Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2012., 17:07   #41
Pozz,
Da li moj slucaj spada pod "povrat nacionalizirane imovine" - nama je 1964 oduzeto zemljiste za izgradnju stanova za ljude u vrijeme neke veliike poplave u Zagrebu.
Nismo predali zahtjev jer nismo mogli naci ugovor ili papir o vlasnistvu..
Da li ce biti jos koji rok za predat zahtjev za povrat? jel sam nesto u novinama procitao da pocetkom 2013g. ce biti rok?

Hvala
__________________
Apple vijesti
robyzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 22:08   #42
Nikakav novi rok nije u planu, posebno ako je razlog tadašnjeg propuštanja 1997.godine to što niste mogli nać neku dokumentaciju.

Mogli ste predati zahtjev i naknadno dostaviti potrebnu dokumentaciju. To su svi i radili.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 07:29   #43
znaci i da bude - mi nemamo nikakve sanse ? steta...

"Početkom 2013., 23 godine nakon pada komunizma i uspostave samostalne hrvatske države, trebao bi započeti posljednji čin povrata imovine otete u vrijeme bivše države – denacionalizacije. Riječ je o više od 500 tisuća hektara poljoprivrednog zemljišta i šuma koji su stoljećima pripadali zemljišnim zajednicama – svojevrsnim seljačkim zadrugama – inače uobičajenim u srednjoj i južnoj Europi."
__________________
Apple vijesti
robyzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 19:00   #44
Je li vam prilikom oduzimanja zemljišta određena i isplaćena naknada?
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 09:55   #45
*IVANA* potpuno si u pravu da se građevinsko zemljište ne vraća u naturi već se isplaćuje u ratama na 10-20 godina, a što se tiče poljoprivrednog zemljišta ono se vraća u naturi, ali kao zamjensko zemljište koje u svakoj K.O. je izdvojeno " za povrat" .
GoranDragon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 19:09   #46
Pitanje za znalce

Pokušat ću bti što kraća,
Činjenice:
1) imovina oduzeta konfiskacijom u poraću 1945-.... (k.č. cca 800m2 sa dvoetažnom kućom)
2) sa više susjednih k.č. stvorena jedna veeeelika
3) danas, postojeće zgrade (kom.2) izgradila JNA
4) danas, posjedovno (katastar) upisan: MORH
5) danas, vlasnički (gruntovnica)upisano: društveno vlasništvo (gruntovno i katastarsko stanje nije usklađeno, gruntovno ne postoji ta veeelika k.č. već cca 10 vlasničkih listova, na koijma kod svkog pojedinog udjela suvlasnika stoji društveno vlasništvo)

Način na koji je to napravljeno:
1a) likvdacijom vlasnika (nije ostavljen nužni dio njihovoj maloljetnoj djeci, sklonili ih dobri ljudi)
2b) okrupljivanjem
3c) JNA
4d) a valjda je pravni slijednik
5e) ??????

I konačno pitanje: Da li naslljednici prvog nasljednog reda, imaju pravo sudskim putem zatražiti naknadu za oduzetu imovinu i od koga?

Napomena: Nismo pronašli sudske odluke o likvidaciji i konfiskaciji , jer su dokumenti o tome gradu uništeni još davno. HDA ih ne posjeduje. Nasljednici 1.nasljednog reda imaju pravo na uvid u dokomnete, iako nije prošlo 70 godina od likvidacija. 1996. nikako nije bilo moguće podnjeti zahtjev za povrat, zbog nemogućnosti pregledavanja ZK (područje od posebne državne skrbi).

Hvala
__________________
Aaaaa jaaaa jaaaaj
Hrvojka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 14:12   #47
Quote:
GoranDragon kaže: Pogledaj post
*IVANA* potpuno si u pravu da se građevinsko zemljište ne vraća u naturi već se isplaćuje u ratama na 10-20 godina, a što se tiče poljoprivrednog zemljišta ono se vraća u naturi, ali kao zamjensko zemljište koje u svakoj K.O. je izdvojeno " za povrat" .
hvala na odgovoru

usput da jos pitam..

jel netko dobio zamjensko poljoprivredno zemljiste?

zanima me financijski i vremenski slijed u cijelom postupku...

hvala
__________________
13.09.2008.
* IVANA * is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 19:08   #48
Ne znam da li je ova tema još aktivna ali ipak...

Nona je podnjela zahtjev za povratom na vrijeme i u vlasništvo joj je vraćeno zemljište ali to je sada cesta grada Opatije izgrađena davno prije povrata. Dakle, ona ima u vlasništvu nekih 600m2 asfaltirane ceste. Što sa tim?
no nick name is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 16:01   #49
denacionalizacija

Do 1985 živjeli smo u svojoj kućici , skromno ali slobodno. Zbog izgradnje novog naselja naš mir je prekinut prisilnom eksproprijacijom i preseljenjem u zamjenski stan. Za kuću od 60 – tak m², dvorište i vrt ( oko 500 m² ) dobili smo manje od 10 tisuća EUR –a . Pri tom je nešto plaćeno a nešto ne , a ako bi navedeno danas vrijedilo min. 250.000 EUR – a , o nekoj iole realnoj naknadu smiješno je uopće govoriti. Uz takvu "naknadu" dobili smo i stanarsko pravo , doživotno i nasljedno na stan od 76 m² , s time da smo trebali doplatiti razliku za 16 m². Kako je izgradnja zgrade u kojoj se nalazio navedeni stan kasnila a nama zbog izgradnje u neposrednoj blizini kuće uvjeti života postali nesnosni, morali smo prihvatiti manji stan od 60 m². Novi način života , skučeni prostor , bučni susjedi, natjerali su nas da navedeni stan mijenjamo za nešto veći ( ali i znatno tiši ). Tada je na rješenjima jasno pisalo da su oba stana vlasništvo Grada Zagreba. Kad smo 1993 predali zahtjev za otkup stana , stigao je odgovor kojim se naš zahtjev odbija uz jasno obrazloženje. Prema tom rješenju ½ stana je 1946 konfiscirana a ½ 1959 god. nacionalizirana pa se stan kao takav ne može otkupiti. 1997 ponovili smo zahtjev koji je ponovo odbijen uz nešto izmijenjeno obrazloženje , sad je ½ stana konfiscirana ( u "idealnom" dijelu ) a ½ privatno vlasništvo pa se stan kao takav ne može otkupiti . Cijela je zgrada je vraćena bivšim vlasnicima a mi smo, ukidanjem stanarskog prava pretvoreni u "zaštićene podstanare" s neizvjesnom budućnosti. Imali smo svoj dom , opljačkani smo i doslovno istjerani s svog ognjišta , a onda po zakonima pravne i socijalne države , zakinuti za sva prava ( ponovne procjene i obeštećenje za oduzetu imovinu , te otkupa društvenog stana ).Daljnju " sol na ranu" daje činjenica da smo gotovo 90 god. ( naravno zbirno ) izdvajali u tz. "usmjerenu stambenu izgradnju" što sigurno nisu mala sredstva. Kako nismo dobili stan a ni najmanji stambeni kredit , a znamo tko je danas vlasnik tih stanova , naše ogorčenje je sasvim razumljivo. Tražeći pravdu pisali smo na mnogo adresa, nitko nije osporio moralnu opravdanost naših zahtjeva. Poziva na zakone, bez da se upita kakvi su to zakoni i tko ih je donio. Na sve moje molbe za prijem na razgovor kod predsjednika Republike , predsjednika Sabora , ministra ( - ice ) Pravosuđa nije bilo odgovora. Jedino je iz Ureda gradonačelnika Grada Zagreba , na niz upućenih molbi stigao je odgovor s kojim se odbija moj zahtjev za razgovor uz obrazloženje da bi sastanak bio nesvrsishodan i neučinkovit.
Također svi naši zahtjevi za reviziju postupka eksproprijacije imovine u Gredicama su glatko odbijeni. ( Grad Zagreb► Ministarstvo pravosuđa► Upravni sud►Ustavni sud )
Europski sud za ljudska prava donio je odluku da naša žalba nije u njihovoj nadležnosti.
O kupnji novog stana onaj koji živi samo od svoga rada te ima anoreksičnu i nezaposlenu kćer (29 ) , sina ( 31 )teško stradalog u prometnoj nesreći i praktički nesposobnog za samostalni život ( pokušava
studirati ) , može samo sanjati.

Pitanje je , da li je u ovom slučaju postupak vlasti RH bio u skladu s normama EU ?
kornat3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 12:39   #50
Pozdrav

Recite vi meni dal sam ja luda ili sta.

Dobili smo naknadu za oduzeto gradevinsko zemljiste od 31.873.31 kn za 1442 m2 sto znaci 20 kn po m2 ??

Pa dal je ovo normalno, ovo su 2 cokolade za m2 zemlje. Planiram se zalit , ionako se stalno zalimo na presude.

Ali recite mi kolika bi naknada bila realna po m2 za gradevinsko zemljiste, barem to?

Hvala na odgovoru unaprijed

Zadnje uređivanje Cherry12 : 15.05.2015. at 12:59.
Cherry12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 15:22   #51
Quote:
Cherry12 kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Recite vi meni dal sam ja luda ili sta.

Dobili smo naknadu za oduzeto gradevinsko zemljiste od 31.873.31 kn za 1442 m2 sto znaci 20 kn po m2 ??

Pa dal je ovo normalno, ovo su 2 cokolade za m2 zemlje. Planiram se zalit , ionako se stalno zalimo na presude.

Ali recite mi kolika bi naknada bila realna po m2 za gradevinsko zemljiste, barem to?

Hvala na odgovoru unaprijed
Gdje?
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 15:28   #52
Quote:
Cherry12 kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Recite vi meni dal sam ja luda ili sta.

Dobili smo naknadu za oduzeto gradevinsko zemljiste od 31.873.31 kn za 1442 m2 sto znaci 20 kn po m2 ??

Pa dal je ovo normalno, ovo su 2 cokolade za m2 zemlje. Planiram se zalit , ionako se stalno zalimo na presude.

Ali recite mi kolika bi naknada bila realna po m2 za gradevinsko zemljiste, barem to?

Hvala na odgovoru unaprijed


Naknada za oduzeto zemljište u predmetima po Zakonu o naknadi... nije tržišna cijena zemljišta već se određuje administrativno, sukladno zakonskoj formuli za izračun.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 19:20   #53
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Gdje?
Na Duilovu (Split)
Cherry12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 20:24   #54
Quote:
Cherry12 kaže: Pogledaj post
Na Duilovu (Split)
sugeriram da hitno uzmete odvjetnika! za svaku naknadu, kao i za izvlaštenje država drugačije reagira kad na suptornoj strani imaju pravno neuku osobu, a drugačiuje kad iaju odvjetnika. dogovorite se za postotak po isplati i to je to.

i ako je građevinsko bilo gdje nije normalno. još da e jedna nula više, ajde...
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 08:39   #55
Još jednom - kod naknade za oduzetu imovinu ne isplaćuje se tržišna cijena zemljišta.

Treba još?
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 08:43   #56
Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post
Još jednom - kod naknade za oduzetu imovinu ne isplaćuje se tržišna cijena zemljišta.

Treba još?

to ne znači da se ista ne može korigirati, i da je rješenje bez ikakve mogućnosti pobijanja. ja sam u ZGu dobila više za ne-građevinsko, tako da zato sam kazala da angažira odvjetnika po mogućnosti koji ima više takvih predmeta, odnosno više iskustva., čemu to pravljenje važnim rano ujutro.
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 17:05   #57
Hvala Ivana. Mama mi je pravnica , a rođak odvjetnik , a oni se bore da im se vrati imovina. Da li da onda uzmemo odvjetnika (dodatno,cisto zbog sutkinje)? Barem da nam vrati tu zemlju. Uzeo nam ju je bio Beograd , u korist vojske pa su ga "vratili" gradu Splitu. I sad barem da nam vrate zemlju koja je prazna potpuno.
Ivana ako te mogu zamolit za jednu uslugu , posto ste vi dobili presudu da mi bez imena i bez vasih osobnih podataka samo posaljes vase obrazlozenje da usporedim sa svojom i da vidim na sta se mozemo pozvat , tj. na koji se zakon mozemo pozvat u obrazlozenju samo (sa brojem presude) i datum da znam od kada je presuda jer ako je prije 2004 bit ce malo teze.

Zadnje uređivanje Cherry12 : 23.05.2015. at 17:37.
Cherry12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 11:28   #58
Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post
Naknada za oduzeto zemljište u predmetima po Zakonu o naknadi... nije tržišna cijena zemljišta već se određuje administrativno, sukladno zakonskoj formuli za izračun.
Kako izgleda ta formula?
Ima li kakav link na tablice i formulu?
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 00:47   #59
To ti je minimalna naknada i vrlo je mala (znaci da ide od min pa do trzisne vrijednoti kao max). Znaci to nije sad jedina naknada koju ti mogu dat, vec minimum na koji se mozes zalit,a i pozeljno se zalit. Imam doma negdi taj papir , el ti triba da ti posaljem sliku?
Cherry12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2017., 10:23   #60
Quote:
Cherry12 kaže: Pogledaj post
To ti je minimalna naknada i vrlo je mala (znaci da ide od min pa do trzisne vrijednoti kao max). Znaci to nije sad jedina naknada koju ti mogu dat, vec minimum na koji se mozes zalit,a i pozeljno se zalit. Imam doma negdi taj papir , el ti triba da ti posaljem sliku?
Vidim da ti imaš isti problem kao ja. Nama su oduzeli zemlju i na njoj napravili bunkere ( na otoku). JNA se povukla, a bunkeri su sada totalno napušteni, kao oni talijanski oko Zadra. Radi se o parceli od 7000 m2 koja nije građevinska.ž
Ali se na nju nadovezuje moja parcela od 25 000 m2. Kada bih ja spojio ove dvije parcele, mogao bih napraviti OPG objekt.
Također bih bio voljan za trampu , tako da RH ne bi ništa izgubila.
Kakva je procedura za tužiti državu i koje su šanse da dobijem. Samo da to ne bi trajalo 20 godina ??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:22.