Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2016., 21:10   #21
Quote:
Otto83 kaže: Pogledaj post
kupit obveznice preko brokera dok još ima obveznica po 4-5%,prinos se ne oporezuje.

kakvi hebeni treći stup.
cuj obveznice imaju dospjece recimo za 5g. dakle kupis obveznice sa dospjecem od 5g koja daje npr 3%. znaci investiras 1000 eur i za 5g ces dobiti 30eur-a.
a ideja je da svake godine imas prinos od 3% ne jedanput tek za 5g. jer ako svake godine imas 3% to ti je 159 eur za 5g.
znaci ideja ti nije bas proracunata.
i ne zaboravi inflaciju od 1.1% godisnje za EUR.
slobodno zaboravi 3 stup - ali ulazi u market npr s&p500 ili u obveznicke fondove.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2016., 07:26   #22
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
cuj obveznice imaju dospjece recimo za 5g. dakle kupis obveznice sa dospjecem od 5g koja daje npr 3%. znaci investiras 1000 eur i za 5g ces dobiti 30eur-a.
a ideja je da svake godine imas prinos od 3% ne jedanput tek za 5g. jer ako svake godine imas 3% to ti je 159 eur za 5g.
znaci ideja ti nije bas proracunata.
i ne zaboravi inflaciju od 1.1% godisnje za EUR.
slobodno zaboravi 3 stup - ali ulazi u market npr s&p500 ili u obveznicke fondove.
kolega godišnje dobiješ 3%!
Otto83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2016., 08:01   #23
Quote:
Otto83 kaže: Pogledaj post
kolega godišnje dobiješ 3%!
ah da greskica. za 5g dobivas glavnicu nazad.

nego da rezimiramo - umjesto orocenja tip nema neku alternativu nego investirati pare i prihvatiti veci rizik ali i potencijalno vecu zaradu.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2016., 08:06   #24
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
ah da greskica. za 5g dobivas glavnicu nazad.

nego da rezimiramo - umjesto orocenja tip nema neku alternativu nego investirati pare i prihvatiti veci rizik ali i potencijalno vecu zaradu.
možeš ti dobiti glavnicu i prije,tko ti smeta..npr. evo ova obveznica je stara tri godine i za nju možeš uhvatiti cca 117% njene nominalne vrijednosti.

dakle u tri godine si na njoj zaradio 33%.
Otto83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2016., 09:16   #25
Quote:
Otto83 kaže: Pogledaj post
možeš ti dobiti glavnicu i prije,tko ti smeta..npr. evo ova obveznica je stara tri godine i za nju možeš uhvatiti cca 117% njene nominalne vrijednosti.

dakle u tri godine si na njoj zaradio 33%.
nisam kupovao obveznice pa mi nije jasno nesto..ovaj kupon je ustvari godisnja kamata?5,75%
ivanjan76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2016., 10:22   #26
Quote:
Otto83 kaže: Pogledaj post
možeš ti dobiti glavnicu i prije,tko ti smeta..npr. evo ova obveznica je stara tri godine i za nju možeš uhvatiti cca 117% njene nominalne vrijednosti.

dakle u tri godine si na njoj zaradio 33%.
mozes ak je prodas. ali lik je rekao da se ne misli full time baviti investiranjem, pracenjem trzista, geopolitickih situacija i stanja na trzistu dionica i obveznica. znaci kavica pa za kompjuter je rekao da ne zeli raditi...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2016., 11:00   #27
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
mozes ak je prodas. ali lik je rekao da se ne misli full time baviti investiranjem, pracenjem trzista, geopolitickih situacija i stanja na trzistu dionica i obveznica. znaci kavica pa za kompjuter je rekao da ne zeli raditi...
što imaš tu full time gledat,dovljno je bacit pogled jednom u mjesec dana.
Otto83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2016., 11:22   #28
Quote:
Otto83 kaže: Pogledaj post
što imaš tu full time gledat,dovljno je bacit pogled jednom u mjesec dana.
pa jedna je cijena kada je obveznica u emisiji a druga sada kada je 117. ako si fulao u bacanju pogleda popusis kada je oko 100.
isto tako trebas odlucivati da li da je prodas ili zadrzis i dobivas kamatu.
jednostavno se i time trebas baviti a ne svojom primarnom djelatnoscu koja moze biti kilometrima udaljena od financijskih investicija.
zato i jesu izmisljeni fondovi gdje ti placas drugoga da se time bavi non-stop. nekaj si on uzme nekaj ti i svima dobro. jedino ako je fond manager neki tulipan koji se rizicno ponasa jer tak i tak to nisu njegove pare shema razmisljanja.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 23:41   #29
Quote:
zovche kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

kako su se kamate od oročenja srozale na minimum, sve češće me pitaju bankari da li želim investirati u nešto isplativije sa većim povratom i sl. Nikad se nisam stigao pozabaviti više time necim novim ali sam htio pitati ako je netko u tome koje su alternative umjesto oročenja a da opet imam sigurnost da nije ulaganje u bezdan... Da li fondovi i koji? Ili da samo oročim novce pa kakva god da je kamata. Recimo da se radi o cirka 10k-20k eura...

Unaprijed zahvaljujem
Kao što su kolege rekle, ulaganje sa većim prinosom ti znači i veći rizik. Hoćeš obveznice? Može, Njemačke i slične države daju prinos manji od kamata, a ako ćeš veći prinos, gledaj države u rangu Sirije, znači bezdan, kako bi ti rekao.

Pitanje je što želiš, novce dostupne odmah ili u kratko vrijeme ili ti ipak ta lova ne treba nikako?

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Moja majka očekuje 6-7000 eura od Ljubljanske banke, za koji mjesec.
Kamo s novcem ? Odmah će proširiti kuću za jednu sobu 3x4 m , prizemlje i kat.

A što se tiče poljoprivrednog zemljišta, ja prodajem na otoku ISTu parcelu od 2200 m2. cijena 10 000 eura.
Nitko se nije javio. A tu može posaditi mladi maslinik i napraviti kućicu.
Zašto, kad se spomene poljoprivredno zemljište, svi spominju mjesta gdje je bog rekao laku noć prije 20 godina? Najbolje da si spomenuo otok Sveti Andrija.

Neka cilja na nešto cca 15-20 km od ZG ili nekog drugog većeg grada, možda čak i bliže, rubne dijelove.

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
a gle 3 mirovinski fond je samo i iskljucivo tvoj i to je doslovce tvoja lova. prvi stup je stup solidarnosti i to su mucke. a drugi stup je isto tvoja lova ali je drugacije reguliran malo. u svakom slucaju nebitno za sustav mirovinskog, lova ti je u fondu i ti si njen vlasnik. i da se stup ukine fond i dalje bude delao mozda pod novim imenom...

ako pogledas vani, jedini nacin da povecas svoju ustedjevinu je investicijama ali svaka investicija ima rizik.pa ako si imao zivotnu ustedjevinu u stock marketu a isao si u penziju 2000te ili 2008me kada je dosls globalna kriza i recesija popusio si 30%...ali to je tak...

za kamate 6-7% na stednju - a zasto bi ti se davale tak velike kamate kada su i rate kredita manje a i lova drugdje je jeftinija jer ne traze takve kamate?
ak banka daje kredite po 7% onda ti da kamatu od npr 1% a razliku sebi uzme u djep kao profit. logicno zar ne? nece tebi dat kamatu po 7% i raditi za djabe ??

u svakom slucaju valja stedjeti odmah sada za penziju ili neke buduce dogadjaje. kamata radi cuda na duzi vremenski period. nabrzaka bas i ne.
mozes nesto imati u carapi no postoji inflacija. tak da 10 soma eur sada ce vrijediti puno manje 20g kasnije. pa razmisli i o tome...
Treći stup je kaos. Ne znaš ni tko će upravljati s njim za 5 godina, niti u što će ulagati, ne odlučuješ o ničem, a oni ulažu u Hrvatske govnare.

HT im je valjda vrh genijalnosti.

Još ako ga budu masno oporezovali, divota.

Tim likovima u tim fondovima ne bi dao 2 nacrtane ovce da mi čuvaju. Uz svo dužno poštovanje.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 12:40   #30
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Kao što su kolege rekle, ulaganje sa većim prinosom ti znači i veći rizik. Hoćeš obveznice? Može, Njemačke i slične države daju prinos manji od kamata, a ako ćeš veći prinos, gledaj države u rangu Sirije, znači bezdan, kako bi ti rekao.
A gle - sto je veci rizik neke zemlje to ona mora dati veci prinos nego od neke sigurnije zemlje. Jer je i veci rizik da zemlja propadne, ne moze servisirati dug ili ne moze isplacivati kamatu. Zato Njemacke obveznice daju manje, nase vise a Sirijske puno vise. To je jasno.

Quote:
Zašto, kad se spomene poljoprivredno zemljište, svi spominju mjesta gdje je bog rekao laku noć prije 20 godina? Najbolje da si spomenuo otok Sveti Andrija.
Kaze da oni prodaju zemljiste ne da ga planiraju kupiti. A i naravno da se nitko nije javio da ga kupi. Zasto bi kupio poljoprivredno zemljiste i zasadio masline? Od toga nemas financijski nista, samo trosak i jos moras ici baviti se maslinama - opet trosak. Jedino ako si penzic pa si trazis neki hobi. Ali onda nemas love na bacanje jer nemas vise velike prihode.

Quote:
Treći stup je kaos. Ne znaš ni tko će upravljati s njim za 5 godina, niti u što će ulagati, ne odlučuješ o ničem, a oni ulažu u Hrvatske govnare.

HT im je valjda vrh genijalnosti.

Još ako ga budu masno oporezovali, divota.
Gle, 3 stup ti je najobicniji fond koji ima neka ogranicenja i dobiva drzavne poticaje. Nije to nista specijalno pametno. Dobrovoljni fond u koji ulazes lovu ako hoces i kada hoces. Redovito ili ne. Isto kao i bilo koji drugi fond. Mogli su ga nazvati mickey mouse ili pajo patak a ne 3 stup isto bi ti bilo.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 13:41   #31
[QUOTE=europe2seoul;59794859

Gle, 3 stup ti je najobicniji fond koji ima neka ogranicenja i dobiva drzavne poticaje. Nije to nista specijalno pametno. Dobrovoljni fond u koji ulazes lovu ako hoces i kada hoces. Redovito ili ne. Isto kao i bilo koji drugi fond. Mogli su ga nazvati mickey mouse ili pajo patak a ne 3 stup isto bi ti bilo.[/QUOTE]

Tako je. Ajde provaj dignut novac iz III stupa ako si mlađi od 50 godina.
III stup je glupost. Bolje ti je svaki mjesec kupovat dionice i zlato pa ćeš u nekon roku od 20-30 godina bit u situaciji da prodaš jedno ili drugo zavisno što je u bull marketu
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".

Zadnje uređivanje mkovac67 : 08.08.2016. at 14:05.
mkovac67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 15:39   #32
Treći stup je kurac od ovce, a ne kao svaki drugi fond.

Prvo, kao što kolega kaže, možeš dobiti lovu tek sa 50 godina.

Onda, dalje, je li ti vidiš šta ti govnari kupuju? Ono što im politika kaže.

E pa, da ga jebem, to smeće ne vrijedi ništa, i onda će biti kuknjave kako su im ukrali pare. Pa jebiga, kad stalno vjerujete lopovu da neće ukrasti, tko ti kriv.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 08:09   #33
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Treći stup je kurac od ovce, a ne kao svaki drugi fond.

Prvo, kao što kolega kaže, možeš dobiti lovu tek sa 50 godina.

Onda, dalje, je li ti vidiš šta ti govnari kupuju? Ono što im politika kaže.

E pa, da ga jebem, to smeće ne vrijedi ništa, i onda će biti kuknjave kako su im ukrali pare. Pa jebiga, kad stalno vjerujete lopovu da neće ukrasti, tko ti kriv.
Pa lovu mozes dobiti nakon 50 godina zato sto je to - mirovinski fond. Samim time i fond manageri kod planiranja fonda znaju da ljudi imaju duzi investicijski horizont. A isto tako i drzava daje poticaje. Znaci nije fond tipa gdje danas ulozis i za 6 mjeseci dignes lovu van.

Ne velim da moras stedjeti samo u 3 stupu; ali od par sto kuna mjesecno ne budes propal. Ak ih imas.

Inace, kaj se veli da kupuju kaj im politika kaze; a koje je tvoje misljenje za druge fondove na nasem trzistu?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 13:37   #34
Razumijem ja to sve, ali kako oni razmišljaju dugoročno kupujući Hrvatske obveznice? Na šta računaju, na oprost dugova? Ok, super za njih, dobit će i bonuse.

O fondovima u Hrvatskoj, s obzirom da ulažu u Hrvatske dionice i obveznice, ništa dobro, jer je to sve priča za budale. Hrvatska burza, haha, smijurija, pa pogledaj samo promete.

Ako sad počnem ulagati u to, taman do 50-e stignu dvaput sve uništiti, pa će mi ostati cca 10-15%.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 14:19   #35
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Razumijem ja to sve, ali kako oni razmišljaju dugoročno kupujući Hrvatske obveznice? Na šta računaju, na oprost dugova? Ok, super za njih, dobit će i bonuse.

O fondovima u Hrvatskoj, s obzirom da ulažu u Hrvatske dionice i obveznice, ništa dobro, jer je to sve priča za budale. Hrvatska burza, haha, smijurija, pa pogledaj samo promete.

Ako sad počnem ulagati u to, taman do 50-e stignu dvaput sve uništiti, pa će mi ostati cca 10-15%.
Znasi i sam zasto se kupuju drzavne obveznice. Puno toga je na kocki da drzava bankrotira; kada se to dogodi imas vece probleme nego to da nece ispuniti obveznice. A nasoj banana drzavi veliki igraci nece dopustiti da mi defaultamo.

Ne kazem da je bilo sto od toga ziherica, ali radje uzeo drzavnu obveznicu od 4% nego neku nasu dionicu od kvazi firme sa kvazi managerima koji su dosli na tu poziciju preko politicke veze.

Ali biti investor u nekoj privatnoj firmi i to nije bas neka ziherica. Ovisi kaj firma radi doduse pa je mozda i manji rizik. Mislim, puno ljudi se tako i obogati kada firma postane za koju cujes. Ali puno vise njih propadne.

Inace za neupucene ako ulozis 100 kuna i dodje do pada od 33% sto se dogodilo 2008me godine kada je bila kriza, da dodjes ponovno na 100 kuna treba ti 6 godina sa godisnjim prinosom od 7%.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 14:24   #36
Sve je meni jasno, jer nemaju gdje ulagati, zbog toga što im se ne dopušta. Moraju u Hrvatsku i to je kaos, meni totalno neprivlačno. Ja ne želim u takav fond ulagati pare, vrlo jednostavno.

Ok je, ako će, recimo, iduća kriza značiti, pred kraj, povećanje kamate, Hrvatska nije u defaultu, pa onda kupiti 5-godišnje obveznice, super, ali oni praktički stalno dobijaju lovu i moraju stalno kupovati, nema tu nekog planiranja.

Znam koliko je potrebno, zajebano je to kad spušiš, ali opet, nije problem ni u 30%, ako poslije slijedi rast, a na vanjskim tržištima indeksi jako brzo narastu nazad, bez obzira na pad. Tako da tu ne vidim problem, više vidim problem kad u nešto moraš uložiti, jer nemaš nekog izbora.

Ono, jeben ti je izbor, Podravka, Petrokemija, možda Pliva ili Dukat i to je to, više manje, ništa posebno se ne nudi, a tebi dolaze tolike pare, da ne znaš kud s njima. Zajebana situacija.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 14:24   #37
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Znasi i sam zasto se kupuju drzavne obveznice. Puno toga je na kocki da drzava bankrotira; kada se to dogodi imas vece probleme nego to da nece ispuniti obveznice. A nasoj banana drzavi veliki igraci nece dopustiti da mi defaultamo.

Ne kazem da je bilo sto od toga ziherica, ali radje uzeo drzavnu obveznicu od 4% nego neku nasu dionicu od kvazi firme sa kvazi managerima koji su dosli na tu poziciju preko politicke veze.

Ali biti investor u nekoj privatnoj firmi i to nije bas neka ziherica. Ovisi kaj firma radi doduse pa je mozda i manji rizik. Mislim, puno ljudi se tako i obogati kada firma postane za koju cujes. Ali puno vise njih propadne.

Inace za neupucene ako ulozis 100 kuna i dodje do pada od 33% sto se dogodilo 2008me godine kada je bila kriza, da dodjes ponovno na 100 kuna treba ti 6 godina sa godisnjim prinosom od 7%.
Bojim se da uskoro neće uopće biti bitno da li će netko nama nešto dopusitti ili neće-sile jače od političkih ukaza će prevladati Točnije, kada grunu talijanske banke (plus Deutsche Bank), "veliki igrači" neće moći napraviti ama baš ništa jer će nastupiti panika kakvu svijet nije vidio.
Osim toga, čije obveznice ćeš uzeti? Misliš da je malim ljudima dopušteno da kupuju državne obveznice? Čak i da je to istina-po 4%? Čije? Za par godina će sve osim najvećeg junka biti u minusu Dodaj na to i inflaciju i dobit ćeš (ako ikada dočekaš maturity) jedno veliko ništa.
Najbolje uloži u neki produktivni biznis i miran si. Ako ti se baš ne da mozgat, kupi zlato, kokice i uživaj
Silver Argentum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 14:28   #38
Ili dosta zemlje, po mogućnosti šume, imaš drva za ogrijev, puno wc papira, konzervi za par godina i kokice.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 14:32   #39
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Razumijem ja to sve, ali kako oni razmišljaju dugoročno kupujući Hrvatske obveznice? Na šta računaju, na oprost dugova? Ok, super za njih, dobit će i bonuse.

O fondovima u Hrvatskoj, s obzirom da ulažu u Hrvatske dionice i obveznice, ništa dobro, jer je to sve priča za budale. Hrvatska burza, haha, smijurija, pa pogledaj samo promete.

Ako sad počnem ulagati u to, taman do 50-e stignu dvaput sve uništiti, pa će mi ostati cca 10-15%.
puno filozofiraš..obveznički fondovi su sasvim ok zamjena za štednju.

dionički fondovi su čista kocka.
Otto83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 14:51   #40
Moguće, ali samo kažem da osobno ne želim ulagati u fond koji kupuje isključivo i samo Hrvatske obveznice, jer, eto, mora.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:50.