Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2008., 01:16   #81
Gledanje signala se kod PLC-a radi sa HMI (Humane Machine Interface). dobivanje informacija se obavlja s panelom osjetljivim na dodir. s HMi-om postavljaš tagove, recepte, alarme...
izi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 10:04   #82
Quote:
izi kaže: Pogledaj post
Gledanje signala se kod PLC-a radi sa HMI (Humane Machine Interface). dobivanje informacija se obavlja s panelom osjetljivim na dodir. s HMi-om postavljaš tagove, recepte, alarme...
zašto isključivo "s panelom osjetljivim na dodir"?
i kakve veze ima dobivanje informacija sa panelom osjetljivim na dodir?
termin "osjetljiv na dodir" - logika stvari je da se radi o zadavanju prema procesu, sa panela!
podatke iz procesa prima jednako (uvjetno rečeno) i onaj koji jest i nije osjetljiv na dodir.
Igor1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 11:51   #83
Thumbs up

Postoje tri koncepta upravljanja tehnološkim procesima
1. Centralni HMI u kontrolnoj sali , nekoliko ekrana i upravljanje procesima sa jednog ,mjesta
, čest u rafinerijama , petrokemijama i na eneranama, željezarama , eventualno ako su veći pogoni dva kontrolne sale.
2. lokalni mali paneli , smješteni uz strojeve u pogonu , gdje radnik koji nadzire proces može mjenjati neke parametre , najčeće na manjim pogonima , kao što su pekare , manji kotlovi , alatni strojevi, šaržni procesi kao što su autoklave , reaktori za proizvodnju farmacetskih proizvoda i slično.Paneli za upravljanje , kako su smješteni u pogonu , koji su izloženi uticaju okoliša tda de koriste ili membranske tipkovnice otorne na takav okolišili ekkrani sa drtekcijim dodira.
3. kombinacija gore navedeno , ali lokalni paneli su smješteni po djelovima pogona i oprateri nadziru tehnološke parametre koje bi inače išćitavali sa analognih instrumenata , koje bi inače išćitavali sa manometara , termometara , nivokaznih stakala i slično. Iscitavanje je tada moguće samo za parametre dijela postrojenja , ane svih koji su mogući u kontrolnoj sali , dje se mogu vidjeti i parametri sa drugih postrojenja.
komunikacija lokalnih panela najčešće je na nivou profibusa/modbusa , u kotrolnoj sali na niou eterneta. zadnjr vrijeme eternet polako ulazi i u pogonske uređaje.
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 11:58   #84
ak smijem primejtiti njega je zanimalo kako se programira, i kako se proces prenosi na display, odnosno u čovjeku razumljivo stanje.....
imam pitanje za postavljača teme odakle je.
Ako je iz Hrvatske dat ću mu link di da se rega, pa će ga zvati redovno na tečaje, seminare, prezentacije, za badava naravno....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 23:21   #85
u pravu si.Exazriel

postoje posebni programi , kupuju se licence za određeni broj tagova. svaki tag predstavlja pojedinu mjernu vrijednost , te postoji veza imeđu pojedine vrijednosti , zapisane na određenoj adresi u plc-u i prikaza na ekrenu. Grafički prikaz se ubacuje iz Cad programa i imamo prikaz postrojenja na ekranu. Tokom treninga proči ćeš sve faze koje ti trebaju. Programski paketi su vrlo slični te je poput programiranja PLC-a ako si naučio Step 7 vjerovatno češ se brzo snači u nekom drugom programu za PLC.
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2008., 23:03   #86
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
ak smijem primejtiti njega je zanimalo kako se programira, i kako se proces prenosi na display, odnosno u čovjeku razumljivo stanje.....
imam pitanje za postavljača teme odakle je.
Ako je iz Hrvatske dat ću mu link di da se rega, pa će ga zvati redovno na tečaje, seminare, prezentacije, za badava naravno....

Može malo detalja. Apsolvent sam elektrotehnike na splitskom FESB-u pa bi volio naučiti PLC-ove. Tko organizira tečajeve, koji su uvjeti itd...
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 15:43   #87
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Može malo detalja. Apsolvent sam elektrotehnike na splitskom FESB-u pa bi volio naučiti PLC-ove. Tko organizira tečajeve, koji su uvjeti itd...
a čuj...
mene zovu ko njihovog stalnog kupca, i to ne baš malog kupca.
Ja sam se nekak vezao za Moeller.
Bilo je više razloga zašto Moeller, i nisam nikad požalio.Ali nemoj sad misliti da te nagovaram na njihov program, to je moj osobni izbor.
A ti se probaj regati ovdje.
pa ti vidi.
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 17:22   #88
nije reklama al moja iskustva sa siemensovom serijom 300 su i više nego dobra...

cpu-ovi su im praktički neuništivi...
a kad bi se i dogodilo da rikne koja I/O kartica to bi bilo uglavnom zbog ljudske pogreške...

inače siemens organizira tečajeve na FER-u u Zagrebu, a čini mi se da će početi (ili već jesu) i sa tečajevima organiziranim na FESB-u.
Igor1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 18:08   #89
Quote:
Igor1711 kaže: Pogledaj post
nije reklama al moja iskustva sa siemensovom serijom 300 su i više nego dobra...

cpu-ovi su im praktički neuništivi...
a kad bi se i dogodilo da rikne koja I/O kartica to bi bilo uglavnom zbog ljudske pogreške...

inače siemens organizira tečajeve na FER-u u Zagrebu, a čini mi se da će početi (ili već jesu) i sa tečajevima organiziranim na FESB-u.
pa normalno da je Siemens OK.
Mislim da netko krivo ne shvati da reklamiram Moeller, sa njima sam potpisao ugovor o nabavi samo zbog toga jer su mi na 2 km od firme.
Inače prvi izbor mi je bio Siemens, ali jbg, gledaš kako imati manje troškove.
A inače iskustva su mi ista ko tvoja, još ni jedan CPU mi nije otišao vrit, a i cjenovno nema razlike.
uostalom neka sam vidi kaj mu je bliže i isplativije.....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 19:09   #90
ma sve ok...
ja od siemensa ne dobijem ni kinte, al ako su dobri, ja to kažem.
kod siemensa mi se sviđa jer imaju sve - od igle do lokomotive.
možeš komplet sustav automatizirati samo sa siemensom, od hardware-a do software-a. od senzora (preko frekventnih pretvarača, plca, raznoraznih I/O modula, čak i specijaliziranih kao što su counter moduli, siwarex moduli i sl. ) do scada-e.
jest da postoje i neka jeftinija rješenja, i da su možda pojedine (rijetke) komponente od nekih proizvođača za nijansu i bolje, ali prosjek im je fantastičan...

zamjerka s moje strane je da se pozdravite sa korištenjem WinCC Flexible-a, ako laptop niste napucali sa barem 2GB RAM-a!
ono...konfiguracijski softveri im jedu memoriju ko ludi.
Igor1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 20:26   #91
Quote:
Igor1711 kaže: Pogledaj post
(preko frekventnih pretvarača, plca, raznoraznih I/O modula, čak i specijaliziranih kao što su counter moduli, siwarex moduli i sl. )
.
Igore, jel imaš kakve dobre literature u digital. obliku o parametriranju siemensovih fr. pretvarača micro i midi master?
Ingeni@rio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 22:15   #92
Quote:
Ingeni@rio kaže: Pogledaj post
Igore, jel imaš kakve dobre literature u digital. obliku o parametriranju siemensovih fr. pretvarača micro i midi master?
http://support.automation.siemens.com/
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 01:46   #93
Quote:
Ingeni@rio kaže: Pogledaj post
Igore, jel imaš kakve dobre literature u digital. obliku o parametriranju siemensovih fr. pretvarača micro i midi master?
imam. mogu ti poslati sutra s posla, ili da sam tražiš sa datog linka....
Igor1711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 17:09   #94
hvala dečki. budem malo "probrawsao" pa ak niš ne nađem, javim ti se igore.
Ingeni@rio is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 18:17   #95
Evo jos jedan zgodan link:

http://plc.net.ru/
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 20:35   #96
Pitanje!
Da li među PLC i SCADA programerima ima i dipl. ing. strojarstva i zanima me kako se snalaze i kolko im treba da savladaju ovaj posao? Znam da se progamiranje još i nauči, ali zanima me što je sa projektiranjem sustava automatizacije-elektroshemama i to?
Ingeni@rio is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 23:00   #97
Quote:
Ingeni@rio kaže: Pogledaj post
Pitanje!
Da li među PLC i SCADA programerima ima i dipl. ing. strojarstva i zanima me kako se snalaze i kolko im treba da savladaju ovaj posao? Znam da se progamiranje još i nauči, ali zanima me što je sa projektiranjem sustava automatizacije-elektroshemama i to?
pa automatizacija se uči na strojarstvu ako se nevaram, na nekim smjerovima.
mehatronika se također uči na strojarstvu.
Bitno je poznavati automatiku,čitati el. sheme, i poznavati proces za kaj programiraš.
Dakle odgovor je da, i odgovor je da se odlično snalaze...
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 00:06   #98
Thumbs up

pozdrav kolega Ingeni@rio...

evo ja sam zavrsio strojarstvo, smjer automatika i od prije ccc 4 mjeseca se bavim bas sa programiranjem PLCa.. cak trenutno zavrsavam svoj prvi SCADA projekt..

za svladavanje ovog svega mislim da nema pravila.. kako medju strojarima tako i ostalima... treba dosta zapeti i mislim da onda ne bi trebalo biti prevelikih problema... osjetim da mi fali dosta znanja i pojmova iz elektrotehnike ali to se dosta brzo da poloviti.. bar ono osnovno. sta se tice samog projektiranja, crtanja elektroshema.. to jos nisam imao priliku raditi posto imamo kolege bas za to. i tu mislim da bi mozda moglo biti malo teze se ufurati u to, ali ko zna.. mozda i ne bi.. ako te to zanima.. ali ono bas zanima, a ne da ides radit jer si cuo da su place dobre ili slicno, mislim da se sve da nauciti... ako nista drugo bar smo se na faxu naucili snalaziti na sve nacine..

ako imas kakvo konkretno pitanje stojim ti na raspolaganju..

pozz
balbazorko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 20:43   #99
Hvala na odgovorima kolege exAzriel i balbazorko!
Ma inače sam dipl. ing. str. i susretao sam se na faxu kako kažeš ex s elektrotehnikom i automatikom (Laplace, P,I,D članovi,Nyquist, Bode itd...) čak i s PLC-ima međutim to je sve više na teoretskoj osnovi. Inače firma u kojoj radim ima vanjske suradnike koji rade n održavanju ovih sustava, međitim jako sam se zainteresirao za to područje i ful mi je to zanimljivo-kako kažete naučio sam čitati sheme, polovio osnove ladder logike, ali interesira me još i puno višeE sad je pitanje-kako naučiti još više??? Inače u firmi koristimo PLC-e Siemens S200 i S300 i također njihove i još nešto malo Danfoss-ovih frekv. pretvarača
Ingeni@rio is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 11:21   #100
Quote:
Ingeni@rio kaže: Pogledaj post
sad je pitanje-kako naučiti još više???
a čuj, pravac knjižara i kupi si elektrotehničke priručnike.
U njima imaš sve osnovne spojeve u elektrotehnici, da dalje valjda znaš.
Umjesto navečer uz TV, listaš, čitaš, crtkaraš učiš.... A drugi način ti ja neznam....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:36.