Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2003., 22:21   #81
mislim da neke stvari iz lucijiinog posta treba ponoviti

Quote:
lucija kaže:
.... i uposlenik bira poslodavca.

..... posao je, između ostalog, mjesto samoostvarenja.

A to što je većina ljudi plitka ko tava za palačinke i koncentrirana na formu i površinske stvari ne znači da nema onih koji (recimo Juraj ) imaju hrabrosti gledati stvari van popularnog cvileće-zlobnog miljea.

Kad si jako mlad nastojiš ugoditi očekivanjima firme, prilagoditi se..a kad odrasteš (i ako imaš tu sreću da si talentiran i dobar u svom poslu) shvaćaš da je najbolje kako u vezama, tako i u poslu, biti ono što jesi. Za nekog to znači cvjetiće u molbi; sigurno postoji neki poslodavac kojem će baš to biti simpatično, za nekog strogi times new roman, za nekog trećeg tko zna što.

Mislim da je na razgovoru za posao najbolje da su i poslodavac i potencijalni posloprimac iskreni. To je idealna situacija, naravno, ali ne vidim razloga zašto ne težiti najboljem, pa čak i ako to ne možemo posve provesti u djelo...
ako sam ja cvjetić, onda će on stajati u mom CV-iju
take it or leave it! Mislim da na taj način dobro izbjegavam potencijalne probleme kasnije, za vrijeme rada u firmi ...
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2003., 22:23   #82
Quote:
legenda kaže:
Dizem ruke...jednostavno mi se ne da puno pisat i odgovarat na svaku tvoju recenicu, a vjeruj mi da svaka zasluzuje repliku. A ocito ne pricamo o istoj stvari. Zato nek ti bude.

Ah da, vjerujem ti na rijec za sve sto kazes, ali ces morat i ti meni malo vjerovat...
pa vjerujem ja tebi i za gotovo sve što si napisao ovdje znam da je tako, ali to ne znači da se s tim slažem ili da u svom mikro - svijetu ne mogu pokušati promijeniti neke stvari

__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 02:07   #83
Quote:
sunčica kaže:
ako sam ja cvjetić, onda će on stajati u mom CV-iju
take it or leave it! Mislim da na taj način dobro izbjegavam potencijalne probleme kasnije, za vrijeme rada u firmi ...
samo cu kratko...

ali 90% poslodavaca ne traze cvijece... stoga, automatski 'diskriminiraju' tvoj CV onog trena kada ga otvore

a sto se 'uskakanja u uskakanje tice'
ne znam za ostale, ali za mene je djecji vrtic mjesto gdje ce se moja djeca igrati i uzivati i kroz tu igru uciti o zivotu... i nikako mi, uz takav pogled na zivot, ne pashu aktovka i laptop koji se vezu uz nesto 'ozbiljno i poslovno'...
a kako che me, aktovka i lap na reklami za dj. vrtic odbiti od pomisli da djecu upisem u taj vrtic, tako che me i cv s leptiricima odbiti od pomisli da tu osobu pozovem na razgovor za posao graficara, recimo...
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 13:52   #84
Neka mi netko odgovori koje su to ozbiljne email adrese, i zasto je yahoo neozbiljan?

Ja imam 2 adrese. Jednu poslovnu i jednu privatnu (yahoo). Kad trazim novi posao sigurno ne saljem mail s adrese svog poslodavca, niti tu adresu bilo gdje navodim.

S obzirom da sam dosad uspješno mijenjala poslove, trenutno sam na petom, i nisam imala nikakavih problema glede email adrese, neka mi netko objasni u čemu je problem?!

Možda se gleda i kućna adresa, pa ako napišem da živim u Jačkovini 35 ispadnem, u korist onog tko živi na Srebrnjaku23??
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 15:01   #85
Quote:
gospa Noris kaže:
Neka mi netko odgovori koje su to ozbiljne email adrese, i zasto je yahoo neozbiljan?

Ja imam 2 adrese. Jednu poslovnu i jednu privatnu (yahoo). Kad trazim novi posao sigurno ne saljem mail s adrese svog poslodavca, niti tu adresu bilo gdje navodim.

S obzirom da sam dosad uspješno mijenjala poslove, trenutno sam na petom, i nisam imala nikakavih problema glede email adrese, neka mi netko objasni u čemu je problem?!

Možda se gleda i kućna adresa, pa ako napišem da živim u Jačkovini 35 ispadnem, u korist onog tko živi na Srebrnjaku23??
Eto - baš to san i ja reka'!
 
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 17:42   #86
mislim da su mislili na one adrese koje checkiras outlookom... bez obzira kaj mozes i webmailom pristupiti na njih (hinet, iskon, globalnet... blah)...
__________________
..:: svijet staje u stranu da propusti onoga koji zna kuda ide ::..
Terkeš is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2003., 13:35   #87
aaaaaaaaaa nije me bilo sto godina na forumu, te tek sad vidjeh kako se krasna diskusija (i koliko emocija!) razvila oko kriterija za zaposljavanje...

IMHO, sve jako ovisi o okolnostima -

Konkretno, posao je bio rutinski, placa pripravnicka. Dogovor je bio da proberemo 5-6 molbi iz mora pristiglih iz HR-a, koji je već odradio prvu selekciju, dakle poslao nam samo molbe ljudi koji su netom zavrsili FER i nemaju iskustvo stalnog radnog odnosa. Molbi je 30. Na razgovor moze 5-6, jer sef nema vremena za vise razgovora. Idealno je ako netko od kandidata ima preporuku, međutim nitko je nema.

Nas troje, svako s razlicitom osobnoscu i stilom, nitko team-leader niti psiholog, procitalo je sve molbe. Ja sam to napravila za vrlo kratko vrijeme, jer mislim da je to i tako random proces - svi kandidati imaju isti faks, svi kazu da znaju engleski, svi imaju otprilike isto godina - zadrzavam pravo da preferiram ljude koji su diplomirali unutar 5-5,5 godina pred onima koji su studirali 10 godina, dakle u ovom slucaju mladje.

Moje kolege posvetile su sate procesu, nisu bili zlocesti poput mene - polako su vagali, procjenjivali, potrosili cijeli dan. Na kraju smo demokratski glasali, svaciji glas jednako vrijedi, svatko daje ocjene 0,1,2; tko ima 2 ili vise bodova ide na razgovor. I bili smo krajnje ujednaceni u ocjenama, unatoc razlicitom nacinu ocjenjivanja, sto me zapravo uopce nije iznenadilo, jer postoji jaka veza izmedju sadrzaja molbe i razine pismenosti, stila CV-a - barem mogu vidjeti da li je covjek savladao formatiranje u wordu (vecina nije), i koliko mu je uopće stalo da dobije posao, koliko se raspitao na korporacijskim web stranicama koji format molbe firma preferira, dao si truda progooglati malo na temu cv-a.

Sigurno ne bih postupila isto u drukcijom situaciji. Ne postoji genericki postupak odabira kandidata, suludo mi je da netko vjeruje u to. Promjenila sam posao nedavno, prosla tri procesa odabira u vise slojeva, i primljena u tri poznate firme istovremeno, i vjerujte, svi su imali za isti posao potpuno drukcije kriterije. Decko mi je u akademskim krugovima, i znam da su tamo potpuno drugacija pravila igre u odnosu na korporacije. Mudar kandidat se prilagodjava kriterijima, ako zeli posao, i naravno ujedno gradi svoju mrezu ljudi i kontakta, jer rijec iznutra vrijedi vise od svih papira ovog svijeta.
NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2003., 13:55   #88
e, da -

neozbiljan mail je po meni nick-mail, onaj kojeg ostavljam po forumima i koji nema moje stvarno ime ili prezime ili inicijale u sebi, npr. [email protected].

A takvih isto u CVu stigne tona, Marko Markovic nam kao kontakt mail salje [email protected]

Nemam niš protiv accounta na iskljucivo web-mailu ako je "klasicnijeg" formata tipa i.prezime@... , ili ime.prezime2@...., dapace

Uh, umorilo me ovo sve skupa.
NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2003., 20:34   #89
razgovor za posao

kako ste se osjecali na razgovoru za posao i da li vas je poslodavac pitao pitanja tipa planirate li imati djecu i slicno?
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2003., 21:41   #90
kaj nitko nije bil na razgovoru,a?!?!
to sve prek znore islo
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2003., 21:46   #91
Mene nitko nije ništa pitao (jer sam si sama šef ), ali frendicu dugo nisu htjeli zaposliti jer je rekla da planira roditi bar dvoje djece do 30. godine. Sad je zaposlena, ali je morala potpisati da neće ostati u drugom stanju bar prve tri godine.
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2003., 21:50   #92
da i ja sam cula takve price i to mi je odvratno...
ja sam bila nedavno na jednom razgovoru i nije bilo takvo pitanje, ali je bilo pitanje tipa oces li ti ostati u ovoj zemlji ili se planiras vratiti (jer ne zivim u hr) i pitanja tipa otkud ti papiri.
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 00:06   #93
Re: razgovor za posao

Quote:
traxdata kaže:
kako ste se osjecali na razgovoru za posao i da li vas je poslodavac pitao pitanja tipa planirate li imati djecu i slicno?
Takva pitanja nisu dozvoljena i poslodavci ih ne bi smjeli postavljati. Naime, nitko ne smije biti diskriminiran pri zapošljavanju - u praksi se to, nažalost, jako često događa!
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 01:39   #94
Quote:
Amalthea kaže:
Mene nitko nije ništa pitao (jer sam si sama šef ), ali frendicu dugo nisu htjeli zaposliti jer je rekla da planira roditi bar dvoje djece do 30. godine. Sad je zaposlena, ali je morala potpisati da neće ostati u drugom stanju bar prve tri godine.
Takva potvrda, ugovor, izjava, što li, je inače APSOLUTNO NIŠTAVA.

Štoviše, sumnjam da je ijedan poslodavac toliko blesav da bi je predočio kao razlog sudu zašto je nekome dao neopravdani otkaz - to bi bio dokaz da je dao nedopušten i kažnjiv otkaz radi trudnoće radnice!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 01:40   #95
Quote:
Elitizam, rasizam i slicno su mnogo cesca pojava od gornjih. Nisu moralni ni zakonski dopusteni, svi ih negiraju pa opet postoje.

To je apsolutna istina i pogotovo u US. Ovdje u Can je vrlo slicno ali naravno to nitko ne govori javno jer je protu ustavno i zavrsis u buksi u sec. Sto se CV-a ili Resume-a tice sretan si ako od 100 predanih zavrsis na 3 interview-a sto je netko naprijed vec i spomenuo (bacanje istih u smece ako ne izgledaju profesionalno ili ako je veliki broj kandidata).

Paragalactic ovo ti je vrlo dobar link kako se to radi u CAN
http://www.workopolis.com/servlet/Co...g?gateway=work
S desne strane (nakon sto otvoris stranicu) imas jos par linkova
Sretno
Saruman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 01:47   #96
http://www.workopolis.com/servlet/HTMLTemplate/!!search_form?query=conducting+interview&gateway=w ork&collections=WORKOPOLIS_RESOURCE&collections=WK PLS_TGAM&collections=TORSTAR

Evo jos jedan. Buduci da ga reze ispred !! kopiraj ga cijeloga.
Saruman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 20:59   #97
Amaltea - ako ta tvoja frendica ima kopiju tog papira ja bi joj preproučila da tuži firmu.

Mene su pitali i, za razliku od druge dvije kandidatkinje koje su rekle da će rezat vene za firmu, ja sam rekla da - da, naravno da želim imati djecu i da je to jedini razlog zašto napuštam dotadašnji posao. Rekla sam da u ovom času ne, ali da uskoro - naravno.

Mislila sam da mi to neće proći, ali je prošlo. Čak sam razgovarala s tetom psihlogom i poslije mi je objasnila da je to bio odgovor po kojem je ona shvatila kakav sam karatker (da se ne bojim, da imam stav, da znam što hoću .....) te da sam emotivno i psihički zrela osoba. Da se sad, U NORMALNIM FIRMAMA, gleda da osoba ima i privatni život jer da se pokazalo da osobe koje imaju samo posao na kraju padnu u velike krize i da često puta donose pogrešne odluke.


Preporučila bih ti da ipak ne kažeš da mislim roditi dvoje djece čim me zaposlite. A isto tako ne mislim da je pošteno to napraviti. Mislim da je stvar dobrog odgoja raditi barem dvije godine u toj firmi pa onda otići na porodiljni. Ja imam kolegice koje su svima rastrubile da one sekunde kad ih prime za stalno idu na porodiljni. Samo ću napomenuti da im ugovori više nisu produženi. Pa zaključite sami.
 
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 21:14   #98
dajte malo razmislite, logično da forma traži, jebiga zaposli vas, a vi joj odete na porodiljski odmor
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 00:25   #99
nema te to nitko pravo pitati, ali ipak pitaju,,, i mene su,, a ja rekla da ne mislim još barem tri godine,, a ako se slučajno i desi (naravno uz napomenu da je to nemoguće je smo odrasli ljudi-- ali kaj šef mora sve znati), da ću ići na porodiljni samo 45 dana - onih obaveznih.
Ma možeš si misliti ,, njega ću pitati,,, lijepo veliš kaj šef hoće čuti, a i tak je to tvoj privatni život, a uvjek ak je firma posao i šef ok ,, uvjek se da to fakat i dogovoriti ili stvarno otići na minimalni porodiljni pa nek muž ide na porodiljni ak je tako,, a ako je firma sranje, šef moron,,, onda lijepo odeš na čuvanje trudnoće nakon što saznaš, pa si doma pa još godinu dana nakon rođenja klinca, pa pred kraj još jedno dijete ako želiš i opet godinu dana,, a onda i tak više nije bitno,,, jer buš dobila otkaz čim se vratiš,a dok si na bolovanju nemože ti se uručiti otkaz, odnosno čim odeš na čuvanje trudnoće,,,, a onaj papir kaj si potpisala,,, ma da ti ne kažem gore,, može si on rit s njim obrisati,, jer kad je bio toliki idiot da ti je to dao na potpis,,, nije ni sam svjestan da to njemu može prouzročiti više problema nego tebi,, pa nek ti samo proba dati otkaz,,,,, rijetko kad radnici gube sporove,, a i veliš mu da imaš frendicu koja radi u večernjem, anjen muž u jutarnjem,,pa nek proba.....ali naravno,,, sve to kažeš tek onda kad već otvoriš bolovanje, a do tad,,, ni riječi...
__________________
... meni malo nije dosta, a za puno nemam vremena...
nanah is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 01:03   #100
to mozda tak ide u hrvatskoj, u svicarskoj bome ne.
da me poslodavac pita za djecu,rekla bi mu da zelim jednog dana,ali jos ne...mislim,to je i istina.
medjutim, ja sam cula da se negdje u hr mora bas potpisati da nebus imala djecu u narednih 3 ili 5 godina. e, to nemrem vjerovati...
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:41.