Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Pogledaj rezultate ankete: Koliko ste do sada uspjeli (u%) zaraditi ulaganjima u fondove?
u minusu sam 15% ili više 1 1.61%
u minusu sam oko 10% 2 3.23%
u malom sam minusu - oko 5% 0 0%
na "nuli" sam 4 6.45%
zarada oko 5% 8 12.90%
zarada oko 10% 8 12.90%
zarada oko 15% 11 17.74%
zarada oko 20% 8 12.90%
zarada oko 25% 5 8.06%
zarada oko 30% 3 4.84%
zarada oko 35% 0 0%
zarada oko 40% 2 3.23%
zarada oko 50% 4 6.45%
zarada oko 60% 2 3.23%
zarada oko 80% 1 1.61%
zarada oko 100% 0 0%
zarada oko 120% 1 1.61%
zarada oko 150% 1 1.61%
zarada oko 200% 0 0%
zarada 300% ili više 1 1.61%
Glasovatelji: 62. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2007., 14:29   #41
Quote:
Chairman Mao kaže: Pogledaj post
Ti si stvarno nesto. Prvo kazes da serem, onda kazes kako je ekonomija sranje, dodas da me zajebavas, a da bi na kraju rekao da si ipak maaalo uvjeren i kako bi volio da ti ja radim analize tvojih preferiranih dionica. Nevjerojatno. Al evo, da vidis kako sam dobar:

- INA - blue chip stock, future prospects - moderate growth na dugi rok mozda do 10% godisnje realnije oko 5-8% sto je standard u industriji, kratkotrajna korekcija zbog losih rezultata vec otpocela mozda ode dolje jos 2-3%
- JANAF - nemam pojma
- T-HT - nakon IPO-a ide gore nakon IPO mada je tesko reci jer je IPO za 3 mjeseca a trziste je momentalno turbulentno ko zna kako ce izgledati u ljeto. Osim toga DT je zatrazio odgodu listinga vjerojatno zbog losih rezultata u 2006 (jos neobjavljeno). Dugorocno spin-off mobilnog operatera moguc, a prospekti za fiksnu mrezu dugorocno losi zbog opadanja cijena i prometa fiksne telefonije globalno.

Nadalje, ne znam u kojem si fahu znanosti angaziran, ali iskreno tvoja arogancija me nasmijava. Nije da branim ekonomiju, niti sam ekonomist po obrazovanju, medjutim razumijem implikacije medjusobno suprostavljenih vizija i teorija sto je situacija prisutna u svakoj znanosti. Jedina je razlika u tome sto ekonomski eksperimenti imaju direktnog utjecaja na zivote vecine ljudi pa su stoga fantazije ekonomista eksponiranije od fantazija drugih znanstvenika iz jednostavnog razloga sto svakog zanima vlastiti ekonomski prosperitet daleko vise negoli ga zanima fantaziranje o fotonima, tekucim kristalima i sl. Cinjenica jest i da su 'egzaktne' znanosti takodjer prepune spekulacija i da se probici dogadjaju nakon tisuca uzaludnih teza i eksperimenata. Razlika jest u tome sto diskurs dva buljooka jajoglavca oko prirode svemirskih crnih rupa ne privlaci paznju niti ima neke znacajne konzekvence dok se razilazenje jednog Bernakea i Greenspana oko prirode posljednje korekcije translatira u direktan rast ili pad vrijednosti necijih ulaganja. Osim toga, i 'egzaktne' znanosti se, jednako kao i ekonomija, baziraju na odredjenom setu pretpostavki koji je danas tocan a za pedest godina postaje smijesan. U retrospektivi gledajuci, 'egzaktne' znansosti nisu nista vise egzaktne od neegzaktnih pogotovo kada se uzme u obzir da ekonomija nosi znacajnu komponentu psihologije mase koja je nepredvidiva pa je stoga dugorcni uspjeh u ublazivanju ekonomskih kriza i stabilizaciji trzista kapitala utoliko vise vrijedan. Ociti napredak u ekonomiji je taj sto su kapitalna trzista danas puno stabilnija nego prije sto ili pedeset godina. Krize su puno blaze i oscilacije su puno manje, osim u slucajevima gdje se pokazatelji ignoriraju iz politickih ili ideoloskih razloga pa dolazi do nepotrebnih boomova i kriza kao sto je recimo bila Azijska Kriza.

Sta se trzista nekretnina tice, ne znam odakle crpis podatke. Gledajuci u cijene u oglasima moze se doci do zakljucka kako cijene rastu. Medjutim moja osobna iskustva su ta da su cijene koje prodavaci traze obicno sranje. Pravi zakljucak o trzistu se moze dobiti jedino iz pregleda realiziranih transakcija, a takve analize koliko znam jos se u nas ne rade. Al hajdemo reci i da je trziste nekretnina takodjer zrelo za korekciju iz gotovo identicnih razloga iz koji su primjenjivi na kapitalna trzista.

Na kraju, krahove na burzama ne uzrokuje raja koja se zakreditirala do jaja da ulozi €20k nego institucionalni investitori. Oni obicno izazivaju lavine koje onda raja prati obicno sa mrtvim vremenom reakcije. Oni koji imaju zivaca i znanja prebroditi turbulenciju bez diskontne rasprodaje obicno nastradaju puno manje od onih koji prate lavinu, ali to ovisi o individualnim okolonostima pa je stoga nemoguce reci oce li netko prodati za 50% od vrijednosti prethodnog dana ili nece. Netko hoce netko nece.
jesi dobar si .. hvala ti puno, jedino ne znam otkud ti losi podatci za ht za 2006.. kolko pise na njihovoj stranici profit je narastao..

za nekretnine znam jer znam par ljudi sto je kupilo stan u zadnje vrijeme i posto se prodaje novogradnja.. cijene NE IDU dolje.. bar zasad.. isto tako nece ici ni dionicama, zato jer smo tvrdoglav narod ..

p.s. gledam ja i cijene nekretnina.. i neke su STVARNO smijesne.. prodajem stalu za 200 000 eura, dobra prilika, navali narode
 
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 15:28   #42
mao: Sta se trzista nekretnina tice, ne znam odakle crpis podatke. Gledajuci u cijene u oglasima moze se doci do zakljucka kako cijene rastu. Medjutim moja osobna iskustva su ta da su cijene koje prodavaci traze obicno sranje. Pravi zakljucak o trzistu se moze dobiti jedino iz pregleda realiziranih transakcija, a takve analize koliko znam jos se u nas ne rade. Al hajdemo reci i da je trziste nekretnina takodjer zrelo za korekciju iz gotovo identicnih razloga iz koji su primjenjivi na kapitalna trzista.


tocno tako, bilo je zrelo jos pred godinu i pol.. al nista od tog.. ista stvar bit ce i sa dionicama.. do korekcije ce doci prije ili kasnije.. sto kasnije to bolnije.. onako kako mi hrvati volimo, jer uvijek kaskamo za svima..
 
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 09:27   #43
zarada na burzi je odlična stvar za one koji znaju, jer nema konkurencije a i love je napretek - po meni je to bolji i sigurniji posao od bilo kojega drugog jer ti nitko ne može dati otkaz, firma ne može propasti itd. Ali ovdje se stječe dojam da mnogi na burzi očekuju priličnu zaradu a nemaju potrebno znanje. To je ljudi moji prilično nerealno, uskoro će i kod nas 90% ljudi gubiti. Tih 90% su među onima koji ne znaju dobro ovaj posao a ipak još uvijek zarađuju jer kod nas još uvijek dionice rastu (a možda će i još neko vrijeme rasti).

Znači, dobar i ne pretežak posao ali treba ga znati. Ništa manje i ništa više
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 18:22   #44
Quote:
Chairman Mao kaže: Pogledaj post
Dobro si si to zamislio.

Ne radim u bankarstvu. Cak ne radim niti u Hrvatskoj. Nemam nikakvog interesa u hrvatskoj burzi niti namjeravam u nju ulagati. Medjutim, sto se tice ZSE, i vikanja 'to je vuk' reci cu ti nesto. Prognoze uvijek dolaze i uvijek se ignoriraju. To sta se ne ostvari prva prognoza niti druga prognoza ne znaci da u tim prognozama nema nista, a nakon sto se treca ostvari - svi se lupe po celu i vele 'pa svi pokazatelji su mi bili pred nosom'. I ova posljednja korekcija (koja jos traje zapravo na svjetskim burzama) rezultat je upravo onoga o cemu govorim neocortexu. Investitori su se zapitali 'where's the beef' i poceli su cashirati dobitke. Uopce ne cudi sta je krenulo iz Kine jer shangajske dionice su obicno smece, odvratne investicije u korumpirane SOE i beznadezne banke kojima upravlja KP Kine, a sama cinjenica da su i takve investicije preplavljene lovom govori o magnitudi inflacije investicijskog novca koji je dostupan u svijetu. A nije i da je shangaj nesto narocito znacajan ekonomski pa da je pokrenuo domine (to je svega 2% kapitalizacije svjetskih burzi korigiran 10% - minorno). Radi se o tome da su se invostitori zapitali 'gdje su fundamenti', 'gdje je vrijednost' i na ostalim trzistima. Isto tako bi se i ti mogao zapitati: 'gdje su osnove da pojedini fondovi zemlje cija kilava ekonomija raste 3-4% nastavlja raditi vrtoglave prinose'. Hoces li se to zapitati ili ces odmahnuti rukom, za to me iskreno receno zabole. Samo nemoj da poslije bude 'prcim ti kapitalizam'.
pa što ne kažeš da si sa Marsa

samo marsovci nemaju interesa ulaganja na hrvatskoj burzi
tamjan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:36.