Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2017., 10:33   #3941
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Ako promatramo bilo koji rat kao nekakvu manifestaciju zla koja iz sudionika izvlači ono najgore,
Ne slažem se s ovakvom formulacijom. Rat je ekstremna okolnost koja iz nekih ljudi izvlači ono najgore, a iz nekih ono najbolje... netko se 'ostvari' kao silovatelj i koljač, a netko kao biće koje sa zaista nesebično žrtvuje za druge, riskira svoj život ili invaliditet kako bi neke druge ljude spasio od zla.

Recimo, meni je u Praljkovoj biografiji najimpresivnije to što je riskirao svoj život i kad je spašavao vojnike protivničke strane, a to je poznato i to je činio u više navrata. Na skali od onih koji su te druge silovali i zvjerski ubijali, preko onih koji su to činili na manje okrutne načine, onih koji niti su činili neko zlo niti neko dobro pa onih koji su riskirali svoj život da bi spasili suborce - onaj tko riskira svoj život da bi spasio protivničke vojnike - zapravo je najviše.

U ratu je moj grad (Zagreb) bio pun onih koji su trebali pomoć, ali i onih koji su pomagali. Svatko tko je bio u potrebi dobio je hranu i odjeću... i smještaj.

Naprimjer, sestra moje majke (koja je meni bila kao majka), za svakog je za svojim stolom imala topli obrok. Uvijek. Ne samo par novčića pa da ga se riješi. I razgovor, razumijevanje, traganje za rješenjem ostalih problema koji se mogu riješiti. Neovisno o tome kojem narodu ili vjeri taj izbjeglica rata pripada, podrazumijeva se.

I ljudskost i neljudskost, sve tad izađe na površinu, ali kako kod koga, ovisno o onom što čovjek u svojoj nutrini jest.

Drugi svjetski rat je na svojem završetku pokazao da su neki "antifašisti" zvjerski koljači, kao i fašisti. Ratne okolnosti pokažu tko je kakav. Je li tvoj prvi susjed netko tko je potencijalni silovatelj ili netko tko je sposoban žrtvovati život za drugoga - vjerojatno nikad nećeš saznati. Osim u ratu.
- Sizif - is offline  
Old 02.12.2017., 13:59   #3942
Na ovaj dio ti radije odgovaram ovdje jer je ona tema načelne prirode...

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Taj konstrukt UZPa je doista jest malo bizaran, kad bi ga se islo prenijeti npr. na sukobe oko sirije prakticki svi ukljuceni spadaju u tu optuznicu -> ISIL, al kaida, "umjereni kozojebi", amerikanci+kurdi, erdogan, svi redom imaju svoje UZPe kojima pokusavaju ostvariti etnicke ciste dijelove sirije koje bi otkinuli siriji. Mozda jedino ne rusi, iranci i Assad a paradoksalno, njima bi vjerojatno jedino pokusali suditi za nekakve ratne zlocine tamo.
Pa da, tako nekako... taj bizarni konstrukt (tzv. "UZP") tvorci istog zacijelo ne bi primjenjivali na sebi, zato i kažam da je taj Haški sud nakaradan i licemjeran.

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
No, ako stavimo na stranu tu konstrukciju UZPa, mora se reci: organiziranog ratnog zlocina sa strane HVOa je bilo, po zapovjednoj odgovornosti ga (ih) ide krivnja - za *to*.
Išla bi ga da je on zapovijedio neki zločin, no nakon njegovog dolaska su se logori zatvarali, a on je u više navrata i osobno (riskiravši pri tome i život) spašavao i Bošnjake i Srbe. Dakle, njegovo djelovanje je bilo suprotno od zločinačkog, samo što nije bio svemoguć i nije mogao sve odjednom. Očekivanje svemoći je cinično. Na terenu je imao problema i s lokalnim šerifima koji su mu i prijetili pištoljem (Tuta)... ono što je bitno jest to da je njegovo djelovanje bilo pozitivno, u svrhu spašavanja života...

Za zločine trebaju odgovarati počinitelji i nalogodavci, a ne oni koji su se počinjenju zločina suprostavljali i spašavali živote...


Quote:
addx kaže: Pogledaj post

Mislim da nitko od njih ne moze tvrditi da nije znao za to ili da nije imao autoritet da to u velikoj mjeri zaustavi. Ako se dobro sjecam mislim da oni to nisu ni poricali.

A treca stvar, ne moze se Praljak niti itko od njih braniti tvrdnjom da je s druge strane bilo vise zlocina. Pa to je van pameti, taj dio je trebalo odvojeno tuziti Haagu a ne time pokusavat opravdat ove zlocine, to je suluda ideja koja nikad nije mogla proci.
A tko s te pozicije govori? Ja sasvim sigurno ne, a nisam primijetio ni da je to činio Praljak ili njegovi odvjetnici, tako da ne znam s kim ovdje polemiziraš...


Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Cetvrta stvar primjetio sam da neki dovode ovu presudu u vezu s novim braniteljskim zakonom koji daje braniteljska prava i HVOu, kao da je ovo presuda cijelom HVOu iako je cini mi se i haaski tribunal a i sami bosnjaci istaknuli da je postojala znacajna pozitivna uloga HVOa u ratu u federaciji i ocuvanju cjelovite BIH, osim toga hrvati u Hrvatskoj ipak trebaju ispostovati cinjenicu da je HVO branio zaledje Hrvatskoj - to trebaju postovati i oni anacionalni kojima nije bitno to sto je u pitanju hrvatski narod van granica Hrvatske i u mnogo tezoj i kompliciranijoj situaciji nego hrvati u Hrvatskoj. Vjerujem da postojalo mnogo postenih branitelja u redovima HVOa koji su prosli posten ratni put i njih ne treba zaboraviti radi ove presude.
Paralelno s tim treba osporavati nakaradni sud. Koliko je sud nakaradan, najbolje se vidjelo na primjeru Gotovine koji je oslobođen zahvaljujući sreći i rasporedu sudaca jer pet od osam sudaca su bili halucinirajući idioti koji su "vidjeli" fantomsko "prekomjerno granatiranje Knina".

Osim što suci tog suda po potrebi haluciniraju, također su po potrebi i ćoravi pa tako nitko iz tog bizarnog suda nije zamijetio granatiranje Vukovara.

Nešto se gleda preko mikroskopa, a nešto preko dalekozora okrenutog naopačke i to se onda prodaje pod "pravdu".

Najbolju izjavu u vezi te nakarade je izrekao Orsat Miljenić iz SDP-a:

"to je sud koji je loš, koji je napravio loš posao i za koji bi bilo bolje da nikada nije postojao”

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Kao hrvatu porijeklom iz bosne i jos je redovito posjecujem, mene je izuzetno sram toga sto se desilo u "herceg-bosni". Moji su iz bos. posavine, moji rodjaci i prijatelji od tamo su branili domove zajedno s "bosnjacima" rame uz rame, ostali bez udova i zivota, zavrsili po sprskim logorima itd. I sve ostalo sto su hrvati ucinili za BIH kad zbrojimo..ti zlocini u herceg bosni su pljunuli na sve to i apsolutno ih treba osuditi.
Jasno da zločine koje su počinili Hrvati nad Bošnjacima treba osuditi jednako kao i one koje su počinili Bošnjaci nad Hrvatima (u srednjoj Bosni...), kao i bilo koje zločine nad bilo kim, uostalom, podrazumijeva se...

No, ne po sistemu "Neka visi Pedro (ili Praljak)" jer tako diktira politika...

Zadnje uređivanje - Sizif - : 02.12.2017. at 14:16.
- Sizif - is offline  
Old 02.12.2017., 14:10   #3943
Haški sud je izgubio svaki legitimitet (najkasnije) nakon oslobađajuće presude Stanišiću i Stamatoviću, ljudima koji su doslovno organizirali cijeli rat, sve srpske paravojne postrojbe koje su svugdje pokrenule sranja, a nakon što je CIA uputila pismo da je Stanišić od 1992. postao njihov čovjek.

Quote:
CIA ... je poslala strogo povjerljivo pismo haaškom Međunarodnom kaznenom sudu za zločine na prostoru bivše Jugoslavije u kojem opisuje što je Stanišić dobroga uradio za CIA-u i moli sud da prema Stanišiću, kojem traje suđenje u Haagu, pri izricanju presude i kazne bude milostiv.

http://arhiva.nacional.hr/clanak/541...radio-za-cia-u
nitko drugi is offline  
Old 02.12.2017., 17:08   #3944
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Išla bi ga da je on zapovijedio neki zločin, no nakon njegovog dolaska su se logori zatvarali, a on je u više navrata i osobno (riskiravši pri tome i život) spašavao i Bošnjake i Srbe. Dakle, njegovo djelovanje je bilo suprotno od zločinačkog, samo što nije bio svemoguć i nije mogao sve odjednom. Očekivanje svemoći je cinično. Na terenu je imao problema i s lokalnim šerifima koji su mu i prijetili pištoljem (Tuta)... ono što je bitno jest to da je njegovo djelovanje bilo pozitivno, u svrhu spašavanja života...


Za zločine trebaju odgovarati počinitelji i nalogodavci, a ne oni koji su se počinjenju zločina suprostavljali i spašavali živote...
Moguce da je to sto govoris istina, ja zbilja ne znam bas sta se tamo odvijalo, kako rekoh, moji su iz posavine, ali je onda nejasno sta je radio s tih drugih 5 u zajednickoj obrani ili su i oni nevini?

Quote:
A tko s te pozicije govori? Ja sasvim sigurno ne, a nisam primijetio ni da je to činio Praljak ili njegovi odvjetnici, tako da ne znam s kim ovdje polemiziraš...
Citao sam neke clanke o njegovoj strategiji obrane, jer predmet je preopsezan, doduse, nisam bas pazio koga citam.... U konacnici.. evidentno je bilo zlocina s "nase" strane. Ako ih nisu ovi cinili onda smo sami trebali dici optuznicu protiv onih koji jesu, ne znam. Jer ta sestorica sigurno zna tko je odgovoran ako nisu oni, kao i hrpa drugih ljudi. Kako ta istina nije izasla na vidjelo nakon tisuca svjedoka i proucavnaja komunikacija itd, ne znam, tesko mi je povjerovat da je to sve bas toliko retardirano i pobrkano.

Quote:
Paralelno s tim treba osporavati nakaradni sud. Koliko je sud nakaradan, najbolje se vidjelo na primjeru Gotovine koji je oslobođen zahvaljujući sreći i rasporedu sudaca jer pet od osam sudaca su bili halucinirajući idioti koji su "vidjeli" fantomsko "prekomjerno granatiranje Knina".

Osim što suci tog suda po potrebi haluciniraju, također su po potrebi i ćoravi pa tako nitko iz tog bizarnog suda nije zamijetio granatiranje Vukovara.

Nešto se gleda preko mikroskopa, a nešto preko dalekozora okrenutog naopačke i to se onda prodaje pod "pravdu".


Najbolju izjavu u vezi te nakarade je izrekao Orsat Miljenić iz SDP-a:

"to je sud koji je loš, koji je napravio loš posao i za koji bi bilo bolje da nikada nije postojao”
Da, ti neki abitrarno izmisljeni koncepti ratnih zlocina tipa "rusenje starog mosta" ili "prekomjerno granatiranje" zbilja dovode u pitanje djelovanje tog suda. Trebali su se fokusirati na ocite ratne zlocine. S tim idiotskim konceptima i selektivnim primjenjivanjem istih su totalno zamutili vodu i eto svakakve presude ispadaju. Tako da istina, mozda bolje da nije ni postojao. Materijali koje je proizveo mislim da ce generacijama sluziti za zamucivanje vode oko tih ratova.
addx is offline  
Old 08.12.2017., 19:55   #3945
Ej, wand, jel pratiš što Alpha Zero radi konvencionalnim šahovskim programima?

Gle kak je razbuco Stockfish, i to nakon kratkog vremena igranja sam protiv sebe, hihihi.

Ludo...
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 08.12.2017., 20:35   #3946
Ili gledaj ovu partiju. Alpha Zero casually žrtvuje fuckin' dva pješaka na *otvaranju* bez nečeg onak, ljudski 'očitog'. Mislim, nije to baš sasvim točno, 'vidi' se čemu je to služilo, jer za ta dva pješaka je postigao to da Stockfish s druge strane 'liči' na neko dijete od 7 koje je tek naučilo šah.

U svakom slučaju, nevjerojatno nešto...
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 08.12.2017., 21:03   #3947
Ovo je pogotovo impresivno za bilo koga tko zna nešto o klasičnim šahovskim algoritmima. Ovdje je AlphaZero onak, nonšalantno žrtvovao cijelu figuru skoro na samom početku partije, i bio u manjku figure sljedećih *20* fuckin' poteza.

To definitivno nisam nikad vidio kod klasičnog šahovskog algoritma jer kod njih je materijal najznačajnija komponenta evaluacije, osim u situaciji kad doslovno 'vide' mat unutar stabla kojeg stignu proračunati (ili doslovno povrat tog materijala natrag, pogotovo ako je 's kamatama'. No to onda i nije klasična 'žrtva' figure kao ovo gore.)
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 09.12.2017., 09:30   #3948
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Ili gledaj ovu partiju. Alpha Zero casually žrtvuje fuckin' dva pješaka na *otvaranju* bez nečeg onak, ljudski 'očitog'. Mislim, nije to baš sasvim točno, 'vidi' se čemu je to služilo, jer za ta dva pješaka je postigao to da Stockfish s druge strane 'liči' na neko dijete od 7 koje je tek naučilo šah.

U svakom slučaju, nevjerojatno nešto...
na ovom linku je izvrsna analiza i besplatan download u pdfu naučnog rada
koji je ''apstraktan i suhoparan '' tekst svega ovoga

https://chess24.com/en/read/news/dee...chess#comments
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 09.12.2017., 10:19   #3949
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post

To definitivno nisam nikad vidio kod klasičnog šahovskog algoritma jer kod njih je materijal najznačajnija komponenta evaluacije, osim u situaciji kad doslovno 'vide' mat unutar stabla kojeg stignu proračunati (ili doslovno povrat tog materijala natrag, pogotovo ako je 's kamatama'. No to onda i nije klasična 'žrtva' figure kao ovo gore.)
Nije to baš tako kako ti misliš i programi su paradigmatski evoluirali i materijal im više nije najvažniji nego dinamički elementi Evo što sam napisao u jednom časopisu ....

..Legendarni Gene Roddenberry tvorac Star Trek univerzuma na jednom je mjestu izrekao kroz usta Mr. Spocka- '' Iz perspektive strojeva mi smo jedinke zasnovane na ugljiku. Strojevi su entiteti zasnovani na silicijskim čipovima.''
Iako se smatra da je najjaèi šahist na planeti ''baziran na ugljiku'' svjetski prvak Magnus Carlsen ,treba napomenuti da su strojevi bazirani na silicijskim čipovima za oko 400 rejting bodova jači od njega.

.......

....Pozicija je nastala nakon 93 poteza u blokadnoj varijanti Francuske obrane. Prije toga su strojevi naizgled besciljno manevrirali na svojoj polovici teritorije 80 poteza u zatvorenoj poziciji u kojoj niti jedan pješak nije izmijenjen. Ali, u ovom momentu se Houdini ''odluèuje'' na pozicionu žrtvu pješaka ,stvari se ubrzavaju i pozicija se otima kontroli te postaje ''divlja''. Impresivna je pozicijska žrtva figure u 98. potezu koja pokazuje da su strojevi potpuno nadišli linearno materijalistièko razmišljanje koje je krasilo prve generacije šahovskih programa. Tvorac Houdinija je belgijski programer Robert Houdart. On zapaža da je glavna osobitost njegove kreacije superiorna igra figurama,ali on nije specijalno programirao taj parametar. ''Romantičan žrtveni stil'' Houdinija se razvio kao emergentno svojstvo ostalih naredbi programa.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 09.12.2017., 10:29   #3950
Naravno , opet razmišljajući dosljedno Apemantovski mi možemo reći da program uopće nije svjestan da žrtvuje nešto i da je on na nekom gubitku.

On vidi + izračun i njemu je svejedno koliko on ima figura ili pješaka manje.

DA BI TO ZAISTA BILA ŽRTVA ON BI TREBAO NAMJERNO ODABRATI SLABIJI POTEZ i onda nadigrati iz slabije pozicije suparnika.
To bi za njega bio RIZIK ili žrtva

Neke aplikacije i programi imaju tu opciju za amatere gdje možeš birati mode da računalo igra kao pijanac ili pacer ili na nižim nivoima.

Naravno, razmišljajući wandowski mi možemo reći da nas nije briga je li to umjetna ili živa patka ako hoda kao patka, kvače kao patka i proizvodi male pačiće.

Dakle ,za nas ljude je pojam ''žrtve'' nekakav emocionalni koncept
(roditeljska žrtva, isusova žrtva, žrtva života u ratu itd )koji nam se čini kao ''gubitak''.

kompjuter bi mogao doći na slične odluke u nekoj budućnosti ali on to neće vidjeti kao žrtvu nego kao na ''trenutni gubitak '' ali za ''KASNIJI (veći) DOBITAK''..
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 09.12.2017., 23:48   #3951
Drugim riječima, stvar je emotivna i kako fraziraš.

Fora je kako uvijek robote u filmovima opisuju kao matematička bića koja odabiru ishode s "boljom vjerojatnošću". No što ako u budućnosti niti sami AI-evi ne budu imali uvid u vlastite vjerojatnosti koje ih pogone. Hoće li takvi AI-vi svjesni sebe, ali ne i kako funkcioniraju jednako krivo misliti da su "prava" bića ko što to danas ljudi misle?

Uglavnom, fora je gledati ovaj razvoj AI-eva koji se odmiče od klasičnih algoritama i ulazi u poprilično kaotičnu fazu.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Old 11.12.2017., 10:48   #3952
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Čime su uvjetovani zakoni fizike?
...onime što se desilo u 'velikom prasku'...


Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Postoji još jako, jako, jako puno toga što nije znanstveno dokazivo. Međutim, ti si izabrao upravo Boga, a to jako puno govori upravo o tebi.
Da, a što to govori o meni? Osim da sam povukao paralelu koju smatram intrigantnom. Naime, dobar dio ljudi zna da je hipotetski bog nedokaziv, ne može se dokazivati ni postojanje ni nepostojanje, a mali je broj ljudi svjestan činjenice da je tako i sa slobodnom voljom. Ne može se napraviti nekakav eksperiment u kojem bi se striktno dokazalo da ne postoji, iako mnogi eksperimenti iz neuroznanosti 'sugeriraju' da ne postoji, no ti eksperimenti ipak ne predstavljaju ultimativan dokaz u tom smislu.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, na ovom svijetu (a tu mislim na čitav vidljivi i dio nevidljivog svemira ne postoji ama baš ništa što nije podložno zakonima fizike. Mislim da ne postoje ni ljudi koji takvo nešto tvrde. Ok, znam da postoje vjernici koji će ozbiljno tvrditi da je Isus stvarno hodao po vodi, ali to je događaj iz daleke prošlosti, a i mnogi vjernici danas tvrde da biblijske priče ne treba shvaćati doslovno već kao alegorije.

Ako ti znaš za nešto što ne podliježe fizikalnim zakonima voljela bi da to napišeš.
Ja ne znam, ali postoji jako puno ljudi koji vjeruju npr. u zagrobni život, boga i druge 'natprirodne' pojave, uključujući i ove koji su toga nesvjesni, a koji govore o "utjelovljenom duhu" unutar okvira cirkularne logike dok na deklarativnoj razini negiraju svoju vjeru.

Zadnje uređivanje - Sizif - : 11.12.2017. at 11:11.
- Sizif - is offline  
Old 11.12.2017., 10:48   #3953
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Čime je uvjetovano ono što se desilo u *velikom prasku*?
Nitko nema odgovor na to.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ako smo svi podložni zakonima fizike i ako je sve uvjetovano onim što se dogodilo u velikom prasku, Već tada su uvjetovane i tvoje i moje misli, i misli samoubojice i misli društva koje želi/ne želi asistirano samoubojstvo.
Ako determinizam jest, onda - da. Ako pak postoji fundamentalna slučajnost, onda ne. Treća opcija ne postoji u znanosti, a postoji u duhovnim, vjerničkim konceptima.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
U tom slučaju možemo biti samo proroci i pokušati predvidjeti što će budućnost donijeti. Na isti način kao što fizičari predviđaju kakvo vrijeme će sutra biti.
Ono što proizlazi iz teorije 'determinističkog kaosa' - ne može se predvidjeti, sve i ako ne postoji fundamentalna slučajnost.

Zadnje uređivanje - Sizif - : 11.12.2017. at 11:12.
- Sizif - is offline  
Old 11.12.2017., 11:08   #3954
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Naravno , opet razmišljajući dosljedno Apemantovski mi možemo reći da program uopće nije svjestan da žrtvuje nešto i da je on na nekom gubitku.

On vidi + izračun i njemu je svejedno koliko on ima figura ili pješaka manje.

DA BI TO ZAISTA BILA ŽRTVA ON BI TREBAO NAMJERNO ODABRATI SLABIJI POTEZ i onda nadigrati iz slabije pozicije suparnika.
To bi za njega bio RIZIK ili žrtva

Neke aplikacije i programi imaju tu opciju za amatere gdje možeš birati mode da računalo igra kao pijanac ili pacer ili na nižim nivoima.

Naravno, razmišljajući wandowski mi možemo reći da nas nije briga je li to umjetna ili živa patka ako hoda kao patka, kvače kao patka i proizvodi male pačiće.

Dakle ,za nas ljude je pojam ''žrtve'' nekakav emocionalni koncept
(roditeljska žrtva, isusova žrtva, žrtva života u ratu itd )koji nam se čini kao ''gubitak''.

kompjuter bi mogao doći na slične odluke u nekoj budućnosti ali on to neće vidjeti kao žrtvu nego kao na ''trenutni gubitak '' ali za ''KASNIJI (veći) DOBITAK''..
"Zrtvovati" se moze jedino za "visi cilj". To je drevni prirodni princip kojim se odrzavaju razine postojanja, nize razine se zrtvuju za vise. Stanica se "zrtvuje" za organizam, organizam za vrstu/buducnost vrste itd.

U tom smislu, osoba moze "zrtvovati" svoju figuru kao sastavni dio sebe (kao svoju stanicu) radi svog viseg cilja. Isto to moze uciniti i AI. Osjecaj zrtvovanja je svjesnost mozdane aktivnost koja se bavi tim izracunom, slicnim izracunom koji vrsi i AI.

Zadnje uređivanje addx : 11.12.2017. at 11:32.
addx is offline  
Old 11.12.2017., 12:43   #3955
Zanimljivo, na Indexu Tuđmana kritiziraju da je marksist - link.

Ne kažem da je taj žuti portal relevantan i za što, nego je to svojevrstan kuriozitet s obzirom na njihov cjelokupan opus, rekao bih...
- Sizif - is offline  
Old 11.12.2017., 13:51   #3956
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Zanimljivo, na Indexu Tuđmana kritiziraju da je marksist - link.

Ne kažem da je taj žuti portal relevantan i za što, nego je to svojevrstan kuriozitet s obzirom na njihov cjelokupan opus, rekao bih...
Ali to o sebi kaže sam Tuđman. Citirana je njegova izjava iz intervjua Poletu u kojoj on na pitanje kako bi najbolje opisao svoju političku poziciju odgovara: *Ja sam hrvatski čovjek, marksist, reovlucionar i povijesničar.*

I to ne govori 1945. niti 1965. već 1989.
mravac8 is online now  
Old 11.12.2017., 14:00   #3957
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ali to o sebi kaže sam Tuđman. Citirana je njegova izjava iz intervjua Poletu u kojoj on na pitanje kako bi najbolje opisao svoju političku poziciju odgovara: *Ja sam hrvatski čovjek, marksist, reovlucionar i povijesničar.*

I to ne govori 1945. niti 1965. već 1989.
Ne sporim to, nego je bizarno kako taj žuti portal veliča one parade na kojima su u prvom planu crvene petokrake, a po Tuđmanu pljuje jer je 'marksist'. Ta njihova žuta je neka šizofrena žuta koja čas voli čas pljuje po crvenoj.

To je ono na što sam skrenuo pozornost...
- Sizif - is offline  
Old 11.12.2017., 14:16   #3958
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne sporim to, nego je bizarno kako taj žuti portal veliča one parade na kojima su u prvom planu crvene petokrake, a po Tuđmanu pljuje jer je 'marksist'. Ta njihova žuta je neka šizofrena žuta koja čas voli čas pljuje po crvenoj.

To je ono na što sam skrenuo pozornost...
Ti si Tuđanovac?

Kad je Tuđman psovao žute, crvene i ne sjećam se više koje boje vragove žuto se odnosilo na liberalne stranke mlade hrvatske demokracije. HSLS je tada bio glavna ako ne i jedina liberalna stranka, Gotovac i Budiša vodeći liberalni političari. Ideje liberalizma tih godina (1989., 1990. pa i 1991.) djelovale su osvježavajuće i nudile nadu ako ne baš bolje onda barem drugačije drušvo, jer je većini bilo dosta dotadašnjeg društva i ljudi su htjeli nešto novo.

Dobili su (ili izabrali) HDZ, rat i Tuđmana.

Ako misliš na žuto novinarstvo, jebi ga, Index je na tržištu i mora zaraditi za troškove poslovanja, inače propada. Pa ako cijenjeno hrvatsko čitateljstvo želi kupovati žutilo, Index kao i drugi mediji to im moraju i prodati. U većoj količini. U manjoj onda mogu ponuditi ono što stvarno misle i za što se stvarno zalažu.
mravac8 is online now  
Old 11.12.2017., 14:19   #3959
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne sporim to, nego je bizarno kako taj žuti portal veliča one parade na kojima su u prvom planu crvene petokrake, a po Tuđmanu pljuje jer je 'marksist'. Ta njihova žuta je neka šizofrena žuta koja čas voli čas pljuje po crvenoj.

To je ono na što sam skrenuo pozornost...
Međutim, ako to ne sporiš onda je, opet, vidljivo tvoje intelektualno nepoštenje.

Jer napisao si da na Indexu (dakle Index) kritiziraju da je marksist. I sad, dok netko ne pročita članak, može stvarno misliti da Index za Tuđmana govori da je marksist. A kad pročita članak onda vidi da to o sebi govori - sam Tuđman.
mravac8 is online now  
Old 11.12.2017., 14:27   #3960
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ti si Tuđanovac?
.
Ne. I nikad ne glasam za HDZSDP i njihove prirepke.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Kad je Tuđman psovao žute, crvene i ne sjećam se više koje boje vragove žuto se odnosilo na liberalne stranke mlade hrvatske demokracije. HSLS je tada bio glavna ako ne i jedina liberalna stranka, Gotovac i Budiša vodeći liberalni političari.
Da, gušio je demokraciju i sprečavao Budišu da postane gradonačelnikom.


Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ideje liberalizma tih godina (1989., 1990. pa i 1991.) djelovale su osvježavajuće i nudile nadu ako ne baš bolje onda barem drugačije drušvo, jer je većini bilo dosta dotadašnjeg društva i ljudi su htjeli nešto novo.
Slažem se.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Dobili su (ili izabrali) HDZ, rat i Tuđmana.
Rat nisu "izabrali", rat je proizašao iz srpskih apetita za teritorijima drugih naroda i nesrazmjera u naoružanju. Srbi vođeni Miloševićem su prvo pokrali, ne samo oružje JNA za koje su kao najrazvijenije republike najviše izdvajale Slovenija i Hrvatska, nego su zahvaljujući Račanu pokrali čak i svo naoružanje Teritorijalne obrane.

Taj nesrazmjer snaga i apetiti Srba vođenih Miloševićem, učinili su rat neizbježnim, a Srbi (i tadašnji prirepak Crnogorci) su naoružani do zuba krenuli u junačke napade na praktički (u početku) goloruke... od Vukovara do Dubrovnika... kao i Sarajeva, Srebrenice i ostalih mjesta u BiH..

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ako misliš na žuto novinarstvo, jebi ga, Index je na tržištu i mora zaraditi za troškove poslovanja, inače propada. Pa ako cijenjeno hrvatsko čitateljstvo želi kupovati žutilo, Index kao i drugi mediji to im moraju i prodati. U većoj količini. U manjoj onda mogu ponuditi ono što stvarno misle i za što se stvarno zalažu.
Pa da, žuti i šizofreni, čas veličaju crvenu petokraku, čas pljuju po nekom jer je - 'marksist'. Ali mislim da nisu čak ni svjesni koliko su žuti i glupi.
- Sizif - is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:14.