Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2017., 17:05   #2461
Odustajem...
Ja mislim da treba ulozit u solanu...
__________________
Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family.
SaleRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 22:02   #2462
Quote:
SaleRi kaže: Pogledaj post
Odustajem...
Ja mislim da treba ulozit u solanu...

da se i zajebaješ
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 11:07   #2463
Trenutno se isplati uložit jedino u ninsku, kotiraju li oni na burzi?
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 13:18   #2464
Ninska je d.o.o u vlasništvu fizičke osobe Z.O. ali je umjesto rekordne berbe ove godine od preko 4,5 tisuća tona doživjela apokalisu, probijanjem nasipa obližnjeg kanala, pa su štete milijunske a zaposlenici su rezanjem ograde obližnjeg Cromarisovog mrijeslilišta spasili živote.
Specijalna vozila u holdingu ĐĐ a nakon izdvajanja i privatizacije profitabilnijih dijelova ĐĐ prethodnih godina, ostaje okosnica cijelog holdinga, a državi bi trebalo biti u interesu imati takvu jednu tvrtku u kojoj su nataložena specifična znanja i iskustva, koja omogućuju proizvodnju gusjeničarskih i vozila na kotačima za potrebe obrane.
Specijalna vozila su dominantno imali prihode od vojne proizvodnje iza dvijetisućitih, samo u vrijeme projekta Patria, iako je proklamirani omjer 50:50.
Kad Hrvatska odluči raspustiti kopnenu vojsku sa teškim sredstvima, nije problem pustiti Specijalna vozila niz vodu. Ovo je u pravom smislu poduzeće od posebnog državnog interesa (ne pišem zato što sam dioničar).
S obzirom da u OS RH samo u HRZ-u postoje uputstva za održavanje propisana od strane proizvođača koji se primjenjuju, koja su kako vidim izložena strašnim kritikama i na ovom forumu, možete zamisliti kako je to u HkoV, dok je HRM tek zadnjih godina počeo uspostavljati sustav održavanja na pravoj razini.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 17:55   #2465
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ninska je d.o.o u vlasništvu fizičke osobe Z.O. ali je umjesto rekordne berbe ove godine od preko 4,5 tisuća tona doživjela apokalisu, probijanjem nasipa obližnjeg kanala, pa su štete milijunske a zaposlenici su rezanjem ograde obližnjeg Cromarisovog mrijeslilišta spasili živote.
Specijalna vozila u holdingu ĐĐ a nakon izdvajanja i privatizacije profitabilnijih dijelova ĐĐ prethodnih godina, ostaje okosnica cijelog holdinga, a državi bi trebalo biti u interesu imati takvu jednu tvrtku u kojoj su nataložena specifična znanja i iskustva, koja omogućuju proizvodnju gusjeničarskih i vozila na kotačima za potrebe obrane.
Specijalna vozila su dominantno imali prihode od vojne proizvodnje iza dvijetisućitih, samo u vrijeme projekta Patria, iako je proklamirani omjer 50:50.
Kad Hrvatska odluči raspustiti kopnenu vojsku sa teškim sredstvima, nije problem pustiti Specijalna vozila niz vodu. Ovo je u pravom smislu poduzeće od posebnog državnog interesa (ne pišem zato što sam dioničar).
S obzirom da u OS RH samo u HRZ-u postoje uputstva za održavanje propisana od strane proizvođača koji se primjenjuju, koja su kako vidim izložena strašnim kritikama i na ovom forumu, možete zamisliti kako je to u HkoV, dok je HRM tek zadnjih godina počeo uspostavljati sustav održavanja na pravoj razini.
Činjenica je da su tako velike i strateške tvrtke kao što su ĐĐ ili njemački Rheinmetall u biti gubitaši. Rheinmetall je gubitaš, prikazuje kojih parsto milijuna godišnje pozitivne bilance samo zato jer dobija "poticaje" i sredstva za "razvoj" od Njemačke koji su višestruko veći od gubitaka. Sasvim je normalno da i ĐĐ nema pozitivnu bilancu ako ne dobije poticaje, narudžbe, poslove i novac od države. A koliko smo mogli vidjeti, u zadnje vrijeme se nitko iz države baš nije trudio kupovati od ĐĐ, čak su radili suprotno.

Koliko sam vidio, Patria je vrh vrhova svjetskih oklopnih transportera. Da se samo nastavi proizvodit do maksimalnog NATO broja, novac koliko vrijede (a prodat će se sigurno zato jer će uvijek biti vojske) višestruko bi bio vrijedniji od onoga što se traži kao "ulaganje" od $39.9 milijuna Kuwaićana. Dakle Kuwaićani dolaze u Hrvatsku, prodaju iz ĐĐ samo 13 Patrija AMV van Hrvatske za $3.1 milijuna komad, i dobili su badava tvrku ĐĐ u Hrvatskoj. Brilijantno.

Netko će reći: "a zašto to ti ili neki drugi Hrvat niste napravili?" Pričati će da smo mi svi jalni zato jer mi nismo kupili ĐĐ ili tko zna što. A baš bih volio vidjeti koja bi banka meni ili bilo kojem drugom Hrvatu u Hrvatskoj dala kredit od $39.9 milijuna da osnujem tvrtku Crni Čelik od 20.000kn temeljnog kapitala i na nju dižem takav kredit. I onda se čude zašto mi kao ulagači ne želimo kupiti dionicu ĐĐ po 28 kuna, dok je za Kuwaićana ili nekog crnog cigana (ne u smislu nacionalnih manjina) ta ista stvar 20 kuna.

Može netko tko zna odgovoriti zašto ĐĐ nije mogao sam dići kredit od $39.9 milijuna na svoju tvrtku, a novoosnovana tvrtka od 20.000kn temeljnog kapitala je mogla? Zašto nas banke za svakih sto tisuća kuna kapitala maltretiraju o podrijetlu imovine, a neke druge nitko ne pita ako od 20.000kn preko noći naprave 250,000.000,00kn? Još je bolje pitanje hoće li mala firma Crni čelik doo jamčiti s svojim temeljnim kapitalom za taj kredit od 250 milijuna kuna s imovinom ĐĐ?

Jel ima netko saznanja kako radnici ĐĐ gledaju na prodaju Kuwaićanima?
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 18:29   #2466
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
Činjenica je da su tako velike i strateške tvrtke kao što su ĐĐ ili njemački Rheinmetall u biti gubitaši. Rheinmetall je gubitaš, prikazuje kojih parsto milijuna godišnje pozitivne bilance samo zato jer dobija "poticaje" i sredstva za "razvoj" od Njemačke koji su višestruko veći od gubitaka. Sasvim je normalno da i ĐĐ nema pozitivnu bilancu ako ne dobije poticaje, narudžbe, poslove i novac od države. A koliko smo mogli vidjeti, u zadnje vrijeme se nitko iz države baš nije trudio kupovati od ĐĐ, čak su radili suprotno.

Koliko sam vidio, Patria je vrh vrhova svjetskih oklopnih transportera. Da se samo nastavi proizvodit do maksimalnog NATO broja, novac koliko vrijede (a prodat će se sigurno zato jer će uvijek biti vojske) višestruko bi bio vrijedniji od onoga što se traži kao "ulaganje" od $39.9 milijuna Kuwaićana. Dakle Kuwaićani dolaze u Hrvatsku, prodaju iz ĐĐ samo 13 Patrija AMV van Hrvatske za $3.1 milijuna komad, i dobili su badava tvrku ĐĐ u Hrvatskoj. Brilijantno.

Netko će reći: "a zašto to ti ili neki drugi Hrvat niste napravili?" Pričati će da smo mi svi jalni zato jer mi nismo kupili ĐĐ ili tko zna što. A baš bih volio vidjeti koja bi banka meni ili bilo kojem drugom Hrvatu u Hrvatskoj dala kredit od $39.9 milijuna da osnujem tvrtku Crni Čelik od 20.000kn temeljnog kapitala i na nju dižem takav kredit. I onda se čude zašto mi kao ulagači ne želimo kupiti dionicu ĐĐ po 28 kuna, dok je za Kuwaićana ili nekog crnog cigana (ne u smislu nacionalnih manjina) ta ista stvar 20 kuna.

Može netko tko zna odgovoriti zašto ĐĐ nije mogao sam dići kredit od $39.9 milijuna na svoju tvrtku, a novoosnovana tvrtka od 20.000kn temeljnog kapitala je mogla? Zašto nas banke za svakih sto tisuća kuna kapitala maltretiraju o podrijetlu imovine, a neke druge nitko ne pita ako od 20.000kn preko noći naprave 250,000.000,00kn? Još je bolje pitanje hoće li mala firma Crni čelik doo jamčiti s svojim temeljnim kapitalom za taj kredit od 250 milijuna kuna s imovinom ĐĐ?

Jel ima netko saznanja kako radnici ĐĐ gledaju na prodaju Kuwaićanima?

Mislim da nisi uzeo u obzir druge stvari koje bi potencijalno Kuwajcani unjeli u DjDj. Npr. ako cak i ako Djuro moze proizvest Patriju i ima licencu ne znaci da moze i naci kupca a mozda bas taj investitor iz Kuwajta ima poslovna poznanstva i moc da proda te iste Patrije naokolo i osigura sebi i svima dobit, jer ako nema prodaje nema niceg. Nisam upoznat toliko sa projektom Patrija u Djuri, niti koliko ima narudzbi ili prodaje ali siguran sam da investitor ponekad unese puno vise vrijednosti u firmu od samih dolara pa i da zaradi 10 puta vise para nego sto je ulozio opet dobro djuri, radnicima u djuri i drzavi (porez na dobit) jer ce firma bolje poslovati.
deepbluesea is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 22:29   #2467
Quote:
deepbluesea kaže: Pogledaj post
Mislim da nisi uzeo u obzir druge stvari koje bi potencijalno Kuwajcani unjeli u DjDj. Npr. ako cak i ako Djuro moze proizvest Patriju i ima licencu ne znaci da moze i naci kupca a mozda bas taj investitor iz Kuwajta ima poslovna poznanstva i moc da proda te iste Patrije naokolo i osigura sebi i svima dobit, jer ako nema prodaje nema niceg. Nisam upoznat toliko sa projektom Patrija u Djuri, niti koliko ima narudzbi ili prodaje ali siguran sam da investitor ponekad unese puno vise vrijednosti u firmu od samih dolara pa i da zaradi 10 puta vise para nego sto je ulozio opet dobro djuri, radnicima u djuri i drzavi (porez na dobit) jer ce firma bolje poslovati.
U teoriji, to sve stoji.

U praksi, kad si međunarodna firma u Hrvatskoj - ne moraš platiti lipe poreza na dobit Hrvatskoj. Doslovno. Svu dobit možeš stavit na vanjski trošak. Zato se državni proračun puni 66% s PDVom, 21% s trošarinama, ostatak drugi porezi i davanja, a niti 1% s porezom na dobit. Njega plaćaju građani, oni koji nemaju stranu firmu i ne znaju kako s porezima. Od stranaca nitko ne plaća, kao ni naši ljudi koji imaju strane firme.

Glede kupaca, Kuwaićani tu dolaze zato jer je netko iznutra politički podrivao firmu ĐĐ i nije davao novce u razvoj. Država ako ima u vlasništvu firmu - ima i financijske obveze prema njoj. Obveza ulaganja i modernizacije je tu prva na popisu. Zamisli si da si većinski vlasnik firme i da ne radiš za dobrobit firme nego da samo cicaš iz nje. Pa naravno da će firma sve teže poslovat ako ti sam ne kupuješ u svojoj firmi nego kupuješ drugdje.Zamisli da imaš svoj restoran, a ideš u susjedni. I tamo još pričaš drugima kako je kod tebe sve loše. Pa gosti će vidjet kalav si, i neće dolazit. Deset godina nisu Kuwaićani dolazili, a sad dolaze kupit firmu za kikiriki. Halo? I to s firmom koja ima temeljni kapital od samo 20.000kn!

Ujedinjeni Arapski Emirati nabavljaju Patrie, ne sjećam se više jel 200 komada ili više. Svaka Patria košta od $3.1 do $3.9 milijuna. Množit znaš. Posao vrijedan preko $600 milijuna. A Hrvatska vlada kao većinski vlasnik ĐĐ ne ulaže niti lipe da dobije takve poslove, kao da je nije briga i da ima novaca na bacanje. I onda Kuwaićani dolaze s $39.9 milijuna kupiti posao koji vrijedi milijarde kroz par godina i to s firmom od 20.000kn temeljnog kapitala, koju će kasnije prodat nazad Hrvatima za $500 milijuna? Pa di je tu "investicija" i "know how" pa da USKOK vidi što se događa? Zar mi svi Hrvati da moramo kupovati dionicu ĐĐ za 27kn (cijena na ZSE u petak nakon zatvaranja) a da Kuwaićani kupuju za 20kn i onda kasnije kroz par godina nakon što su se namlatili para da je prodaju za 200kn nazad nama poreznim obveznicima kad bude pod 500% dugova? Zar INA i Sanader nisu bili dovoljni? Pa kakva to jamstva može imati firma od 20.000kn Crni čelik koja je otvorena ove godine, pa nema ni nikakav bonitet!

Zapitaj se bi li Kuwaićanima trebao ĐĐ da doista imaju "know how"? Da ga imaju, mogli bi otići u Ukrainu gdje je jeftinija radna snaga i bolji povrat investicijaod Hrvatske. Firmi koje rade tenkove ima koliko ti srce želi. Pa zašto onda ovamo dolaze, a ne tamo gdje im je bolje?

A ovo što si spomenuo kao "poznanstva i moć" to se u nas oduvijek zvalo VEZA. Prodati nešto preko veze, zaposliti nekog preko veze, kupiti nešto preko veze, itd. Nekad se znalo reći i "mimo natječaja" ili "ispod stola". Jel ti se to čini kao transparentno poslovanje možda? Pa bolje da ĐĐ zaključa pogon s tenkovima i oklopnjacima ako nije profitabilan nego da ga daje u ruke strancu koji će preko veze i poznanstava prodavati ono što smo mi plaćali godinama da se stvori. Nek si u Kawitu sam otvori tvornicu tenkova, pa da vidi koliko smo mi i naši starci plaćali godinama da se stvori Đuro Đaković.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 00:26   #2468
nekako mi se čini da to i ne ide baš tako. za vojnu tehniku i tehnologiju mora se pitat nešto i onoga ko je proda licencu nekom. znači, ĐĐSV ili neko i nešto slično moga je kupit lik iz sj.koreje sa boravištem u nekoj egzotičnoj državi. to je moga napravit i neki rus, ili neko iz kakvog kartela.
mije isto švercat par sanduka pušaka,metke i kakav RPG-7. kada je RH kupovala teže topništvo i zrakoplove, pitalo se zemlju proizvođača može li se ili ne.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 14:09   #2469
To je nakaradna logika iz ex yu, gdje bi mi morasli sve sami raditi. ĐĐ je nekonkurentna tvrtka koja treba tržište ili ugastiti proizvodnju. Ako Arapi imaju tržište to je to. Te gluposti da država mora kupovati samo zato jer je domaće su bedastoće. Vidjelo se to na primjeru vatrene stanice. Svi bi se mi drugačije ponašali da je tvrtka naša, ali pošto je državna onda udri. U glavnom podržavam Arapsku kupnju, s ogradom da se treba dobro paziti kod sklapanja ugovora na režim odravanje naše borbene tehnike koju radi ĐĐ.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 14:17   #2470
Quote:
Loxhr kaže: Pogledaj post
To je nakaradna logika iz ex yu, gdje bi mi morasli sve sami raditi. ĐĐ je nekonkurentna tvrtka koja treba tržište ili ugastiti proizvodnju. Ako Arapi imaju tržište to je to. Te gluposti da država mora kupovati samo zato jer je domaće su bedastoće. Vidjelo se to na primjeru vatrene stanice. Svi bi se mi drugačije ponašali da je tvrtka naša, ali pošto je državna onda udri. U glavnom podržavam Arapsku kupnju, s ogradom da se treba dobro paziti kod sklapanja ugovora na režim odravanje naše borbene tehnike koju radi ĐĐ.

pa ne slažen se baš s tobom. imaš tvrtki vanka koje je država dotirala sa lipin parama,pa su bile gubitaši dugo godina,a samo zbog par "sitnica" ka šta je socjalni mir i sposobnosti zadržavanja kadra i kakve takve proizvodnje.
sranje koje je napravija VW je toliko da bi tribalo rasprodat sve za odštete ljudima,a na mistu tvornice posadit plantažu hmelja. oće li to napravit? - neće. iako su napravili hrpu sranja sa više modela auta,sa varanjem na eco-testovima zadnji je biser. BMW su spašavali još u 50-ima sa trokolicama za invalide i motorima. kod nas,kada se ide nešto sačuvat i dat svome posal, onda je to ostavština yuge. to rade svi.
zbog provizije na betonskom željezu, u autoputeve nije ugrađen ni kil željeza jadranske željezare,iako ga ista može reciklirat i podmiruje oko 80% potriba RH. niti 1m" plastičnih masa nije ugrađen u autoput made in HR,iako tvornica za preradu plastike (PVC;PE;PP) ima doma koliko ti srce želi.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 14:37   #2471
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
pa ne slažen se baš s tobom. imaš tvrtki vanka koje je država dotirala sa lipin parama,pa su bile gubitaši dugo godina,a samo zbog par "sitnica" ka šta je socjalni mir i sposobnosti zadržavanja kadra i kakve takve proizvodnje.
sranje koje je napravija VW je toliko da bi tribalo rasprodat sve za odštete ljudima,a na mistu tvornice posadit plantažu hmelja. oće li to napravit? - neće. iako su napravili hrpu sranja sa više modela auta,sa varanjem na eco-testovima zadnji je biser. BMW su spašavali još u 50-ima sa trokolicama za invalide i motorima. kod nas,kada se ide nešto sačuvat i dat svome posal, onda je to ostavština yuge. to rade svi.
zbog provizije na betonskom željezu, u autoputeve nije ugrađen ni kil željeza jadranske željezare,iako ga ista može reciklirat i podmiruje oko 80% potriba RH. niti 1m" plastičnih masa nije ugrađen u autoput made in HR,iako tvornica za preradu plastike (PVC;PE;PP) ima doma koliko ti srce želi.
Slažem se.. Nije sve plošno...
__________________
Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family.
SaleRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 14:50   #2472
Pa dobar je primjer mostogradnja. Evo propao Viadukt zbog jeftinog čelika iz Kine (između ostalog). Eto baš Kinezi dali najbolju ponudu za Pelješac. Početak i kraj priče je rentabilna proizvodnja. Dosta je bilo upumpavanja love u uhljebničke mastodonte. ĐĐ radi vagone za HŽ godinama po 30% većoj cijeni nego na tržištu, radi "mira u kući". Pa onda Država sanira i ĐĐ i HŽ umjesto ulaganja u znanje i obrazovanje. I tako, u ovoj zemlji barem ima takovih priča kolko hoćeš.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 15:03   #2473
a jesu li vagoni koje radi ĐĐ kakve kvalitete, i koliko vrimena triba za neke veće zahvate na tim vagonima od nekih sličnih po cijeni i ponudi? ne čini li ti se da je količina tereta prevezena željeznicom jeftinija t/km od one autoputem? jesi li možda razmislija da iza devastacije HŽ-a stoji neko kome je to u interesu?
ajmo stvari postavit ovako. kome bi smetalo da sada "neko" odluči povuć novce iz EU fondova za rekonstrukciju Ličke pruge i izgradnju elektrificirane pruge od Knina,priko Sinja i Trilja na Imotski i Vrgorac do Ploča? e sada na taj pravac pribaci "samo" pola tereta koji stvara gužve liti,zagađuje daleko više,troši asfalt,radi kolotrage, ... .
država sanira HŽ zbog cestarskog lobija. država sanira ĐĐ,a koliki je lani ima prihod ĐĐ? za remonte ĐĐ se tribaš najavit unaprid,jer rade vanka. ĐĐ ekipa kada dođe radit remont onda je to u dogovoreni sat i minut toga dana. ako se naiđe na probleme otkrivene u toku remonta na vrime se obavijesti,dokumentira i fotografira, po potribi i elaborira. dodatni poslovi se uredno naplate i često su okviru dogovorenog vrimena potribnog za remont. i šta je važno, posli njih nema reklamacija i dodatnih radova.
i ne ne radin u ĐĐ d.d. niti za njih. ali je lipo radit i surađivat sa njima.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 15:38   #2474
Sve je to u redu, samo negdje treba naći plaće za svaki mjesec, novac za materijal i kao najvažnije ulaganja u nove tehnologije. Đuro to, ovakav kakav je danas, ne može i zato mu treba partner. Ako su to Arapi neka, što fali.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 18:04   #2475
Ma nista od tog deala.
Ocekujte Stozer za obranu Djure Djakovica i Premijera koji ce stati u obranu "strateske " firme pred mrskim neoliberalnim kapitalistima. I to jos mozda Arapima...
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 21:32   #2476
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
a jesu li vagoni koje radi ĐĐ kakve kvalitete, i koliko vrimena triba za neke veće zahvate na tim vagonima od nekih sličnih po cijeni i ponudi?
Kakve su kvalitete i cijene najbolje govori što se već godinama kontinuirano proizvode za razne naručitelje na zapadu (koliko sam vidio, primarno leasing kuće u Francuskoj i Njemačkoj) i to u raznim varijantama.
Zato i je investirano u pogone kako bi se poboljšala i ubrzala proizvodnja (npr. lakirnica i slično).
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 21:56   #2477
Quote:
Loxhr kaže: Pogledaj post
Sve je to u redu, samo negdje treba naći plaće za svaki mjesec, novac za materijal i kao najvažnije ulaganja u nove tehnologije. Đuro to, ovakav kakav je danas, ne može i zato mu treba partner. Ako su to Arapi neka, što fali.
po meni,neobrazovanom i neodgojenom prašinaru, veliki promašaj su autoceste. da,sve je to lipo krasno i divno,samo nama je bila prioritetnija ferata nego ceste. stranci čekaju za doć do nas. onda je čep na kućicama,pa je čep na silasku sa auto-puta, i onda čep na ulascima i izlascima iz gradova. očito da nešto ne štima. RH radi rekorde,nikad ovako, bla-bla, ... i šta imaš od toga?
prvo infrastruktura je na rubovima pucanja od vode iz špine i kanalizacije do struje i tt mreže. dalje. koliko domaćih proizvoda stavljaš strancu na stol? pa ti onda doleti pljuska,kako je strancu kome je krepalo auto jeftinije bilo uzet trajler i odšlepat ga doma na servis nego to napravit u Šibeniku.
pola godine ceste zjape prazne. šlepri idu okolo,a ima ih ka u priči. nama je brzina tereta do 40km/h. slovenci rade drugu traku - elektrificiranu iz kopra do HUN, iz EU fondova.
jeli nama neko brani da pod voljom i žejom istih EU fondova rrevitaliziramo i ubrzamo naše pruge.da našim tvrtkama koje su vać uzele poslove u istome damo još posla. a to tražimo zbog modernizacije,sigurnosti,konkurentnosti,ekologije, ... .
pa ti eto posla i za ĐĐ i građevince,i za elektro, ... samo, moćan je rodijački lobi. a novi šleperi došli.
a kad je manje zaposlenih,manje je i poreza,manje je za penzije,prosvjetare,likare, ...
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 09:11   #2478
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
jeli nama neko brani da pod voljom i žejom istih EU fondova rrevitaliziramo i ubrzamo naše pruge.
Naravno da brani. Pamet i EU (koji ne da pare u vjetar).
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 11:32   #2479
Svim sam se silama zalagao za monetizaciju autocesta, ali nemo'š uspjet. Sad imamo gotovo jednako sulud plan za željeznicu, tj. izgradnju Nizinske pruge. Niti ova trasa nema iskoristivost više od 55% i do pune će proči desetljeća, a želimo graditi novu za puste milijarde eura. Da ne govorimo o Unskoj i Ličkoj koje trunu. Jednostavno smo sami sebi najveći neprijatelji bili i ostali.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 13:27   #2480
teret iz luke RI triba pribacit šta prije prima zaleđu/odredištu. nizinska pruga bi tome doprinijela zasigurno. poveznica željeznicom između Pule i Rijeke RH teritorijem ne postoji. koliko je to za povezat i rasteretit ipsilon 50-70-100km. elektrificirano. bauk je samo u glavama ljudi potaknuto onima koji su primili udio.
ubrzaš li promet iz luke RI prema Sisku-Karlovcu, šta bi po meni bilo normalno, i počnemo koristit plovnost Save, šta je nekoć davno i postojalo, promet u luci RI će počet rast. ovako stagnira,dok se kopar veličine taksene marke, može pofalit većom tonažom nego sve luke RH.
brzina tereta u nas je iz vrimena AU monarhije. prespori smo, jer se ne ulaže u tehnologiju, kako lučku,tako i prometnu.
jedan primjer iz moje blizine
aviona na ST aerodrom sleti u špici sa xy 000 putnika. 2/3 tih putnika triba pribacit sa aerodroma u Resniku u ST luku. triba jer ti ljudi se krcaju na katamarane,glisere,... pa prima otocima.
nekada davno, katamarani,gliseri,brze brodice su dolazili u Divulje,sa istočne strane vojarne kupit te ljude. napravljeno je i malo pristanište.tamo odakle je kasnije ECA operirala, a nedaleko i avion srušila.
rezultat je bija smanjenje gužvi i svega šta ide s tim u špici sezone. manje potribnih autobusa.manje zagađenja.manje gužve po cesti. šteta. a baš je lipo kad zapneš na vrhu Poljičke pa ti triba cca uru - uru ipo do pazara u ST/lučke kapetanije.
a šta da nekom padne na pamet produžit prugu iz Solina put TTTS-a,Dugog Rata i Omiša?

Zadnje uređivanje karabin : 19.09.2017. at 13:38.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.