Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2016., 10:08   #61


Odlazi nam Tihomir Orešković, zvan Crabtree.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 11:11   #62
Znate li kako bi Bulcsú László nazvao ovu temu?

Zvukoslovlje i glasoslovlje
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2024., 20:41   #63
Siva gramatika, §34:
Quote:
Prednji je i složeni samoglasnik, dvoglasnik (diftong) i͜e. Pri njegovu su izgovoru govorni organi najprije u položaju sličnom kao pri izgovoru glasa i, a onda postupno prelaze u položaj za izgovor glasa e. U hrvatskom književnom jeziku dvoglasnik je i͜e ravan diftong.
Što znači ovo boldano, i koji je fonološki značaj te tvrdnje? U literaturi nalazim da se spominju uzlazni diftonzi (view) i silazni (glide, das Ei), ali ne i ravni. Valjda su to oni kod kojih su oba dijela jednako istaknuta? Zašto se "ie" ne bi smatrao uzlaznim diftongom? Čini mi se da ga se tako inače interpretira(lo), kao da je uzlazan - s istaknutim, dugim e i neistaknutim, neslogotvnornim i.
eutow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2024., 01:15   #64
Kako izgovarate skraćenicu HJP? Ja izgovaram samo /həjə'pə/, a pitam se izgovara li tko drugačije, npr. /hajepâ/?

Kako izgovarate riječi aerodinamičan i aerodrom? Bi li se tu izgovarao diftong /aj/ (kao što je često u jedanaest) ili dva glasa /ae/ (kao u Izrael)?
A riječi neutron, neutralan, neutralac, neurologija? Diftong /ew/ (Europa) ili dva glasa /eu/ (neuništiv)?
Čini mi se da neki odgovori mogu ovisiti o samoj brzini i pažljivosti izgovora.
eutow is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2024., 10:51   #65
Quote:
eutow kaže: Pogledaj post
Kako izgovarate skraćenicu HJP? Ja izgovaram samo /həjə'pə/, a pitam se izgovara li tko drugačije, npr. /hajepâ/?

Kako izgovarate riječi aerodinamičan i aerodrom? Bi li se tu izgovarao diftong /aj/ (kao što je često u jedanaest) ili dva glasa /ae/ (kao u Izrael)?
A riječi neutron, neutralan, neutralac, neurologija? Diftong /ew/ (Europa) ili dva glasa /eu/ (neuništiv)?
Čini mi se da neki odgovori mogu ovisiti o samoj brzini i pažljivosti izgovora.
HJP izgovaram kao ti, a takav izgovor jedino sam i čuo dosad. Aerodinamičan i aerodrom – ako se dovoljno dobro čujem – negdje su mi na pola puta između diftonga i dva glasa. Eu u posljednjem nizu mislim da izgovaram kao dva glasa.
DarkDivider is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2024., 11:30   #66
Quote:
eutow kaže: Pogledaj post
Kako izgovarate skraćenicu HJP? Ja izgovaram samo /həjə'pə/, a pitam se izgovara li tko drugačije, npr. /hajepâ/?
Prvo.

Quote:
Kako izgovarate riječi aerodinamičan i aerodrom? Bi li se tu izgovarao diftong /aj/ (kao što je često u jedanaest) ili dva glasa /ae/ (kao u Izrael)?
Kao Izrael.
Quote:
A riječi neutron, neutralan, neutralac, neurologija? Diftong /ew/ (Europa) ili dva glasa /eu/ (neuništiv)?
U prirodnom izgovoru sve kao Europa (neutron s dugosilaznim na zadnjem slogu), uključujući i neuništiv. No kad bih neutron (u nominativu) izgovarao standardno, to bi bilo otprilike [neˈwutroːn]. Tako bi išlo i ne urologija.
pancun is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2024., 12:30   #67
Quote:
eutow kaže: Pogledaj post
Kako izgovarate skraćenicu HJP? Ja izgovaram samo /həjə'pə/, a pitam se izgovara li tko drugačije, npr. /hajepâ/?
Da ne bih! Po uzoru za pi-ti-es-pi? Izgovaram kao i ti, a što se tiče drugoga, zar se P pri slovkanju ne izgovara kao pe?

Quote:
Kako izgovarate riječi aerodinamičan i aerodrom? Bi li se tu izgovarao diftong /aj/ (kao što je često u jedanaest) ili dva glasa /ae/ (kao u Izrael)?
Kao dva glasa. No moguće je da sam opterećena klasičnim izgovorom: u latinskome je āēr, prema grčkomu ἀήρ, nigdje nema diftonga, čak ni u korijenu odnosno kosim padežima.


Quote:
A riječi neutron, neutralan, neutralac, neurologija? Diftong /ew/ (Europa) ili dva glasa /eu/ (neuništiv)?
Čini mi se da neki odgovori mogu ovisiti o samoj brzini i pažljivosti izgovora.
E sad... Ja i dalje u neslužbenoj komunikaciji izgovaram Evropa pa se pri službenom izgovoru najvjerojatnije trudim izgovoriti ovo u, što sigurno ne ispada baš najbolje. Za ostale riječi netko bi me morao poslušati. Ili snimiti. No budući da ih izgovaram s naglascima koje navodim (nèutrōn, nȅutrālan, neutrálac, neurològija), rekla bih da eu svugdje izgovaram kao dva glasa jer skupinu èu odnosno ȅu prenosim i na srodne riječi (nèurōn : neurològija). Općenito nisam sklona diftonigranju u hrvatskome.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:27.