Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Pogledaj rezultate ankete: Anketama ... najviše vjerujem
Ipsos Pulsa 55 55.56%
Promocije Puls 10 10.10%
Mediane 1 1.01%
2x1 komunikacije 33 33.33%
Glasovatelji: 99. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2017., 12:42   #9661
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Kako si izračunao koliko bi imao HNS a koliko Glas na izborima 2016.?
Ah, nisam se jasno izrazio. Ovi proračuni (jedna IJ, izborni prag 5% ili 1%) je napravljena prema rezultatima ankete za prosinac 2017. a ne za 2016. kako se moglo shvatiti.

Teško je napraviti procjenu, kakva bi bila podjela mandata uz navedene postotke za cijelu zemlju, u današnjem sustavu s 10 IJ. Problem je da nismo sigurni ni kakve će se koalicije pojavljivati.

Ali sve u svemu, moja je poanta što rekoh gore:

1. Ako bi bila jedna izborna jedinica s visokim izbornim pragom, a bez koalicijskih lista (recimo da su čak i formalno zabranjene - ili velike stranke zaključe da im ne trebaju "vagoni"), došlo bi do eliminacije malih stranaka i vrlo vjerojatno samo četiri strnke ulaze u Sabor. Velike stranke opet imaju znatno veći postotak mandata u Saboru, nego postotak glasova u izbornom tijelu.

Takva je situacija npr. u Njemačkoj, gdje su 1958.-1983. bile samo tri stranke u Bundestagu, zatim 4-5, a sada ih ima šest (što je praktički maksimum za takav sistem). Slično u Austriji.

2. Ako bi se pak odredio sasvim niski izborni prag, situacija bi bila otprilike kao i s današnjim sustavom, jer koalicije s većim brojem partnera imaju jednaki utjecaj, kao što bi imao niski izborni prag, naime ulazak predstavnika mnogih malih stranaka u Sabor.

Dok god većina glasača i dalje glasa za HDZ ili SDP (a to je i sad ukupno 60,5% po ovoj anketi, kad se odbiju neodlučni - najviše su imali ukupno 2007, kad su i HDZ i SDP nastupili samostalno, ukupno 67%), imat ćemo vladu ili HDZ+partneri, ili SDP+partneri, ili eventualno HDZ+SDP, kakav god bio izborni sustav.

Sjećaš li se moje teze, koju sam više puta ovdje spomenuo, da je 25% hrvatskih glasača (dakle, onih koji stvarno izađu na izbore) uvijek za HDZ (pa makar Plenković prešao na islam ili što već… ), 25% uvijek za SDP (čak i kad se Milanović ponosi ustaškim didom isl. - i sad su na 25,3% u ovoj anketi, odbivši neodlučne), 25% vrluda i daje glas ili nekoj od dve dominantne stranke ili nekoj srednjoj, koja također obično vrluda (HSS, HNS, BM365 idr.) i oni faktički odlučuju o uspjehu izbora (rekoh jednom da su to "domobrani" i da pobjeđuje onaj, tko njih privuče), a 25% traži neki "treći put" (a oni pak jako vrludaju, brzo se oduševe i brzo im oduševljenje splasne).

U ovoj anketi, SDP je na 25,3% dakle na onom minimumu, HDZ na 35,0% (dakle, od "domobrana" pobrao 10%), ovi koji "vrludaju" i pravili su koalicije ili s HDZ ili s SDP ukupno imaju oko 20% (uključujući Most, kojeg vjerojatno još dio birača ipak percipira kao "treću snagu") a ostalih oko 20% su kojekakvi "treći putevi" (plus neka nejasna sitnež), tj. oni koji nisu bili u koaliciji s HDZ ili SDP - tu sad većinu pobire ŽZ, ali tu računam i inače ideološki suprutne manje stranke Pametno, Glas, HSP-AS, NZH i druge.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 09.12.2017., 12:46   #9662
zemlja ide u pogrešnom smjeru (po anketi) a HDZ vodi (u toj istoj anketi)
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 09.12.2017., 12:51   #9663
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
zemlja ide u pogrešnom smjeru (po anketi) a HDZ vodi (u toj istoj anketi)
nismo bez veze prvi na svijetu....
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 09.12.2017., 16:00   #9664
Te su ankete po meni dosta debilne. Mislim pitanja su debilna, pa onda i rezultati ispadnu apsurdni.
Jer evo npr. Najpopularniji političar - nitko, to je glupost, zapravo pokazuje da ljudi koji su odabrali nitko su apolitični i politika kao disciplina ih u načelu ne zanima.
Pitanje da li ste zadovoljni smjerom u kojem ide zemlja, je isto dost bedasto jer je u biti multidisciplinarno, jer u nekim stvarima smjer može biti pozitivan, a u nekima negativan, pa se onda svodi na neki imaginarni osjećaj ispitanika koje mu je područje važnije.
gigapop is offline  
Old 09.12.2017., 16:41   #9665
Jedini način za pravednije rezultate na izborima jest animiranje većeg dijela birača da izađe jednom u 4 godine na biralište. Dok god je zainteresiranih za vlastitu sudbinu relativno malo rezultati nemaju veze.
Zek0slav is offline  
Old 19.12.2017., 17:15   #9666
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Jedini način za pravednije rezultate na izborima jest animiranje većeg dijela birača da izađe jednom u 4 godine na biralište. Dok god je zainteresiranih za vlastitu sudbinu relativno malo rezultati nemaju veze.
Pravedni rezultati?

Ako se netko nije udostojio izaći na izbore, u kojem svemiru bi bilo "pravedno" da itko mari što on misli a kamoli da mu se daju politički poeni...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 24.12.2017., 19:42   #9667
Ipsos- Nova TV

HDZ 31,9
SDP 18,9
Živi zid 12,4
Most 7,3
Pametno 3
HSS 2,7

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/...---501035.html
DJTcro is offline  
Old 24.12.2017., 22:18   #9668
Buhaha, Pametno 3% a Glas 1%. Neovisni za Hr 0.3%?! Svi glasači Esih prešli Plenkoviću i njegovim partnerima Pupovcu i Vrdoljaku!?
Pa tko im slaže te postotke, mogli bi pokušati biti uvjerljiviji.
geom is offline  
Old 24.12.2017., 22:32   #9669
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
zemlja ide u pogrešnom smjeru (po anketi) a HDZ vodi (u toj istoj anketi)
Baš sam danas na ovo pomislio kad sam vidio rezultate zadnjeg istraživanja popularnosti političkih stranaka.
toma juda is offline  
Old 25.12.2017., 12:02   #9670
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Ipsos- Nova TV

HDZ 31,9
SDP 18,9
Živi zid 12,4
Most 7,3
Pametno 3
HSS 2,7

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/...---501035.html
HNS je u 2017. krenuo iz oporbe, a završava na vlasti i to s potporom od 2,5 posto.

Ispada da imaju sada veću podršku nego prije podrške HDZ-u i raskola na dvije stranke.

Ovo se može objasniti jedino tako da sada imaju drastično veći broj klijentele, s obzirom da im se snaga uhljebljivanja poprilično popravila u ovom braku sa HDZ-om, jednostavno ne postoji drugi način da se objasni ovaj postotak.
Phlegma is offline  
Old 25.12.2017., 21:18   #9671
Quote:
geom kaže: Pogledaj post
Buhaha, Pametno 3% a Glas 1%. Neovisni za Hr 0.3%?! Svi glasači Esih prešli Plenkoviću i njegovim partnerima Pupovcu i Vrdoljaku!?
Pa tko im slaže te postotke, mogli bi pokušati biti uvjerljiviji.
Slaže ih anketirani uzorak


-Stipe
Stipe23 is offline  
Old 26.12.2017., 10:05   #9672
Quote:
geom kaže: Pogledaj post
Buhaha, Pametno 3% a Glas 1%. Neovisni za Hr 0.3%?! Svi glasači Esih prešli Plenkoviću i njegovim partnerima Pupovcu i Vrdoljaku!?
Pa tko im slaže te postotke, mogli bi pokušati biti uvjerljiviji.
Što je tu čudno? Glasači desnice uvijek dosad su se vraćali HDZ-u, bez obzira što bilo. "Pametno" je nastupilo na izborima za Sabor 2016. i osvojili su 2,1% glasova (u 10 teritorijalnih izbornih jedinica) i otad su stalno tu negdje.

za te postotke oko 2% ili manje je rezultat ankete vrlo nesiguran i može jako varirati, jer granica (ne)pouzdanosti je vrlo velika.

Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
HNS je u 2017. krenuo iz oporbe, a završava na vlasti i to s potporom od 2,5 posto.

Ispada da imaju sada veću podršku nego prije podrške HDZ-u i raskola na dvije stranke.

Ovo se može objasniti jedino tako da sada imaju drastično veći broj klijentele, s obzirom da im se snaga uhljebljivanja poprilično popravila u ovom braku sa HDZ-om, jednostavno ne postoji drugi način da se objasni ovaj postotak.
U anketi CroBarometar u listopadu 2016. imali su 2,9%, a u studenome 2016. 1,4%. Otada se kreću otprilike u tom okviru, a u listopadu su bili tek na 1,0%. U anketi CroDemoskop su bili i bolji: u veljači i ožujku 2017. na 3,9%, a nakon toga padaju i u prosincu 2017. su tek na 1,3%.

Kako rekoh gore - za te male postotke moguća su velika odstupanja.

Klijentelizam svakako jest bitan čimbenik, za HNS, ali i za druge. To je IMHO najvažniji čimbenik u opredjeljivanju hrvatskih glasača - kao što je gore spomenuto u slučaju desnice i HDZ-a: nemalom broju ljudi, 10-15%, sviđaju se raznorazni na desnici koji se jako deru s par parola, ali kad dođu izbori, glasaju za HDZ. Osam stranaka desnice zajedno nisu uspjeli 2014. ubaciti jednog zastupnika u Europski parlament, a pola snage tada im je bio HDSSB, koji je nakon toga također skrahirao.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 26.12.2017., 10:12   #9673
Ako je anketno pitanje doista glasilo "imate li pozitivan ili negativan dojam o političaru XY?", iz odgovora se ne može sastaviti nikakva ljestvica popularnosti.

Na primjer, o Sinčiću pedeset posto anketiranih ima pozitivan dojam, ali to ne znači da ga žele vidjeti na vlasti.
Lord Byron is offline  
Old 26.12.2017., 14:32   #9674
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post

za te postotke oko 2% ili manje je rezultat ankete vrlo nesiguran i može jako varirati, jer granica (ne)pouzdanosti je vrlo velika.
Klijentelizam svakako jest bitan čimbenik, za HNS, ali i za druge. To je IMHO najvažniji čimbenik u opredjeljivanju hrvatskih glasača - kao što je gore spomenuto u slučaju desnice i HDZ-a: nemalom broju ljudi, 10-15%, sviđaju se raznorazni na desnici koji se jako deru s par parola, ali kad dođu izbori, glasaju za HDZ. Osam stranaka desnice zajedno nisu uspjeli 2014. ubaciti jednog zastupnika u Europski parlament, a pola snage tada im je bio HDSSB, koji je nakon toga također skrahirao.
Spominješ izbore, ali ovdje se radi o anketi, a ne o rezultatima izbora (gdje glasači tzv. desnice često daju prednost HDZ-u da bi "spriječili povrat komunjara na vlast").
Usto, zanimljiva je razlika između Crodemoskopa gdje se NHR zadnjih mjeseci kreće između 1.7 i 2.7%, i Crobarometra gdje su uvijek oko 0.3-0.5%.
Također, teško je uspoređivati postotke Karamarkovog i Plenkovićevog HDZ-a jer su to u biti dvije vrlo različite stranke. Po meni, nemoguće da "desno" of sadašnjeg HDZ-a ne postoji biračko tijelo od barem 3% glasača. Uostslom, izbori u Zagrebu prije samo šest mjeseci su itekako pokazali da postoji.
Dakle, rezultate ovih "anketa" treba uzeti s velikom rezervom. Mislim da bi samo eventualni prijevremeni izbori u nekim lokalnim sredinama (tipa Našice prije par mjeseci) pokazali kako glasači uistinu dišu.
geom is offline  
Old 26.12.2017., 15:51   #9675
Quote:
geom kaže: Pogledaj post
Spominješ izbore, ali ovdje se radi o anketi, a ne o rezultatima izbora (gdje glasači tzv. desnice često daju prednost HDZ-u da bi "spriječili povrat komunjara na vlast").
Usto, zanimljiva je razlika između Crodemoskopa gdje se NHR zadnjih mjeseci kreće između 1.7 i 2.7%, i Crobarometra gdje su uvijek oko 0.3-0.5%.
Također, teško je uspoređivati postotke Karamarkovog i Plenkovićevog HDZ-a jer su to u biti dvije vrlo različite stranke. Po meni, nemoguće da "desno" of sadašnjeg HDZ-a ne postoji biračko tijelo od barem 3% glasača. Uostslom, izbori u Zagrebu prije samo šest mjeseci su itekako pokazali da postoji.
Dakle, rezultate ovih "anketa" treba uzeti s velikom rezervom. Mislim da bi samo eventualni prijevremeni izbori u nekim lokalnim sredinama (tipa Našice prije par mjeseci) pokazali kako glasači uistinu dišu.
Sad ce ti novi vrli upravnik podzajednice odgovoriti odgovoriti da su jedno lokalni a drugo parlamentarni izbori, a anketari postavljaju pitanje "za koga cete glasati na parlamentarnim izborima"... Nemoj ga povlačiti za jezik, jer će diskusija s dotičnim uskoro imati smisla poput ljepljenja tapeta po stropu.

Cinjenica da HDZ nije bio nikad ljevije, a koliko je biraca svojim ljevicarenjem ostavio na desno vidjet cemo na EU izborima kroz nesto manje od godinu i pol... Kada ce Protocni bojler morati KONKRETNO svom biračkom tijelu odgovoriti na pitanja (koja mu sada poradi medijske blokade navodno nitko ne postavlja) ne samo o Agrokoru, vec i o "vjerodostojnoj" koaliciji s HNSom i Pupovcem, o prepustanju svih obrazovnih resursa u ruke HNS-a, o koaliciji u Gradu Zagrebu s osvjedocenom demokrscankom Radom Boric... I na jos poneka... A ta ce mu pitanja ovaj puta postavljati puno obrazovaniji, elokventniji od Djapica, Corica, Tepesa...

A kad anketari postavljaju pitanje za koga cete glasati, onda spomenu HDZ, SDP. Most, Zivi Zid, a mozda i nabroje neke lijeve manje partije... Ako im eksplicitno ne kazes za Hasu ili Nezavisne, oni ti ih nece sugeriratri... Bezbrojne su mogucnosti manipulacije anketara sto se tice glasanja za manje partije.... Gdje je u anketi IDS (meni nimalo drag, s "oficirskim detetom" na čelu realno najantipatičnija partija u Hrvatskom Drzavnom saboru), koji u Istri ima zagarantiranih 30-40%, sto je prevedeno na drzavni nivo izmedju 2-2,5%, (na posljednjim izborima na drzavnom nivou osvojio je 2,29%)

Malen rast Pametnog je reakan uz uvijet da je podrska SDPu pada (radi se o istom buiračkom tijelu, mani se apstraktnih podijela na socijaldemokrate i liberale, kakvima se jedni i drugio predstavljaju)... A kako stvari stoje pada...

Uglavnom na EU izborima vidjet cemo koliko su snazne partije desno od nikad lijevijeg HDZ-a... Ako je suditi po dosadasnjim izborima (a ne po anketama koje su tu poput novina, ne da informiraju, nego da kroje misljenje po ukusima vlasnika ili naručitelja) 6-8% bi Haso i Bruna trebali dohvatiti...
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Smislio sam potpis, možda nije za javnost,
al jebala vas vaša rodna ravnopravnost

Zadnje uređivanje IscoAlarcon : 26.12.2017. at 16:04.
IscoAlarcon is offline  
Old 26.12.2017., 19:14   #9676
Quote:
geom kaže: Pogledaj post
Spominješ izbore, ali ovdje se radi o anketi,
Ma da? Hvala na info.

Quote:
glasači tzv. desnice
Zašto "takozvane"?

Quote:
zanimljiva je razlika između Crodemoskopa gdje se NHR zadnjih mjeseci kreće između 1.7 i 2.7%, i Crobarometra gdje su uvijek oko 0.3-0.5%.
Istina, zanimljiva je razlika. To se događalo ranije i sa Strankom Bandić Milan 365.

Quote:
Također, teško je uspoređivati postotke Karamarkovog i Plenkovićevog HDZ-a jer su to u biti dvije vrlo različite stranke.
Ne mogu ankete zahvatiti nikakvu "bit". Recimo i Sanaderov HDZ je bio "u biti" različit od… hm, Sanaderovog HDZ-a prije izbora 2003.? OK, tada HSP jest porastao 2007., ali nije dugo trajalo.

Kako rekoh - kvaka je u klijentelizmu (ili, kako ja to zovem šire, KPKM = Kronističko-patronsko-klijentelistička mreža). Mada, valjda i u ideji "jedna nacija - jedna partija", da treba ostati uz vođe, kakvi god bili.

Quote:
Po meni, nemoguće da "desno" of sadašnjeg HDZ-a ne postoji biračko tijelo od barem 3% glasača. Uostslom, izbori u Zagrebu prije samo šest mjeseci su itekako pokazali da postoji.
Kao što ti je Isco već prorokovao, reći ću ti da su to posve različiti slučajevi. Na tim je izborima u Zagrebu i lijeva koalicija pokupila lijep postotak, koji vrlo vjerojatno ne bi mogla ponoviti na izborima za Sabor čak ni u 1. IJ.

Ima i više od 3%, kako spomenuh gore, po meni, 10-15%. Ali eto, HDZ ipak oduvijek privlači gro njihovih glasova, još od 1990..

Ali izbore odlučuju, kako sam pisao "domobrani", tj. centar. Karamarko je desničarenjem i gomilom sitnih partnera izvukao maksimum, a Plenković je zaokretom ka centru i odbacivanjem gotovo svih partnera postigao više. Kako ja to vidim, ključan dio biračkog tijela, koji odlučuje o pobjedniku izbora, su pitomi ljudi koji se plaše prevelike galame i s lijeva i s desna, ona ih odbija, a s sruge strane, desničari za kraju ipak uglavnom glasaju za HDZ a ljevičari za SDP ma što bilo.

Quote:
Dakle, rezultate ovih "anketa" treba uzeti s velikom rezervom.
To je točno. O tome sam puno puta pisao. Ali ne iz razloga da su rezultati navodno izmišljeni. Evo Isco se bio prošle godine prenerazio kako sam ja točno pogodio da će HDZ dobiti izbore, iako su ankete pred izbore davale izjednačen rezultat. Pametan ja! (Doduše, tada sam fulao kod Pametnog…)

Quote:
Mislim da bi samo eventualni prijevremeni izbori u nekim lokalnim sredinama (tipa Našice prije par mjeseci) pokazali kako glasači uistinu dišu.
Lokalni izbori? Ne.

Ne zaboravimo i to, da se recimo uskoro raspišu izvanredni izbori (što ne bi bilo neobično, naravno), to bi značio drastičnu promjenu situacije, kreće i kampanja, pa se onda može promijeniti raspoloženje birača. Dalje ankete onda mogu pokazati smjerove promjene. Tako je par mjeseci prije izbora 2015. izgledalo da SDP sigurno gubi, a na kraju je bilo neriješeno, a 2016. da će biti neriješeno, a na kraju je HDZ dobio. Zato i služe predizborne kampanje.

Sad navodno Vaso ide na rušenje Plenkija, bumo videli jel' stvarno i što će biti. Kako sad stvari stoje s ovim jadnicima iz SDP-a, jedino pomak HDZ-a udesno može im dati šanse, jer će gurniti "domobrane" ulijevo.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 26.12.2017., 19:18   #9677
Quote:
IscoAlarcon kaže: Pogledaj post
Gdje je u anketi IDS
Tamo gdje i uvijek, pažljivije čitaj! 1,9%
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Old 26.12.2017., 22:23   #9678
Quote:
IscoAlarcon kaže: Pogledaj post
Uglavnom na EU izborima vidjet cemo koliko su snazne partije desno od nikad lijevijeg HDZ-a... Ako je suditi po dosadasnjim izborima (a ne po anketama koje su tu poput novina, ne da informiraju, nego da kroje misljenje po ukusima vlasnika ili naručitelja) 6-8% bi Haso i Bruna trebali dohvatiti...
Slažem se, i očekujem u mjesecima prije EU izbora iznenadan rast njihovog rejtinga, čisto da se anketari ne osramote kada dođu rezultati izbora.
geom is offline  
Old 27.12.2017., 15:05   #9679
Analiza izlaznih anketa iz 2011.

Hrvatsko biračko tijelo po ideološkim skupinama

Socijaldemokrati 10% (do 30 godina 2% - više od 60 god. 19%)
Politički liberali 15% (do 30 godina 21% - više od 60 god. 9%)
Građanski centar 32% (do 30 godina 50% - više od 60 god. 19%)
Demokršćani 13% (do 30 godina 9% - više od 60 god. 19%)
Klasični konzervativci 23% (do 30 godina 14% - više od 60 god. 32%)
Ksenofobični egalitaristi 8% (do 30 godina 4% - više od 60 god. 9%)

www.azoo.hr/images/razno/Parlamentarni.ppt
DJTcro is offline  
Old 27.12.2017., 16:15   #9680
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Analiza izlaznih anketa iz 2011.

Hrvatsko biračko tijelo po ideološkim skupinama

Socijaldemokrati 10% (do 30 godina 2% - više od 60 god. 19%)
Politički liberali 15% (do 30 godina 21% - više od 60 god. 9%)
Građanski centar 32% (do 30 godina 50% - više od 60 god. 19%)
Demokršćani 13% (do 30 godina 9% - više od 60 god. 19%)
Klasični konzervativci 23% (do 30 godina 14% - više od 60 god. 32%)
Ksenofobični egalitaristi 8% (do 30 godina 4% - više od 60 god. 9%)

www.azoo.hr/images/razno/Parlamentarni.ppt
Hvala na zanimljivom štivu.

Neke su stvari već standardne, ali ima i zanimljivosti poput praktično potpune nezanimljivosti socijaldemokracije (koliko naše ne baš uspješne inačice, a koliko samog uvjerenja) mladima.
__________________
Ignore lista: IscoAlarcon, nasmijanonebo, Martian7, Plavobili
stagediver is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:44.