Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2017., 16:17   #681
Quote:
Arienrhod kaže: Pogledaj post
Olio, ako imas vremena poigraj se malo u google sketchupu, moze posluzit i za nas amatere.
Super alat

Evo vec se igram.
Olio FTL is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 16:30   #682
Da li se taj volumen racuna grijanog iliti stambenog prostora? Jer onda onaj tko radi sa ab stropom i onda ima negrijano potkrovlje, puno je manha razlika (samo za te odsjecene prizme).

Btw, da, ovisi o opcini. Kod mene je 75% popusta za mlade, pa još 15% za gotovinu, a i pocetna cijena je niska.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 16:43   #683
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Da li se taj volumen racuna grijanog iliti stambenog prostora? Jer onda onaj tko radi sa ab stropom i onda ima negrijano potkrovlje, puno je manha razlika (samo za te odsjecene prizme).

Btw, da, ovisi o opcini. Kod mene je 75% popusta za mlade, pa još 15% za gotovinu, a i pocetna cijena je niska.
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/..._136_3078.html Mislim da tu pise, pokusaj pronaci.
Arienrhod is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 20:23   #684
Quote:
zac013 kaže: Pogledaj post
Može li me molim vas netko preusmjeriti gdje mogu vidjeti cijeli postupak, od kupnje zemljišta do završetka izgradnje kuće, koji sve papiri i raspored ide, onako strukturirano po buletima? Bio bih veoma zahvalan.
Sve ono što sam naletio je polovično i nema glave ni repa.
Vjerujem da je već bilo pitanja na ovoj ili sličnoj temi, no tko će sve čitati
http://www.plink.hr/files/Vodic_za_gradnju.pdf

Probaj malo ovo pročitati možda ti bude jasnije.

Quote:
Arienrhod kaže: Pogledaj post
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/..._136_3078.html Mislim da tu pise, pokusaj pronaci.
S tim da imaju još dvije izmjene i dopune navedenog te još jedan pravilnik za vodni doprinos:

http://digured.srce.hr/arhiva/263/12..._107_2077.html
__________________
Arnoux je najbrži vozač...za jedan krug. Za cijelu utrku je jednostavno preglup - Alain Prost
BigSaint is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 22:11   #685
Hvala BigSaint, cesto se mijenjaju zakoni, treba iscitati, koliko sam zadnje citala placa se samo razlika za vodni i kom. doprinos ukoliko postoji vec gradjevina koja se zamjenjuje i razlika u volumenu.
Arienrhod is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 22:42   #686
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Hvala.

Sličan dobar članak sam čitao na jednoj stranici o graditeljstvu koju pratim.
Zato i vjerujem da ću morati nekoga dodatno platiti za to, puno je tu žica i faktora. Sigurnije bi mi bilo imati to sve u planu od strucne osobe.

Za ostalo cu na prikladnoj temi, a za zaključak: košta
Točno, košta. Još više košta kad se ne planira unaprijed

Zato bi bilo dobro provući bužire kroz beton da kasnije ima što manje štemanja. I to štemanje košta.
A možeš provući bužir koji ćeš nekad kasnije "aktivirati" ako zatreba.

Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Ako te zanima kako se gleda sto se struke tice, onda ti u katnicu idu i kosi krovovi. Meni je u potkrovlju najniza visina zida 1.6m i ja sam mislio da to spada u visoke prizemnice ali ne, to je i dalje katnica. Inace, sto se struke tice danas vise ne ide ispod 1.2m visine bocnog zida i to bi trebala biti visoka prizemnica. Naravno postoje tu koeficijenti koji onda racunaju takvu kvadraturu i sve, no ja ih ne znam

Ako sam krivo skuzio projektante onda lazem i ja
Točno, potkrovlje je do 1,2m.
Ali male ljude koji grade male kuće to ne treba previše zamarati. Razlika u "papirima" kod potkrovlja visine nadozida 120cm ili kata koji je potkrovlje visine nadozida 160cm je u tome, što prostorni plan kaže da je negdje dozvoljeno izgraditi kuću visine Prizemlje+kat+potkrovlje. To potkrovlje MORA biti visine nadozida do 120cm. Ali ako planiraš prizemlje +potkrovlje visine nadozida 160 (po pravilniku je to kat), nemaš problema jer ne probijaš visinu objekta.

Quote:
Olio FTL kaže: Pogledaj post
Da to 1.2m znam, i to je nekakav plan, ako to ispadne financijski isplativije. Jer ja sam računao nešto tipa 1.2m naspram 2m bi trebalo ispasti jeftinije, ali sad ovih tvojih 1.6 mi se čini kao dobar kompromis.

Da definitivno kosi krov (mislim betonski, zbog bure).
ZAŠTO, ZAŠTO BETON? TKO TI JE UTUVIO U GLAVU DA MORA IĆI BETON?
Inače, ako je bura, očito jeDalmacija u pitanju.
Obrati pozornost na bitan detalj:
U Zg možeš bez problema napraviti potkrovlje visine nadozida 120cm a da bude funkcionalno. U Dalmaciji je to jako teško. Razlog je nagib krova. Naime, većina prostornih planova propisuje dopuštene nagibe. Koji su Dalmaciji zbog tradicije manji. Pa ako je nadozid 120cm, imaš nisko sljeme, i prostor je skučen.

Inače, meni je tehnološki draži klasičan kat+klasičan krov. Govorim s aspekta toplinske i hidro izolacije. Pri tome ne ulazim u cijenu izvedbe i to dal netko voli kosi strop u sobi ili želi tavan za objesti šunku i kobase.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 22:46   #687
Evo moje iskustvo. Za mene ja radim visoku prizemnicu, sta kaze tocno struka nisam siguran.
Dolje je prizemlje 140m2 brutto, gore je visoko potkrovlje bocni zid je 1.2m. Dolje je zivotni prostor a gore sve open space, zamisljeno kao radna soba, biblioteka, igraonica za dijete i sl.sve bez stupova od krova i kotlovnica.
Evo jedna ponude, radi se objekt u Rijeci, pa ako mozes ocjeniti koliko je bitna visina bocnog zida s obzirom na cijenu.
Temelji su posebna cijena.
Prizemlje, roh bau,porotherm 30 cm 115.000kn.
Visoko potkrovlje 1.2m 44.000kn ( u cijeni je cca 6000kn dimnjak)
Krov 55.000kn.

Cijene su bez PDVa.

Ako mene pitas, digni dvije cigle vise i ides na 1.6m i na miru si, jer zidanje je mala stavka. Samo ako te ne koci obujam jer prelazi neku granicu. Racunaj da ti je oko 400kn/m2 sa materijalom zidanje, u cijeni je PDV.
__________________
Bla bla bla
giga1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 06:48   #688
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Točno, košta. Još više košta kad se ne planira unaprijed

Zato bi bilo dobro provući bužire kroz beton da kasnije ima što manje štemanja. I to štemanje košta.
A možeš provući bužir koji ćeš nekad kasnije "aktivirati" ako zatreba.
A, to svakako za bužire. Sve će ići kroz međukatnu AB plocu pa vertikale dolje. Samo trebam znati i gdje bužiri idu
Većinu bih mogao sam predvidjeti, ali kažem, bolje po polanu strune osobe.
U spavaćim sobama rasvjeta nije problem, ali dnevni, kupaone pa i hodnici, mora biti prakticno i fleksibilno.

Npr, u dnevnom je navažnija ambijentalna rasvjeta, koja bi trebala svijetliti u strop pa se odbijati dolje, a ne da blješti u oci i pod. Dok iznad blagovaonskog stola ili u kuhinji trebaju biti izvori koji su usmjereni u radnu površinu.

Ugl, treba dobro sve isplanirati i ne štedjeti, kako se kasnije ne bi i više platilo ili živilo u lošijem prostoru.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 07:31   #689
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Da li se taj volumen racuna grijanog iliti stambenog prostora? Jer onda onaj tko radi sa ab stropom i onda ima negrijano potkrovlje, puno je manha razlika (samo za te odsjecene prizme).

Btw, da, ovisi o opcini. Kod mene je 75% popusta za mlade, pa još 15% za gotovinu, a i pocetna cijena je niska.
Bruto, komplet vanjski volumen objekta.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 07:55   #690
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
ZAŠTO, ZAŠTO BETON? TKO TI JE UTUVIO U GLAVU DA MORA IĆI BETON?
Inače, ako je bura, očito jeDalmacija u pitanju.
Obrati pozornost na bitan detalj:
U Zg možeš bez problema napraviti potkrovlje visine nadozida 120cm a da bude funkcionalno. U Dalmaciji je to jako teško. Razlog je nagib krova. Naime, većina prostornih planova propisuje dopuštene nagibe. Koji su Dalmaciji zbog tradicije manji. Pa ako je nadozid 120cm, imaš nisko sljeme, i prostor je skučen.

Inače, meni je tehnološki draži klasičan kat+klasičan krov. Govorim s aspekta toplinske i hidro izolacije. Pri tome ne ulazim u cijenu izvedbe i to dal netko voli kosi strop u sobi ili želi tavan za objesti šunku i kobase.
Da, Dalmacija. A za beton, tek sam krenio i prvi ljudi s kojima sam pričao viču BETON!. Ali nisam još razmotrio to, niti tražio profesionalne savjete.

Naginjem definitivno na sve što ide boljoj izolaciji. Tako da na papir je zapisan klasični krov sad je vrijeme za daljnje istraživanje.

Hvala


Quote:
giga1 kaže: Pogledaj post
Evo moje iskustvo. Za mene ja radim visoku prizemnicu, sta kaze tocno struka nisam siguran.
Dolje je prizemlje 140m2 brutto, gore je visoko potkrovlje bocni zid je 1.2m. Dolje je zivotni prostor a gore sve open space, zamisljeno kao radna soba, biblioteka, igraonica za dijete i sl.sve bez stupova od krova i kotlovnica.
Evo jedna ponude, radi se objekt u Rijeci, pa ako mozes ocjeniti koliko je bitna visina bocnog zida s obzirom na cijenu.
Temelji su posebna cijena.
Prizemlje, roh bau,porotherm 30 cm 115.000kn.
Visoko potkrovlje 1.2m 44.000kn ( u cijeni je cca 6000kn dimnjak)
Krov 55.000kn.

Cijene su bez PDVa.

Ako mene pitas, digni dvije cigle vise i ides na 1.6m i na miru si, jer zidanje je mala stavka. Samo ako te ne koci obujam jer prelazi neku granicu. Racunaj da ti je oko 400kn/m2 sa materijalom zidanje, u cijeni je PDV.
hvala puno. Baš ovako nešto sam tražia
Olio FTL is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 09:24   #691
Da, beton se jako promovira. Razlog je jednostavan- beton promoviraju oni projektanti koji ne znaju razraditi drvenu kontrukciju. Kao i oni majstori/izvođači koji ne znaju napraviti drveni krov. Ili im je to pre komplicirano.
Lakše je poslagati fert gredice,, uloške, gore nabaciti mreže i zualiti betonom.

Neću reći da betonska kosa ploča nema određene prednosti, ali mana je svakako cijena te nemogućnost stavljanja dovoljno debele toplinske izolacije.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 16:15   #692
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Da, beton se jako promovira. Razlog je jednostavan- beton promoviraju oni projektanti koji ne znaju razraditi drvenu kontrukciju. Kao i oni majstori/izvođači koji ne znaju napraviti drveni krov. Ili im je to pre komplicirano.
Moram ovo pokazat mom projektantu...a čovjek na glasu kao jedan od top na st području .

Drvena konstrukcija je jeftinija za stavit,lakša za skinut ako se objekt nadograđuje i manje opterećuje konstrukciju pa ista može biti slabija i jeftinija.
To su prednosti. Ima i u Dalmaciji takvih krovova,čak i danas se grade.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 17:23   #693
Moj krov u Dalmaciji je drveni, htio sam betonski ali me projektant odgovorio sa razmišljanjem o eventualnom podizanju još jednog kata... to u planu nemam ali opet nikad ne znaš
bambushouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 17:50   #694
A može li netko odgovoriti ovo:
Ako su komunalni skupi, i ide se na manji volumen zgrade, zar ne bi bilo povoljnije napraviti manji tlocrt, pa onda ici sa višljim nadozidom ili nedajboze sa ravnim stropom?
- manje temelja
- manje krova
- manje fasade
- bolja toplinska svojstva (bolji omjer volumena i vanjske površine/toplinskog izmjenjivaca)
- fleksibilniji raspored unutar kuce (npr moze i ormar na bocni zid, ili prozor, a ne samo krevet)

Što propuštam?

Naime, kod mene ti doprinosi su smješni (8kn/m3 minus 90 posto popusta, a i ovi vodni su ukupno ni 7000kn), a ljudi i dan danas ovdje rade takve niske nadozide u novogradnji. U već 2 kuće sam živio sa time, i jendostavno nije prakticno, pa mi nije jasno, razlika u cijeni je smijesno mala, a ljudi i dalje to rade?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 17:57   #695
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
A može li netko odgovoriti ovo:
Ako su komunalni skupi, i ide se na manji volumen zgrade, zar ne bi bilo povoljnije napraviti manji tlocrt, pa onda ici sa višljim nadozidom ili nedajboze sa ravnim stropom?
- manje temelja
- manje krova
- manje fasade
- bolja toplinska svojstva (bolji omjer volumena i vanjske površine/toplinskog izmjenjivaca)
- fleksibilniji raspored unutar kuce (npr moze i ormar na bocni zid, ili prozor, a ne samo krevet)

Što propuštam?

Naime, kod mene ti doprinosi su smješni (8kn/m3 minus 90 posto popusta, a i ovi vodni su ukupno ni 7000kn), a ljudi i dan danas ovdje rade takve niske nadozide u novogradnji. U već 2 kuće sam živio sa time, i jendostavno nije prakticno, pa mi nije jasno, razlika u cijeni je smijesno mala, a ljudi i dalje to rade?
Je li tebi ljepsa kuca s ravnim krovom ili na dvije vode? Koliko kvadrata stambenog prostora zelis izgraditi?
Arienrhod is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 18:17   #696
Quote:
bambushouse kaže: Pogledaj post
Moj krov u Dalmaciji je drveni, htio sam betonski ali me projektant odgovorio sa razmišljanjem o eventualnom podizanju još jednog kata... to u planu nemam ali opet nikad ne znaš
Pravilni su ti oblici kuće, zašto ne ostaviti mogućnost. U mene je kako je pa nisam ima ni izbor nego AB ploču.

Oćeš imat šta sad u potkrovlju, vidim ostavija si bočni prozor ?
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 18:25   #697
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
A može li netko odgovoriti ovo:
Ako su komunalni skupi, i ide se na manji volumen zgrade, zar ne bi bilo povoljnije napraviti manji tlocrt, pa onda ici sa višljim nadozidom ili nedajboze sa ravnim stropom?
- manje temelja
- manje krova
- manje fasade
- bolja toplinska svojstva (bolji omjer volumena i vanjske površine/toplinskog izmjenjivaca)
- fleksibilniji raspored unutar kuce (npr moze i ormar na bocni zid, ili prozor, a ne samo krevet)

Što propuštam?
Broj kvadrata.
U niži dio možeš gurnut TV,ormar,komodu i kako tako ga iskoristiti etc a propušteni kvadrat je nemoguce nadoknaditi.

Inače nebi ni ja stedija na dva reda cigle samo radi cijene izgradnje,za tlocrt 100m2 to je dvi tisuća kuna porotherma nešto žbuke fasade i ruke a velika razlika za živit .
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 19:49   #698
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Moram ovo pokazat mom projektantu...a čovjek na glasu kao jedan od top na st području .

Drvena konstrukcija je jeftinija za stavit,lakša za skinut ako se objekt nadograđuje i manje opterećuje konstrukciju pa ista može biti slabija i jeftinija.
To su prednosti. Ima i u Dalmaciji takvih krovova,čak i danas se grade.
Pokaži, baš me zanima njegov komentar.
Ako je čovjek dobar projektant arhitekture, ne znači da mu "leži" razrada drvenih krovnih konstrukcija.

Inače, s ostatkom se slažem.
Treba odabrati najbolje za pojedini slučaj, ne valja srljati u odabiru.

Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Broj kvadrata.
U niži dio možeš gurnut TV,ormar,komodu i kako tako ga iskoristiti etc a propušteni kvadrat je nemoguce nadoknaditi.

Inače nebi ni ja stedija na dva reda cigle samo radi cijene izgradnje,za tlocrt 100m2 to je dvi tisuća kuna porotherma nešto žbuke fasade i ruke a velika razlika za živit .
Za kuću 10x10m dodatna 2 reda cigle su cca 10 000kn. Nikakav trošak u odnosu na dobit.
Isto tako je meni osobno visina stropa zanemariv trošak u odnosu na dojam prostranosti. Nije isto ako imaš dnevnu sobu od 30m2 ,a strop na 2,5m ili 2,7m.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 20:16   #699
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Pokaži, baš me zanima njegov komentar.
Ako je čovjek dobar projektant arhitekture, ne znači da mu "leži" razrada drvenih krovnih konstrukcija.

Inače, s ostatkom se slažem.
Treba odabrati najbolje za pojedini slučaj, ne valja srljati u odabiru.



Za kuću 10x10m dodatna 2 reda cigle su cca 10 000kn. Nikakav trošak u odnosu na dobit.
Isto tako je meni osobno visina stropa zanemariv trošak u odnosu na dojam prostranosti. Nije isto ako imaš dnevnu sobu od 30m2 ,a strop na 2,5m ili 2,7m.
Da, treba odabrati najbolje za pojedini slucaj i ne srljati s odabirom, meni osobno je 1,6m nepotrebna nadozida, i vjerujem da se ne radi samo o 10 000kn.
Arienrhod is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 20:32   #700
Quote:
Arienrhod kaže: Pogledaj post
Da, treba odabrati najbolje za pojedini slucaj i ne srljati s odabirom, meni osobno je 1,6m nepotrebna nadozida, i vjerujem da se ne radi samo o 10 000kn.
0.4 m visine je na 10x10 tlocrtu 16 m2

Plaćaš vise :
Zid 16 x 360 kn = 5760 kn
Zbuka 16 x 60 kn = 960 kn
Fasada 16 x 220 kn = 5120 kn
+ razliku kubature

Čovik ti je reka skoro točno u lipu, virovala ili ne
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:12.