Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2015., 10:19   #61
Quote:
Tolstojevsky kaže: Pogledaj post
Koliko traje proces dobivanja EC-a od predaje izvješća o energetskom pregledu?
U pravilu bi se EC trebao moći uredno izraditi za nekih max. tjedan dana od dana izvršenja energetskog pregleda u slučaju stana/obiteljske kuće. (proces certificiranja teče ovako: obilazak objekta na terenu (to je energetski pregled) - izrada Izvješća o energetskom pregledu i izrada EC-a - predavanje ove dokumentacije klijentu i slanje iste na Ministarstvo od strane energetskog certifikatora)

Stanovima obično treba i nešto manje zbog njihove manje složenosti.

Ja često znam tražiti podatke o potrošnji energenata direktno od dobavljača, uz suglasnost vlasnika nekretnine. Tako dobijem točne podatke o potrošnji, a ne da ih vadim iz računa prema "reverse engineering" algoritmima.

Te podatke od dobavljača se zna čekati i po nekoliko dana, no paralelno s tim čekanjem radi se na drugim elementima certifikata, pa to u pravilu ne oduži samu izradu.
__________________
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2015., 10:40   #62
Hvala na odgovoru zpintar
Tolstojevsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2015., 10:43   #63
Quote:
Tolstojevsky kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru zpintar
Molim. Ako nešto trebate, tu sam.
__________________
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 21:32   #64
Kolika je cijena energetskog certifikata? Kupujem kuću a vlasnik nema certifikat. Rekao je da je to kojih 2000 kuna. Kuća je 145 kvadrata. Ima još 120 kvadrata gospodarskih prostora, al na to valjda ne treba. Inače nismo još potpisali ugovor, al u njega sam mislio ubacit članak da ukoliko ću trebat energetski certifikat, da je to obveza prodavatelja, i da ga on mora platiti.
Što taj certifikat meni znači? Dal da mu uvjetujem da ga napravi? Budući da smo se dogovorili da mu otplačujem kuću, prijenos ću kasnije raditi.
dfranc2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 21:47   #65
Quote:
dfranc2 kaže: Pogledaj post
Kolika je cijena energetskog certifikata? Kupujem kuću a vlasnik nema certifikat. Rekao je da je to kojih 2000 kuna. Kuća je 145 kvadrata. Ima još 120 kvadrata gospodarskih prostora, al na to valjda ne treba. Inače nismo još potpisali ugovor, al u njega sam mislio ubacit članak da ukoliko ću trebat energetski certifikat, da je to obveza prodavatelja, i da ga on mora platiti.
Što taj certifikat meni znači? Dal da mu uvjetujem da ga napravi? Budući da smo se dogovorili da mu otplačujem kuću, prijenos ću kasnije raditi.
Da, cijena je tu negdje za ovu kvadraturu kuća. Doduše kod mene više ovisi etažnost kuće nego kvadratura, ali vjerujem kako se ovdje radi o kući s prizemljem i katom ili grijanim potkrovljem?

Prema Zakonu o gradnji, obveza izrade eneretskog certifikata je na prodavatelju (trenutnom vlasniku)

Quote:
Članak 24.
...
(2) Vlasnik zgrade za koju se izdaje energetski certifikat, odnosno njezina posebnog dijela dužan je:

1. prije prodaje, iznajmljivanja, davanja u zakup ili davanja na leasing zgrade ili njezinoga posebnog dijela pribaviti energetski certifikat

2. kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga predati energetski certifikat ili njegovu fotokopiju

3. energetski certifikat predočiti mogućem kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga

4. u oglasu za prodaju, iznajmljivanje, davanje u zakup ili davanje na leasing zgrade ili njezina posebnog dijela koji se objavljuje u medijima navesti energetski razred zgrade.
...
Stoga, imate i zakonsko uporište po kojem Vam vlasnik treba pribaviti certifikat građevine.

Energetski certifikat (pod uvjetom da je korektno napravljen) vama može značiti dvije stvari:
  1. Koliko zgrada troši energije za grijanje (pa si možete otprilike predočiti kakvi vas računi za grijanje čekaju)
  2. Kakve mjere bi trebali poduzeti da smanjite potrošnju energije, koliko bi vas to koštalo i koji je povrat investicije u godinama.
__________________
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 16:37   #66
Molim preporuku za tvrtku koja bi mogla obaviti pregled i izdavanje energetskog certifikata u razumnom roku (par mjeseci mi je predugo) za stan 40m2 u Zagrebu.

Znam da je preporuka da se energetski certifikat izradi za cijelu zgradu jer on vrijedi i za svaki stan pojedinačno i u tom slučaju svakog pojedinog vlasnika u konačnici manje košta...ali upravo mijenjamo firmu za održavanje zgrade i predstavnik stanara hoće čekati novu firmu za održavanje zgrade 2mj da izradi certifikat za zgradu a meni se žuri malo...thnx
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 16:42   #67
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
Molim preporuku za tvrtku koja bi mogla obaviti pregled i izdavanje energetskog certifikata u razumnom roku (par mjeseci mi je predugo) za stan 40m2 u Zagrebu.

Znam da je preporuka da se energetski certifikat izradi za cijelu zgradu jer on vrijedi i za svaki stan pojedinačno i u tom slučaju svakog pojedinog vlasnika u konačnici manje košta...ali upravo mijenjamo firmu za održavanje zgrade i predstavnik stanara hoće čekati novu firmu za održavanje zgrade 2mj da izradi certifikat za zgradu a meni se žuri malo...thnx
Pozdrav, poslao sam Vam Privatnu poruku.
__________________
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 17:48   #68
Zpintar, mozete i meni poslati u pp? Zanima me isto...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Iabroad is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 17:49   #69
Quote:
Iabroad kaže: Pogledaj post
Zpintar, mozete i meni poslati u pp? Zanima me isto...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Mogu, naravno.
__________________
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 13:15   #70
Quote:
dfranc2 kaže: Pogledaj post
Što taj certifikat meni znači? Dal da mu uvjetujem da ga napravi? Budući da smo se dogovorili da mu otplačujem kuću, prijenos ću kasnije raditi.

Nama je receno da ce nama trebati taj certifikat iskljucivo zbog upisa nekretnine u katastar. Bez njega se navodno ne mozes upisati u katastar. A sad ako se vi ne bi odmah upisivali
__________________
Bože, čuvaj našu dječicu
MaLo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 13:27   #71
Quote:
MaLo kaže: Pogledaj post
Nama je receno da ce nama trebati taj certifikat iskljucivo zbog upisa nekretnine u katastar. Bez njega se navodno ne mozes upisati u katastar. A sad ako se vi ne bi odmah upisivali
Zapravo, sve Vam je to rekla-kazala i ne postoji neki Zakon ili Pravilnik koji direktno određuje da Gruntovnica, katastar ili Porezna uprava trebaju kontrolirati postojanje EC-a.

Jedini relevantni zakon jest Zakon o gradnji koji izričito kaže ovo:
Quote:
Članak 24.

(1) Investitor, odnosno vlasnik zgrade za koju se izdaje energetski certifikat dužan je prije izdavanja uporabne dozvole pribaviti energetski certifikat, ako ovim Zakonom nije propisano drukčije.

(2) Vlasnik zgrade za koju se izdaje energetski certifikat, odnosno njezina posebnog dijela dužan je:

1. prije prodaje, iznajmljivanja, davanja u zakup ili davanja na leasing zgrade ili njezinoga posebnog dijela pribaviti energetski certifikat

2. kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga predati energetski certifikat ili njegovu fotokopiju

3. energetski certifikat predočiti mogućem kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga

4. u oglasu za prodaju, iznajmljivanje, davanje u zakup ili davanje na leasing zgrade ili njezina posebnog dijela koji se objavljuje u medijima navesti energetski razred zgrade.

(3) Ako se tijekom građenja zgrade promijeni investitor, energetski certifikat zgrade prije izdavanja uporabne dozvole pribavlja novi investitor.

(4) Ovlašteni posrednik u prometu nekretnina obvezan je u oglasu o prodaji, iznajmljivanju, davanju na leasing ili u zakup zgrade za koju se izdaje energetski certifikat, odnosno njezina posebnog dijela, koji se objavljuje u medijima navesti energetski razred zgrade, odnosno njezina posebnog dijela.
Dakle, stvar je isključivo na odnosu prodavač/najmodavac - kupac/najmoprimac (najmodavac-najmoprimac od 1.1.2016). Nigdje nije propisano da vas porezna uprava, katastar ili gruntovnica smiju tražiti EC.
Neka Vam pokažu po kojoj osnovi vas traže EC, jer Zakon o gradnji kao krovni Zakon koji pokriva i EC u svom članku 24. lijepo kaže kada i pod kojim uvjetima se EC predočuje!

Iz iskustva s klijentima znam da je bilo raznih slučajeva gdje EC traži porezna i gruntovnica, ali to je zapravo protuzakonito.
__________________
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 13:31   #72
Quote:
zpintar kaže: Pogledaj post
Zapravo, sve Vam je to rekla-kazala i ne postoji neki Zakon ili Pravilnik koji direktno određuje da Gruntovnica, katastar ili Porezna uprava trebaju kontrolirati postojanje EC-a.



Jedini relevantni zakon jest Zakon o gradnji koji izričito kaže ovo:





Dakle, stvar je isključivo na odnosu prodavač/najmodavac - kupac/najmoprimac (najmodavac-najmoprimac od 1.1.2016). Nigdje nije propisano da vas porezna uprava, katastar ili gruntovnica smiju tražiti EC.

Neka Vam pokažu po kojoj osnovi vas traže EC, jer Zakon o gradnji kao krovni Zakon koji pokriva i EC u svom članku 24. lijepo kaže kada i pod kojim uvjetima se EC predočuje!



Iz iskustva s klijentima znam da je bilo raznih slučajeva gdje EC traži porezna i gruntovnica, ali to je zapravo protuzakonito.

Da, znam! Cula sam i to... Sve je to jos divlji zapad kod nas :/
__________________
Bože, čuvaj našu dječicu
MaLo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 13:47   #73
Quote:
MaLo kaže: Pogledaj post
Da, znam! Cula sam i to... Sve je to jos divlji zapad kod nas :/
Da, gdje god se zagrebe naiđete na neznanje i neodgovornost.
Isti vam je slučaj i s ovom energetskom obnovom obiteljskih kuća.
Bojim se da će se opet ponoviti fjasko, jer ne Fond zapravo zeznuo nas energetske certifikatore odredivši nam punu odgovornost i za stvari za koje ne možemo biti odgovorni.
Dijelovi tog posla zapravo zadiru pod stručni nadzor kojeg smiju raditi samo ovlašteni inženjeri.
Koliko čujem veliki broj certifikatora ili odustaje od posla za fond ili se pokušavaju dodatno naplatiti od stranaka preko posebnih ugovora.
Jer, iskreno za 2.000 do 2.500 kn je nemoguće kvalitetno odraditi posao od skoro pa dva certificiranja, nadzor, kontrolu izvođača, te ispunjavanje svih prijava za stranku, a da nam pri tom Fond ne želi opravdati ni uredske ni putne troškove. Pri tome ne moram govoriti kako trebamo otići i po nekoliko puta na teren.
__________________
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2015., 16:57   #74
Prodajem stan od 35 m2 ( nije novogradnja), i nedavno sam procitala da trebam napraviti energetski certifikat, ustvari da ne mogu uopce staviti u oglas stan za prodaju, ako nemam taj certifikat.

Mene interesira koji su uopce dokumenti potrebni za izradu certifikata, jer od kuda meni arhitektonski snimak, gradjevinski projekt i sl. dokumenti.

I da li netko moze preporuciti firmu za izradu EC, jedino sto sam nasla na netu je Kubus inzenjering, koji djeluju onako ozbilnjo, ovo preko crnog jajeta mi je malo sumnjivo i neozbiljno.

Hvala.
bellisima is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2015., 17:31   #75
Quote:
bellisima kaže: Pogledaj post
Prodajem stan od 35 m2 ( nije novogradnja), i nedavno sam procitala da trebam napraviti energetski certifikat, ustvari da ne mogu uopce staviti u oglas stan za prodaju, ako nemam taj certifikat.

Mene interesira koji su uopce dokumenti potrebni za izradu certifikata, jer od kuda meni arhitektonski snimak, gradjevinski projekt i sl. dokumenti.

I da li netko moze preporuciti firmu za izradu EC, jedino sto sam nasla na netu je Kubus inzenjering, koji djeluju onako ozbilnjo, ovo preko crnog jajeta mi je malo sumnjivo i neozbiljno.

Hvala.
Da, ako se stan nalazi u zgradi koja je veća od 50 m2 bruto površine, onda trebate certifikat i za stanove ispod 50 m2.

Čak nije toliki problem u oglašavanju, već u sređivanju vlasništva jer pojedine gruntovnice, pa čak i Ministarstvo financija neće knjižiti nekretnine bez energetskog certifikata.
Ne trebate imati tehničke nacrte od stana, to može izraditi i certifikator ako zna i hoće. Građevinski projekt Vam ne treba, ali bi bilo dobro imati vlasnički list, te pripremiti račune od energenata i vode (osobno ne volim račune, nego svoje klijente zamolim da mi potpišu ovlaštenje i daju šifre korisnika, pa ja od distributera enrgenata i vode sam ishodim potrebne podatke).

Što se izrade EC-a tiče, poslao sam Vam privatnu poruku na forum.
__________________
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2015., 21:30   #76
Hvala puno na odgovoru, da, stan se nalazi u zgradi vecoj od 50 m2, znaci potreban mi je EC.

Dobro je svakako da ste mi razjasnili da nije potrebno imati gradjevinski projekt ili tehnicki nacrt. Kada sam trazila po netu te podatke sto je potrebno konkretno za stan, nije bas dobro razjasnjeno, uglavnom se svodi na certificiranje zgrada.

Vlasnicki list imam, a i racune takodjer cuvam unazad 2-3 god.

Hvala jos jednom, poslala sam i ja Vama privatnu poruku.
bellisima is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 18:19   #77
Dali mi treba energetski certifikat??

Bok ekipa,
Posjedujem dva apartmana (jedan pored drugog) svaki ima 35m2 , dali mi treba energetski certifikat?
nane77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 18:21   #78
Quote:
nane77 kaže: Pogledaj post
Bok ekipa,
Posjedujem dva apartmana (jedan pored drugog) svaki ima 35m2 , dali mi treba energetski certifikat?
Da, treba, osim ako svaki apartman nije svoj odvojeni objekt, onda ne treba jer bi svaki objekt bio manji od 50m2. Ako su dio stambene kuće, trebalo bi napraviti jedan certifikat za cijelu kuću koji bi onda služio i za ta dva apartmana.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 18:30   #79
Aha, ok .
Hvala puno na brzom odgovoru
nane77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 18:31   #80
Quote:
nane77 kaže: Pogledaj post
Aha, ok .
Hvala puno na brzom odgovoru
Molim.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:14.