Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Medicinski potpomognuta oplodnja

Medicinski potpomognuta oplodnja Želimo, nadamo se, vjerujemo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2016., 18:57   #361
Cure, da li znate ako su mi kod privatnog ginica za MPO rekli da izvadim markere za hepatitis, hiv i krvnu grupu da li ce mi socijalni ginic smjeti dati uputnice da za to ili moram i to privatno?
purgerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 20:39   #362
Ja sam dobila uputnicu od soc.gin oba puta kad mi je trebalo
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 13:54   #363
Žao mi je što moram ovdje pisati, ali razočarana sam i ljuta te mi stvarno treba savjet...

Sada imam 34 godine.
Prvi put smo počeli raditi na djetetu kada sam imala 29 god te sam jedva uspjela prirodno zatrudniti i roditi sa 31 god.
Menzes sam opet dobila nakon 10 mjeseci.

Prošle godine smo opet počeli raditi na djetetu i za sada još ništa.
Ginekolog me napokon nedavno poslao kod specijaliste za humanu reprodukciju.

Vadila sam hormone kad ono totalni šok - sudeći po nalazima nalazim se u predmenopauzi.
Grozno je i to što mi je AMH tj. zaliha jajnih stanica jako loša, skoro nepostojeća - 0,27 pmol/L (normalno je 6 - 47).
Još moramo ustanoviti imam li ovulaciju.
Menzes imam svaki mjesec redovito, ali često sam imala i neka međukrvarenja.

Stvarno sam izvan sebe. Moja mama i baka su u menopauzu ušle tek s 55/60 god. Očito sam ja već išla prema predmenopauzi pred kraj svojih 20-tih godina.

Što mogu dalje očekivati? Kolike su mi šanse za trudnoću?
mercury3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 14:17   #364
Quote:
mercury3 kaže: Pogledaj post
Žao mi je što moram ovdje pisati, ali razočarana sam i ljuta te mi stvarno treba savjet...

Sada imam 34 godine.
Prvi put smo počeli raditi na djetetu kada sam imala 29 god te sam jedva uspjela prirodno zatrudniti i roditi sa 31 god.
Menzes sam opet dobila nakon 10 mjeseci.

Prošle godine smo opet počeli raditi na djetetu i za sada još ništa.
Ginekolog me napokon nedavno poslao kod specijaliste za humanu reprodukciju.

Vadila sam hormone kad ono totalni šok - sudeći po nalazima nalazim se u predmenopauzi.
Grozno je i to što mi je AMH tj. zaliha jajnih stanica jako loša, skoro nepostojeća - 0,27 pmol/L (normalno je 6 - 47).
Još moramo ustanoviti imam li ovulaciju.
Menzes imam svaki mjesec redovito, ali često sam imala i neka međukrvarenja.

Stvarno sam izvan sebe. Moja mama i baka su u menopauzu ušle tek s 55/60 god. Očito sam ja već išla prema predmenopauzi pred kraj svojih 20-tih godina.

Što mogu dalje očekivati? Kolike su mi šanse za trudnoću?
Nisam upućena koliko neki drugi, ali ti mogu reći da ne očajavaš dok se ne konzultiraš s doktorom. Kao prvo ako i upućuje nalaz na predmenopauzu to ne znači da menopauza nastupa sada, niti itko zna kada, a može biti i za 10 godina. To ti znam jer mi prijateljica ima baš taj slučaj. Po forumima su cure s minimalnim AMH pisale da su zatrudnile, pa eto ni oko toga ne očajavaj unaprijed.
purgerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 14:20   #365
Samo treba naći stimulaciju u kojoj ćeš dobiti jajnu stanicu. Dalje imaš iste šanse kao i svi mi ostali
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 14:28   #366
Možete li mi napisati nešto više o stimulacijama jajnih stanica, kako to izgleda, koliko traje? To se radi samo u ZG kod nas?

Razočarana sam jer sam se već prije 5 god javila ginekologu s problemom zatrudnjivanja da bi mi se ovaj samo nasmijao i rekao da sam premlada i da se samo opustim

Posljednjih 1,5 god stalno obilazim doktore zbog problema s krvarenjima, a nitko mi se do sada nije sjetio napraviti detaljne pretrage. Da sam bar prije znala da imam smanjen AMH...
mercury3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 23:29   #367
mercury, ne očajavaj nego se primi u koštac sa problemom.
U mpo vodama ima jako puno žena koje su uspjele sa tako smanjenim ovarijalnim zalihama kao što je tvoja.
Samo treba pogoditi stimulaciju.
Imaš nekoliko protokola stimulacije, ona je u obliku injekcija koje se daju u trbuh.

Sad je primarno da od svog ginekologa uzmeš uputnicu za humanu reprodukciju. Tamo će se kompetentni liječnici baviti tvojim slučajem.
Humanu imaš u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku (s tim da ova zadnja klinika je žali Bože i svi bježe u Zagreb)
__________________
If I lay here
If I just lay here
Would you lie with me and just forget the world?
Zhuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 02:03   #368
Mercury, drzi se. Ja sam puno starija od tebe i eto uspjela s niskim amh, uskoro bi trebala roditi.

Stimulacija moze biti i sasvim lagana (ako imas npr malo antralnih folikula) tipa s klomidom i sl.

Samo kreni sto prije kod mpo dr za svaki slucaj!
drzimfige is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 11:12   #369
Žene hvala vam na potpori.
Kada sam prije par dana saznala dijagnozu cijelu sam noć proplakala i nisam oka sklopila.

Sad idem kod nekog ginekologa koji je baš stručnjak za to područje, mislim da mi trenutno radi folikulometriju.

Zanima me da li trebam o ovom obavijestiti užu obitelj ili da to muž i ja držimo za sebe? Kako ste vi reagirale?
mercury3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 11:14   #370
Još me zanima - da li se sve te stimulacije jajnika plaćaju ili nešto ide preko hzzo-a?
mercury3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 20:15   #371
Kako god ti želiš. Ja nisam nikome previše išta objašnjavala ali prvenstveno jer nisam s nikim u obitelji bliska baš. Mama mi je odavno pokojna, a njoj bi jedno možda nešto takvo rekla. Starog to ne zanima niti imam potrebu s njime raspravljati o stanju jajnika. Nekim prijateljima sam rekla odmah.. nekima kasnije, nekima nisam...
Svakako nisam imala ni osjećala potrebu ili obavezu da svecano obznanim ovo ili ono.
U svakom slucaju mozes ocekivati da ce vecina:
- reci da ima neki čaj pripravak ili kombinaciju nečega što je njima tetki, sestricni od susjede pomoglo. I onda dok trepnes nađeš se u situaciji da piješ 4 čaja, 3 vrste vitamina, 4 prirpavka Dr. Woodooa iz Njemačke i dvije tinkture od babe Mare s velebita. A sve skupa uopce nije dokazano da pomaze. Osim da ti pruza osjecaj da "barem nešto pokušavaš"
- biti izrazito protiv intervencija jer ili da je Bog htio....ako Bog bude htio... ili imaš već jedno dijete trebaš se pomiriti s sudbinom
- izmisliti neki razlog zašto si ti "kriva" što ne možete začeti. Nije sad tu taj neki AMH kriv... neeeee.... krivi su premalo vježbanja, previše vježbanja, to kaj si previše živčana, to što ti to stvarno ne želiš jer da stvarno želiš već bi se dogodilo, da se trebaš samo opustiti i ne misliti jer onda će se dogoditi ( tak je bilo sestrični od druge susjede)
Jedan manji broj će biti koliko toliko razuman i kakva takva podrška.

Uglavnom u svom petogodišnjem MPO stažu sam sve to doživjela, pa ak se želiš objašnjavati s ljudima - sam ti daj.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 20:18   #372
Quote:
mercury3 kaže: Pogledaj post
Još me zanima - da li se sve te stimulacije jajnika plaćaju ili nešto ide preko hzzo-a?
Ako ides privatniku onda se sve placa
Preko HZZOa imaš pravo na
4 AIH i 6 IVF/ICSI (od tih 6, 4 stimulirana i 2 prirodna) do 42 godine života.
Vjerojatno će ti predložiti prvo jedan AIH + klomifen da se vidi kako jajnici reagiraju.
Makar zbog smanjenog AMH ja bi na tvom mjestu odmah tražila IVF/ICSI da ne gubiš vrijeme i jajne stanice uzalud.

Zadnje uređivanje BlackBerry : 06.11.2016. at 20:59.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 13:18   #373
Hvala ti puno što si se javila i napisla mi svoje savjete..

Neki tvoji opisi su me i nasmijali!

Mislim da svojima još neću ništa govoriti za sada, osim ako budem što prije morala ići u neku bolnicu na postupak
mercury3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 19:58   #374
Ako hoces jos jedan savjet.. smanji si stres prije postupka.
Odnosno ako već želiš nekome reci i raspravljati o postupcima - radije to ranije napravi nego prije postupka.
Postupak sam po sebi je dosta psihički i fizički izazovan. Čak i da je fizički naj "bezbolniji" ( a ne kažem da su bolni nego više su smislu da prolazi bez problema i komplikacija) psihički je to jedan roller coaster emocija u kombinaciji totalne neizvjesnosti i hormona na kvadrat. Zadnja stvar koja ti tada treba je dodatni stres oko toga da je netko imao neprimjerene komentare ili je strašno zabrinut i šokiran jer sutra ideš u bolnicu na taj neki "postupak".

Sama punkcija traje par sati i još toliko za transfer nakon nekoliko dana i taj odlazak "u bolnicu" nije nešto dugotrajno i dramaticno, ali da .. obavlja se u bolnici ( ili poliklinici ako ides privatno jel )
(više vremena sam provela čekajući za nekakva vađenja krvi i ultrazvuke nego što je sama punkcija trajala, tak da taj odlazak u bolnicu stvarno nije drama)
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 20:02   #375
Točnije, sama punkcija kad si u sali traje par minuta. Da se žena ne prepadne kad si napisala da traje par sati
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 11:47   #376
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Točnije, sama punkcija kad si u sali traje par minuta. Da se žena ne prepadne kad si napisala da traje par sati
Istina. Mislila sam na dan punkcije. Koji nije dan nego par sati. Meni je zadnji puta trebalo 3 sata ukupno sa svim čekanjem anesteziologa i punom anestezijom i odmorom nakon.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 15:42   #377
Da li uspijevate nekako smanjiti sveukupni stres oko ovoga?

Otkad sam saznala situaciju ne mogu nikako spavati, nemam apetita i stalno mislim o tome, a trudim se da ne mislim...

Ovaj moj dr je jako rezerviran i šutljiv, nije mi još ništa htio kazati što ćemo i kako ćemo niti kakva mi je prognoza. Još moram na neke pretrage.
mercury3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 11:00   #378
Dođi nam na MPO chat
Frixie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 21:07   #379
Quote:
mercury3 kaže: Pogledaj post
Da li uspijevate nekako smanjiti sveukupni stres oko ovoga?

Otkad sam saznala situaciju ne mogu nikako spavati, nemam apetita i stalno mislim o tome, a trudim se da ne mislim...

Ovaj moj dr je jako rezerviran i šutljiv, nije mi još ništa htio kazati što ćemo i kako ćemo niti kakva mi je prognoza. Još moram na neke pretrage.
To ti je početni šok.
Traje neko vrijeme dok ne napravis sve pretrage i kad napravite neki plan onda ti slijedi razdoblje ushita jer ono nešto se događa imate plan. Istina da je svega 15-20% mogucnost uspjeha po postupku u najboljem slučaju, čula si da nekima uspije iz prvog, drugog puta. Pa se nadaš da ces biti među tim sretnicima.
Onda ako uspiješ super, ako ne uspije - nema veze, not all is lost. Odmah planiraš iduci postupak i sve je ok.
Al onda ako nemaš baš sreće pa se postupci zaredaju pa onda ti krecu novi psihofzicki izazovi.
Tak da ima dosta uspona i padova u MPO vodama.
BlackBerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 20:18   #380
Pozdrav svima, kako se nosite s odabirom bolnice i liječnika? Na koji način donijeti ispravnu odluku i kod koga kenuti?
zulta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:13.