Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Zatvorena tema

Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2009., 14:16   #101
Zna li netko.... koji maksimalni iznos(mjesecni) za topli obrok mogu dobiti od poslodavca?
Jessica is offline  
Old 06.02.2009., 14:46   #102
Jedno pitanje iz računovodstva...
Vodim računovodstvo jedne razvojne agencije koja je prijavljena kao d.o.o. ali su i proračunski korisnici te mi to sad malo nije jasno.
Točnije, dobili su uplatu od jedne strane firme koja je namijenjena za pokrivanje troškova nabavke namještaja za ured te strane firme, i dogovorili su se da cjelokupno poslovanje ide preko agencije, znači oni će njima mjesečno uplaćivati određeni iznos a agencija će njihove troškove pokrivati. Taj račun za taj namještaj glasi na razvojnu agenciju.
Da li ja mogu priznati to kao imovinu, i priznati taj pretporez bez obzira što je to namjenjeno njima. Još da napomenem da će oni i plaće obračunavati preko agencije.
Molim pomoć kako da sve to organiziram.
HVALA
Old 09.02.2009., 18:45   #103
Molim malu pomoć - radnica je na bolovanju od 9. mjeseca 2008., do sada je bilo sve ok s dokumentacijom i zahtjevima za refundaciju od HZZO-a. Danas je kolega nosio doznake i zahtjev (za siječanj) na HZZO, pa su rekli da treba još nekakva potvrda iz banke da su uplaćeni doprinosi. Do sada sam po takve i slične potvrde obično išla u poreznu upravu. Kakve sad veze ima banka s tim i izdaje li ona uopće kakve potvrde? Da li se ti doprinosi odnose samo na radnike ili i doprinosi poslodavca trebaju biti podmireni? Ovi prvi su uredno plaćeni, a s ovima od poslodavca se uvijek malo kasni.
Old 10.02.2009., 05:09   #104
Quote:
MiNa8 kaže: Pogledaj post
Molim malu pomoć - radnica je na bolovanju od 9. mjeseca 2008., do sada je bilo sve ok s dokumentacijom i zahtjevima za refundaciju od HZZO-a. Danas je kolega nosio doznake i zahtjev (za siječanj) na HZZO, pa su rekli da treba još nekakva potvrda iz banke da su uplaćeni doprinosi. Do sada sam po takve i slične potvrde obično išla u poreznu upravu. Kakve sad veze ima banka s tim i izdaje li ona uopće kakve potvrde? Da li se ti doprinosi odnose samo na radnike ili i doprinosi poslodavca trebaju biti podmireni? Ovi prvi su uredno plaćeni, a s ovima od poslodavca se uvijek malo kasni.
A da mi je znati koji su to koji mogu BEZ potvrde o uplati sve, a mi ostali ne možemo ništa?? Meni oduvijek traže potvrdu banke da je plaćen doprinos HZZO-u i da je ISPLAĆENA plaća.

Nakon toga HZZO KASNI 6-7 mjeseci sa refundacijom O.D., o prijeboju doprinosa i toga duga se naravnio NE može razgovarati, i to je taj državni bezobrazluk: vi nama MORATE dati, a mi vama KADA (i ako??) damo vaše! I ako je refundacija npr 4.000kn, onda tih 6x4= 24.000 kn itekako opterećuje malu firmu i vuče je na dno. Kao da smo smetnja državi...

Još nešto: ako imate internet, za čas ispišete potvrde o plaćanju i sve je u redu!
Old 10.02.2009., 09:12   #105
Quote:
Imaš na HZZO-u njihov obrazac koji popuniš u dva primjerka,tome priložiš obračunatu doznaku i izvod banke na kojem se vidi da je tom radniku isplaćena plaća za koju tražiš refundaciju.Ako je isplata u gotovini onda kopiraš isplatnicu potpisanu od radnika na taj iznos.Ja još priložim ispis -obračun bolovanja za tog radnika i u napomeni napišem-isplata na tekući i taj list mi radnik potpiše da mu je isplaćeno na tekući.Nije nikad unatrag godinu dana bilo problema.
Dubravka20 is offline  
Old 10.02.2009., 11:52   #106
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
A da mi je znati koji su to koji mogu BEZ potvrde o uplati sve, a mi ostali ne možemo ništa?? Meni oduvijek traže potvrdu banke da je plaćen doprinos HZZO-u i da je ISPLAĆENA plaća.

Nakon toga HZZO KASNI 6-7 mjeseci sa refundacijom O.D., o prijeboju doprinosa i toga duga se naravnio NE može razgovarati, i to je taj državni bezobrazluk: vi nama MORATE dati, a mi vama KADA (i ako??) damo vaše! I ako je refundacija npr 4.000kn, onda tih 6x4= 24.000 kn itekako opterećuje malu firmu i vuče je na dno. Kao da smo smetnja državi...

Još nešto: ako imate internet, za čas ispišete potvrde o plaćanju i sve je u redu!
Ne znam kakva je procedura kod tebe, ali eto, meni još nisu ni jednom tražili tu potvrdu, pa nisam znala o čemu se radi. Ali, ako je samo taj izvod iz banke, onda ok. Mislila sam da postoji nešto drugo...
Što se tiče njihove refundacije, ni kod nas u Slavoniji nije ništa drugačije -
platiš, pa čekaš mjesecima da ti vrate tvoje novce.
Old 10.02.2009., 18:35   #107
Quote:
Ne znam kakva je procedura kod tebe, ali eto, meni još nisu ni jednom tražili tu potvrdu, pa nisam znala o čemu se radi. Ali, ako je samo taj izvod iz banke, onda ok. Mislila sam da postoji nešto drugo...
Što se tiče njihove refundacije, ni kod nas u Slavoniji nije ništa drugačije -
platiš, pa čekaš mjesecima da ti vrate tvoje novce.
Ma to je to, jednostavno je, ali onda se upitaš a kako su to "neki" nogometni maheri mogli ne plaćati doprinose u milionskim iznosima, a meni svaki mjesec traže potvrdu da su plaćeni... ali takva smo država, neko može, a večina su.. da ne spominjem zube!

To čekanje na povrat novaca, za koje vrijeme opet uplatiš koju tisuću doprinosa HZZO-u, to iritira! Kompenzacije, prebijanja, sve je to za smrtnike, država (HZZO) to neće napraviti? I onda gledaš ministra zdravstva koji se kune da je sve OK kod njih i da duguju samo nešto malo za ljekove...
Old 15.02.2009., 21:42   #108
Evo ako može netko odgovoriti na jedno studentsko pitanje... Pitala već 2 računovođe i nitko mi ne zna pomoći. NPO( nekretnine, postrojenja, oprema) ima knjig.vrijednost u tekućoj godini 17000, a u prethodnoj je ona pala na 16000. Kupili smo Npo za 2500. Akumulirana amortizacija je u tekućoj godini bila 3000, a u prethodnoj 2000kn. Ukupna akumulirana amortizacija je 1000kn. Kolika je sadašnja vrijednost NPO u tekućoj godini (Za koliko smo prodali NPO)??

Evo tako nekako je glasio zadatak.. pa ako mi netko može pomoći...
jelenam10 is offline  
Old 17.02.2009., 08:53   #109
[QUOTE=jelenam10;18837578]Evo ako može netko odgovoriti na jedno studentsko pitanje... Pitala već 2 računovođe i nitko mi ne zna pomoći. NPO( nekretnine, postrojenja, oprema) ima knjig.vrijednost u tekućoj godini 17000, a u prethodnoj je ona pala na 16000. Kupili smo Npo za 2500. Akumulirana amortizacija je u tekućoj godini bila 3000, a u prethodnoj 2000kn. Ukupna akumulirana amortizacija je 1000kn. Kolika je sadašnja vrijednost NPO u tekućoj godini (Za koliko smo prodali NPO)??

Inače po pravilima Foruma zadaci se ne rješavaju,odi na topić učenika i studenata.
Dubravka20 is offline  
Old 23.02.2009., 11:00   #110
je ima netko obrazac PD u exelu?
Nata07 is offline  
Old 23.02.2009., 12:34   #111
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
je ima netko obrazac PD u exelu?
Bok,odi na google ukucaj pd obrazac,drugi ozgor ti je u excelu,pozdrav
Dubravka20 is offline  
Old 23.02.2009., 19:53   #112
najam poslovnog prostora

Molim za pomoć... Poduzeće (u sustavu PDV-a; R1) bi sklopilo sa vlasnikom stana Ugovor o najmu stana; za poslovne svrhe. Vlasnik stana je građanin i on bi to sve regularno... Eh sad; ak sam ja to dobro skužila - vlasnik stana (građanin); mora odnijeti primjerak sklopljenog Ugovora o najmu stana u PU; koja mu izdaje Rješenje..rješenje o čemu - visini mjesečne obveze koju je taj vlasnik dužan plaćati ili tko?što?!? I na to idu nekakvi "paušalci" ... POJASNITE MI TO!!!
I još;znam da kad se to sve tak lijepo prijavi našoj državici; poduzeće koje je sklopilo taj Ugovor mora mjesečni iznos doznačivati na žiro račun tog vlasnika građanina.
Poduzeću ta isplata ide u 100% trošak; a što je sa građaninom najmodavcem - dali on taj primitak iskazuje na svom DOH obrascu; odnosno dali ga mora prikazati i dali je to po Vama ok; tj isplativo? Pojasnite mi malo te porezne aspekte. Vlasnik stana nam je frend; pa ga nebi htjela za*eb....
Hvala.
P.S. Možete skužiti da taj stan neće biti baš 100% u posl.svrhe; ali kaj sad...?
kontozg is offline  
Old 23.02.2009., 20:25   #113
Quote:
kontozg kaže: Pogledaj post
Molim za pomoć...
Prijatelj će dobiti rješenje o porezu na dohodak od imovine, te će PU izračunati porez na osnovu njihove tablice, ne na osnovu iznosa u ugovoru (neka me netko ispravi ako griješim), koji je dotični dužan platiti. Tu je još i prerez ako ga grad ima.Porez iznosi 15% na 70%iznosa. odnosno nekih 10,5%.

Svaki mjesec poduzeće plaća najam preko žira i to poduzeću ide u troškove, a što se tiče najmodavca, http://www.porezna-uprava.hr/content...ROSPEKT_67.pdf
Old 24.02.2009., 06:54   #114
Ispravak u smislu da ne mora biti po nikakvim tablicama, odeš lijepo kod referenta i pitaš kako se kreću cijene, pa u ugovor staviš neku koju će oni prihvatiti. Od te cijene odbiješ 30% (amortizacija) a na ostatak ide 15% poreza, naravno plaćanje preko žira i porezna obvezniku šalje uplatnicu svaki mjesec! Lijepo... Kako je taj porez avans, ako obveznik nema nekih drugih prihoda po kojima bi podnosio poreznu prijavu, porez postaje konačni i onda je ne mora ni podnositi.
Ipak, a što ako se nekome referentu bude dalo pogledati da se ne radi o fiktivnom plaćanju?!? Onda je netko nadrljao.
Old 25.02.2009., 10:39   #115
Jel zna neko di bi mogla nač bilancu i račun dobiti i gubitka nekog proračunskog korisnika? Trebam tak neš za diplomski...ne moraju bit točni iznosi u kunama, al da se vide knjiženja...tj. bilancu moram prilagodit proračunskom korisniku ?
nilly is offline  
Old 26.02.2009., 05:55   #116
Quote:
nilly kaže: Pogledaj post
Jel zna neko di bi mogla nač bilancu i račun dobiti i gubitka nekog proračunskog korisnika? Trebam tak neš za diplomski...ne moraju bit točni iznosi u kunama, al da se vide knjiženja...tj. bilancu moram prilagodit proračunskom korisniku ?
A da malo kopaš literaturu tipa RRIF, RIF, ako se ne varam i proračunski moraju objaviti godišnje izvješće. Ako ne, pitaj gospođu Šimu Krasić...
Old 26.02.2009., 16:09   #117
Mala ispravka, proračunski korisnici namaju RDG jer oni ne ostvaruju dobit. Oni umjesto toga sastavljaju izvještaj o prihodima i rashodima.

Probaj pitati u FINA-i ili ovu gospođu koju ti je dubo preporučio...
kokoroko is offline  
Old 26.02.2009., 21:31   #118
Obrati se zamolbom u bilo koji grad, općinu, ili dječji vrtić, da ti dostave obrasce BILANCU i PR-RAS, odnosno - godišnja finacijska izviješća, mislim da ne bi trebalo biti problema ukoliko ti treba za diplomski rad.
triax is offline  
Old 27.02.2009., 04:59   #119
E, i makni malo g.... nema sve na forumu!
Old 27.02.2009., 07:04   #120
Quote:
jelenam10 kaže: Pogledaj post
Evo ako može netko odgovoriti na jedno studentsko pitanje... Pitala već 2 računovođe i nitko mi ne zna pomoći. NPO( nekretnine, postrojenja, oprema) ima knjig.vrijednost u tekućoj godini 17000, a u prethodnoj je ona pala na 16000. Kupili smo Npo za 2500. Akumulirana amortizacija je u tekućoj godini bila 3000, a u prethodnoj 2000kn. Ukupna akumulirana amortizacija je 1000kn. Kolika je sadašnja vrijednost NPO u tekućoj godini (Za koliko smo prodali NPO)??

nisi napisala dal se radi o bruto ili neto knjigovodstvenoj vrijednosti onih 17.000...ako se radi o bruto vrijednosti onda ti je odgovor 16.500.
dakle, 17.000 bruto vrijed. imovine + 2.500 novonabavljena oprema=19.500, to umanjiš za akumuliranu amortizaciju ( zbroj amortizacija iz svih proteklih godina) koja po tvom zadatku iznosi 3000, tezultat je 16.500
popocatepeti is offline  
Zatvorena tema

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:14.