Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Pogledaj rezultate ankete: Kad putujem jedem:
samo ono što odlično poznajem i prepoznajem 3 4.62%
što i lokalni, to i ja, no ne idem u krajnosti 38 58.46%
sve, ali baš sve 14 21.54%
sve osim posebno dragih kreatura (npr. kućnih ljubimaca) 10 15.38%
Glasovatelji: 65. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2011., 11:52   #41
Nije indijska hrana svugdje ista, u Kerali jedu samo ribu, a dozvoljena je i govedina jer je samo 50 % hindusa.
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 12:31   #42
Quote:
Fuerteventura kaže: Pogledaj post
Nije indijska hrana svugdje ista, u Kerali jedu samo ribu, a dozvoljena je i govedina jer je samo 50 % hindusa.
A ja mislio da u Kerali jedu samo kokose...

Znam da nije svugdje ista. Nije ni u jednoj mikrodržavici kao što je hrvatska. Al sve što sam indijsko probao je bilo odvratno do zla boga. A one chuttneys neću ni spominjat. Ovtoriš chuttney i pomirišeš a ono te ubije kao da si pomirisao nitro razrjeđivač.
Jednom sam čak pomirisao Achar pachrangu...Đizs Krajst...jedva ostao na nogama...

__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 20:55   #43
Hrana/gastronomija na putovanjima

Jedno od mnogima najvažnijih iskustava tijekom putovanja je hrana. Svako mjesto je na svoj način posebno, hrana je bitan dio kulture skoro pa bilo koje destinacije.

Kad putujete - što jedete? Jeste li od onih koji probaju što god stignu, što god se nudi, jedete li lokalne specijalitete ili ste ziheraši pa - samo ono što poznajete?

Da li vam je koje jelo ostalo u posebno dobrom pamćenju?

------
Na jednom drugom topiku sam rekao već kako nisam izbirljiv niti gadljiv pa sam probao dosta neobičnih jela. Nikad ne bih jeo psa, ne zbog gadljivosti, nego jednostavno volim ta bića (i imam jednog).

Ako nešto ne volim jesti na putovanjima onda su to McDonaldsi i slične ustanove. Nažalost, primjetio sam da većina Amerikanaca i Kanađana po stranim zemljama prvo što traže je upravo taj McDo.

Jela koja su mi ostala u odlčinim sjećanjima:
- u Thailandu: sve one Tom Yum juhe i curry-i, škampi Moordin i mnoga još jela
- u Japanu: skoro pa sve
- u Maroku: Harira, Tajine
- Na Filipinima: Kare Kare
- u Indoneziji: mnogo toga, pa i najobični Nasi Goreng ili Nasi Lemak
- u Kambodži, oni rakovi kojima sam zaboravio ime
- u Senegalu: Poulet Yassa i couscous
- u Indiji: Korma, Jalfrezi i sl. jela
- u SAD-u NYC, Las Vegas i Philadelphia su destinacije s posebno dobrom klopom

...ali me što se tiče raznolikosti, kvalitete i okusa hrane najviše oduševio Singapore! Drugi gradovim u kojima sam naletio na vrlo dobru hranu su: Istanbul, Budimpešta, Vancouver, Dubai, Seoul, mnogo mjesta u Francuskoj i Italiji.

Osobno nisam ljubitelj Havajske klope a ni Norveška me nije baš previše oduševila. Ne volim ni Karipsku osim možda one crne piletine s Jamajke.

Vaša iskustva?
__________________
Sing, baby, sing!

Zadnje uređivanje InterMezzo : 11.04.2013. at 21:15.
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 21:17   #44
Prije putovanja uvijek proučim lokalnu gastronomiju (pošto uz putovanja volim i kuhati, a bome i jesti ) i probam sve što mislim da bi mi se svidjelo ili ono što zvuči zanimljivo, neobično, drugačije. U krajnosti ne idem, ali niti ne odbijam probati nešto bez valjanog razloga (npr. ne smijem jesti jako začinjenu hranu).

Najdraže mi je što na svakom putovanju otkrijem nešto novo i vratim se s novim receptima, idejama, načinima pripreme... U Americi sam se zaljubila u japansku i kinesku kuhinju () tako da su teriyaki i soya sos od tada neizostavni dio moje kuhinje, chicken wings na tisuću načina i clam chowder po kojem ću zauvijek pamtiti San Francisco.

Trenutno planiram putovanje u Portugal i Španjolsku i već radim popis jela koje obavezno moram probati! Bakalar na sto načina, pasteis de nata, tapasi, gazpacho...
__________________
Mexatia Mini Baby Boutique - handmade šivane stvarčice za bebe i klince
mya_7920 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 21:28   #45
Quote:
mya_7920 kaže: Pogledaj post
Prije putovanja uvijek proučim lokalnu gastronomiju (pošto uz putovanja volim i kuhati, a bome i jesti ) i probam sve što mislim da bi mi se svidjelo ili ono što zvuči zanimljivo, neobično, drugačije. U krajnosti ne idem, ali niti ne odbijam probati nešto bez valjanog razloga (npr. ne smijem jesti jako začinjenu hranu).

Najdraže mi je što na svakom putovanju otkrijem nešto novo i vratim se s novim receptima, idejama, načinima pripreme... U Americi sam se zaljubila u japansku i kinesku kuhinju () tako da su teriyaki i soya sos od tada neizostavni dio moje kuhinje, chicken wings na tisuću načina i clam chowder po kojem ću zauvijek pamtiti San Francisco.

Trenutno planiram putovanje u Portugal i Španjolsku i već radim popis jela koje obavezno moram probati! Bakalar na sto načina, pasteis de nata, tapasi, gazpacho...
Ja isto volim i kuhati i jesti, zato moram dnevno i po sat vremena u gym, inače bih izgledao kao sumo hrvač

Meni, ovdje u SAD-u, ni Kineska ni Japanska klopa po restoranima nisu baš autentične. Još nađem koji Tajlandski koji je blizu ili vrlo blizu autentičnom (imam jedan oko 2 milje od kuće, klopa je fakat okusom blizu one u Thailandu, odlično nešto).

Najbliži Kineski je Panda Express (Imate vi to? To je onaj lanac "nešto kao kineski fast food", nije loš ali nije to to...)

Pasteis de nata prosto obožavam... Gazpacho baš i ne...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 21:46   #46
Nemamo ništa takvo u HR nažalost A ja pošto se još uvijek na putovanjima nisam domogla istoka, zadovoljila sam se njihovom hranom makar u američkoj verziji. Bolje išta nego ništa A i svakako je bolje od burgera i sličnoga koje sam mogla jesti umjesto toga.
__________________
Mexatia Mini Baby Boutique - handmade šivane stvarčice za bebe i klince
mya_7920 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 00:50   #47
Quote:
mya_7920 kaže: Pogledaj post
Nemamo ništa takvo u HR nažalost
OK, mislio sam zaprvo na NYC. Ne sjećam se da sam vidio jedan, ali moguće je da postoji.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 02:29   #48
Veliki sam ljubitelj hrane pa obavezno prije putovanja provjerim lokalne specijalitete.

Jedem sve... s naglaskom na autohtono (osim u Londonu, gdje "sve" poprima puni značaj)... od glavnih jela, slastica, peciva, hrane iz fast foodova (ne jedem u FF u HR, na putovanju samo ako u ponudi imaju nešto tradicionalno (npr. gyros, kebab, calzone...) do sladoleda i hrane iz supermarketa koju mogu samo tu nabaviti.

Obavezno pri povratku dostavim i torbu hrane u HR.

Najbolja hrana koju sam jela je bila u Siriji! Milina! Prejeftino, a preukusno!

Hrana mi upotpunjuje doživljaj samog putovanja.
__________________
"A true hero isn’t measured by the size of his strength, but by the strength of his heart.”
Green Iguana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 09:43   #49
Hrana na putovanjima mi je iznimno važna jer mislim da je dio karaktera zemlje i podneblja.
Uvijek s putovanja donosim hranu.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 18:27   #50
Volim jesti, volim probati nova jela i hrana na putovanjima mi je također važan dio samog putovanja (slažem se sa Dlapek). Iako ima par namirnica koje inače ne jedem doma kada sam na putovanjima niti te namirnice ne isključujem (jer će mi možda taj novi način prirpeme više odgovarati).
Do sada nisam na putovanjima probala nešto što mi se nije sviđalo (u mojoj obitelji je raznolikost jela i isprobavanje novih recepata bitna stvar, tak da sam ja od onih kaj su već sa 4 godine jeli plućica na kiselo i hladetinu, da ne govorim o kombinacijama mesa i voća i sl.)
Hranu iz azijskih zemalja sam za sada probala jedino u kanadi, SAD-u i londonu (jer još u tim zemljama nisam bila). Znam da je to blijeda sjena orginala, ali je i takvo drugačije od naše kuhinje.
Fantastično mi je npr. bilo u Portugalu di sam probala bakalar na ne znam koliko načina, pa riba u Skandinaviji, pite u Engleskoj...
Ako nemam previše vremena, svakako uvijek probam neku slasticu. Slatko mi inače nije prvo na listi, dapače zadnje je, ali nekako tu najbolje vidim posebnosti pojedinog kraja (do sada je tako bilo).
__________________
It's a beautiful day, The sun is shining, I feel good, And no one's gonna stop me now, oh yeah.
Made in heaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 19:58   #51
nekad mi se samo putovanje pretvori u zapravo gastro-putovanje (aka jedenje i pijenje).
mrzim, iz dna duše mrzim kad netko od suputnika prilikom biranja mjesta za klopu inzistira na nekakvim bezveznim stvarima tipa pizza, bečki, cordon bleu (to ne jedem ni doma zapravo) i slično. ak mi se jedu gluposti, otići ću u mekdonalds.
uvijek nosim hranu doma. najčešće neke sireve i kobasice, ali sam bome i iz Sarajeva teglio paket baklave i zeljanice zeljanice su, doduše, kapitulirale do Zovka u Žepču, ali je par urmašica i baklavi preživjelo
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 11:40   #52
Quote:
mya_7920 kaže: Pogledaj post

Trenutno planiram putovanje u Portugal i Španjolsku i već radim popis jela koje obavezno moram probati! Bakalar na sto načina, pasteis de nata, tapasi, gazpacho...
to je to što se tiče klope, fino sam jeo u tim krajevima, ali ono što mi je ostalo u sjećanju je vino porto, mix vina i rakije, pio sam ga praktički umjesto vode može se naći od 3-700 eura, ja sam probao sve do 28e i mogu reci da je i ovaj najjeftiniji stvarno pitak, puno bolji od 99% naših "jeftinjara"
eiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 22:35   #53
Eh da, što se porta tiče od tamnog vina mi je nažalost loše... ne znači da ga neću probati jer uvijek postoji šansa da mi od njega neće biti ali da ću ga popiti više od čašice, ne vjerujem. Javim na ljeto kako je prošlo
__________________
Mexatia Mini Baby Boutique - handmade šivane stvarčice za bebe i klince
mya_7920 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 23:36   #54
Ni ja nisam nešto ljubitelj Porta, mada sam vinopija profesionalna.

No na listu moram dodati i pokoje neugodno iskustvo... pamtim i tri trovanja hranom: u Marrakeshu, u Goi i Kod Batangasa. Dva od tri završila u bolnicama, treće (ovo u Indiji) samo od sebe prošlo nakon oko pet dana...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 08:47   #55
BTw u portugalu se može kupiti i porto od bijelog vina, pa ako nekom ne paše crno...

Ja obožavam porto. I portugalska vina...
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 11:18   #56
ja jako volim isprobavati lokalnu hranu....čak bi se zbog toga i vratio ponovno na neke destinacije.....kući naravno nosim uvijek nešto lokalno - sir, suhomesnato, čokolade....jedno vrijeme čak i lokalno pivo, pa smo oko toga filozofirali sinovi i ja nakon degustacije....sada sve više putujem Ryanom tako da pivo više "ne stane"....
najbolje što sam do sad jeo bilo je u Libanonu....vodio me kolega u lokalni restoran i on je naručivao lokalne stvari...drugi dan ručao sam kod njegovih roditelja na selu po principu "postavila moja mati sve što na stol može stati"...ajme ...to je tek bilo ono pravo
sapporo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 16:37   #57
evo kao što obećah - fotka "home made" libanonske hrane....vodio me kolega u posjetu kod roditelja na selo....
ovo je bio samo jedan od sljedova (svašta nešto a sve prefino)....a tek kolači....kad ih probate definitivmo sve djete propadaju....zato curke savjet: nikako u Libanon prije ljeta i sezone kupanja
sapporo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 15:27   #58
Lani smo u Tajlandu i Kambodži slikali dosta toga što smo jeli (čak i kukce, hehe), pa da ne stavljam slike ovdje, evo linka na FB album sa klopom
vivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 16:45   #59
Tursko (istanbulsko) vege predjelo. Sehzadina salata i povrtna plata.
__________________
Wherever I am
I am what is missing.
merlinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2013., 11:26   #60
Quote:
vivax kaže: Pogledaj post
Lani smo u Tajlandu i Kambodži slikali dosta toga što smo jeli (čak i kukce, hehe), pa da ne stavljam slike ovdje, evo linka na FB album sa klopom
jel ono na jednoj slici bečki s pomfritom?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:54.