Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Pogledaj rezultate ankete: Vjeronauku je mjesto u:
Školi 58 15.26%
Crkvi 322 84.74%
Glasovatelji: 380. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2005., 22:23   #121
ove godine (3.srednje) san se pribacila s vjeronauka na etiku
radi fratra

kod nas ako ne ideš na vj, automatski si ili srbin il su ti mater i ćaća komunjare
meni npr. dida i baba s materine strane ne znaju da sad iden na etiku jer bi to bilo "kako ste joj mogli dopustit, ona je sotona" i sl. šeme

moji vršnjaci su mi znali reć "pa ti ionako ne viruješ u boga" kad bi vako došli do neke rasprave
ono moje mišljenje o religijama, bogu/bogovima, nekin knjigama uopće nije bitno

ne ideš na vj=ne viruješ u boga

recimo to me razočaralo
vidi se da su i mladi zadrti

nije bitno šta san ja recimo išla na ponoćku i šta ću rijetko otić u crkvu i tad kvalitetno provest to vrime u njoj
ne, to nije bitno
bitno je šta oni idu na vj
u crkvu uopće ne
a i ako dođu onda se cerekaju, mliju i slušaju melodije na mobitelu

dok društvo tako razmišlja, nema tu sriće
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2005., 02:56   #122
Quote:
Maisie kaže:
ove godine (3.srednje) san se pribacila s vjeronauka na etiku
radi fratra
Hm... Mislim da se etika uvodila kad sam ja kretao u srednju skolu. Na vjeronauk nisam isao ni u osnovnoj - bilo nas je trojica u razredu od trideset ucenika koji nismo isli. U srednjoj skoli (varazdinska gimnazija) nas je cetvrtina-trecina razreda islo na etiku. Isprva sam mislio da ce mi to biti tlaka jer sam bio prisiljen uzeti izborni predmet koji je bio zamjena za vjeronauk, ali mogu reci samo to da su satovi etike bili izvrsni i bili su mi medju najdrazima (uz informatiku, filozofiju, logiku i engleskog). Nisam siguran jel je tada uopce postojao neki konkretni program ili ne... Ali imali smo izvrsne profesore (izmijenila se tri komada - prvo se jedan maknuo s etike da bi poducavao latinski pa je onda profesor sociologije jednu godinu predavao etiku jer nismo imali nikog drugog i onda je preostale dvije godine predavao bas jedan... hm... ne znam tocno sto je bio, ali mislim da je predavao samo etiku). I od svakog naucis nesto drugo, nesto novo. I od toga mozes imati koristi u zivotu. Tako da bih rekao da bi etika trebao biti obavezni predmet svima (ali da se na etici ne forsira samo ucenje o religijama, sto vjerojatno neki profesori rade), a ne samo onima koji ne idu na vjeronauk.


Quote:
Maisie kaže:
kod nas ako ne ideš na vj, automatski si ili srbin il su ti mater i ćaća komunjare
meni npr. dida i baba s materine strane ne znaju da sad iden na etiku jer bi to bilo "kako ste joj mogli dopustit, ona je sotona" i sl. šeme
Ma sto te briga! Misli na sebe i brini se za sebe. Bolje da na satovima etike cujes nesto pametno, nego da ti na satovima vjeronauka glavu pune glupostima.

Quote:
Maisie kaže:
ne ideš na vj=ne viruješ u boga
Sto je bitno jel netko vjeruje u boga ili ne?

Quote:
Maisie kaže:
recimo to me razočaralo
vidi se da su i mladi zadrti
Budi pametnija od njih.

Quote:
Maisie kaže:
a i ako dođu onda se cerekaju, mliju i slušaju melodije na mobitelu

dok društvo tako razmišlja, nema tu sriće
A sto ne bi? Na neki su nacin prisiljeni ici u crkvu. A znamo sto prisila mladoj osobi znaci - svom silom ce zeljeti napraviti bas suprotno.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2005., 20:42   #123
na etici mi je puno bolje

spojene su 3 klupe, i isprid njih je klupa od prof.
tako da praktički sidimo u polukrugu
cila generacija iz škole (znači u ovon slučaju ekipa iz svih trećih raz. u školi)
vodimo rasprave
izražavamo svoje mišljenje
nije da uzmemo knjigu pa sad to je tako i amen
neg prof. postavi koje pitanje, pa onda ako nismo na pravom putu ka onome o čemu tribamo pričat taj sat, postavi drugo i tako...

bitno je razmišljat i ne bojat se izrazit svoje mišljenje
a to je najbitnija stvar u životu koju ne učimo na nijednom drugom predmetu
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2006., 19:38   #124
Quote:
krix kaže:
Po meni su u školstvu najveći problem upravo vjeroučitelji. Za što onda služi crkva. Nedaj dijete na vjeronauk i automatski je odvojeno od ostale djece. Šta su nekad radili s marksizmom sada rada s religijom.

Dijete koje je, zato što ne ide na vjeronauk, odvojeno od ostale djece može se smatrati sretnim djetetom. Od malih nogu se uči ne slijediti tu slijepu i jadnu gomilu koja se vječito povodi za gotovim rješenjima, rješenjima koja bacaju omču oko njegova vrata.
Helder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2006., 20:46   #125
Quote:
Zavelim kaže:
Hrvatska će biti država svih njenih građana, ali i nacionalna država Hrvata. Odnosno država kojoj je zadaća ne samo povećanje standarda njenih ljudi nego i čuvanje svega onog što je stvorilo i tvori hrvatski narod. A kršćanstvo je jedan od temelja tog stvaranja, kako sa svojim ninskim crkvicama, katedralama, glagoljanjem, tako i s vukolikim dinarskim franjevcima poput fra Kumbata.
Istina
poirot is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2006., 21:25   #126
Cool

Quote:
krix kaže:
Moja će djeca sad krenuti u školu i NEĆU ih dati na vjeronauk, koliko se god moja supruga, koja je vjernica, bunila. Sakramenti, u redu, ali ih nitko neće zaglupljivati u startu života.
TOČNO
 
Odgovori s citatom
Old 15.01.2006., 00:40   #127
Quote:
Maisie kaže:
ove godine (3.srednje) san se pribacila s vjeronauka na etiku
radi fratra

kod nas ako ne ideš na vj, automatski si ili srbin il su ti mater i ćaća komunjare
meni npr. dida i baba s materine strane ne znaju da sad iden na etiku jer bi to bilo "kako ste joj mogli dopustit, ona je sotona" i sl. šeme

moji vršnjaci su mi znali reć "pa ti ionako ne viruješ u boga" kad bi vako došli do neke rasprave
ono moje mišljenje o religijama, bogu/bogovima, nekin knjigama uopće nije bitno

ne ideš na vj=ne viruješ u boga

recimo to me razočaralo
vidi se da su i mladi zadrti

nije bitno šta san ja recimo išla na ponoćku i šta ću rijetko otić u crkvu i tad kvalitetno provest to vrime u njoj
ne, to nije bitno
bitno je šta oni idu na vj
u crkvu uopće ne
a i ako dođu onda se cerekaju, mliju i slušaju melodije na mobitelu

dok društvo tako razmišlja, nema tu sriće
Vjeruješ li u Boga?
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 20:43   #128
Na vjeronauk sam išao kroz cijelo svoje osnovno i srednje školovanje. Roditelji su me upisali u 4. razredu osnovne, mi smo bili prva generacija. Kod upisa u srednju sam također izabrao vjeronauk. Bio je izbor ili to ili etika, a pošto je etiku predavala katastrofalna prof. izabrao sam manje zlo. Onda iskreno nisam baš ni imao izgrađen neki svjetonazor, pa mi je bilo svejedno.

Sada kada pogledam na sve to unatrag, sigurno me više ne bi mogli nagovoriti da trpim takve fantazije. U velikom broju slučajeva nastavu drži sasvim neprikladan kadar. Problem je od toga da je nesposoban raditi sa djecom od 10 godina, pa do toga da je toliko "fanatiziran" da to jednostavno nije spojivo sa školom koja mora imati kakav-takav prosvijetiteljski karakter.

U sjećanju mi je ostalo nekoliko slučajeva gdje sam kao dijete 5. razreda ostao jednostavno zapanjen stvarima koje časna iznosi. U potpunosti su mi bile neshvatljive i nisam ih nikako mogao povezati sa svojim pojimanjem crkve i krščanstva. Jedan je slučaj bio kada se protivila tome da roditelji djeci kupuju kućne ljubimce zbog toga što se onda djeca previše vežu za njih i ne mogu posvećivati pažnju molitvi ,Isusu i tim stvarima. Drugom prilikom je žestoko napadala Jehovine svjedoke, koji sami po sebi jesu iritantni ko sam vrag, ali to je vraški neshvatljivo jednom dijetetu od 12. godina.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 22:57   #129
Quote:
krix kaže:
Šta su nekad radili s marksizmom sada rada s religijom. Neka nam konačno djeca rastu bez djelovanja na mozak. Ljudi se gotovo boje dijete ne upisati na vjeronauk u školi.
Pa.. ja moje djete neću dati na vjeronauk, a što se tiče izjednačavanja marksizma i vjeronauka... pa ne bih se baš složila.
Marksizam je dio sociologije (znanost) a vjeronauk.... što je to? Učenje sve djece o katoličkom poimanju Boga??? Zašto? I to u sred satnice....
frida is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2006., 10:04   #130
Quote:
Sinbad kaže:
...zapanjen stvarima koje časna iznosi. Jedan je slučaj bio kada se protivila tome da roditelji djeci kupuju kućne ljubimce zbog toga što se onda djeca previše vežu za njih i ne mogu posvećivati pažnju molitvi ,Isusu i tim stvarima. Drugom prilikom je žestoko napadala Jehovine svjedoke...
Ja bih joj u inat nabavio par jehovinih svjedoka za kućne ljubimce.
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2006., 20:23   #131
Baš sam tako nešto i trebao napraviti, ali onda baš i nisam bio u nekom buntovnom raspoloženju. Takove ljude treba masimalno *ebavat i izluđivat.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 12:27   #132
Quote:
Ken kaže:
Vjeruješ li u Boga?
virujen
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 12:42   #133
fratar koji mi je drža vj je bija reka da se tribamo maknit od ljudi koji nisu naše vjere
isto tako su mi rekli da je ove godine izjavija kako psihičkin bolesnicima ne bi tribalo davat tablete jer one od njih rade osobe koje nisu
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 13:50   #134
Quote:
krix kaže:
Ja bih joj u inat nabavio par jehovinih svjedoka za kućne ljubimce.
Ja bi radije u inat nabavijo jedno pet, šest mormonki.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 14:16   #135
Quote:
fratar koji mi je drža vj je bija reka da se tribamo maknit od ljudi koji nisu naše vjere
isto tako su mi rekli da je ove godine izjavija kako psihičkin bolesnicima ne bi tribalo davat tablete jer one od njih rade osobe koje nisu
Tipično.

Ne znam je li tako u svim školama, ali u školi gdje radi moja mama imaju dva sata vjeronauka tjedno. Zamisli ti sad to, ja se sjećam kako smo mi ponekad znali u prvom razredu imati samo tri sata nastave. Djeci nakon toga padne koncetracija i nisu sposobna za daljnje učenje. I sad oni tu uguraju dva sata nekog lelemuđenja koja djeca ionako ne razumiju.
Čitanje, pisanje i računanje su vještine koje danas baš i nisu na cijeni.

Najvažnije je da svi od ranih dana:
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 16:13   #136
Quote:
krix kaže:
Kod nas sada na Zornicama lijepe djeci naljepnice umjesto pluseva, da si dijete ne bi valjda samo upisalo plus. I na kraju je tombola: prva nagrada-bicikl.
prejako
triba ribe izist ae is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 16:16   #137
Quote:
Maisie kaže:
na etici mi je puno bolje

spojene su 3 klupe, i isprid njih je klupa od prof.
tako da praktički sidimo u polukrugu
cila generacija iz škole (znači u ovon slučaju ekipa iz svih trećih raz. u školi)
vodimo rasprave
izražavamo svoje mišljenje
nije da uzmemo knjigu pa sad to je tako i amen
neg prof. postavi koje pitanje, pa onda ako nismo na pravom putu ka onome o čemu tribamo pričat taj sat, postavi drugo i tako...

bitno je razmišljat i ne bojat se izrazit svoje mišljenje
a to je najbitnija stvar u životu koju ne učimo na nijednom drugom predmetu
hmm, pari mi ka sekta neka

triba ribe izist ae is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 16:50   #138
ima i neka grupa za etičko promišljanje
nisan se učlanila

@Sinbad
u osnovnoj je 2 sata tjedno vjeronauka
u srednjoj 1
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 22:15   #139
Quote:
u osnovnoj je 2 sata tjedno vjeronauka
u srednjoj 1
U moje doba je hvala Bogu bio samo jedan sat. Koliko se sjećam po pričama mislim da su to povisli negdje 2002-03. god. U neku ruku je to možda i bolje, jer će roditelji morat malo bolje promisliti hoće li upisati svoju djecu.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 07:08   #140
U moje doba su hvala Bogu bila po dva sata Marksizma i dva sata Obrane.

Zato se ja danas znan branit. Anhaaaaaaa.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:17.