Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2022., 11:39   #1
Amerika - dvostruko oporezivanje

Prije nekih tjedan dana se u Večernjem listu pojavio članak da će RH i Amerika konačno potpisati sporazum o izbjegavanje dvostrukog oporezivanja.

Navodno taj sporazum se potpisuje 07.12.2022. - dakle u srijedu. Članak na Večernjakovu portalu je bio plaćen - dakle samo pretplatnici mogu pročitati sve.

Googlajući o tome na internetu ja nigdje ne vidim da itko o tome piše. Kako je to moguće? Ako je to istina to je najznačajniji ekonomski dokument ove godine za RH i da o tome nitko ništa ne piše je nevjerojatno!

Dakle ima li netko neke inforamcije o tome? Da li je stvarno to tako - neke detalje?

Npr. ja zarađujem na Youtubeu i kod svake isplate Google mi uzima 15-20% od ukupne zarade upravo zbog toga što mi i Amerikanci nemamo taj sporazum. Možete tek misliti kako je firmama koje imaju milijunske promete sa Amerikancima.
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2022., 15:28   #2
Ja sam vidjela samo da se spominje kraj godine. Bilo bi super da napokon potpišu, pogotovo jer izgleda da prođe još godina ili više nakon potpisa da to stupi na snagu.
annalise is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2022., 22:29   #3
Quote:
abusaef kaže: Pogledaj post
Npr. ja zarađujem na Youtubeu i kod svake isplate Google mi uzima 15-20% od ukupne zarade upravo zbog toga što mi i Amerikanci nemamo taj sporazum. Možete tek misliti kako je firmama koje imaju milijunske promete sa Amerikancima.
Firmi u kojoj radim ništa se ne uzima. Ispostavimo račun na xy eura ili dolara američkoj firmi i oni nam točno toliko plate na račun.

Taj sporazum je za fizičke osobe, ne pravne.

Poljska ga je potpisala 2013., od 2014. čeka potvrdu američkog senata.
Čile potpisao 2010., pa dodatak 2011. i 2012., od 2012. čeka u senat.
Mađarska 2010.
Nikaragva potpisala 1995., u senatu od 2000.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2022., 15:45   #4
U ovom članku je link na cijeli tekst sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja:

https://balkans.aljazeera.net/news/e...g-oporezivanja
Secret-lover-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2022., 13:19   #5
Quote:
abusaef kaže: Pogledaj post
Prije nekih tjedan dana se u Večernjem listu pojavio članak da će RH i Amerika konačno potpisati sporazum o izbjegavanje dvostrukog oporezivanja.

Navodno taj sporazum se potpisuje 07.12.2022. - dakle u srijedu. Članak na Večernjakovu portalu je bio plaćen - dakle samo pretplatnici mogu pročitati sve.

Googlajući o tome na internetu ja nigdje ne vidim da itko o tome piše. Kako je to moguće? Ako je to istina to je najznačajniji ekonomski dokument ove godine za RH i da o tome nitko ništa ne piše je nevjerojatno!

Dakle ima li netko neke inforamcije o tome? Da li je stvarno to tako - neke detalje?

Npr. ja zarađujem na Youtubeu i kod svake isplate Google mi uzima 15-20% od ukupne zarade upravo zbog toga što mi i Amerikanci nemamo taj sporazum. Možete tek misliti kako je firmama koje imaju milijunske promete sa Amerikancima.
Hm, provjeri za tih 15-20%, ne znam što je s zaradom na yt, ali npr. porez na kapitalnu dobit se ne plaća ako dostaviš w8-ben kojim potvrđuješ da nisi porezni obveznik USA, ali npr. ono što je nama dioničarima bitno, plaćaš porez na dividendu koji ti (isto kao u Hr) Ameri odmah skinu u iznosu 30%.

Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja još mora potvrditi Senat, a to zna potrajati, u slučaju Čilea već skoro 10 godina, nadam se da ćemo mi to odradit mnogo brže. Jer se donosi dvotrećinskom većinom, a kako to već ide, oporba je često protiv bez obzira na temu.

Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Poljska ga je potpisala 2013., od 2014. čeka potvrdu američkog senata.
Čile potpisao 2010., pa dodatak 2011. i 2012., od 2012. čeka u senat.
Mađarska 2010.
Nikaragva potpisala 1995., u senatu od 2000.
https://www.irs.gov/businesses/inter...reaties-a-to-z

Po ovom popisu, ugovor s Poljskom vrijedi već odavno, u slučaju Mađarske također, samo što ga je Mađarska prekršila jednim dijelom pa ga ponovo usuglašavaju tj. raspravljaju o raskidanju.

Tj. od svih EU država + okolice, jedino mi nemamo ugovor, Slovenija, Cipar, Bugarska, Rumunjska, Ukrajina, Maroko,.. svi imaju.

Vrijedi i za pravne osobe, npr. da ta firma u kojoj radiš otvori poslovnicu u US, a sjedište joj je u Hr, dobit u konsolidiranom fi se uređuje ugovorom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
Frank Knight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2022., 17:31   #6
A eno ih na popisu svega što čeka potvrdu Senata.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2022., 10:07   #7
Ispunjavam ja kod Googla taj w8-ben formular i ond au jednoj točci te pitaju imate li sporazum ili ne sa USA. Kad izaberema da imamo sporazum moram sa liste izabrati državu - a tamo nema RH, tak da ono moram izabrati opciju da nemamo sporazum.

Pisao sam poreznoj i lijepo su mi objasnilil proceduru - ukratko dok naš Sabor i Senat SAD-a to ne potvrde nije na snazi. A gledao sam baš - Poljaci su čekali 3 godine tamo još prije 20ak godina... Tak da teško da će to zaživiti u narednih par godina .
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:02.