Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2018., 16:18   #1
Balonom u stratosferu

Evo vec neko vrijeme radim na ideji da meteorološkim balonom pošaljem kapsulu na nekih 20-30km visine. Vecinu projekta sam isplanirao i dizajnirao, ali me muči jedan veliki (ključni) problem. Naime, balon planiram napuniti helijem, te sam pronašao purem interneta link za kupnju spremnik od 2.2l ? Kontaktirao sam prodavaca s upitom da li mogu s tom količinom napuhati taj balon i dobio sam donekle potvrdan odgovor. Mene zapravo zanima da li je ta količina helija dovoljna za podignuti teret od 980grama (zajedno s balonom od 350g)? Unaprijed hvala svakom na korisnom odgovoru ili savjetu...
CPACrazy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 17:42   #2
Balon od 350g za teret od kile? S tim nećeš doći baš visoko Za 20-30km trebaš balon od 1000g+ i teret lakši od 500g. Za helij pitaš Messer ili žicaš DHMZ, oni lansiraju balone svakodnevno.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 09:48   #3
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Balon od 350g za teret od kile? S tim nećeš doći baš visoko Za 20-30km trebaš balon od 1000g+ i teret lakši od 500g. Za helij pitaš Messer ili žicaš DHMZ, oni lansiraju balone svakodnevno.
Hvala
CPACrazy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 23:44   #4
Ne kužim o kakvo se spremniku od 2,2 l radi?

Moraš imati na umu da je gore atmosfera rijetka, <10% gustoće u troposferi, što znači da će ti trebati vrlo rastezljiv balon kako bi to kompenzirao i zadržao pozitivan uzgon.
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:25.