Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2013., 10:05   #61
Zanimljiv je izborni sistem Italije, koji je Berlusconi 2005. izmijenio. Najjača lista automatski dobiva 55% zastupničkih mjesta u parlamentu, bez obzira koliko dobio na izborima.
Koja svinjarija.

Danas i sutra se biraju parlament i senat, koji predstavljaju pojedine regije.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 10:09   #62
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Zanimljiv je izborni sistem Italije, koji je Berlusconi 2005. izmijenio. Najjača lista automatski dobiva 55% zastupničkih mjesta u parlamentu, bez obzira koliko dobio na izborima.
Koja svinjarija.

Danas i sutra se biraju parlament i senat, koji predstavljaju pojedine regije.
A sjeti se njihove političke povijesti nakon WW2, kada im maltene ni jedna vlada nije trajala ni 3 godine, ovako imaju jednog na čelu i to je to, ispalti im se
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 10:20   #63
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Zanimljiv je izborni sistem Italije, koji je Berlusconi 2005. izmijenio. Najjača lista automatski dobiva 55% zastupničkih mjesta u parlamentu, bez obzira koliko dobio na izborima.
Koja svinjarija.
Ne znam jesi li ovo napravio namjerno ili slucajno, ali talijani ovaj zakon upravo zovu porcellum ilitiga svinjac
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 10:35   #64
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Ne znam jesi li ovo napravio namjerno ili slucajno, ali talijani ovaj zakon upravo zovu porcellum ilitiga svinjac
E da, baš sam čitao da Talijani taj izborni sistem zovu svinjcem.

Kakva je inače situacija u Italiji? Jesi li već glasao?
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 10:42   #65
Ja vam kažem ljudi s obzirom na njihovu političku povijest, ovo im daje stabilnu vlast do idućih izbora
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 10:51   #66
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
A sjeti se njihove političke povijesti nakon WW2, kada im maltene ni jedna vlada nije trajala ni 3 godine, ovako imaju jednog na čelu i to je to, ispalti im se
Znam to. Imali su otprilike 60 parl. izbora od WW2. Koji lud narod.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 11:02   #67
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
E da, baš sam čitao da Talijani taj izborni sistem zovu svinjcem.

Kakva je inače situacija u Italiji? Jesi li već glasao?
Ovdje sam kratko, poslovno, tako da nemam nekakav dublji uvod u politicku situaciju a kamoli pravo glasa.

Ono sto sam osobno primjetio je da su mnogi moji kolege koji su do prije mjesec dana govorili da ne znaju za koga ce glasovati, sada odlucni da ce glasovati za Grilla. Vise iz nekakvog inata, rekao bih.

Ne znam, meni taj Grillo djeluje kao populist najzesce vrste. Bit ce zanimljivo u svakom slucaju
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 11:08   #68
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Zanimljiv je izborni sistem Italije, koji je Berlusconi 2005. izmijenio. Najjača lista automatski dobiva 55% zastupničkih mjesta u parlamentu, bez obzira koliko dobio na izborima.
Koja svinjarija.

Danas i sutra se biraju parlament i senat, koji predstavljaju pojedine regije.
Ja sam mislio da je to nešto kao u Grčkoj, međutim u Italiji je to još već poklon za pobedničku listu, ali važi samo za poslanički dom, ne i za Seant. Evo ovde nešto o tome:
Quote:
Prema italijanskom zakonu, stranka koja pobedi, dobija kao izborni dar u poslaničkom domu dodatne mandate, tako da može da ima većinu od 54 odsto svih glasova, što znači da bi Berzani mogao da osvoji veliku većinu u donjem domu.

U Senatu, gornjem domu italijanskog parlamenta, međutim, ta većina će mu verovatno ostati uskraćena.
http://www.rts.rs/page/stories/sr/st...u+Italiji.html

A šta ako jedna stranka ima većinu u jednom a u drugom ne
__________________
Facts are meaningless. You could use facts to prove anything that's even remotely true!
-Homer J. Simpson
Ambrozini is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 11:25   #69
Quote:
Ambrozini kaže: Pogledaj post
Ja sam mislio da je to nešto kao u Grčkoj, međutim u Italiji je to još već poklon za pobedničku listu, ali važi samo za poslanički dom, ne i za Seant. Evo ovde nešto o tome:

http://www.rts.rs/page/stories/sr/st...u+Italiji.html

A šta ako jedna stranka ima većinu u jednom a u drugom ne
Koliko sam ja čuo taj izborni sistem važi za Senat. Dakle 20 regija šalju svoje zastupnike u taj Senat sa istim izbornim sistemom, gdje pobjedničke liste dobivaju 54% zastupnika.

A izvjesno je, da će u napučenijim regijama (Lombardija, Venetija i Sicilija) desnica pobijediti.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 11:28   #70
Za većinu u senatu Bersani mora pobjedit u Lombardiji i Siciliji.

http://static.scenaripolitici.com/wp-content/uploads/2013/02/mappa-perc.png

CDX - Berlusconi
IBC - Bersani



http://switzerland.pimco.com/EN/Insi...tion-Race.aspx

Quote:
The Italian parliament is made of two chambers: the Chamber of Deputies (630 seats) and the Senate (315 seats plus five unelected life senators). The two chambers have the same political powers and both need to pass bills before they have full legal force. A functional government therefore requires the governing coalition to command a majority in both the Chamber of Deputies and Senate.

It is almost certain that the centre-left coalition, led by Pier Luigi Bersani, will command an absolute majority in the Chamber of Deputies. The current electoral law gives the party coalition with the most votes 55% of all lower house seats. With a gap of around 10%–points in the polls, it would be a herculean achievement if Silvio Berlusconi’s centre-right coalition deprived the centre-left of their lower house majority. For the losers, the remaining 284 seats are distributed - using proportional representation - to those party coalitions polling more than 4% of the vote.

The race is much closer in the Senate. Senate seats are allocated on a regional basis, based on relative population sizes. Within each region, the party coalition with the most votes gets 55% of that region’s seats. The remaining 45% of seats are then allocated using proportional representation to the other party coalitions polling more than 8%. The Senate contest is therefore focussed on a handful of key battleground regions.

Zadnje uređivanje saab : 24.02.2013. at 11:34.
saab is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 11:38   #71
Vrlo interesantno, saab.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 12:07   #72
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Zanimljiv je izborni sistem Italije, koji je Berlusconi 2005. izmijenio. Najjača lista automatski dobiva 55% zastupničkih mjesta u parlamentu, bez obzira koliko dobio na izborima.
Koja svinjarija.

Danas i sutra se biraju parlament i senat, koji predstavljaju pojedine regije.
Ovo je cista glupost, osoba koja dobije izbore trebala bi ovo odmah izmjeniti. Pratio sam zadnje izbore u Grckoj, tamo je bilo da pobjednik izbora dobija automatski +50 mjesta u parlamentu(cini mi se da ima 300 mjesta ali nisam siguran) i samo na taj nacin su Nova demokracija i Pasok uspjele skupiti vecinu, inace bi morali Syrizi dati da oni probaju sastaviti vladu.
FedererFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 12:38   #73
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Završni skup "Pokreta 5 zvijezdica" u Rimu - 800 000 tisuća



Koja energija zrači iz tog Grilla. Nevjerovatno. o.O

Ovakvo što je Hrvatskoj potrebno.

http://www.youtube.com/watch?v=l6xZ35XAdtI
Evo njegova stranica, ali zeznuto je sto je sve na talijanskom

http://www.beppegrillo.it/
FedererFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 12:46   #74
Quote:
FedererFan kaže: Pogledaj post
Evo njegova stranica, ali zeznuto je sto je sve na talijanskom

http://www.beppegrillo.it/
Koliko ja vidim, u gornjem desnom uglu ima engleska (i japanska) verzija bloga
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 12:52   #75
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
Koliko ja vidim, u gornjem desnom uglu ima engleska (i japanska) verzija bloga
hehe smotan sam
FedererFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 14:55   #76
Quote:
FedererFan kaže: Pogledaj post
Ovo je cista glupost, osoba koja dobije izbore trebala bi ovo odmah izmjeniti. Pratio sam zadnje izbore u Grckoj, tamo je bilo da pobjednik izbora dobija automatski +50 mjesta u parlamentu(cini mi se da ima 300 mjesta ali nisam siguran) i samo na taj nacin su Nova demokracija i Pasok uspjele skupiti vecinu, inace bi morali Syrizi dati da oni probaju sastaviti vladu.
Komunisti u Hrvatskoj su napravili nešto sličnije pre dizbore 1990., jer su mislili da će pobijediti s malom razlikom.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 15:12   #77
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
....

Ne znam, meni taj Grillo djeluje kao populist najzesce vrste. Bit ce zanimljivo u svakom slucaju
.. slozila bih se. Grilla talijanski tisak naziva povrsnim demagogom i populistom..i bez obzira na ovo okupljanje, koje moze impresionirati.. ostaje cinjenica da on nije lisac i da nema potrebnu karizmu..
mozda grijesim, no cini mi se da je on klaun malog kalibra, i da bi se moglo dogoditi da ce samo posluziti istome puno veceg kalibra ...
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 15:40   #78
http://www.corriere.it/politica/spec...5ea4180a.shtml

Pretpostavljam, izlaznost do 12 je 14,94 %, što je 1,57 % manje nego 2008.
__________________
Facts are meaningless. You could use facts to prove anything that's even remotely true!
-Homer J. Simpson
Ambrozini is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 15:46   #79
Quote:
Ambrozini kaže: Pogledaj post
http://www.corriere.it/politica/spec...5ea4180a.shtml

Pretpostavljam, izlaznost do 12 je 14,94 %, što je 1,57 % manje nego 2008.
Negdje sam čuo da su tamo poplave što bi moglo štetiti Berlusconiju.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 15:50   #80
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Negdje sam čuo da su tamo poplave što bi moglo štetiti Berlusconiju.
Ko zna...izlaznost je slična inače, nije to velika razlika (1,5 %).
A kako to da su izbori i sutra, hoće li onda biti nekih razultata večeras...
__________________
Facts are meaningless. You could use facts to prove anything that's even remotely true!
-Homer J. Simpson
Ambrozini is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:52.