Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2014., 14:01   #41
Quote:
gadni jura kaže: Pogledaj post
Stigao mi najnoviji račun od HEP drumskih razbojnika za toplu sanitarnu vodu za rujan 2014. Ponovno veći nego za kolovoz. Raste laganini, a temperatura vode pada.
I stigao sa prilogom u kome je objašnjeno da je donesen novi zakon koji vrijedi sa računom za rujan.
Jedinična cijena ostala ista, ali gle vraga evo tri nove naknade. Nije poskupilo ali se više plača.
I palo mi je na pamet, (sad me boli glava) koliko bi me koštalo da grijem vodu el. bojlerom.

I sad mali izračun.

Račun je jednostavan; razlika temperature, puta toplinski kapacitet vode.

toplinski kapacitet vode (dizanje temperature 1 litre vode za 1°K ili 1°C) zaokruženo prema više je 4,2kJ/(kg K)
početna temperatura vode t1=10°C
temperatura zagrijane vode t2=35°C -mješanje sa hladnom vodom nikad nije potrebno jer temperatura vode nikada ne prelazi tih 35°C (iz čestih mjerenja)
razlika temperatura je ^t=25 °C

energija 'Q' za grijanje 1 litre vode od 10°C na 35°C
Q=25°C*4,2kJ/(kg K)=105kJ=29,2Wh - energija u wattima za grijanje 1 litre vode na 35°C

energija za grijanje 1000 litara vode
29,2Wh*1000litara=29200Wh=29,2kWh

energija za grijanje 4500 litara vode (ukupna potrošnja iz mog računa za obračun vode)
29,2kWh*4,5m3=131,4kwh

Trošak električnog grijanja 4500 litara vode u kunama po HEP-ovoj najskupljoj tarifi
131,4kWh*1,06kn/kWh(sa pdv-om)=139,3kn sa pdv-om

A moj račun HEP toplinarstva za 09/2014. iznosi 235 kn.
A isti taj račun je za 08/2014. bio 30 kn manji.

Pametnom dosta.
A ja 50% više nego ti, bez tople vode.
karter is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 21:16   #42
Kod mene je t2 točno 55 stupnjeva. Tako su meni namjestili i provjerili termometrom, sve po ps-u.

Tvoja računica je bliska nazivnoj računici protočnih bojlera, koji za t3=22 stupnjeva u sat vremene zagriju 600l vode i potroše ~18kWh. Odnosno 30kWh za 1000l kod jačih modela. Odnosno ~32kWh za t3=25. I tako dođeš do 153kn.

A sad izračunaj za t2=55 stupnjeva
__________________
Do not approach me unannounced – especially while I am eating!
the.elles.d is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 10:44   #43
Kada im posaljete zahtjeva za iskljucenjem iz mreze oni Vama posalju ove uvjete :

Kako u prostoru trenutno nemate potrebe za isporukom toplinske energije, postoji mogućnost izdvajanja iz zajedničkog toplinskog sustava krajnjeg kupca na zajedničkom mjerilu toplinske energije.
Izdvajanje iz zajedničkog toplinskog sustava krajnjeg kupca na zajedničkom mjerilu toplinske energije moguće je provesti u skladu s člankom 45. i 50. Zakona o tržištu toplinske energije (NN 80/13, 14/14 i 102/14).
Za izdvajanje iz zajedničkog toplinskog sustava dužni ste zadovoljiti sljedeće uvjete:
1. ishoditi pisanu suglasnost za izdvajanje s toplinskog sustava temeljem odluke većine glasova suvlasnika koja se računa po suvlasničkim dijelovima, a ne po broju suvlasnika unutar zgrade/građevine
2. nakon pribavljene suglasnosti iz točke 1., pisanu suglasnost za izdvajanje iz zajedničkog toplinskog sustava dužan je ovjeriti i dostaviti u HEP-TOPLINARSTVO d.o.o. ovlašteni predstavnik suvlasnika stambene zgrade
3. zatražiti od HEP-TOPLINARSTVA d.o.o. odobrenje za preinake na unutarnjim instalacijama na zajedničkom mjerilu toplinske energije.
4. obaviti radove za izdvajanje samostalne uporabne cjeline iz zajedničkog toplinskog sustava koji se smatraju jednostavnim radovima te se mogu izvoditi bez lokacijske dozvole i akta kojim se odobrava građenje, a u skladu s glavnim projektom, izrađenim po ovlaštenom inženjeru
5. izvođenje radova za izdvajanje samostalne uporabne cjeline iz zajedničkog toplinskog sustava dužan je izvesti izvođač koji ispunjava uvjete za obavljanje tih djelatnosti prema posebnom zakonu
6. nakon izvedbe radova za izdvajanje samostalne uporabne cjeline iz zajedničkog toplinskog sustava izvođač je obvezan izraditi izviješće o izvedenim radovima i dati pisanu izjavu da su izvedeni radovi sukladni glavnom projektu i pravilima struke za ovu vrstu radova
7. po završetku radova za izdvajanje samostalne uporabne cjeline iz zajedničkog toplinskog sustava i njihovu pregledu, projektant glavnog projekta obvezan je dati izjavu da su izvedeni radovi sukladni glavnom projektu i pravilima struke za ovu vrstu radova
8. izjave izvođača i projektanta čuva upravitelj zgrade/građevine i obvezni su dio obavijesti opskrbljivaču energije o izdvajanju samostalne uporabne cjeline iz zajedničkog toplinskog sustava
9. nakon provedenog postupka izdvajanja potrebno je izvijestiti opskrbljivača toplinske energije.
Nakon ovako provedenog postupka izdvajanja iz toplinskog sustava, krajnji kupac dužan je plaćati sve troškove osim troškova toplinske energije za svoju samostalnu uporabnu cjelinu, odnosno dužan je plaćati iznose tarifnih stavki za snagu za proizvodnju toplinske energije, snagu za distribuciju toplinske energije, naknadu za djelatnost opskrbe i naknadu za djelatnost kupca.
Kada nam dostavite svu potrebnu dokumentaciju, promijenit ćemo obračun troškova za isporučenu toplinsku energiju i ispostavljati Vam račune za sve troškove osim troškova toplinske energije.


Također, za krajnje kupce toplinske energije na zajedničkom mjerilu toplinske energije postoji mogućnost ugradnje elektroničkih razdjelnika topline i termostatskih ventila.

U skladu sa zakonskom regulativom, uređaji za mjerenje potrošnje toplinske energije ugrađuju se u minimalno 80% poslovno/stambenih prostora spojenih na zajedničko mjerilo toplinske energije sukladno odluci većine glasova suvlasnika samostalnih uporabnih cjelina (poslovno/stambenih prostora), koja se računa po suvlasničkim dijelovima, a ne po broju suvlasnika.
Ugradnju razdjelnika toplinske energije financiraju krajnji kupci, odnosno vlasnici samostalnih uporabnih cjelina, a što će temeljem Zakona o tržištu toplinske energije (NN 80/13) trebati ugraditi svi prostori spojeni za zajedničko mjerilo toplinske energije najkasnije do 31.12.2016. godine.
Za detaljnije informacije o ugradnji razdjelnika toplinske energije i ostalim informacijama vezanim uz poslovanje HEP-TOPLINARSTVA d.o.o., možete se informirati na web stranici HEP-TOPLINARSTVA d.o.o. http://www.hep.hr/toplinarstvo/Default.aspx

Prilog:
. Obrazac suglasnosti za izdvajanje iz toplinskog sustava
. Popis potrošača na pojedinom mjerilu VG079
llepu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 10:46   #44
Molim Vas ja sada lijepo gospodo, zasto bi ja bio Vama duzan placati sve troskove osim troskova toplinske energije?
llepu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 15:48   #45
15 dana

http://www.zagrebancija.com/zbog-rad...ma-tople-vode/
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2019., 13:15   #46
Svojstva isporučene pare

Možda netko na forumu radi u Toplinarstvu pa mi nađe podatak o svojstvima pare.
Radim u velikoj firmi koja za grijanje hala dobija paru i obračun je u tonama pare.
Međutim nigdje ne mogu doznati svojstva te pare, npr. kWh po toni.
Može li mi tko pomoći. Tražio sam podatak od njih ali četriri dana bez odgovora.
ZET is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2020., 04:46   #47
HEP-Toplinarstvo samoinicijativno promijenio krajnjeg kupca na računu, molim savjet!

Dakle ovako: sestra je vlasnik stana koji je stekla darovnim ugovorom od roditelja, s tim da u njemu živi naš otac koji po ugovoru ima pravo doživotnog uživanja nekretnine. Dogovorom između sestre i oca, sve režije glase na njega na računima i on plaća.

Jučer je sestra dobila dopis od HEP Toplinarstva da su uvidom u E-izvadak utvrdili da je ona vlasnik stana i da su temeljem toga izvršili promjenu krajnjeg kupca i otvorili novi račun tj. samoinicijativno prebacili plaćanje računa HEP Toplinarstva na nju. U istom dopisu ju obaviještavaju da postoji neutuženi dug u zadnjih 12 mjeseci u iznosu nekih 600 kn (znamo za to, nije plaćen jedan račun) i traže da isti ona podmiri u roku 8 dana. I na kraju dopisa upozoravaju da zatraži prebacivanje na dostavu e-računa.

Otkad to HEP Toplinarstvo saminicijativno prebacuje režije na nekog drugog i smije li to uopće napraviti? Temeljem čega? Na taj način onda zadužuju nekoga bez njegova pristanka! Nije sporan ovaj dug, znamo zašto je nastao i podmirit će se, nego je sporan način promjene. Otkad to režije moraju biti na vlasniku a ne korisniku?
__________________
https://www.aier.org/article/an-education-in-viruses-and-public-health-from-michael-yeadon-former-vp-of-pfizer/
Kmiček is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2020., 10:08   #48
Primjer...iznajmljuješ stan,sve imas pokriveno ugovorom,jel prebacuješ režije na podstanara?
.pero vragec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2020., 11:06   #49
Quote:
.pero vragec kaže: Pogledaj post
Primjer...iznajmljuješ stan,sve imas pokriveno ugovorom,jel prebacuješ režije na podstanara?
Pa upravo o tome i govorim - netko prebaci režije na podstanara baš zato da ne bi plaćao njegove eventualne dugove, a netko ne. Ali to je stvar dogovora između podstanara i vlasnika, nitko NE BRANI da režije budu na podstanara i da on odgovara za svoj dug, mora samo postojati neka osnova da se režije prebace na podstanara - ugovor o najmu stana i zahtjev HEPu za promjenu korisnika. Nisam upoznata s nikakvim zakonom/propisom koji kaže da režije MORAJU biti na vlasnikovo ime, a još manje da ih HEP Toplinarstvo SAMOINICIJATIVNO prebacuje na drugu osobu.

Nisam pravnik, ali ako je isporuka toplinske energije krajnjem korisniku ugovorni odnos, kako netko može samoinicijativno ugovorno obvezati nekog drugog, a da taj netko drugi nije to niti zatražio niti na to pristao? A pogotovo ne shvaćam kako ga može teretiti za tuđi dug, za period kad uopće nije imao ugovorni odnos s HEP Toplinarstvom??
__________________
https://www.aier.org/article/an-education-in-viruses-and-public-health-from-michael-yeadon-former-vp-of-pfizer/
Kmiček is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2020., 12:58   #50
Jedino što mi pada na pamet da Hep toplinarstvo ima nekakav ugovor sa zgradom, pa onda iz tog odnosa si daju neka prava, ali ni to nema previše smisla. Jel zvala sestra Hep toplinarstvo za pojašnjenje?
pero21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2020., 13:30   #51
OIB jedan ključ za sva vrata, vlasnik je obveznik, to je ispravno, dodatnim ugovorom obveze se mogu prenijeti na drugog, platiti može bilo tko, bitan je poziv na broj.
pzec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2020., 14:54   #52
Prema članka 2. stavak 2. točka 4. Općih uvjeti za isporuku toplinske energije (Narodne novine, br. 35/14, 129/15) krajnji kupac je pravna ili fizička osoba koja je vlasnik samostalne uporabne cjeline ili zgrade/građevine, a koja kupuje toplinsku energiju za vlastite potrebe.

Prema članku 11. Zakona o tržištu toplinske energije stavak Djelatnost kupca obavlja pravna ili fizička osoba koja u ime i za račun vlasnika i/ili suvlasnika zgrade/građevine, koja se sastoji od više samostalnih uporabnih cjelina, kupuje energent za proizvodnju toplinske energije u samostalnom toplinskom sustavu, odnosno kupuje toplinsku energiju od opskrbljivača toplinske energije u zatvorenom ili centralnom toplinskom sustavu.

Stavak 3. Ovlašteni predstavnik suvlasnika podnosi odluku o sklapanju ugovora o potrošnji toplinske energije s kupcem pravnoj ili fizičkoj osobi iz stavka 1. ovoga članka, za obavljanje djelatnosti kupca, isključivo temeljem odluke većine glasova suvlasnika koja se računa po suvlasničkim dijelovima, a ne po broju suvlasnika.

Iz ovoga je jasno da je kupac toplinske energije odnosno osoba s kojom se zaključuje ugovor vlasnik/suvlasnik.
Nikoga ne zanima tko živi u stanu vlasnika jer je jednostavnije teretiti vlasnika stana nego podstanara.
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2022., 21:28   #53
U moru poskupljenja i plina i struje uz najavu da ce se snižavati PDV na te energente…nitko ne spominje i smanjenje PDV-a na grijanje da daljinu(u najvećem broju slučajeva HEP toplinarstvo.
Apsolutno mislim da se i tu treba smanjiti PDV…kao i PDV na drva!
Smanjenje na sve energente bi bilo jedino ispravno.
.pero vragec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2022., 21:32   #54
Pero dosad relativno pamentno pišeš (nemoj se umislit,nema potrebe ) ali koji ebeni PDV na drva ? Oli si ga dosad plaća?

Jesi ikad dobija fiskaliziran račun za drva? Nemoj da mi zbog tebe ćevapi pečeni na drvima poskupe. I sad je 650 kn metar nacipane grabovine/bukovine.

Ako bude 700-800 kn/m odo sam u šumu, isplati se.
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2022., 21:35   #55
����
Pa kakve veze ima koliko je sada cijena…bitan je PDV
Za sve sto sluzi za grijanje treba se smanjiti PDV.
Jedno je kada kupuješ od susjeda po dogovoru a drugo u Pevecu!
.pero vragec is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2022., 11:06   #56
Najavljeno sniženje PDV-a za toplinsku energiju ali i za drva!
tć mozda prati forum!
.pero vragec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:16.