Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2012., 22:44   #1
Vjeronauk u školama

Evo nas došli do trećeg razreda - znači bližimo se Prvoj pričesti..
Nisam baš neki vjernik, nisam baš priklonjena Crkvi ali moje dijete polazi vjeronauk u školi.
Zašto? Nitko je nije nagovarao - oko mene nitko nije zasigurno takvu ideju poticao nego je sama odlučila.
Sama sa 7 godina? Da, i ja ju nisam priječila budući da se uvijek ako želi može ispisati na početku školske godine.
I sada saznam brdo informacija vezanih za taj vjeronauk i Prvu pričest koja mene bune i stvaraju nelagodu jer osjećam ja - kažem ja da je to malo previše.
Obavezna misa svaku nedjelju - ok, sama je odabrala.
Obavezan zbor od sat vremena u crkvi svaku subotu???? Svaku subotu??
I to pod obavezno????????
Ok - moje dijete tek će vidjeti kako će to hopsati i jel će joj biti teško. No, meni kao roditelju sama neka obaveza zbora stvara odbojnost spram svega. Ne zbog samog zbora kao takvog nego to što sve moramo u cijeloj školskoj godini podrediti tome.
I plus to što ima svoje izvan školske aktivnosti točno u vrijeme tog zbora i stvarno ne znam kako će to uskladiti..
Mislim iskreno razgovarati s njom o svemu - ne vidim drugog načina.
Da se ne bi krivo razumjeli - ovo pišem ja kako roditelj - subjektivno i pomalo ljuto..
Ribež is offline  
Old 10.06.2012., 23:14   #2
Jesi sigurna da se radi o zboru, a ne vjeronauku u župi, koji je priprema za prvu pričest?
manja mama is offline  
Old 10.06.2012., 23:27   #3
Zar u Hrvatsku skola ne zavrsava za dva tjedna i time sve skolske akitivnosti?
LuckyD is offline  
Old 10.06.2012., 23:36   #4
Da završava, kao i školske aktivnosti... Samo što je s tim vjeronaukom uvjek problem... Znači ovakva su pravila... Crkva uvjetuje da ako želiš primiti sakramente moraš ići na školski vjeronauk i vjeronauk u župi i nedjeljom na misu, što bi trebao svaki vjernik, a sakramente bi trebali primati vjernici. E sad, nađe se par ljudi kojima je ta prva pričest tradicija i eto svi idu, pa nek i njihovo dijete ima lijep ručak i dobije poklone, pa onda su sve aktivnosti bitnije od tog vjeronauka.
Pa ne morate dijete slati na pričest, nije to obavezno, to rade vjernici, a crkva uvjetuje to da bi na to dolazili vjernici i da bi to konačno posto čin vjere, a ne neka parada, što jest zob ovakvih kakva je gospođa.
Dakle, ako vam se to sve ne da i ne znači vam, nek vam dijete ne prima sakramente i to je to, a ako hoćete da primi sakramente, pa morate ispoštovati njihova pravila. I iskreno, već ste dosadni. Svake godine u župi isto. Ako niste katolički vjernici i pripadnici KC, pa nemojte biti i to je to. Uostalom, zašto je bitno da vaše dijete primi pričest, a vas to živcira, molim vas, objasnite mi?
manja mama is offline  
Old 10.06.2012., 23:40   #5
Meni nije bitno, no mom djetetu je a meni se ne sviđa ta uporaba izraza - uvjetuje...
Razumijem ja misu i da je to obavezno to sam napisala. I znam da će moje dijete to veseliti.
No, ne razumijem jel običaj uistinu da je obavezan i subotnji zbor??
Poklone neću ni komentirati jer sam ih komentirala na drugim temama...

Zadnje uređivanje Ribež : 10.06.2012. at 23:48.
Ribež is offline  
Old 10.06.2012., 23:44   #6
pa ribež je naglasila da ona nije vjernik i njoj očito nije stalo do vjeronauka i pričesti, ali njezino dijete je odabralo ići na vjeronauk i ona poštuje želju svoga djeteta. sad se dvoumi hoće li je i dalje poštovati ili je pokušati uvjeriti da od svega odustane. tako sam barem ja shvatila njezin post.
EDIT: sad vidim da je ona i sama odgovorila.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Old 10.06.2012., 23:46   #7
ako ti je dijete dovoljno staro, mislim da trebaš odluku prepustiti njoj.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Old 10.06.2012., 23:52   #8
Hm... to nije zbor, nego vjeronauk u župi. Vjeronauk u školi je program koji se provodi u školi, ovaj u župi je priprema za pričest. Uvjetuje da, jer želi da vjernici to primaju, a ne samo radi fešte kako to većina ljudi čini. Odlazak na misu, što je meni kao vjerniku normalno i priprema za primanje sakramenata radi se za sve sakramente i za potvrdu i za vjenčanje i krštenje, pa tako i prvu pričest, ali ljudi to ne moraju, nego ako žele primiti sakramente to se od njih očekuje, a ako neće ne moraju, jer ne moraju primiti sakramente.

Ako dijete želi onda mu neće biti problem te obveze. A vjerujte mi, neće dijete tamo ništa loše naučiti.
manja mama is offline  
Old 10.06.2012., 23:53   #9
Ma za misu sve ok.
Naravno da ću odluku prepustiti njoj, kome drugom jer ja nisam baš neki vjernik no moje dijete je i ja to poštujem.
Ako ona s 5 godina želi biti u crkvi na moljenju krunica za ozdravljenja po sat - trebam li što dodati??
No rekla sam-problem mi je ta obaveza subote - ona zbog svojih prijašnjih zdravstvenih tegoba ima rekla bih čak i obavezu bavljenja određenim sportom koje se podudara sa terminom zbora...
Ribež is offline  
Old 10.06.2012., 23:57   #10
Još jednom, nije zbog nego vjeronauk za prvu pričest, jer zbor nije uvjet za pričest. U svakoj župi se održava više termina tih vjeronauka, pa bi bilo dobro da odete kod župnika u devetom mjesecu kad to krene i vidite koji vam termin odgovara, čak ni ne morate uvjek ići na isti nego kad vam paše. A ako postoje zdravstveni problemi, to svatko razumije i rado će vam izaći u susret, ali jednostavno, pravila su takva i ona ne može primiti pričest ako ne ide na taj vjeronauk, nije ih župnik izmislio, nego vrijede za sve. A i sad se to ne može znati kada će biti termin vjeronauka na jesen, jer ovisi od škole... A zbor ne može biti uvjet, pa ako to netko i kaže, otiđite to provjeriti. Uostalom, imat ćete roditeljski sastanak na početku godine, pa sve možete objasniti...
manja mama is offline  
Old 10.06.2012., 23:58   #11
Ribez ako tvoje djete hoce ic na vjeronauk ,hoce primit sakrament svete pricesti onda je na tebi da joj pomognes da uskladi sve svoje obaveze.Ako ti intimno to ne zelis ,i hoces joj suptilno sugerirat da to nije u duhu tvog/vaseg zivotnog stava pa da ni ona nebi trebala to zelit onda imas dva i pol mjeseca da je uvjeris u to.
LuckyD is offline  
Old 10.06.2012., 23:59   #12
Ok,hvala
Ribež is offline  
Old 11.06.2012., 00:03   #13
Quote:
LuckyD kaže: Pogledaj post
Ribez ako tvoje djete hoce ic na vjeronauk ,hoce primit sakrament svete pricesti onda je na tebi da joj pomognes da uskladi sve svoje obaveze.Ako ti intimno to ne zelis ,i hoces joj suptilno sugerirat da to nije u duhu tvog/vaseg zivotnog stava pa da ni ona nebi trebala to zelit onda imas dva i pol mjeseca da je uvjeris u to.
Ma nemam šanse. Gledajte ona je "zaljubljena" u Boga. Ozbiljno vam kažem. Ne znam kako, niti čije je to dijete ali je. U torbi obavezno ima sliku svog sveca a iznad kreveta krunicu.
Znači - nisam roditelj koji brani. No, zbunilo me sve to sa subotom i nedjeljom pa i razljutilo priznajem..
Kakav bi ja bila roditelj da tražim od svog djeteta da se odrekne vjere zbog toga što ja nisam baš neki vjernik?
Ja prvenstveno volim svoje dijete.
Ribež is offline  
Old 11.06.2012., 00:09   #14
Pa onda mu daj priliku da to provede u djelo. I meni je jednom bilo tako... Prošla sam to kao dijete. Ja htjela ići u crkvu stalno, moji iako vjernici smatrali da je previše. Daj uči, idi na ovo, na ono. Danas kad pogledam to sa stajališta odrasle osobe, tamo sam naučila i čula puno lijepih stvari, ali stvarno. Tamo su me učili da ne psujem, da je lijepo biti s ljudima. Družila sam se s drugom djecom koja su tamo dolazila, išla na izlete, putovanja, i najčešće dobijala baš lijepe savjete. Nije to da tamo samo sjede neki ljudi koji pametuju. Crkve se brine za djecu, osobito onu koja su stalno tamo. Šalju ih na jeftinija ili besplatna ljetovanja, idu u kino, gledaju filmove, uče, idu u šetnje prirodom, druže se međusobno i na svim tim mjestima ih se potiče da budu vrijedna, da uče, da poštuju, da ne psuju, da slušaju roditelje. Iako smatram da su izvannastavne aktivnosti, ne samo potrebne, nego nužne da bi dijete danas nešto uspjelo, ipak za stjecanje stavova i nekih temeljnih vrijednosti crkva je idealno mjesto. Ako vam dijete ide u Crkvu i župnik ga već zna, onda ćete se jako lako dogovoriti.
manja mama is offline  
Old 11.06.2012., 08:50   #15
Moja nije morala ići na zbor, a misa je obaveza svakog kršćana.

Quote:
LuckyD kaže: Pogledaj post
Zar u Hrvatsku skola ne zavrsava za dva tjedna i time sve skolske akitivnosti?
Koliko sam ja shvatila, kćer će joj dogodine krenuti u 3. razred i dogodine se pričešćuje. Škola završava ovaj petak.

Ako ona želi ići na taj zbor, ti joj to ne bi trebala braniti.

Zadnje uređivanje Nica : 11.06.2012. at 09:04. Reason: spajanje postova
HacijendaST is offline  
Old 11.06.2012., 09:04   #16
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
No rekla sam-problem mi je ta obaveza subote - ona zbog svojih prijašnjih zdravstvenih tegoba ima rekla bih čak i obavezu bavljenja određenim sportom koje se podudara sa terminom zbora...
Mislim da je zdravlje na prvom mjestu i da bi svaki župnik trebao imati razumijevanja za to. Ne znam što tvoja kćer misli o tome ni kako bi se osjećala kad ne bi mogla ići na taj zbor subotom, ali čini mi se dovoljno velikom i zrelom da shvati kako je taj sport u ovom slučaju za njezino dobro. Ako sam dobro shvatila napisano, to je više od sporta, zvuči i kao svojevrsna terapija koja joj je potrebna.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Old 11.06.2012., 10:09   #17
O čemu se govori u ovoj temi?
Lord Byron is offline  
Old 11.06.2012., 10:32   #18
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Znači - nisam roditelj koji brani. No, zbunilo me sve to sa subotom i nedjeljom pa i razljutilo priznajem..
Kakav bi ja bila roditelj da tražim od svog djeteta da se odrekne vjere zbog toga što ja nisam baš neki vjernik?
Ja prvenstveno volim svoje dijete.
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
O čemu se govori u ovoj temi?
I ja se pitam.
Ribez, u cemu je problem i o cemu u stvari pokusavas ovdje raspravljati?
Djetetu ces prepustiti odluku, neces ju nagovarati da odustane, dvojbu nemas , jedino si ljuta ...i ...sto na to reci osim i ja bih bila na tvom mjestu i razumijem te.
Meni je prilicno besmisleno bas svaku subotu i nedjelju trositi na takvo sto...(sto da radi ostatak obitelji i druga djeca koja bi mozda otisla na izlet, vikendicu..negdje) i to moranje mi je malo onak ...ali ako je to neciji odabir, onda valjda tako to treba.
Za termin se vjerujem mozes nekako i dogovoriti, treba pokusati.
kajpa is offline  
Old 11.06.2012., 10:48   #19
Ah, radi se o tome da sam ja izgleda krivo povezala stvari i da subotom nije pravilo da se ide obavezno na zbor. Što ću još provjeriti.

No, naravno tema se treba odmaknuti od mene - je da sam ju otvorila ali nije nužno da se samo o meni piše.

Eto, da baš ne govorim samo o svom problemu - reći ću sve opći problem djece koja ne idu na vjeronauk.
Na žalost taj sat su djeca osuđena na hodnik.
Što izgleda jadno i bijedno. Eventualno ako je knjižnica otvorena uspiju se tamo zadržati taj sat.
Naravno, kako je taj sat usred nastave ne smiju izlaziti van škole -ni kada je lijepo vrijeme jer je odgovornost škole ako im se što desi..
Pokušavano je smjestiti vjeronauk na prvi ili zadnji sat no misija ne moguće.
Inače je zanimljivo i to da recimo kod mog djeteta u razredu ima njih par koji ne idu na vjeronauk ali uredno ostaju na njemu i rade s ostalom djecom, gledaju filmove biblijskog motiva - pa mi sve dođe smješno- tko tu koga?(radi se o prvom satu)
No, uistinu taj problem vucaranja djece koja ne pohađaju vjeronauk u večini škola postoji i gotovo je ne riješiv..
Ribež is offline  
Old 11.06.2012., 11:08   #20
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Na žalost taj sat su djeca osuđena na hodnik.
Što izgleda jadno i bijedno. Eventualno ako je knjižnica otvorena uspiju se tamo zadržati taj sat.
Naravno, kako je taj sat usred nastave ne smiju izlaziti van škole -ni kada je lijepo vrijeme jer je odgovornost škole ako im se što desi..
Pokušavano je smjestiti vjeronauk na prvi ili zadnji sat no misija ne moguće.
Inače je zanimljivo i to da recimo kod mog djeteta u razredu ima njih par koji ne idu na vjeronauk ali uredno ostaju na njemu i rade s ostalom djecom, gledaju filmove biblijskog motiva - pa mi sve dođe smješno- tko tu koga?(radi se o prvom satu)
No, uistinu taj problem vucaranja djece koja ne pohađaju vjeronauk u večini škola postoji i gotovo je ne riješiv..
Moram pohvalit našu školu gdje je to dobro riješeno

Usput, to mi je bio i jedan od važnijih kriterija kada sam birala školu u koju ću je upisati jer sam svakako željela izbjeći sve ovo o čemu pišeš.

Mada sam mislila da će biti jedina koja neće ići na vjeronauk, ipak ih ima 7. Oni za to vrijeme imaju "sat" u drugoj učionici sa učiteljem koji već tada bude slobodan, i za to vrijeme mogu crtati, pisati zadaće, a smiju biti i u knjižnici.
Ne smiju izlaziti iz škole i ne smiju lunjati po hodniku.

Također, slobodno mogu i ostati na satu vjeronauka ako žele.

Sada sam baš išla vidjeti u raspored, vjeronauk je uvijek zadnji sat pa pretpostavljam da djeca koja ne idu u produženi boravak mogu ranije kući.

Meni je to OK
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:23.