Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2013., 08:48   #161
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Stoji u Zemuniku u hangaru di su prije stajale Intercokpitove DA20.
I sad služi za dijelove ili možda postoje kakvi planovi za popravak i ponovno osposobljavanje?
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 09:19   #162
Ne služi za dijelove. Ali ne vjerujem ni u popravak posebno ne nakon ovakvog SPO-a.
Neznam koliko bi koštao popravak. Neki kažu da bi se dao i popravit.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 12:47   #163
Popravak bi koštao preko 1 milijun $; motor izašao iz centra ,propeler, krila, s neizvjesnim rezultatom.
Dvosjed je trebao biti kupljen ove godine (25 mil .KN iliti nešto viša cijena od PC 12 M) ali ga je rebalans izbacio za ovu godinu.
Kod naših istočnih komšija gori danima, Rusi se ne oglašavaju, možda naši krenu temeljem sporazuma gasiti.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 13:00   #164
Ma gle, taj sporazum se moralo potpisati, ne odnosi se samo na požare več na poplave, potrese, i druge elementarne nepogode. Srbija je bila jedina zemlje sa kojom nismo imali potpisan takav sporazum i to se moralo riješiti.
Ove godine angažman kako žute tako i helikoptera vezan za eventualnu pomoć susjedima je po prvi puta ograničen pravilnikom i zna se točno koliko sati leta je dozvoljeno. Ako će se ići, ići će se vjerojatno u BIH i CG kao i do sada... u BiH je neki dan izgorjela kompletna Bihačka bolnica, šteta je cca 10 milijuna €, oprema kojim su došli gasiti je bila iz vremena SFRJ, stara i izraubana što je rezultiralo katastrofalnim ishodom...

...veselo bi moglo biti i kod nas, temperature divljaju, fali samo par budala i srenje nastane taj čas... nadam se da dečki neće imati puno posla i da će sve dobro proći...
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 13:21   #165
Pa nemam ja ništa protiv sporazuma.
U čemu BiH, CG ili Srbija mogu Hrvatskoj pomoći. Da se Sava i Dunav vrate u Hrvatsku ili da nam gase požare što je redovita godišnja pojava, ili da mi gasimo kod njih ,da ne dođu k nama?.
Osobno nemam ništa da se tim zemljama uskoči ako je frka ,ali neka plate tu našu spremnost i sposobnost jer i nas to nemalo košta.Cijene se znaju.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 13:33   #166
Znam, i ja sam za to da se svaki angažman van države naplačuje...
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 14:03   #167
Država Hrvatska suvislim je planiranjem nabavila 126 borbenih vozila Patrie prosječne cijene 20 milijuna kuna po vozilu što je ekvivalent 120 PP aviona AT 802.
Možda su ,ponavljam možda mogli nabaviti 5-6 Patria manje (recimo 120 komada) pa kupit joši 5-6 AT 802 ili 3 AT 802 i 3 PC 12.Jer sad ovih potonjih izgleda fali a ovih navodno ima viška (puno više od 5-6 vozila).
E sad tko je tu lud a tko za što prima plaću teško je razlučiti u "slučajnoj državi".
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 14:33   #168
Strategija gašenja požara iz zraka datira iz 1993.g....

Veći broj traktora sa amfibijama, razmještenih na nekoliko lokacija u sezoni značajno bi pridonio kako bržem i efikasnijem gašenju tako i smanjenju troškova istoga, bez obzira na to što bi uz njih trebalo izmjestiti i određeno osoblje te plačati dnevnice... ali naši mjerodavni to ne znaju...
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 18:48   #169
Nemam ni ja ništa protiv pomoći BiH i CG jer oni nemaju PP avijaciju ali nemaju niti vojnu avijaciju. Ali brate mili ako netko može uzimati kredit za nove lovce i PZO onda nek si lijepo odmah uzmu i 2-3 ruska protupožarna aviona. A one zajedničke kanadere su lijepo rasprodali i razjeb... pare, pametnjakovići.

Ako bi nam platili onda u cijenu osim troškova leta mora biti masno uračunat najam. To je kao kad uzimaš rent-a-car, ne plaćaš samo gorivo koje potrošiš nego i najam, osiguranje i ostala sr.
Tomcatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 19:17   #170
CG ima Air traktore, trebali su kupiti još koji, ali "nema love". Njihovi su civilno registrirani, a lova za njih nije išla iz vojnog proračuna već su lovu dali gradovi. Podgorica, Budva... njima fale 2-3 srednja višenamjenska transportna helikoptera...

Bih pak na popisu vojnih zrakoplova ima više helikoptera od nas...

Srbi znaju šta rade i imaju riješenje za sve, ako im zagusti prije če im pomagati dva naša Mi 171 koji su već trinaestu rotaciju u sklopu kafora i ostali vrtoleti koji su tamo na raspolaganju nego naša žuta flota...
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 17:15   #171
Eto proveo sam u Dalmaciji (zadarsko područje) skoro 3 tjedna i nevidjeh niti jednu intervenciju ili prelet PP zrakoplova, što je za svaku pohvalu. Čini mi se kako bi ova godina mogla biti za PP flotu manje zahtjevna od prethodnih.
Buck is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 21:47   #172
Vjerojatno je i manje terorista, ovaj turista. Neka i ostatak sezone protekne bez požara.
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 15:53   #173
Quote:
Zračne snage 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO od početka ovogodišnje Protupožarne sezone (15. svibnja) do zaključno 31. srpnja sudjelovale su u gašenju 34 požara ostvarivši 123 sata letenja sa avionima Canadair CL-415 i Airtractor AT-802 F i A i helikopterima MI-8 MTV, javlja MORH
http://www.ezadar.hr/clanak/zracne-s...sile-34-pozara
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 11:25   #174
Ide se gasit požar u BiH

http://www.jutarnji.hr/u-jablanici-o...ozari/1118371/
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 20:46   #175
Ne znam je li ovo za smijanje ili pomalo za plakanje. Pratim ovu zračnu pomoć Hrvatske BiH i to baš na području di su 1993.izvršeneni veliki zločini nad Hrvatima.Druga godina za redom.
Njihov ministar za izvanredne situacije (tako nekako) kaže da oni za požare nemaju uopće novaca u proračunu, jer u parlamentu nisu dobili za tu namjenu.A da hrvatski kanaderi ne mogu doći prije sutra ujutro jer im treba osigurati logistiku na aeroromu i osigurati novce za gorivo a za to se treba tek snaći.
Oni misle da sat leta kanadera košta 6000 $.Da, samo to ipak 28 000 $ Hrvatsku košta po satu leta ali ima komentara za umrit od smijeha..

http://www.klix.ba/vijesti/bih/bih-t...nice/130805118

http://www.klix.ba/vijesti/bih/pozar...asac/130806097

Zadnje uređivanje pp5d6 : 06.08.2013. at 20:57.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 10:03   #176
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Gasi se tamo bar od nedjelje. Uzaludno trošenje resursa jer od podizanja vode do požara je predaleko. To da pošalju 3-4 Kanadera, ugasili bi...ali odoše resursi onda za Hrvatsku.
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 10:39   #177
Jeftinije i bolje bi bilo da pošalju dva traktora koji bi se punili na aerodromu. BiH je uspjela jedan helikopter sklepati i uputiti na požarište... kod njih je stvarno kaos....
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 10:41   #178
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
Gasi se tamo bar od nedjelje. Uzaludno trošenje resursa jer od podizanja vode do požara je predaleko. To da pošalju 3-4 Kanadera, ugasili bi...ali odoše resursi onda za Hrvatsku.
gase požar na kamešnici koja je na granici bih i hrvatske
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 10:50   #179
I dobro, da li naši naplate strancima, u ovom slučaju Bosancima korištenje kanadera ili to sve ide porezne obveznike?
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 11:19   #180
Odobrili djelovanje naših CL-415 u trajanju od 30 sati. Ode podvodno daljinski upravljano vozilo za uništavanje mina o kojem se priča dosta dugo (4 milijuna HRK). Ko rukom ode.

Federacija BiH plaća gorivo i aerodfromske pristojbe i usluge (pretpostavljam u Mostaru). Dnevnice, tvariva i održavanje te servis porezni obveznici RH.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:17.