Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2007., 00:17   #1
Question Sindrom odlikaša

Napominjem da ne provodim vrijeme s djecom, i da su moja zapažanja možda djelomično neutemeljena. Ali tko zna, možda se razvije nekakva tema

Sjećam se, kada sam ja bila školarka postojali su loši i dobri đaci. U nižim razredima je bilo vrlo malo čistih odlikaša, više nečistih, dosta vrlo dobrih, poneki dobar. Kasnije su krenule i dvice, popravni. U razredu je bilo i štrebera, i onih osrednjih, i mangupa koji su gomilali jedinice. O srednjoj da ne govorim

Jedna od najboljih prijateljica iz osnovne škole bila je čista mangupica. Ja sam bila vrlo dobra, a druga prijateljica bila je odlična. I sve je bilo super, svijet je super funkcionirao. Ljepota različitosti Mangupi su zabavljali razred, odlični su im dali da prepisuju. Čista simbioza i dani beskrajne zabave

Međutim, danas su svi osnovnoškolci odlični
Svi su 5,0. Svi su multitalenti, svi su pametni, načitani, genijalni. U gimnaziju se ne možeš upisati ako nemaš maksimalnih 60 bodova. Svi će ići na faks. Svima se roditelji hvale, po forumu se otvaraju topici o šokovima prouzročenim jedinicom koju je njihovo odlično i genijalno dijete dobilo u školi.

Mislim, hvaljenje je imalo smisla prije 15 godina, kada odličnih nije bilo toliko puno. Ma ustvari, čak niti tada.

Sjećam se profesorice iz etike iz svoje gimnazije koja je rekla da njoj ne treba razred iznimnih odlikaša. To je prestrašno, govorila bi, takva dosadna djeca nisu za podnositi

I pitam se što se dogodilo sa školskim mangupima?
Što se dogodilo s klincima koji su radije krali žvake i švercali stripove pod klupom nego štrebali za petice?
Gdje su oni razredni harambaše koji su organizirali grupna markiranja?
Gdje su nestala ona djeca s dušom, koja su donosila doma jedinice zbog potrgane teke, i prepravljala potajno ocjene u imeniku?

Ili sam samo ja imala nezaboravno školsko razdoblje?

Zar svi moraju biti odlični? Što se dogodilo sa osrednjima, pa i onim lošima?
Zar svi moraju na faks? Ima li na ovom svijetu mjesta za one obične, kojima je draža poneka psina od nekakvog uštirkanog školskog uspjeha?
Otkad je sramota ne biti izniman?

Pojest će nas kapitalizam. Od malih nogu

Koliko ste strogi prema svojoj djeci? Koliko od njih zahtjevate apsolutnu disciplinu?
Kakva su, uostalom, vaša djeca?
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:30   #2
alo babo koja pišeš pod tinčinim nikom, reci odma šta se desilo sa tinč ili će bit problema.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:33   #3
tinč, gdje ti živiš? pogledaj malo crnu kroniku! jesi li čula za buling? znaš li koliko je djece danas sa problemima u ponašanju??
-gloria- is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:39   #4
Quote:
-gloria- kaže: Pogledaj post
tinč, gdje ti živiš? pogledaj malo crnu kroniku! jesi li čula za buling? znaš li koliko je djece danas sa problemima u ponašanju??
Kako sam znala da će tema otić u ovom smjeru

Jednostavno mi se čini da kapitalističko razmišljanje kreće od malih nogu. Svi koji oko mene imaju non-stop govore o njihovoj genijalnosti i odličnim ocjenama. Razredi su prepuni odlikaša.

No, nemoj zaboraviti da su slučajevi bullinga danas više u novinama nego ranije. A crna kronika je degutantnija i nabrijanija nego ikad Tada nisi mogao vidjet sliku prosutog mozga
I meni se osnovnoškolska kolegica bacila u smrt s 4. kata u 14-toj godini, pa novine o tome nisu ni približno kao danas trubile.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:40   #5
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
alo babo koja pišeš pod tinčinim nikom, reci odma šta se desilo sa tinč ili će bit problema.
Kaj, bio si neshvaćeni štreber?
Nego, daj neki doprinos temi, ti si moja generacija, sigurno je bilo slično
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:45   #6
preozbiljno shvačaš odgoj djece. Statistika kaže da 60% odgoja djece čini njihova okolina, vršnjaci. U onih 40% ima još puno toga osim roditelja.
VeronichA is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:46   #7
Quote:
VeronichA kaže: Pogledaj post
preozbiljno shvačaš odgoj djece. Statistika kaže da 60% odgoja djece čini njihova okolina, vršnjaci. U onih 40% ima još puno toga osim roditelja.
Kakav odgoj? WTF?
Ne mogu vjerovat da je tema od početka otišla u vjetar

Pojednostavljeno, za one koji možda nisu shvatili - JE LI DANAS "MUST" BITI IZNIMAN U ŠKOLI, PA MAKAR I POD CIJENU GUBITKA ONOG ZDRAVOSELJAČKOG DJEČJEG DUHA?
I KOLKO JE TO POVEZANO S KAPITALISTIČKIM SUSTAVOM I NAČINOM RAZMIŠLJANJA KOJI IDE RUKU POD RUKU S NJIM?

Što je s onima koji ne mogu i ne trebaju biti najbolji? Spaliti ih na lomači? Sramit ih se na obiteljskim večerama?
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:46   #8
možda se ti samo družiš sa štreberima i potomcima štrebera pa ti se tako čini. U razredu mog sina (29 komada djece), prvi razred je s odličnim prošlo nekih 15-ak, ostali vrlodobri i jedan s dobrim. To je generacija sa perspektivom kakvu želiš
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:47   #9
meni se bas cini da su prije bili svi odlicni.
al mislim da su sedamdesetih i skole bile kvalitetnije.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:48   #10
Sad si nekako razmišljam - možda sam fulala podforum
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:48   #11
obožavam kad nać počne misliti
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:49   #12
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Sad si nekako razmišljam - možda sam fulala podforum
cekaj kad navale trudnice

sala.
pa stavi na skolarce ili na filozofiju.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:49   #13
Quote:
Tija kaže: Pogledaj post
možda se ti samo družiš sa štreberima i potomcima štrebera pa ti se tako čini. U razredu mog sina (29 komada djece), prvi razred je s odličnim prošlo nekih 15-ak, ostali vrlodobri i jedan s dobrim. To je generacija sa perspektivom kakvu želiš
Osjećam li neku podrugljivost u tvom postu?
Istina, ja nemam baš neki uvid u cjelovitu situaciju, zato i otvorih temu da vidimo što drugi imaju za reći
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:50   #14
Quote:
Natch kaže: Pogledaj post
meni se bas cini da su prije bili svi odlicni.
al mislim da su sedamdesetih i skole bile kvalitetnije.
Pa ne znam baš, ja nisam bila u takvim razredima
Srećom
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:50   #15
moja je curka 5. razred , od početka školovanja u njenom razredu nisu svi odlikaši ....bilo ih je dosta u 1. razredu , ali danas nikako ne...
moja je mali genijalac .... , ide čak i na natjecanja , ide u glazbenu.....ali nikako ne mogu reći da je štreber....ima svoje fore , počela paziti na stil oblačenja , voli izrađivati stvari , pleše hip hop , piše blog , dobila prve ljubavne poruke na mob. , prava mangupica...

i sve to kao proizvod roditeljske ljubavi , pažnje i nastojanja da ugradimo ljudske i moralne kvalitete ...a ne da je odgaja kapitalizam , ulica i tv
cedevitaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:51   #16
Tinch tacno znam sta zelis reci. Ja sam bila medju mangupskim odlikasima. Tu si kategoriju zaboravila
Organizovala kolektivno luftanje (tako se kaze markiranje kod nas) i jos svasta nesto.

A danas kad dijete izrprvog osnovne donese kuci svesku sa jednom malom greskicom, mama ide slijedeci dan u skolu da kaze da nije dijete pogresilo vec mu je ona nesto pogresno izdiktirala (da ne duljim sta se tacno desilo). A valjda su takva vremena dosla. Da ce opstati samo najbolji, pa onda roditelji to i forsiraju..
nadam se da nisam fulila temu. Kasno je...
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:51   #17
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Kakav odgoj? WTF?
Ne mogu vjerovat da je tema od početka otišla u vjetar

Pojednostavljeno, za one koji možda nisu shvatili - JE LI DANAS "MUST" BITI IZNIMAN U ŠKOLI, PA MAKAR I POD CIJENU GUBITKA ONOG ZDRAVOSELJAČKOG DJEČJEG DUHA?
I KOLKO JE TO POVEZANO S KAPITALISTIČKIM SUSTAVOM I NAČINOM RAZMIŠLJANJA KOJI IDE RUKU POD RUKU S NJIM?

Što je s onima koji ne mogu i ne trebaju biti najbolji? Spaliti ih na lomači?
ja ne znam o cemu ti pricas. meni se bas cini da je danas puno vise prosjecnih.
osim toga, kapitalizmu i ne trebaju izvrsni, treba mu radna snaga.
kapitalizam ne potice izvrsnost, vec uniformiranost, poslusnost i prosjecnost.
s druge strane, bogatima i prosjecnima garantira drustveni probitak i moc.
sto opet u prvi plan gura mediokritete. uostalom pogledaj tko vodi kapitalisticke drzave poput sad ili hrvatske.
(i tko ih bira )
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:52   #18
Quote:
cedevitaaa kaže: Pogledaj post

i sve to kao proizvod roditeljske ljubavi , pažnje i nastojanja da ugradimo ljudske i moralne kvalitete ...a ne da je odgaja kapitalizam , ulica i tv
Kapitalizam nas sve odgaja, priznali mi to ili ne I tebe, i mene, i mog oca, i moju babu

Ne kažem da je škola ulice najbolje što djetetu treba, ta govorim o nekoj zlatnoj sredini. Koja nekako zaista nestaje, sve mi se čini
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:56   #19
Quote:
-gloria- kaže: Pogledaj post
tinč, gdje ti živiš? pogledaj malo crnu kroniku! jesi li čula za buling? znaš li koliko je djece danas sa problemima u ponašanju??
a kad je moj ćaća dobivao packe ravnalom po dlanovima to nije bio buling?
ili što moja baka nije išla u školu nego je čuvala ovce, to je bolje nego šta su danas škole pune odlikaša?
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 00:58   #20
Quote:
Natch kaže: Pogledaj post
ja ne znam o cemu ti pricas. meni se bas cini da je danas puno vise prosjecnih.
osim toga, kapitalizmu i ne trebaju izvrsni, treba mu radna snaga.
kapitalizam ne potice izvrsnost, vec uniformiranost i prosjecnost.
s druge strane, bogatima i prosjecnima garantira drustveni probitak i moc.
sto opet u prvi plan gura mediokritete. uostalom pogledaj tko vodi kapitalisticke drzave poput sad ili hrvatske.
E vidiš, a ja mislim da ti "prosječni" nisu radna snaga, kako ih se često tretira.
Za bit obična radna snaga danas trebaš ustvari bit (mentalno i intelektualno) izniman, al istovremeno nikad tu svoju iznimnost ne iskoristit. To je što se tiče zarade. Mislim, ja sam ta generacija koja se sad zapošljava u cvatu kapitalizma, završila sam faks u roku, bez ijednog pada godine, znam jezike, i usto sam imala 2-3 godine radnog iskustva pa opet 90% (žnj) firmi te ni ne pozove na razgovor.

Istovremeno, potiče se prosječnost u onom drugom pravcu - potrošnji.
Moraš biti izniman radnik, koji radi prosječan posao, te ujedno vodi (ispod)prosječan život unutar kojeg konzumira stvari koje mu NE TREBAJU.

Danas su ljudi il na poslu, il u depresiji, il na kavi, il u dućanu. I zaboravili su na nekakvo svoje istinsko, unutarnje zadovoljstvo, koje su jedino imali kao djeca, pentrajući se na neku trešnju ili igrajući Game boy (da sad ne ispadnem neki anti-tehnološki tip )
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:41.