Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service

IT Help service Ovdje postavite sva vaša pitanja i probleme informatičke prirode
Podforumi: Tutorials, Security

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2017., 13:06   #1
Problem s bootanjem i gašenjem kompjutora

Hello.

Imam dualni problem s kompom, izguglao sam što sam mogao, probao neke stvari, nije pomoglo pa da pitam i ovdje kao zadnje utočiše

Problem br. 1.

Od prije par dana komp ima problem s bootanjem. Naime, upalim ga, krene bootanje i onda se zgasi. Počistio sam ga iznutra i opet ništa. Da skratim, skužio sam da kada ethernet kabel nije spojen, bez problema se digne. Međutim, ako ga spojim prije nego se pojavim Winlogon, automatski se gasi komp. Ako ga spojim kod Winlogona i nakon toga, radi kao bebica. Žarulja od matične gori bez prekida, ne čuje se nikakav dodatni zvuk, napravio sam svu dijagnostiku, nema nikakvih grešaka (HDD, RAM...). Promijenio sam kabel, svejedno se gasi ako je ukopčan kod bootanja.

Problem br. 2.

Istodobno imam problem kada ugasim komp, nakon 5 sekundi što se ugasi, sam se restarta. Tad mu prikopčan ethernet kabel ne smeta. Moram svaki put iskopčati komp iz struje i čekati jedno 20 sekundi da ponovo uključim struju inače se odmah restarta.

Na netu svašta pišu da je problem, hardver (matična ili napajanje najčešće) i softver (virus ili driveri). Kada radi, komp radi kao beba.

Eto, pomagajte.
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 16:12   #2
Za početak ono sto bi ja napravio je formatirao hard disk i instalirao friške windowse tek toliko da mogu utvrditi 101% da nije do softwera, i ja prepostavljam da je matična ili napajanje, a niš morati ces probat sa drugim komponentima ako nije do windowsa, druge ti nema.
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 04:18   #3
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Hello.

Imam dualni problem s kompom, izguglao sam što sam mogao, probao neke stvari, nije pomoglo pa da pitam i ovdje kao zadnje utočiše

Problem br. 1.

Od prije par dana komp ima problem s bootanjem. Naime, upalim ga, krene bootanje i onda se zgasi. Počistio sam ga iznutra i opet ništa. Da skratim, skužio sam da kada ethernet kabel nije spojen, bez problema se digne. Međutim, ako ga spojim prije nego se pojavim Winlogon, automatski se gasi komp. Ako ga spojim kod Winlogona i nakon toga, radi kao bebica. Žarulja od matične gori bez prekida, ne čuje se nikakav dodatni zvuk, napravio sam svu dijagnostiku, nema nikakvih grešaka (HDD, RAM...). Promijenio sam kabel, svejedno se gasi ako je ukopčan kod bootanja.

Problem br. 2.

Istodobno imam problem kada ugasim komp, nakon 5 sekundi što se ugasi, sam se restarta. Tad mu prikopčan ethernet kabel ne smeta. Moram svaki put iskopčati komp iz struje i čekati jedno 20 sekundi da ponovo uključim struju inače se odmah restarta.

Na netu svašta pišu da je problem, hardver (matična ili napajanje najčešće) i softver (virus ili driveri). Kada radi, komp radi kao beba.

Eto, pomagajte.
vidi u biosu ima li kakvih postavki wake on lan, dehumidify, wifi check i kojekakvih sličnih fičra koji ga mogu paliti/gasiti

bilo bi dobro da napišeš koja je matična
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 07:51   #4
Evo da rezimiram.

U biti je napajanje krivo za sve, dva kondenzatora su se napuhala i korodirala pa je zato matična "poludjela". Na jednom od foruma neki lik je imao sličnu stvar pa je napisao kako je zbog problema u napajanju matična, valjda kroz BIOS, inicirala reboot kompa kada bi se gasio jer je to zapravo safe mode rada zato jer postoji šansa da se komp ne pokrene jednom kad se zgasi. Ne znam, nisam stručan, samo prenosim napisano.

Enivej, kupio sam novo napajanje i neke nove komponente pa imam polu-novi komp. Stara matična i dalje normalno radi, probali smo na drugom napajanju i nema problema s ethernet kablom.

Thx svima.
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 07:51   #5
Evo da rezimiram.

U biti je napajanje krivo za sve, dva kondenzatora su se napuhala i korodirala pa je zato matična "poludjela". Na jednom od foruma neki lik je imao sličnu stvar pa je napisao kako je zbog problema u napajanju matična, valjda kroz BIOS, inicirala reboot kompa kada bi se gasio jer je to zapravo safe mode rada zato jer postoji šansa da se komp ne pokrene jednom kad se zgasi. Ne znam, nisam stručan, samo prenosim napisano.

Enivej, kupio sam novo napajanje i neke nove komponente pa imam polu-novi komp. Stara matična i dalje normalno radi, probali smo na drugom napajanju i nema problema s ethernet kablom.

Thx svima.
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 16:05   #6
kasno janko prihaja ali evo i pojašnjenja

Gašenje računala je prilično često zbog neispravnog napajanja i za brzu provjeru je dovoljno odspojiti napajanje cd pogona. U svim slučajevima su uz mogući hladni lem, krivci kondenzatori koji izgube kapacitet i impulsno napajanje ne može više održavati točne napone što naravno uzrokuje gašenje. Indikacija i kako morate nekoliko puta pokušati upaliti računala (ili bilo što drugo) dok se kolko tolko ne stabilizira, ali nakon dužeg rada dolazi do pregrijavanja i to dovodi so iskapčanja.
Kako ni iskapčanje nije pravilno, jer početkom gašenja se nopterećenje smanji pa se naponi ponovo postave na dovoljne vrijednosti a i prijelazne pojave mogu na pinu 16 (zelena žica) postaviti potencijal mase i komp će startati. Zvuči čudno, ali je jednostavno .. poput ljuljačke.
Poželjno je da gasite računala skroz, tipka na razvodnoj letvi npr jer i u stand by modu je puni napon na kondenzatorima u primaru pa će trajati znatno duže a uštediti se i par kuna mjesečno.
Ethernet komunikacija također u određenim granicama uzrokuje potrošnju i iizgleda taman je bila kap koja je prelijeva granicu.
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.