Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2012., 23:55   #1
Treneri-modeli

Dakle, odgojitelji, učitelji, treneri...svi su oni našoj djeci nekakvi modeli. Barem bi trebali biti.
Ne mislim da su bezgrješni niti da bi ih klinci trebali zaljubljeno idealizirati i slijediti u svemu, svemu, svemu, ali nerijetko neke njihove riječi imaju veću težinu, drugo ili dodatno značenje, ... nego li roditeljske riječi.

I onda, takav jedan model... baš i nije neki model.
Na treningu viče, ismijava sporiju/slabiju/nekakvu djecu, koristi fraze poput "uzmi tu fuckin' loptu", "šta ne vidiš jebeni zid...?!", "pa digni usrani obruč" i sl.

Priznajem, najmanje me diraju psovke. Klinci mi ne žive u vakuumu i davno su imali prilike čuti raznorazne riječi sa zvjezdicama.

Smeta me gard. Smeta me poruka koju s takvim gunđanjem i takvim tonom, treneri klincima šalju. Onako, odrađivanje preko klinca, potcjenjivanje, ruganje...to i nije nešto što mislim da dijete treba vidjeti u nekome tko bi trebao biti "model".

Naravno da imam opciju ispisati dijete s aktivnosti koju voli, naći drugi klub,...blablabla...., ali dokle tako...?

Konkretno, zanima me – biste li išta rekli treneru/ici?
Sincerely Yours is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 00:31   #2
Quote:
Sincerely Yours kaže: Pogledaj post
Naravno da imam opciju ispisati dijete s aktivnosti koju voli, naći drugi klub,...blablabla...., ali dokle tako...?
Dok se ne pronađe kombinacija aktivnosti i pripadajućeg trenera koja će biti djetetu i radost i trening i po(d)uka puno šira od sâme aktivnosti kao takve.

Postoji, naravno, i druga opcija: proglasiti trenerovo ponašanje normalnim trenerskim ponašanjem, roditeljske primjedbe na trenerovo ponašanje mimozastim kenjkanjem i pretjerivanjem i izgovoriti onu famoznu "što će mu (djetetu) biti od malo vikanja", ili još famozniju "tako je mene moj trener gazio i vikao i vrijeđao, pa što mi fali?".

U mome viđenju svemira, čak i ako nije u toj skupini vrijeđane i "vikane" djece (koej bi se trener najradije riješio jednom zauvijek), dijete svjedoči jednom odvratnom obrascu - a nekako sumnjam u toliku dječju zrelost koja bi omogućila kritičko sagledavanje tog obrasca uvijek i svugdje.
Quote:
Konkretno, zanima me – biste li išta rekli treneru/ici?
Kako bi glasila ta izrečena rečenica nakon koje bi trener doživio "iz guzice u glavu" instant-prosvjetljenje i postao najpraviji i najboljiji trener kojeg je svemir ikad vidio?

Bilo kakva roditeljska reakcija može u najboljem slučaju izazvati trenerovo rolajzanje "ah, što ja sve moram trpiti...".

Nije nebitno: vrlo je vjerojatno da trener ima podršku barem dijela onih "nek' se djeca čeliče, tako neće izrasti u piĆkice" roditelja kojima je najvažniji rezultat, i roditelja kojima je čvrsta ruka rajska metoda pristupa i još kojekakvih roditelja...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 10:03   #3
Quote:
Sincerely Yours kaže: Pogledaj post
Priznajem, najmanje me diraju psovke. Klinci mi ne žive u vakuumu i davno su imali prilike čuti raznorazne riječi sa zvjezdicama.

Smeta me gard. Smeta me poruka koju s takvim gunđanjem i takvim tonom, treneri klincima šalju. Onako, odrađivanje preko klinca, potcjenjivanje, ruganje...to i nije nešto što mislim da dijete treba vidjeti u nekome tko bi trebao biti "model".

Naravno da imam opciju ispisati dijete s aktivnosti koju voli, naći drugi klub,...blablabla...., ali dokle tako...?

Konkretno, zanima me – biste li išta rekli treneru/ici?

Mene su psovke dirale – saznala sam za njih jer me klinac poslije treninga pitao što znače.
Klinac 7 god., a trener urla „ukoliko ste mislili drkat k…. trebali ste to doma radit“, a on siroče zuji pojma nema kaj to znači….

Nisam sigurna koliko ćeš uspjet naći drugi klub ukoliko se ne radi o nogometu, rukometu, košarci (i sličnom), ukoliko se radi o (rijetkom) sportu koji je npr. povezan s bazenima kojih uglavnom ima malo, a još da su koliko toliko blizu mjesta stanovanja ….
I da promijeniš klub klinci treniraju dugo, prelaze iz kategorije u kategoriju, treneri se mijenjaju…..teško ćeš time išta postići.
Prihvatiš to – kao dio „paketa“.
Klub u kojem moji treniraju je privatan, uz dio koji dobivaju od gradskog ureda financiraju se članarinama, vlasnik nije trener, tako da smo razgovorom postigli nešto, no u slučaju kad je vlasnik ujedno i trener teško da ćete nešto postići…
__________________
Povedi me tamo...
Glass S is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 15:57   #4
Quote:
Sincerely Yours kaže: Pogledaj post
Dakle, odgojitelji, učitelji, treneri...svi su oni našoj djeci nekakvi modeli. Barem bi trebali biti.
Ne mislim da su bezgrješni niti da bi ih klinci trebali zaljubljeno idealizirati i slijediti u svemu, svemu, svemu, ali nerijetko neke njihove riječi imaju veću težinu, drugo ili dodatno značenje, ... nego li roditeljske riječi.

I onda, takav jedan model... baš i nije neki model.
Na treningu viče, ismijava sporiju/slabiju/nekakvu djecu, koristi fraze poput "uzmi tu fuckin' loptu", "šta ne vidiš jebeni zid...?!", "pa digni usrani obruč" i sl.

Priznajem, najmanje me diraju psovke. Klinci mi ne žive u vakuumu i davno su imali prilike čuti raznorazne riječi sa zvjezdicama.

Smeta me gard. Smeta me poruka koju s takvim gunđanjem i takvim tonom, treneri klincima šalju. Onako, odrađivanje preko klinca, potcjenjivanje, ruganje...to i nije nešto što mislim da dijete treba vidjeti u nekome tko bi trebao biti "model".

Naravno da imam opciju ispisati dijete s aktivnosti koju voli, naći drugi klub,...blablabla...., ali dokle tako...?

Konkretno, zanima me – biste li išta rekli treneru/ici?
Nitko nije nezamjenjiv, pa ni treneri. Nitko ne bi s djecom smio tako razgovarati pa makar imao i najbolje (vidljive) rezultate. (Ostali, sada nevidljivi rezultati, bit će itekako vidljivi u budućnosti, kao što je njegov način ophođenja s drugima.)

Istina je da trener katkad mora povisiti ton zbog prostora i vrste aktivnosti (da bi ga uopće čuli i registrirali njegovu uputu), no ismijavanje, omalovažavanje i rječnik sa "životinjskim carstvom" i raznim "kreativnim" imenima spolnih organa u kombinaciji sa spolnim aktivnostima i svecima, potpuno su neprihvatljivi.

Dijete mora naučiti podnijeti kritku, pa i na možda malo oštriji način, no ni u kojem slučaju tako da možda trajno izgubi samopouzdanje ili da nauči da je jedni način postizanja cilja prostačenje.

Nemoj na to pristati. Svi koji rade s djecom i mladima ipak, bez obzira na to tko je vlasnik kluba, ogovorni su ili Ministarstu znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS-u) ili barem javnosti (čitaj medijima).

Ako je trener zaposlenik, traži od vlasnika da trener prestane s tim, s obrazloženjima koje su ovdje navedene, ako je trener ujedno i vlasnik, vjerojatno mu je stalo da zadrži broj polaznika. Udruži se s ostalim roditeljima i jasno mu recite što ne odobravate te najavite da ćete ispisati djecu iz njegova kluba ako se njegovo izražavanje ne promijeni odmah.

Zašto biste to trpjeli? Ako je i privatno, vi plaćate tu aktivnost, i to ne zato da bi dijete ponijelo s nje neke traume i preuzlo modele ponašanja.
Ja ne bih plaćala nešto što više šteti nego koristi mojem djetetu.

To što se tolerira u sportu, bi li bilo prihvatljivo u likovnoj grupi ili u glazbenoj školi?

Je li "p....ca" dijete koje ne treba slušati gadarije ili trener koji je toliko pedagoški impotentan da ne zna s djecom postići ništa osim bijesnim, prostačkim ispadima?
Je li "p....ca" roditelj koji ne dopušta da neki iskompleksirani luzer koji se osobno nije uspio ostvariti u sportu vrijeđa njegovo dijete ili je "p....ca" roditelj koji šuti i pušta trenera da mu maltetira dijete?
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 16:35   #5
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
ako je trener ujedno i vlasnik, vjerojatno mu je stalo da zadrži broj polaznika. Udruži se s ostalim roditeljima i jasno mu recite što ne odobravate te najavite da ćete ispisati djecu iz njegova kluba ako se njegovo izražavanje ne promijeni odmah.

Teško se mjenjaju obrasci ponašanja odraslih, a još teže se roditelji udružuju, a promjena kluba ukoliko se radi kao što sam navela o nekom "rijetkom" sportu još teže...

Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Zašto biste to trpjeli? Ako je i privatno, vi plaćate tu aktivnost, i to ne zato da bi dijete ponijelo s nje neke traume i preuzlo modele ponašanja.
Ja ne bih plaćala nešto što više šteti nego koristi mojem djetetu.

Lako je to ovako reći...al kad se ostave godine truda i rada, kad dijete zavoli taj sport, prijatelje (ekipu)....onda se puno lakše pouzdat u kućni odgoj.
Na ponašanje djeteta nitko ne može toliko snažno utjecat kao roditelj i to još od malih nogu ....klinci vide razliku...moj preko ljeta trenira s klubom na moru kad sam ga nazvala da čujem kakav mu je trener, prvo što mi je rekao bilo je "znaš mama super je, opće ne psuje"...



Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Je li "p....ca" roditelj koji ne dopušta da neki iskompleksirani luzer koji se osobno nije uspio ostvariti u sportu vrijeđa njegovo dijete ili je "p....ca" roditelj koji šuti i pušta trenera da mu maltetira dijete?

Iz iskustva, nažalost ponekad se radi o ljudima koji su postigli zavidne sportske uspijehe...
__________________
Povedi me tamo...
Glass S is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 17:16   #6
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Je li "p....ca" roditelj koji ne dopušta da neki iskompleksirani luzer koji se osobno nije uspio ostvariti u sportu vrijeđa njegovo dijete ili je "p....ca" roditelj koji šuti i pušta trenera da mu maltetira dijete?
Klišeji.

Kao prvo, u svakoj skupini treninga postoji dio djece i - pogotovo - dio roditelja koji su tu zbog rezultata i uspjeha. u slučaju "novčano probitačnih" treninga (tenis, nogomet, ...), razlog tog uspjeha je gledanje djeteta kao "zlatne koke", u ostalim slučajevima je razlog roditeljeva bolesna ambicija ili što već.

Takvi će roditelji trenerovo divljanje smatrati poželjnim i jedinim mogućim ponašanjem, i žustro stati u njegovu obranu.

Postoje i roditelji koji će iz ovih ili onih razloga čkomiti (nažalost, nerijetko upravo roditelji djece koja trpe uvrede), i koji se također neće oglasiti u slučaju prosvjeda.

Prijetnje ispisivanjem su smislene samo ako se radi o aktivnosti koja jedva skrpi zainteresiranu djecu, a ne o aktivnosti koja mora odbijati višak zainteresiranih.

Potpiši i zbroji, veliki su izgledai da se roditelja-prosvjednika proglasi cvilidretom, mimozom ili već nečim kenjkavim.

Nadalje, ja uopće nisam pročitao da se radi o roditelju maltretiranog djeteta - ali, nema neke velike razlike u posljedicama (u smislu "razine štete") radilo se o djetetu koje je maltretirano, ili djetetu koje gleda maltretiranje druge djece.

Kao i svaka poduka, trening je situacija nabijena adrenalinom, "burna" situacija u kojoj su svi uključeni žustriji nego inače; ne može se nekoga motivirati, izvući iz njega/nje najbolje, češkanjem po guzici. Ali, postoji jasna granica kad motivacija preraste u šikaniranje. Usuđujem se reći da jako puno wannabe Gipsova ne mari za tu granicu.

Uvijek mi padne na pamet stanoviti košarkaški trener koji je svoje igračice motivirao rečenicama poput "diži ruke, nije ti pička pod pazuhom!!!11!!". Nedavno sam potražio po netu informacije o njemu: čovjek je umro, a u čast njegovim sportskim postignućima ustanovljen je memorijalni košarkaški turnir (ako je to neka utjeha, ne radi se o Hrvatskoj). Toliko o osviještenosti društva za tu problematiku.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 20:38   #7
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Dok se ne pronađe kombinacija aktivnosti i pripadajućeg trenera koja će biti djetetu i radost i trening i po(d)uka puno šira od sâme aktivnosti kao takve.
Fora je u tome što to mom djetetu jest radost i užitak. Ja sam "vlasnik" problema. Meni je to... onako... WTF?
Ona je sama došla s treninga i s kombinacijom čuđenja i zgražanja rekla "mama, znaš šta je trenerici danas izletilo?! ". Onako... dijete se i samo, čudilo kako si to netko može dopustiti...

Quote:
U mome viđenju svemira, čak i ako nije u toj skupini vrijeđane i "vikane" djece (koej bi se trener najradije riješio jednom zauvijek), dijete svjedoči jednom odvratnom obrascu - a nekako sumnjam u toliku dječju zrelost koja bi omogućila kritičko sagledavanje tog obrasca uvijek i svugdje.
Dakle, da: ona nije to "vikano" dijete. ALi radi se upravo o tome - ona je svjedok nečijeg nepotrebnog i ružnog (š)vikanja.

Quote:
Kako bi glasila ta izrečena rečenica nakon koje bi trener doživio "iz guzice u glavu" instant-prosvjetljenje i postao najpraviji i najboljiji trener kojeg je svemir ikad vidio?
Najpravijeg i najboljeg trenera ne očekujem ni pod razno.
I savršeno mi je jasno da bilo koja izgovorena rečenica ne može promijeniti niti njen mentalni sklop niti njenu osobnost... Bilo bi mi dovoljno da promijeni pristup, ali jasno je da je on posljedica onog istog sklopa i one iste osobnosti...

Quote:
Glass S kaže: Pogledaj post
Mene su psovke dirale
Mene psovke, kao ružne i nepristojne riječi, ne smetaju.
Ne ponosim se, ali zna mi i pred djecom izletiti "jebogapatak", znam pred njima reći "zajebancija", znam ih nakon neke njihove pizdarije (eto: pizdarija! ), poslati u "dupe"!
I ne mislim da će to utjecati na njihov psihički razvoj, jer je izgovoreno u šali, s ljubavlju,...
Međutim, rečenice poput "uhvati fuckin' loptu!" imaju u sebi druge emocije i drugi ton - ja u njima čujem ljutnju, čujem razočarenje, predbacivanje, omalovažavanje...
To mi se ne sviđa.

Quote:
Prihvatiš to – kao dio „paketa“.
Ma naravno - ili prihvatim ili tražim drugo (treće, sedmo,...) mjesto pod suncem gdje vladaju pravila koja su mi bliža i prihvatljivija.-Treće nemam. S druge strane, ne sviđaju mi se ni prva ni druga opcija

Quote:
Dijete mora naučiti podnijeti kritku, pa i na možda malo oštriji način, no ni u kojem slučaju tako da možda trajno izgubi samopouzdanje ili da nauči da je jedni način postizanja cilja prostačenje.
Ja msilim da se konstruktivna kritika može izreći na sasvim neoštar način, a da opet bude uzeta za ozbiljno.
"Gle, Pero, kad skačeš, super napraviš to i to, ali trebao bi umjesto ovoga napraviti ono i bilo bi još bolje. Probaj drugi put tako."
To je, meni se čini, konstruktivna kritika, a ne vrijeđa nikoga.
Dakle, može se.
No, nije stvar u kritici... Nije čak niti u psovkama, ukoliko nisu izrečene tako da u startu pomnože čovjeka s nulom (a za takvo množenje, čovjeku ni ne trebaju psovke).
Kao i mnogoput u životu - i ovdje je, barem meni, stvar u načinu.
"Uhvati fuckin' loptu", nije jedan od tih načina na koje mislim da treba komunicirati, pogotovo ne s/pred djecom.

Quote:
Ako je trener zaposlenik, traži od vlasnika da trener prestane s tim, s obrazloženjima koje su ovdje navedene, ako je trener ujedno i vlasnik, vjerojatno mu je stalo da zadrži broj polaznika.
Trenerica dobiva svoj honorar i boli ju dupe hoće li u grupi biti 2-3 djece manje. Broj zaintereseiranih je dovoljno velik da se nitko od njih ne treba zabrinuti za prihode.

Quote:
Udruži se s ostalim roditeljima
Not me

Quote:
Zašto biste to trpjeli?
Naravno da ne postoji ni jedan razlog zašto bi to itko trebao trpjeti, ali logika je prilično jednostavna - nisam li zadovoljna s time što i kako rade...vrata su mi blizu...Tko me drži ili mi brani da odem? Nitko.
Dakle ili ostajem, šutim i gunđam sebi u bradu, ili tražim novi klub... Jednostavno.
Zato mi je i pala na pamet ona neka srednja opcija nekakvog famoznog razgovora s trenericom
Sincerely Yours is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 23:31   #8
Quote:
Sincerely Yours kaže: Pogledaj post
Fora je u tome što to mom djetetu jest radost i užitak. Ja sam "vlasnik" problema. Meni je to... onako... WTF?
Ako je probjem i WTF vlasništvo prvog lica jednine, to - uz činjenicu djetetova uživanja u aktivnosti - stvar čini poprilično kompliciranom (u smislu postupaka i promjena i eventualnih posljedica - onak', "eto ti sad tvoj WTF"-efekt). Naime, čak i ako kopilot u toj priči nije "aktivni nevlasnik problema", čak i u slučaju kopilotske indiferentnosti bez aktivnog neslaganja s WTF-om, nedostaje ona "kritična masa podrške za intervenciju".

Problem je u tome da je "intervencija prema van" osuđena na neuspjeh: postoji ta nekakva neformalna "ruska škola" koja apsolutno sve podređuje uspjehu (pritom nitko ne pita dijete je li mu uopće do uspjeha ili bi samo mrdalo guzicom par puta tjedno), posebno izražena kod (važno je reći: nekih) trenerica kojekakvih gimnastika, baleta i sličnih individualnih aktivnosti; uvjeriti takvoga nekog da mu pristup ne valja potpuno je nemoguća misija. S druge strane, može se dogoditi - i tu na scenu stupa problem "prvog lica jednine" - da sve skupa preraste u nekakvu aferu i da djetetu aktivnost prestane biti fora.

Sve se svodi na jednostavnu procjenu je li dijete u stanju prihvatiti trenericu samo kao (dobru) učiteljicu izbjegavanja zidova i dizanja obručeva, uz sasvim jasno davanje djetetu do znanja koji su njeni postupci/riječi/metode pogrešni i neprihvatljivi, je li dijete u stanju percipirati takve metode kao pogrešne i nikadnikad nigdjenigdje ni u naznakama ne preuzeti takav gard prema slabi(ji)ma/loši(ji)ma.

Ako je dijete dovoljno "čvrsto" za takvo raspoznavanje dobra od lošeg, vjerojatno je manja ukupna šteta ne petljati se nego zakotrljati grudu s neizvjesnim posljedicama...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 10:48   #9
ne znam, iako dijete nije meta vikanja meni se cini da trenira u atmosferi "moram se truditi da ne vice na mene i ne ismijava me"
ne znam kakva je situacija, sto samo dijete kaze o tome, koko je dijete staro, da li imate izbora prebaciti nekamo drugo...
ali u svakom slucaju ja bi rado ispisala dijete s takve aktivnosti jer smatram da mu se treba (djetetu) poslati poruka da takvo ponasanje nije prihvatljivo, nikad i niukojem slucaju. I da nikad nikad ne mora trpiti da ga netko vrijedja niti zivjeti u strahu od istog.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 11:45   #10
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Nije nebitno: vrlo je vjerojatno da trener ima podršku barem dijela onih "nek' se djeca čeliče, tako neće izrasti u piĆkice" roditelja kojima je najvažniji rezultat, i roditelja kojima je čvrsta ruka rajska metoda pristupa i još kojekakvih roditelja...
ovo je itekako bitno...ne samo da ih ima takvih, koji misle da je to ok, da su i oni to prosli i kaj im fali (i hrpa vrhunskih sportasa od svojih vlastitih roditelja-trenera , inace niti ne bi bili vrhunski), nego masa roditelja ntii ne zna da se to dogadja na treningu

zato mi se cini da roditelj koji zna da se to dogadja, mora reagirati.

ako trener (koji je autoritet, faca, model....) dodje sa takvim recenicama direkt djetetu, ono ce se posramiti, osjeti krivim, pokusati "popraviti ponasanje", sto vec, samo da roditelj ne otkrije...
iako malo manje, stetno utjece i na djecu koja to gledaju...sto na njihovo samopouzdanje (jer ako ne budu dobri i njih ce tak posramljivat) sto na ponasanje u cjelini, u smislu, ok se nekome rugati, podcjenjivati...
ja ne zelim da moje dijete gleda takav model, koji uz to placam

sad jos samo moram razmisliti kojim redom bih reagirala, pokusavam ne biti impulzivna i luda
ne bih ju ispisala (pogotovo ak jako voli aktivnost, jer bi mi se moglo desiti da drugi put presuti sto se dogadja na treningu), a isto tak, ak je trener ujedno i vlasnik i faca, opet sam skoro nemocna...
ministarstvo
drugi roditleji

ajme, ovo uopce nije lako.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 11:50   #11
ja se zelim nadati da ce mi dijete samo doci zgrozeno i traziti da ju ispisem
ja jesam, ko klinka
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 12:05   #12
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja se zelim nadati da ce mi dijete samo doci zgrozeno i traziti da ju ispisem
ja jesam, ko klinka
i ja isto
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 13:12   #13
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne znam, iako dijete nije meta vikanja meni se cini da trenira u atmosferi "moram se truditi da ne vice na mene i ne ismijava me"

Ukoliko je riječ o ekipnom sportu rijetko kad je meta vikanja jedno te isto dijete, najčešće viče na onog koji je napravio "grešku" ....


Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali u svakom slucaju ja bi rado ispisala dijete s takve aktivnosti jer smatram da mu se treba (djetetu) poslati poruka da takvo ponasanje nije prihvatljivo, nikad i niukojem slucaju.

Mislim da nije ispisivanje s aktivnosti jedini način da se djetetu pokaže što je prihvatljivo ponašanje, a što ne.
Što kad djete godinama trenira za neki klub, kad voli taj sport, kad je s njima od beba, limača, juniora, mlađih kadeta i opla onda kadeti dobiju novog trenera koji psuje?
Ok. otvoreno mu kažem ne sviđa mi se Vaše ponašanje, dajte se malo kontrolirajte i kaj onda će se on počet kontrolirat



Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ajme, ovo uopce nije lako.
EDIT: Jučer je mlađi donio obavijest da se u školi održava predavanje na ovu temu, pa ak stignem otići izvjestim vas što stručnjaci kažu.
__________________
Povedi me tamo...

Zadnje uređivanje Glass S : 15.11.2012. at 13:21.
Glass S is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 13:20   #14
Quote:
Glass S kaže: Pogledaj post
Ukoliko je riječ o ekipnom sportu rijetko kad je meta vikanja jedno te isto dijete, najčešće viče na onog koji je napravio "grešku" ....





Mislim da nije ispisivanje s aktivnosti jedini način da se djetetu pokaže što je prihvatljivo ponašanje, a što ne.
Što kad djete godinama trenira za neki klub, kad voli taj sport, kad je s njima od beba, limača, juniora, mlađih kadeta i opla onda kadeti dobiju novog trenera koji psuje?
Ok. otvoreno mu kažem ne sviđa mi se Vaše ponašanje, dajte se malo kontrolirajte i kaj onda će se on počet kontrolirat
pa nema veze sto nije jedno te istio dijete, sva djeca trenairaju i trude se u strahu da se na njih ne vice.
to je strasno
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 13:29   #15
Evo dopunjene verzije priče: dakle, dijete ima 10ak god, pametno je i "vidi" što se zbiva.
Kao što sam i napisala - sama mi je došla upravo zgrožena time kako si trenerica takvo što može dozvoliti.
No, istina je: to je nešto što se događa tek povremeno. Dakle, najviše jednom tijekom cijelog jednosatnog treninga. Koliko sam shvatila svoju kćer (a ona je sasvim pouzdan sugovornik ), jako puno ovisi u kojem je moodu i modu trenerica - jel se ustala na lijevu/desnu nogu, jel ovo ili ono. To ni inače nije nešto što mi se sviđa: ne želim da bilo čije reakcije na djetetovo (ili moje, nebitno) ponašanje ovise o tome "kakav mu/joj je dan".
Pa ipak (čisto za upotpuniti priču, a ne za obraniti bilo koga i bilo čija ponašanja), koliko shvaćam - trenerica ne maltretira u najdoslovnijem smislu te riječi. Ženi, eto, ponekad "izleti" takav biseran izraz i svi su klinci u (pod)jednakoj šansi da postanu povremene žrtve njenog (š)vikanja. To, očito, ili nije treneričin najizraženiji obrazac komunikacije ili žena prilično dobro (samo)kontrolira impulse, što svejedno ne žnači da je zbog toga "u redu" razgovarati tako.
Naravno da bih joj teže oprostila da se okomila na bilo čije konkretno dijete.

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne znam, iako dijete nije meta vikanja meni se cini da trenira u atmosferi "moram se truditi da ne vice na mene i ne ismijava me"
Slažem se s ovime.

Quote:
sto samo dijete kaze o tome, koko je dijete staro, da li imate izbora prebaciti nekamo drugo...
Ona je dijete koje zna da to nije OK...Osim što zna, ima divan karakter koji je u priličnoj svađi s takvim gledanjem na ljude i drugu djecu oko sebe. Ne pati, nije traumatizirana, ali dođe (ponekad) s treninga onako ljuta (na trenericu). Nekad mi se čini kao da joj ona sâma poželi nešto reći na ru temu i pozvati ju na red
Kako živimo u većem gradu, prebacivanje u teoriji nije problem. No, osim što joj je ovo blizu, tu joj je ekipa.
Kako ne pričam o nekom sustavnom maltretiranju i ugnjetavanju djece, već o doslovnim treneričinim boljim i lošijim danima u kojima reagira sasvim neprihvatljivo, bojim se da me premještaj u drugi klub neće usrećiti. Naime, postoji doza straha da će ju takvo povremeno ponašanje ili sliče verbalne grubosti, vrlo vjerojatno dočekati i negdje drugdje. Ono... što sam napravila?

Quote:
ali u svakom slucaju ja bi rado ispisala dijete s takve aktivnosti jer smatram da mu se treba (djetetu) poslati poruka da takvo ponasanje nije prihvatljivo, nikad i niukojem slucaju
Slažem se s time, ali jesam u priličnoj dilemi. Mi znamo, moje dijete zna da je takvo ponašanje neprihvatljivo. Zna da nema toga što dijete može učiniti pa da bi "zaslužilo" da ga netko počasti s takvim terminima. Ali stvar nije pravocrtna, nije jednostavna.

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
zato mi se cini da roditelj koji zna da se to dogadja, mora reagirati.

ako trener (koji je autoritet, faca, model....) dodje sa takvim recenicama direkt djetetu, ono ce se posramiti, osjeti krivim, pokusati "popraviti ponasanje", sto vec, samo da roditelj ne otkrije...
Ne znam zašto bi takvo što dijete nužno skrivalo od roditelja. Moji bi klinci meni uvijek rekli. Kažu mi kad školski profesori briljiraju, kažu mi kad treneri briljiraju... ako to počnu skrivati od mene, onda ću se jako jako zapitati gdje sam u odnosu s njima pogriješila

Quote:
ja ne zelim da moje dijete gleda takav model, koji uz to placam

sad jos samo mora razmisliti kojim redom bih reagirala, pokusavam ne biti impulzivna i luda
I ja... zato i piskaram tu s vama da ne prećeram i da mi se stvar prije slegne

Trenerica je mlada i ne odveć ambiciozna, vjerojatno studentica koja to "odrađuje" u najdoslovnijem smislu riječi. Nije vlasnica, nije niti neka bitna figura jer u klubu ima priličan broj trenerica...

Pada mi na pamet popričati s tzv. "glavnom" trenericom, starijom gdjom koja je tamo nekakav "nad"nešto... Pa nek ona vidi što i kako...

Ne znam...glupa sam
Sincerely Yours is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 13:39   #16
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa nema veze sto nije jedno te istio dijete, sva djeca trenairaju i trude se u strahu da se na njih ne vice.
to je strasno

Ne znam ....klinci s kojima ja komuniciram nisu u strahu, čak mu (treneru) poslije treninga znaju reći, zezat ga...

Quote:
Sincerely Yours kaže: Pogledaj post
Naravno da bih joj teže oprostila da se okomila na bilo čije konkretno dijete.
Quote:
Sincerely Yours kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto bi takvo što dijete nužno skrivalo od roditelja. Moji bi klinci meni uvijek rekli. Kažu mi kad školski profesori briljiraju, kažu mi kad treneri briljiraju... ako to počnu skrivati od mene, onda ću se jako jako zapitati gdje sam u odnosu s njima pogriješila
Potpis.


Quote:
Sincerely Yours kaže: Pogledaj post
Trenerica je mlada i ne odveć ambiciozna, vjerojatno studentica koja to "odrađuje" u najdoslovnijem smislu riječi. Nije vlasnica, nije niti neka bitna figura jer u klubu ima priličan broj trenerica...

Pada mi na pamet popričati s tzv. "glavnom" trenericom, starijom gdjom koja je tamo nekakav "nad"nešto... Pa nek ona vidi što i kako...
Mislim da ti ovo gore navedeno ostavlja prostor za djelovanje.
Ja bi najprije ukazala "mladoj" trenerici na nešto što je meni neprihvatljivo....


Sretno
__________________
Povedi me tamo...
Glass S is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 13:40   #17
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Naime, čak i ako kopilot u toj priči nije "aktivni nevlasnik problema", čak i u slučaju kopilotske indiferentnosti bez aktivnog neslaganja s WTF-om, nedostaje ona "kritična masa podrške za intervenciju".
Danas sam preglupa za enigmatske rečenice... Može prijevod? Ili bar hint tko je kopilot, a onda ću ga u jednadžbu dalje uvrstiti sama... Probala sam razne kombinacije, ni jedna mi dovoljno dobro ne zvuči

Quote:
Problem je u tome da je "intervencija prema van" osuđena na neuspjeh: postoji ta nekakva neformalna "ruska škola" koja apsolutno sve podređuje uspjehu (pritom nitko ne pita dijete je li mu uopće do uspjeha ili bi samo mrdalo guzicom par puta tjedno),
Trenerica se ne doima nešto ambicioznom Princeza bi, istina je, uživala dok uživa, iliti "mrdala guzicom" bez osobite želje za medaljama i koječime, ali nije inertno dijete.
IAko nije ultratalent, voli to što radi, voli ekipu, voli taj sport... No, iako princeza nije ta koja dobije po nosu, savršeno jasno vidi i zna da to nije OK. Ne želi u drugi klub jer ima "pa neću se ja zbog nje seliti, ja nisam napravila ništa loše" gard.

Quote:
Sve se svodi na jednostavnu procjenu je li dijete u stanju prihvatiti trenericu samo kao (dobru) učiteljicu izbjegavanja zidova i dizanja obručeva, uz sasvim jasno davanje djetetu do znanja koji su njeni postupci/riječi/metode pogrešni i neprihvatljivi, je li dijete u stanju percipirati takve metode kao pogrešne i nikadnikad nigdjenigdje ni u naznakama ne preuzeti takav gard prema slabi(ji)ma/loši(ji)ma.

Ako je dijete dovoljno "čvrsto" za takvo raspoznavanje dobra od lošeg, vjerojatno je manja ukupna šteta ne petljati se nego zakotrljati grudu s neizvjesnim posljedicama...
Što više čitam, sve mi se više čini da se fakat sve svodi na to.
Sincerely Yours is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 14:07   #18
Quote:
Sincerely Yours kaže: Pogledaj post
Može prijevod? Ili bar hint tko je kopilot
Kopilot u dvoosobnom roditeljstvu.

Ako dvoje roditelja odašilju djetetu dva različita viđenja takvih situacija, priča se komplicira.
Quote:
Ne želi u drugi klub jer ima "pa neću se ja zbog nje seliti, ja nisam napravila ništa loše" gard.
Savršen gard, u kojem je sadržano puno toga što dijete, očito, ima u sebi - pogotovo uz onu napomenu da dijete jasno vidi što je OK, a što ne.

Summa summarum: case closed.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 21:51   #19
Quote:
Sincerely Yours kaže: Pogledaj post

Ne znam zašto bi takvo što dijete nužno skrivalo od roditelja. Moji bi klinci meni uvijek rekli. Kažu mi kad školski profesori briljiraju, kažu mi kad treneri briljiraju... ako to počnu skrivati od mene, onda ću se jako jako zapitati gdje sam u odnosu s njima pogriješila
ja nisam uopce mislila dal bi mi moje dijete reklo ili ne...
razmisljala sam o cinjenici, kada ja, odrasla osoba, imam informaciju od djeteta (svojeg, tudjeg) da se neka druga odrasla osoba ne ponasa korektno, da steti nekoj djeci, da imam potrebu reagirati.
i isto bih voljela da i druge odrasle osobe da reagiraju.

nazalost ima djece koja ce ponasanja/recenice autoriteta oko sebe (ucitelji, treneri, odgajatelji...) sakriti od roditelja
(uz krivnju i sram koji se moze javiti kod djeteta, ima i roditelja koji ce jos dodatno kazniti dijete, koji mu mozda nece vjerovati.....)
i kada djeca skupe hrabrost da nekome kazu, ili kada netko njihov kaze svom roditelju, onda mislim da je vazno da odrasli reagiraju....

ovo tvoje meni cak i zvuci benigno, ako usporedim sa pricama sto neki nastavnici znaju raditi i sto se zna desavati na satovima baleta, muzickoj skoli, nekim drugim treninzima....
tjesi me da je trenerica mlada i da nije vlasnica kluba

na kraju krajeva, mlada trenerica mozda i nije svjesna da nesto lose cini...stovise, ak od nikoga ne dobije povratnu informaciju moze zivit u uvjerenju da radi super.
i nastaviit tako
i jos postat nekome mentor tko ce isto tako raditi...
i onda imamo copor katastrofalnih trenera/odgajatelja
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 01:31   #20
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ja nisam uopce mislila dal bi mi moje dijete reklo ili ne...
razmisljala sam o cinjenici, kada ja, odrasla osoba, imam informaciju od djeteta (svojeg, tudjeg) da se neka druga odrasla osoba ne ponasa korektno, da steti nekoj djeci, da imam potrebu reagirati.
i isto bih voljela da i druge odrasle osobe da reagiraju.
Onako, dijete se povjeri s pretpostavkom da će odrasla osoba riješiti njegov problem ili mu pomoći da ga riješi...a ovaj, pizda, primi informaciju na znanje i ne čini ništa?... OK, sad kužim. I s time se potpuno slažem.
Na odraslom je da reagira i da se izbori za dijete, da ga zaštiti, ako to dijete ne može. By all means.
Samo u ovoj priči se borim s odlukom oko vrste i načina "zaštite"...
Al' sve sam bliže...
Sincerely Yours is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:28.