Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2004., 14:04   #1
Krakow

Čuo sam da je to krasan grad! Ali malo sam sumnjičav jer ga nitko ne spominje. Pa valjda je ipak netko bio?
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2004., 14:38   #2
Divan, krasan grad. Idi, odmah idi ako možeš. Uopće ne moraš razmišljati. I cijene su OK.
Mooky Sissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 09:41   #3
Ja sam bio za novu godinu.
Grad je super, predivan je
Poprilično je jeftino, a stvarno imaš šta vidit.
Odi u rudnike soli obavezno ako ideš gore. Meni su fascinantni.
Auswitz je isto blizu. Stravično je, al vrijedi ga posjetit.

Krakow svakako preporučam
alfred stokes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2004., 19:23   #4
U Krakowu sam bila prije 15-ak godina, ostao mi je u prekrasnoj uspomeni.
Obisla sam ga sa kocijom, jela u kraljevskom restoranu(jedan od najboljih restorana u Poljskoj, posluzuje se tek ispeceni kruh, od kavijara, lososa do divljaci pripremljene na tradicionalan nacin uz prebiranje pijanista po klaviru), posjetila muzej bivsih poljskih kraljeva...
Jedan od rijetkih gradova za koji mogu reci da bas ima nesto karakteristicno i koji bi zeljela opet posjetiti.
Sto se tice Auschwica, nije za svaciji zeludac.
Imala sam nocne more!
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2004., 09:00   #5
OK-kulturni grad bogate prošlosti ali...

Noćni život?
Clubing, pubovi, jazz,
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2004., 13:48   #6
Bio u Krakowu 1995. Mora da se dosta primjenilo od tada, ali vjerujem ne na lose.
Grad je super, centralni trg sa zatvorenom trznicom, crkva sa zvonikom s kojeg svira truba svaki sat, prekrasan dvorac, Wisla, zidovska cetvrt.....
Tada je hrana u restoranima bila jaaaaako jeftina, danas sigurno vise nije, ali jeftinija nego kod nas sigurno.

Od okolice preporucam posjet Auschwitzu (Oswiencin) i obaveznoooooooo rudnik soli Wieliczka (20 km juzno). Fenomenalni rudnik-muzej-ljeciliste. Par sto metara pod zemljom, uredjeni hodnici, dvorane,jezero, skuplture a sve od soli. Tenisko, kosarkasko igraliste, koncertna dvorana, sanatorij za plucne bolesti.....
karlovacko3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2004., 14:36   #7
Moja preporuka - Cafe CAMELOT.
Mooky Sissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 00:36   #8
Bio sam u Krakowu 2001. godine, lijep grad, pun kulturnih znamenitosti, ljudi potpuno različiti od ostalog dijela Poljske. Naime, Poljaci su drugdje prilično "brainwashed", izgledaju kao da su bez osječaja, kamena lica kao da ih tište grozne more. Barem sam takav dojam stekao. U Krakowu izgledaju puno opuštenije, srdačnije, čak se i smiju

Kao kulturno središte Krakow je top - od središta grada, Sukienica i najvećeg gradskog trga u Evropi, pa Wowela i kraljevske tvrđave, do katedrale u gradu i ogromnog Stossovog oltara, nekih 20-ak metara visokog, u zlatu.

Ima jedan kuriozitet - inače ne idem u McDonalds, ali ovaj Mc u Krakowu je smješten u starom vinskom podrumu!!!

Auscwith treba obavezno vidjeti. Iako u biti treba vidjeti Birkenau. Auschwitz je mali kamp, fino je upicanjen za turiste, ali tek ogromno prostranstvo Birkenaua sa barakama i bodljikavom žicom daje osječaj strave i tragedije. Birekanu je nekih 3 km od Auscwitza, po cesti.

I rudnik soli Wieliczka je super.

Inače, i drugi dijelovi Poljske su super za posjetiti, mene je oduševio Gdansk i pustinja na obali Baltičkog mora gdje je Rommel uvježbavao svoje tenkovske trupe za rat u Africi. Doslovno vidite dine kao da ste u Sahari, i to usred Evrope!! E da, i ogroman križarski dvorac Malbork je super.

TJ
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 10:00   #9
Quote:
El Tomo kaže:
ljudi potpuno različiti od ostalog dijela Poljske. Naime, Poljaci su drugdje prilično "brainwashed", izgledaju kao da su bez osječaja, kamena lica kao da ih tište grozne more. Barem sam takav dojam stekao. U Krakowu izgledaju puno opuštenije, srdačnije, čak se i smiju

TJ
Ne znam El Tomo. Ja bas i nisam stekao taj dojam. Meni su se Poljakinje smjeskale cijelim putem. Od Krakowa do Gdanska i natrag. Uz sve to jos su i jako lijepe.
Mooky Sissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 10:09   #10
150 km sjeverno od Krakowa je Poljsko nacionalno svetiste Czestohova, s mjestom ukazanja gospe - Jelenia Gora, na cijem je mjestu veliki samostan i crkva.

Takodjer, malo dalje nekih 200 km zapadno od Krakowa je WROCLAW, krasan grad na Odri, kojega zovu i gradom mostova i crkava. Svakako posjetiti. Osim ostalih znamenitosti i gradjevina, preporuka je posjetiti Panoramu, valjkastu gradjevinu u cijem je sredistu kruzna slika s detaljima neke bitke iz Poljske povijesti. Gleda se s galerije a prati je i postava kocija i vojnika lutaka uz zvucne efekte.
karlovacko3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 12:18   #11
Quote:
karlovacko3 kaže:
Takodjer, malo dalje nekih 200 km zapadno od Krakowa je WROCLAW, krasan grad na Odri, kojega zovu i gradom mostova i crkava. Svakako posjetiti. Osim ostalih znamenitosti i gradjevina, preporuka je posjetiti Panoramu, valjkastu gradjevinu u cijem je sredistu kruzna slika s detaljima neke bitke iz Poljske povijesti. Gleda se s galerije a prati je i postava kocija i vojnika lutaka uz zvucne efekte.

Je, Wroclaw je stvarno lijep grad. Ali, Panorama je tak-tak.
Interesantna je. Vjerojatno i jedinstvena jer je to slika u jednom komadu razvucena naokolo u krug. Ali ima jednu veliku manu. Na balkonu dobijes slusalice i monoton glas ti na engleskom prica neke patriotske bajke. Preuvelicane naravno. Ono u stilu:"Onaj treci s lijeve strane je Jan..." To je bila bitka kod sela Raclawice i tu su bitku Poljaci dobili, ali uskoro nakon toga su izgubili rat. Sve to oko slike je zgodno, ali ne treba previse ocekivati.
Zanimljivija je prica o nastanku slike. Naslikana je prije nesto vise od 100 godina. U jako kratkom roku su ju naslikala 2 slikara koji su slikali likove. Pozadinu i pejzaze su im pomagali prijatelji.
Karta od Panorame vrijedi taj dan i za muzej koji je u blizini, tako da se isplati sve to uzeti u paketu i sve to pogledati.
Mooky Sissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 13:25   #12
Quote:
Mooky Sissa kaže:
Ne znam El Tomo. Ja bas i nisam stekao taj dojam. Meni su se Poljakinje smjeskale cijelim putem. Od Krakowa do Gdanska i natrag. Uz sve to jos su i jako lijepe.
Pa nisam mislio baš na mlađe Poljakinje
već više na one starije, koje rade po dučanima, vladinim firmama i javnim ustanovama, one koje su, valjda, došle i odgojene u doba komunizma. Kod mlađih je stvar prilično drugačija, iako su mi i muški mlađi nešto malo prehladni i prezatvoreni. No dobro, mi smo ipak mediteranski tipovi, a oni sjeverni, baltički. Valjda bi mi tao bilo i u Švedskoj.

TJ
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 13:31   #13
U Chestokovu sam namjeravao iči, tamo je slika crne bogorodice, no kada sam od lokalnih ljudi čuo kakve su gužve, ipak sam odustao. U Wroclawu nisam na žalost bio, no preporučio bi posjetiti Torun, stari gotički grad ogromnih gotičkih crkava, rodno jesto Kopernika, te Frombork, sa svojom crkvom-utvrdom, tipičnom za Poljsku, ili bilo koji sjeverni grad sa takvim tipom arhitekture. Inače, u Fromborku je živio i radio Kopernik. Sjevernopoljski gradovi su inače gradovi Hanseatske lige i imaju sjevernonjemačko-švedski štih, sa primjesom nizozemske-amsterdamske arhitekture (kosi krovovi), a Gdansk je bio jedan od najbogatijih gradova Evrope. Također je fenomenalno vidjeti što su Poljaci sve obnovili nakon što su Rusi doslovno Gdansk (a i Varšavu) u 2. svj. ratu totalno sravnili sa zemljom.

TJ
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 13:51   #14
Quote:
El Tomo kaže:
U Chestokovu sam namjeravao iči, tamo je slika crne bogorodice, no kada sam od lokalnih ljudi čuo kakve su gužve, ipak sam odustao. U Wroclawu nisam na žalost bio, no preporučio bi posjetiti Torun, stari gotički grad ogromnih gotičkih crkava, rodno jesto Kopernika, te Frombork, sa svojom crkvom-utvrdom, tipičnom za Poljsku, ili bilo koji sjeverni grad sa takvim tipom arhitekture. Inače, u Fromborku je živio i radio Kopernik. Sjevernopoljski gradovi su inače gradovi Hanseatske lige i imaju sjevernonjemačko-švedski štih, sa primjesom nizozemske-amsterdamske arhitekture (kosi krovovi), a Gdansk je bio jedan od najbogatijih gradova Evrope. Također je fenomenalno vidjeti što su Poljaci sve obnovili nakon što su Rusi doslovno Gdansk (a i Varšavu) u 2. svj. ratu totalno sravnili sa zemljom.

TJ
A kad si vec u Fromborku, onda jos obidji i Malbork, ogorman dvorac tamo gore blizu Gdanska i Fromborka.
I Wroclaw je bio sravljen sa zemljom i isto su ga tako obnovili na poznati poljski nacin.
Mooky Sissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 14:13   #15
Quote:
El Tomo kaže:
Pa nisam mislio baš na mlađe Poljakinje
već više na one starije, koje rade po dučanima, vladinim firmama i javnim ustanovama, one koje su, valjda, došle i odgojene u doba komunizma. Kod mlađih je stvar prilično drugačija, iako su mi i muški mlađi nešto malo prehladni i prezatvoreni. No dobro, mi smo ipak mediteranski tipovi, a oni sjeverni, baltički. Valjda bi mi tao bilo i u Švedskoj.

TJ
Pa znas, ni kod nas se tete po ducanima bas nesto ne smjeskaju, a jos manje ti se smjeskaju u administraciji...kod nas se cak ni mlade ne smjeskaju u administaciji i sl.
A Poljaci sute jednostavno zato sto ne znaju strane jezike.

Inace, Hrvatska je super popularna u Poljskoj.
Mooky Sissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 23:52   #16
Quote:
Mooky Sissa kaže:
A kad si vec u Fromborku, onda jos obidji i Malbork, ogorman dvorac tamo gore blizu Gdanska i Fromborka.
I Wroclaw je bio sravljen sa zemljom i isto su ga tako obnovili na poznati poljski nacin.
Je, spominjao sam prije Malbork, ali do Malborka iz Fromborka ima dosta, ja sam Malbork posjetio iz Toruna na putu za gdansk. Ima i vrlo interesantno mjesto, Gniezno, za koje kažu da je kolijevka Poljske države. Na žalost, malo je van puta pa ga nisam posjetio.

TJ
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2004., 08:29   #17
Quote:
El Tomo kaže:
Je, spominjao sam prije Malbork, ali do Malborka iz Fromborka ima dosta,
TJ
Ja obisao Malbork i Frombork u jednom danu. Izlet iz Gdanska.

El Tomo, jesi li bio u Kašubi (kak se pise na poljskom ne znam)?
Mooky Sissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2004., 14:49   #18
Prvo hvala na savjetima!
Moj plan je do Krakowa autom, ali kako nemam baš neki auto da obilazim Poljsku uzduž i popreko, jel bih mogao busom/vlakom do Gdanjska? a i više volim da na odmoru ne moram voziti.Poljska je veelika!
Kako ste vi obilazili Poljsku, organizirano ili solo?
Kakve su ceste? kradu li se auti?
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2004., 15:51   #19
Ja sam jedino bio u Pragu
SilentDriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2004., 17:16   #20
Quote:
Mooky Sissa kaže:
Ja obisao Malbork i Frombork u jednom danu. Izlet iz Gdanska.

El Tomo, jesi li bio u Kašubi (kak se pise na poljskom ne znam)?
Kako si uspio i Malbork i Frombork u istom danu? Mislim, ta dva mjesta su u različitim smjerovima od Gdanska, a do Fromborka ima barem sat, sat i pol cestom, vjerojatno još i više vlakom.

Ja sam u Malbork otišao iz Fromborka na jedan dan, a u Gdansk sam otišao godinu dana kasnije, kada sam imao jednu konferenciju u Fromborku, tako da sam tamo bio 5 dana.

Nisam bio u Kašubi, ali sam bio u onom nacionalnom parku poed Gdanska sa pustinjom i pješčanim dinama.

TJ
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:27.