je to medicinski fenomen
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 15:13   #24
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
ako se znojiš normalno i imaš elektricitet.. onda je to medicinski fenomen


ma piskaraj ti šta god hočeš, meni je tvoja zagrižena zajedljivost baš simpatična



ali ako naučim letiti, dođem do tebe da ti pružim vožnju života
__________________
:)
smile4me is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 15:22   #25
Quote:
smile4me kaže: Pogledaj post

ma piskaraj ti šta god hočeš, meni je tvoja zagrižena zajedljivost baš simpatična
i meni je !
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 17:22   #26
A da autorica počne vući za sobom traku za uzemljenje, znate ono što se može vidjeti na nekim automobilima.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 18:23   #27
Quote:
Sustav kaže: Pogledaj post
Ne znam što ti je nevjerojatno. Ljudsko tijelo može akumulirati statički elektricitet, to znamo (ili misliš da pražnjenje koje poneklad osjetimo kada dodirnemo neki predmet, nije uzrokovano probojem akumuliranog statičkog elektriciteta?). Pa nema razloga zašto, zbog različitog sastava tijela (voda, masno tkivo, i drugo, te njihova raspopređenost po organizmu) ili čak postojanje nekih različitih molekula (na ili u membranama stanica), neka ljudska tijela to ne bi mogla činiti bolje,a neka lošije, kao što i različiti materijali to isto čine bolje ili lošije.
Golo ljudsko tijelo je vodič. Nije baš neki odličan, ali popriličan. Bez odjeće puno rupica popunjenih zrakom, koji bi služio kao dielektrik, učinka nema. Nije to ništa specijalno.
A što se tiče različitog sastava, omjer masnoće i vode u tijelu bi mogao biti relevantan kada bi se mjerilo, ali nekako sam sumnjičav prema tome da bi bio relevantan toliko da osobi stvara ovakve probleme. Ovdje se vjerojatno poklopilo par faktora; stvari su malo kada jednostavne.

Quote:
A i ne, ne znamo baš sve... Bio neki kinez čiji su dijelovi kože svjetlili u mraku...
Volio bih to vidjeti. "Bio je" i "tetka mi je rekla" su fail pri argumentiranju izuzetno čudnih i nevjerojatnih događaja.

Quote:
Možda kod većine ljudi nema proizvodnje elektriciteta u organizmu, ali to je klasična greška (npr. mnogih liječnika) vjerovanja da ono što vrijedi za većinu, vrijedi za sve...
Kako su se razvili električni organi kod nekih riba, ako nije došlo do nekakvih mutacija koje su to omogućile? Ili misliš da se kod njih evolucijom odmah stvorio gotov, potpun, živčanim sustavom upravljiv električni organ - hops, eto ga?

Koliko znam električni organi riba su derivirani iz mišićnog tkiva i ne čini mi se uopće nevjerojatnim da bi kod nekih ljudi, mišićno tkivo moglo proizvoditi male količine elektriciteta zbog ponešto drugačijih membrana (neke molekule ili receptori različiti).

I kod tih riba je to nekako počelo, a onda je puno kasnije došlo do stvaranja specijaliziranih organa.
Eh, ali te ribe ne gomilaju statički elektricitet. Rade na potpuno drukčijem principu. Takve ribe neće privlačiti papiriće i celofan.
Nema teoretske šanse da ljudsko tijelo može išta tome slično. To onda ne bi bio čovjek, jer bi bio fundamentalno drukčiji na staničnoj razini.
Argumentiranje da se radi o izvanzemaljcu ili mutantu bi bilo lupanje gluposti, jer tako onda možemo opravdati sve što zamislimo.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 19:08   #28
Da malo dodam. Ljudsko tijelo se može prikazati i kao kondenzator. Koža je slabo vodljiva u odnosu na unutrašnje organe i krv i može da predstavlja oblogu kondenzatora. Ima i matematičkih modela koji tijelo predstavljaju kao antenu. Kako preduprijediti bolna izbijanja sa ruku (dlanova, prstiju) prema drugim predmetima? Pa uzmite ključeve pa dodirnite površinu predmeta za koju sumnjate da bi vas mogla "opeći". Neće se nadražiti nervni završeci direktnim izbijanjem i boli nema...
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 19:36   #29
u alpama na području švicarske i francuske imaš u dućanima instalirane neke uređaje koji izgledaju kao rukavica da se ljudi oslobode viška statičkog elektriciteta; to sam čula od frenda koji je bio tamo u posjetu i u čudu upitao što je to, probaj pronaći što o tome
marma is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 19:53   #30
Quote:
Lesli Eldridž kaže: Pogledaj post
Da malo dodam. Ljudsko tijelo se može prikazati i kao kondenzator. Koža je slabo vodljiva u odnosu na unutrašnje organe i krv i može da predstavlja oblogu kondenzatora. Ima i matematičkih modela koji tijelo predstavljaju kao antenu. Kako preduprijediti bolna izbijanja sa ruku (dlanova, prstiju) prema drugim predmetima? Pa uzmite ključeve pa dodirnite površinu predmeta za koju sumnjate da bi vas mogla "opeći". Neće se nadražiti nervni završeci direktnim izbijanjem i boli nema...
Sve je to ok, ali za opisane efekte neće ići. Gola i bosa osoba neće se tek tako znatno nabijati hodajući okolo. O sitnim nabojima koje bi uhvatili instrumenti nema ni smisla pričati, offtopic je.

Nego, sve nešto pokušavam smisliti dobar naslov za thread, a ne ide mi.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 19:59   #31
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Sve je to ok, ali za opisane efekte neće ići. Gola i bosa osoba neće se tek tako znatno nabijati hodajući okolo. O sitnim nabojima koje bi uhvatili instrumenti nema ni smisla pričati, offtopic je.

Nego, sve nešto pokušavam smisliti dobar naslov za thread, a ne ide mi.
Ne pišem o golim i bosim ljudima, već općenito o naboju i ljudskom organizmu. Prijedlog da se npr. ključem ili nekim drugim predmetom dodiruje predmet za koji se sumnja koji bi vas mogao "opeči". Bitno je da nema iskre koja dolazi do dlana i to je to...
Što se tiče uticaja elektromagnetnih i električnih polja na ljudsko tijelo itekako ima smisla koristiti teoriju antena za opis tih pojava. Postoje studije na tu temu...
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 20:37   #32
Quote:
Lesli Eldridž kaže: Pogledaj post
Ne pišem o golim i bosim ljudima, već općenito o naboju i ljudskom organizmu. Prijedlog da se npr. ključem ili nekim drugim predmetom dodiruje predmet za koji se sumnja koji bi vas mogao "opeči". Bitno je da nema iskre koja dolazi do dlana i to je to...
Što se tiče uticaja elektromagnetnih i električnih polja na ljudsko tijelo itekako ima smisla koristiti teoriju antena za opis tih pojava. Postoje studije na tu temu...
Da, ma to je sve ok. Nismo se shvatili.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 20:41   #33
Ma ok sve.
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 08:35   #34
Quote:
Lesli Eldridž kaže: Pogledaj post
Ne pišem o golim i bosim ljudima, već općenito o naboju i ljudskom organizmu. Prijedlog da se npr. ključem ili nekim drugim predmetom dodiruje predmet za koji se sumnja koji bi vas mogao "opeči". Bitno je da nema iskre koja dolazi do dlana i to je to...
Što se tiče uticaja elektromagnetnih i električnih polja na ljudsko tijelo itekako ima smisla koristiti teoriju antena za opis tih pojava. Postoje studije na tu temu...
ovo baš i nije najbolje riješenje, i ovako sam smantana, a gdje još da pazim na svaki takav dodir...
otvarati auto sa?laptop?ili da jednostavno počnem staalno furati neke rukavice, pa i doma

ali hajde, da kucnem o drvo, otkad sam postala temu, još me nije ništa štrecnulo
__________________
:)
smile4me is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 15:14   #35
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Golo ljudsko tijelo je vodič. Nije baš neki odličan, ali popriličan. Bez odjeće puno rupica popunjenih zrakom, koji bi služio kao dielektrik, učinka nema. Nije to ništa specijalno.
A što se tiče različitog sastava, omjer masnoće i vode u tijelu bi mogao biti relevantan kada bi se mjerilo, ali nekako sam sumnjičav prema tome da bi bio relevantan toliko da osobi stvara ovakve probleme. Ovdje se vjerojatno poklopilo par faktora; stvari su malo kada jednostavne.
Što želiš reći, da ljudsko tijelo ne može akumulirati statički elektricitet?

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Volio bih to vidjeti. "Bio je" i "tetka mi je rekla" su fail pri argumentiranju izuzetno čudnih i nevjerojatnih događaja.
Nije tetka nego HRT teletekst.


Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Eh, ali te ribe ne gomilaju statički elektricitet. Rade na potpuno drukčijem principu. Takve ribe neće privlačiti papiriće i celofan.
Nema teoretske šanse da ljudsko tijelo može išta tome slično. To onda ne bi bio čovjek, jer bi bio fundamentalno drukčiji na staničnoj razini.
Argumentiranje da se radi o izvanzemaljcu ili mutantu bi bilo lupanje gluposti, jer tako onda možemo opravdati sve što zamislimo.
Pa tko je rekao da te ribe gomilaju statički elektricitet?

Ti si taj koji lupa gluposti, jer su i te ribe nekako morale početi svoju evoluciju u tom smjeru (malo modificiranim stanicama, a ne gotovim organom).

A gluposti su i zbog toga što je takav pristup koji ignotrira biološku varijabilnost (osnovu evolucije) posve besmislen i nelogičan - odlika konzervativnog, nefleksibilnog uma...

Zadnje uređivanje Sustav : 15.02.2010. at 15:26.
Sustav is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 15:36   #36
mene je jednom struja tresla par minuta i nije me ubila!
što sam ja!??
electroman - woman! ahhahaha
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 15:44   #37
Quote:
Sustav kaže: Pogledaj post
Što želiš reći, da ljudsko tijelo ne može akumulirati statički elektricitet?

Ne. Nego hoću reći da golo i boso tijelo zbog svoje vodljivosti lako i brzo prazni sve u okoliš. Treba mu hrpa dielektrika (odjeća, gumeni potplati cipela) da pražnjenje bude dovoljno sporo da nam stvara navedene probleme.

Quote:
Nije tetka nego HRT teletekst.
Nadasve kredibilan izvor za vrlo nevjerojatnu stvar.

Quote:
Pa tko je rekao da te ribe gomilaju statički elektricitet?

Ti si taj koji lupa gluposti, jer su i te ribe nekako morale početi svoju evoluciju u tom smjeru (malo modificiranim stanicama, a ne gotovim organom).

A gluposti su i zbog toga što je takav pristup koji ignotrira biološku varijabilnost (osnovu evolucije) posve besmislen i nelogičan - odlika konzervativnog, nefleksibilnog uma...
Pa ti si rekao. Implicirao si, jer donosiš ideju da je žena mutant koji ima stanice koje na neki prečudni način gomilaju naboj. Žena nije mutant, nego je osjetljivije kože na pražnjenje, a način života (u to spada brdo stvari) joj je takav da se lakše i i dugotrajnije nabija statičkim elektricitetom. Posve je vjerojatno da će od par tisuća ljudi jedna osoba imati takav sklop faktora i da će zbog toga odskakati. Ne vidim apsolutno ništa čudno u njenom iskazu.

Ali ne, ajmo baciti mozak u kantu za smeće i umjesto da obrazložimo fenomen mogućim, prizemnim, vjerojatnim i stvarima koje se događaju, obrazložimo ga deus ex machinom - žena je mutant. Vrlo razumno.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 18:21   #38
što fali mutantima!? jesi ti neki rasist!?? i mutanti imaju svoja prava!
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 11:44   #39
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Smile, prestani nositi vunu i sintetiku. Po zimi, kad je zrak suh pokušaj se bezbolno izbiti nakon skidanja kaputa, veste, kape, najlon čarapa, štrampli, gaća ili čega drugog. Dođi do radijatora ili pipe za vodu i dodirni to ali ne prstom već dlanom. Manje boli
Noktom. Ni ne osjetiš.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 12:55   #40
Meni se cini da je problem u tvojoj okolini, kako je netko spomenuo, mozda imas neki tepih u stanu na koji se stalno nabijas, ili je u tvojoj kuci jako suh zrak (aj bar nemas problema sa vlagom), al kao sto se meni ponekad dogadja npr prilikom izlaska iz auta kad je jako suho vrijeme, naucio sam se ne zatvarat vrata na staklo nego bas suprotno, "udarim dlanom" lagano auto, tako se ispraznim a ne osjetim onaj neugodan sok kao kad se recimo isprazni preko vrha prsta ili sl, i tako bi mozda trebalo se sto cesce u tvojem slucaju "uzemljit" da smanjis kolicinu "zapova"...
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:04.