Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2006., 04:50   #41
The Chemist, imaš u svakoj bolje opskrbljenog trgovini rasvjetnim tijelima.
Ova moja je zakon, ogromna je. Samo sto sam ja nezasitno govno i želim kratkovalno.
Evo jedan fluorit kojeg sam kupio uopće ne fluorescira na dugovalno. Zapravo, fluorescira tamnoljubičasto, ali to je kurac od ofce.

Istina je, to je skupa zanimacija, ali kad se time dulje baviš, nije baš. Imam lavu s Vezuva

Mislim se kupiti jedan debeli komad kvarca ali kosta 35 kn. Nekako mi je cudno dati toliko love za kamen, ali ipak izgleda kao ono kamenje u Supermanu (ono sto stvara tlo) samo je manje.

Mislim da kratkovalno ima kupiti samo u sklopu uređaja za dezinfekciju u laboratorijima. Ja bih nekakav "flashlight" koji daje snažan snop te ima dvije tipke, dugo i kratkovalno.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 12:03   #42
Quote:
luca kaže:
ma ne, nisam mislila da ista nameces (svoje ili tudje)
a ja bih ti "nametnula" jednu lokaciju
s najljepšim kamenjem na svijetu..
Tamo se raspametim od ljepote,doslovno..
savršeno okrugli
od ping pong loptice do onih ko za pilates
čudo prirode..
trebaš znati roniti,bar s dihalicom i maskom
ako te zanima
reći ću točnu lokaciju..na PM

( ja sam zaista fascinirana kamenjem.
ono sa swarovskim sam se zezala,
al ipak imam dva !
nisu neukusni kad su probušeni i nose se na kožici
umjesto zlatne lančine )
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 11:46   #43
Nemrem vjerovati... nikad nisam cuo za zensku osobu koja se bavi kamenjem. One na faksu su iskljucivo dosle tamo da se udaju u Zagrebu, i kad im je to poslo za rukom, zbogom faks.
 
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 20:18   #44
identifikacija minerala, pomoc

evo ovako. imam jedan prilično neugledni mineral. neproziran s tragovima i prozirnim plohama, a ponegdje i poluproziran. Vrlo je čvrst.
evo slika:



pošto sam skupio pet minerala, odlučio sam ga testirati po Mohsovoj skali.
Evo je tu, da vam bude lakše:
1 Talk
2 Gips
3 Kalcit
4 Fluorit
5 Apatit
6 Ortoklas
7 Kvarc
8 Topaz
9 Korund
10 Dijamant

tu je skala s dodatnim materijalima
2.5 nokat
3.5 bakreni novčić
5.5 čelična oštrica
6.5 staklo

Podaci se ponegdje razlikuju, uzeo sam približno.

I sad ide zanimljivo. Mislio sam isprva da je kalcit, zbog izgleda i zbog toga što sam ga našao negdje na zemlji, u Zadru. No, nije tako.
Može zagrepsti staklo i čeličnu oštricu, dakle tvrdoća je >6.5
No mineral mogu zagrebati kvarcom, dakle tvrdoća je manja od 7.
Znači, tvrdoća je u intervalu <6.5 , 7>.
Ne fluorescira, dakle nije ortoklas. Ipak, fluorescencija nije svojstvo po kojem definitivno možemo određivati mineral.

Što je to? Kristalni sustav ne mogu odrediti, nemam dovoljno iskustva niti je ovaj primjerak naročito uredan. Pokušao sam ga brusiti i čistiti, ne pomaže previše. Dok sam ga brusio, došlo je do slabašnog lokalnog svjetlucanja. Sad, je li termoluminiscencija ili triboluminiscencija, ne znam.
Pomozite ako znate kako.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 21:54   #45
Nemam pojma, predlažem proučavanje Minerals, rocks and fossils.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 00:48   #46
ajme neeee, ne da mi se, nek mi netko pomogne

lijen sam
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 11:25   #47
Quote:
Endimion17 kaže:
ajme neeee, ne da mi se, nek mi netko pomogne

lijen sam
ma sigurno je kvarc, nemaš brige...
 
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 14:16   #48
Quote:
Leodia kaže:
ma sigurno je kvarc, nemaš brige...
onda je zasran.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 15:46   #49
Quote:
luca kaže: Pogledaj post
eto me...

naslijedih ljubav od mame, ona doduse voli velike kamencuge. kad je bila trudna samnom, dovukla je pjesice sa Sljemena veliku zelenu kamencugu koja i danas stoji u njenom dnevnom boravku
ona mi je kupila moj prvi fosil, moj prvi ametist, moj prvi malahit, naucila me kristalizirat moju prvu modru galicu i trazit lijepe silicije na moru
u svakom gradu gdje imam vremena i mogucnosti, pogledam mineralosku zbirku. Peabody museum na Harvardu ima sasvim lijepu manju kolekciju, a preporucavam svakako i prekrasnu svucilisnu zbirku na Universite Paris 6 i 7 (tamo sam cesto visila).
moja najegzoticnija nabavka kamencuge je bilo kad sam otisla u rudnik u sjeveroistocnu njemacku po jedan pirit ostale stvari sam kupila u ducanima i na izlozbama ili jednostavno skupila okolo. nisam mineralni snob, skupim lijepi oblutak s gradilista ili silicij na plazi s jednakim veseljem kao i neki skuplji komad

btw, savjet vlasnicima silverita: drzte ga podalje od prozora ili vlage

edit: zaboravih prirodoslovni u londonu (iako u ducanu nije bas dobar izbor kamencica)

siliciji u moru malo sutra

siliciji je poluvodički metal koji se koristi za izradu čipova i tranzistora
u prirodi ga nema u elementarnom stanju nego u obliku silicijevog dioksida ili ti kvarca i kremena
siliciji se proizvodi od kvarca posebnim postupkom u malim količinama pa je jako skup sumnjam da neko baca siliciji u more.
robi500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 17:41   #50
To nije silicij. To su siliciji! Kuzis, mnozina!?
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 20:47   #51
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Evo neka ovo bude thread za kamenoljupce.
Bavi li se tko skupljanjem minerala? Zanima me gdje bih mogao kupiti izvor kratkovalnog UV zračenja za testiranje minerala, onako u stilu nekakve lampice, ništa glomazno i skupo te što zahtijeva gradsku mrežu.
Inače dugovalne UV portabl cjevčice imate kupiti za kojih 40-50 kn, u obliku testera za novac. Nisam ih iskušao, ne znam koliko su efektivne, ali sam iskušao običnu veliku cijev i nemam prigovora.
Endi si pogledo u Chipoteki u Zagrebu. Ja sam se ovo ljeto zabavljo sa fluorescentnim proteinima(GFP) i mislim da sam imo lampu iz Chipoteke. Cijena je oko 70kn i dugacka je 20-tak cm. Jedino koliko su efektivne
GFP je odlicno svijetlio
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 21:12   #52
Quote:
Jericho159 kaže: Pogledaj post
Endi si pogledo u Chipoteki u Zagrebu. Ja sam se ovo ljeto zabavljo sa fluorescentnim proteinima(GFP) i mislim da sam imo lampu iz Chipoteke. Cijena je oko 70kn i dugacka je 20-tak cm. Jedino koliko su efektivne
GFP je odlicno svijetlio
To je dugovalno. Ja bi kratkovalno, germicidno.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 23:17   #53
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
To je dugovalno. Ja bi kratkovalno, germicidno.
ukradi ga iz vodovodnog rezervara to ti je u metalnom ormariču na kojem piše danger uv-c radiation isključisklopku otvori ormarič i izvadi neonku .tu neonku spoji na napajanje od obične neonke samo ju nemoj koristit bez zaštite očiju i kože jer češ oslijepit i dobit opekotine i rak kože!!!!!!!!!!!!!!! :
robi500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 23:29   #54
Cool

Quote:
The Chemist kaže: Pogledaj post
To nije silicij. To su siliciji! Kuzis, mnozina!?
možda luca misli na vulkanski kamen plavučac koji pluta na vodi pa dođe morskim strujama sa sicilije zajedno s truplima mafijaša pa ga je ona prozvala siliciji jer misli da se otok zove silicija a ne sicilija!!!!!!!

luca e una stupida putana!!!!!!
prijevod:luca je glupa k-urva!!!!!

merda
stronco
porka troia
porko diavolo
luca fumo mio grande kaco!!!!!!!!!!!
robi500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 00:19   #55
Quote:
robi500 kaže: Pogledaj post
ukradi ga iz vodovodnog rezervara to ti je u metalnom ormariču na kojem piše danger uv-c radiation isključisklopku otvori ormarič i izvadi neonku .tu neonku spoji na napajanje od obične neonke samo ju nemoj koristit bez zaštite očiju i kože jer češ oslijepit i dobit opekotine i rak kože!!!!!!!!!!!!!!! :
nemamo takvo mikrobiološko osiguranje
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 00:29   #56
Endi UV lampa, germicidna(unistava alge, gljivice....), ti se koristi u akvaristici za prociscavanje vode pa malo proguglaj
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 16:08   #57
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
nemamo takvo mikrobiološko osiguranje
imamo ali ne u rezervaru nego u reduciru pritiska kad voda dođe sa rezervara do
grada naraste pritisak i izgubi se klor pa se voda dezinficira pomoču uv-c zračenja.

taj ormrič ti izgleda ovako:
znači provali u kučicu u kojoj se nalazi reducir pritiska isključi uv-c neonku pomoču crvene sklopke na ormariču otvori ormarič izvadi neonu doma je spoji na napajanje od obične neonke stavi zaštitno odijelo i naočale pod neonku stavi kamen uključi neonku i uživaj!!!!!!!!!!!

Zadnje uređivanje robi500 : 04.09.2007. at 19:07.
robi500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 13:57   #58
Čega sve ima pod zemljom...

Kako se ne sjećam nijedne teme vezane za kopanje i iskopavanje, to jednu otvaram.

Nađe li se još meni sličnih spodoba, ovdje mogu (manje ili više uzalud, jer se ne sjećam ni jednog forumskg geologa) govoriti što su našli pod zemljom, a da nije djelo ljudi.

Prvo jedno pitanje koje bi se možda dalo riješiti i bez posezanja za geološkim knjigama. Vjerojatno svi znate da u pijescima uvijek ima onih malih svjetlucavih komadića. Ja sam ih jednom čak i skupljao, ali ne znam gdje mi je to završilo. Tek mi je danas palo na pamet da nemam pojma što je to. Zasad mi se najlogičnijim čini da su to komadići sedefa s ljušturica školjaka.

Drugo je lokalne naravi. U mojem selu često iz potoka taloži hrđa. Također sam u pijesku našao jedan komad koji ima u sebi dosta željezovog(III) oksida. Mogu li taj raspršeni hematit pripisati Medvednici (iz koje ga je erozija mogla razbacati okolo)?

Treće opet lokalno. Je li čudno na pedesetak metara dubine naći plavosivi pijesak? Ili je onaj gore žut samo radi sveprisutnog željeza(III)?
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 17:36   #59
1. SiO2 kristalizacija, ima ga oko 7% u litosferi koliko se sjećam kvarc
2. Da
3. Ne znam, ali i Sunce ima ulogu da stvari požute (UV)
ARTETUREN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 21:53   #60
Evo i jednog geologa...pa ćeš dobiti odgovore.

Pod jedan.
Quote:
SiO2 kristalizacija, ima ga oko 7% u litosferi koliko se sjećam kvarc
Pogrešno. Kvarc, po domaći i kremen, je najrašireniji mineral u zemljinoj kori ali u pijesku su njegova zrnca bijele do sive boje (najčešće) i imam mutan/masan sjaj. Ono što podsjeća na sedef su ti minerali iz skupine tinjaca, najčešće muskovit, On se javlja u listićima sive boje i ima sedefast sjaj. U stara vremena se muskovit znao naći i u velikim pločama te se koristio (čak i danas na Trakošćanu ima par prozora) umjesto stakla. Providan je, proziran a super termoizolator i jako je mekan pa se može oblikovati lako.

Pod dva.
Hrđa ili smjesa željeznih oksida i hidroksida se javlja često uz mjesta gdje voda u sebi ima povećane količine željeza (recimo voda za piće u Osijeku je takva). Ne znam gdje živiš točno, ali i Samoborsko gorje i Ivančica i Strahinčica i Medvednica imaju u svojim dijelovima rudne pojave i ostatke magmatskih tijela koja su bogata željeznim mineralima. Neka se voda procjeđuje preko njih pobrat će dosta željeza da cijela korita budu žuta i izgledaju prljavo crveno-smeđe-žute boje (ne nužno i voda, ona može biti skroz bistra). Jedno od najbogatijih područja željeznim rudama su Rude kod Samobora, Adolfovac i Bistranska gora na Medvednici, cijela padina Ivančice prema Ivancu (Ivanečka Železnica)


Pod tri.
Nije UV zračenje, nema ono veze s tim, stvar je u kemiji.
Boja pijeska zavisi od minerala u njemu. AKo je žut, boja je sigurno od hidroksida (trovalentnog) željeza, ali je pitanje iz kojeg minerala. Naime, u skupinu tinjaca uz gore spomenuti muskovit ulazi i biotit, koji u svom sastavu ima željezo. Najjednostavnije i općenitije, manje više sve tamne stijene u sastavu imaju željezo ili mangan. I oni se troše. Tu još mogu bitii amfiboli, pa čak i feldspati ako u sebe uključuju malo željeza...lista je poprilično dugačka ali boju svakako možeš pripisati željeznim spojevima.
Plavo-sivi pijesak znači da u svom sastavu on ima minerale gline i to zbog boje bi se moglo pretpostaviti da je to najčešće mineral montmorilonit. On je najpoznatiji po tome što u kontaktu s vodom ima fantastičnu mogućnost upijanja te vode i stvaranje ploha klizanja. Tako da je dobar dio klizišta vezan baš na njegovo prisustvo. U ovim krajevima Hrvatske, na žalost je čest pa su stoga česta i klizanja tla .
Ima ga do popriličnih dubina, čak i preko 1000m.

Nadam se da sam ti pomogao.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:06.