Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2017., 05:13   #1
Facebook uhićenja

Ne vidim temu o navedenom problemu, smatram da je vrlo bitna, pa je otvaram.

Dakle, u zadnje vrijeme smo svjedoci policijskih akcija usmjerenih protiv onih koji javno iznose svoja neslaganja sa radom političara.
Počelo je sa Janicom i torcidom, gdje ih je sedmereo ekspresno završilo u pritvoru.
Vrijeđali su je.
Nastavljeno je sa dečkom za kojeg su sigornosne službe procijenile da su njegove facebook prijetnje premijeru ozbiljne.
I, ko vrhunac, u reštu je završio sedamdesetogodišnjak kojem se ne svođaju verbalni izljevi biskupa Košića. Velecijenjeni pop sam je podnio prijavu.

Naravno, internet je prepun takvih"prijetnji" našim političarima. Da li to znači da bumo si v reštu završili?

U isto vrijeme, svi smo svjedoci daleko ozbiljnijih prijetnji koje dobivaju "obični" ljudi (i ja sam ih svojevremeno dobio na forumu, kad su bili aktivni šatoraši-prijavljeno policiji, nikakvih rezultata) na koje reakcije "organa" nema.

Postavljaju se neka pitanja.

- Da li smo zaista svi jednaki, a neki su jednakiji?

- Da li su političari zaista takve svete krave u nas?

- Da li je zaista stvarnost da ćemo u 21. stoljeću u EU završavati na sudovima zbog verbalnog delikta? To su "odlike" nekih drugih vremena kojih se, navodno, stidimo...

- Kakva bi kazna bila "kriminalcu" koji bi, recimo, predsjednoiu pogodio trulim jajetom?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 07:44   #2
To me podsjeća na one slučajeve kad je policija "pronalazila piratski sotfware i glazbu" onima koji su pisali komentare protiv lokalnih šerifa na lokalnim portalima.
__________________
Prvo te ignoriraju. Nakon toga te ismijavaju. Potom se protiv tebe bore. Na kraju pobjeđuješ.
Mahatma Gandhi
Jack Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 07:52   #3
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Postavljaju se neka pitanja.

- Da li smo zaista svi jednaki, a neki su jednakiji?

- Da li su političari zaista takve svete krave u nas?

- Da li je zaista stvarnost da ćemo u 21. stoljeću u EU završavati na sudovima zbog verbalnog delikta? To su "odlike" nekih drugih vremena kojih se, navodno, stidimo...

- Kakva bi kazna bila "kriminalcu" koji bi, recimo, predsjednoiu pogodio trulim jajetom?
1. Da, ima bezbroj primjera/dokaza ...

2. Da, ima bezbroj primjera/dokaza ...

3. Da, zato si i pokrenuo ovu temu, jer se to upravo događa ...

4. Treba probati
flexo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 09:06   #4
Mogao bih svašta napisati na ovu temu, ali iskreno nemam više muda jer se bojim da me neki svećenik ili lokalni šerif ne prijavi policiji
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 09:48   #5
Zasad ćemo pustit temu uz jednu bitnu naznaku - potpuno je okej tema o tome postupa li policija jednako kad su u pitanju prijetnje, možete se slobodno doticati i privođenjaa za uvrede i klasični "verbalni delikt".
Ali bilo kakvo opravdavanje, relativiziranje ili banaliziranje primitivnih i bolesnih prijetnji kakve su upućivane nekim političarima i javnim dužnosnicima će biti kažnjeno. Podržavanje ili banaliziranje onih koji bi klali, čuvaju metke s nečijim imenom itd. ne dolazi u obzir.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 10:15   #6
To je ok i do kraja zasluženo. Još onako punim imenom i prezimenom idu prijetiti kao da pozivaju sami sebe na kaznu. Dok god postoji balkanizacija,policija može biti mirna. Ljudi su birali na 4 god i pitat će se balkance tek nakon 4 god što misle.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 10:17   #7
mene samo zanima kako pravosuđe dokaže da sam baš ja napisao terećeno?

razumijem ip adrese i terećenje vlasnika iste, no, to mi je ekvivalent terećenja vlasnika zgrade na kojoj je nepoznat netko napisao grafit.
kako dokažu da sam baš ja napisao post?

evo i ovaj post je možda napisala moja žena. ima pristup računalu dok sam u toaletu, lozinke za pristup accountu pamti chrome, grafološko vještačenje napisanog ovdje je nemoguće...

jesmo li, dakle, kako i po kojem zakonu izjednačeni u identitetu sa svojim online accountom i otkud odgovornost za grafit koji je mogao na zid našvrljati bilo tko sa pristupom računalu, da ne govorim uzaludno o maskiranju ip adresa?

postoji neki državni tečaj s kojim dobiješ ovlaštenja da razumiješ interenet i protokol tehnologiju ili neke licence za pristup faceboku odnosno certifikati izdani od ovlaštene kuće koji dokazuju identitet???

ima neka odredba nekog zakona gdje ne smijemo dati računalo na korištenje neovlaštenoj osobi, kao što ne smijemo dati oružje koje imamo u posjedu?

ip adresa nije vlasništvo i nije identitet. po njoj možeš dokazati vlasnika pristupa ali nikako onog tko je terečući post napisao.

dakle, ako ne priznam i ako me netko ne gleda iza leđa dok tipkam, kako mi dokažu djelo?
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 11:38   #8
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
mene samo zanima kako pravosuđe dokaže da sam baš ja napisao terećeno?

razumijem ip adrese i terećenje vlasnika iste, no, to mi je ekvivalent terećenja vlasnika zgrade na kojoj je nepoznat netko napisao grafit.
kako dokažu da sam baš ja napisao post?
Pa eto, sam si sebi odgovorio.

Ja sam za sva ta facebook uhićenja i krim obradu kod prijetnji, jer to se osililo, postalo brutalno, to nije "opalit ću ti čvrgu", nego se priča o klanju. To se mora maknuti iz javnog prostora.

Problem je što se dosad raznim "desničarima" to tolerira, pa je jako uzelo maha.

Malo prijetnji bombama pod autom, snajperima, vojnim i političkim vezama -
http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...to/978678.aspx

Malo silovanja i usmrćivanja
http://hr.n1info.com/a99906/Vijesti/...ilovanjem.html

Imamo i pojedine portale (i emisije lokalnih televizija) koji zagađuju cijelu Hrvatsku huškačkim i mrziteljskim nastupom. Redovito i lažima i izmišljanjima, čak ne samo tendencioznošću.
Nije čudno, onda, da to eskalira kad se ne kontroliraju posljedice.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 12:09   #9
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Pa eto, sam si sebi odgovorio.
znači postoji odgovornost za VLASNIKA ZGRADE ako mu netko na zid opali neprikladan grafit?
po kojem zakonu?
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 12:11   #10
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
znači postoji odgovornost za VLASNIKA ZGRADE ako mu netko na zid opali neprikladan grafit?
Brijem da ne

Ali, to ti je u svakom slučaju non sequitur


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 12:42   #11
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
znači postoji odgovornost za VLASNIKA ZGRADE ako mu netko na zid opali neprikladan grafit?
po kojem zakonu?
Nije isto
Nije niti blizu

Ljudi vole na portalima i fejsu pisat svašta misleć valjda da to nema nikakvog utjecaja pa nema ni posljedica. Općenito je psihologija ljudi takva.
Pa pogledajte koliko ima vršnjačkog nasilja po fejsu. Pjšu se svakakve grozote koje se vjerojatnu uživo nikad ne bi izrekle

Ozbiljne prijetnje treba prijavljivati
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 12:46   #12
Policija i općenito vlast kontroliraju narod putem represivnih mjera
uhićenja i kažnjavanja i to sve funkcionira jer se narod prestraši.
U slučaju prave pobune (revolucije) sve te mjere padaju kao lišće na jesen.

Bezrazložne prijetnje, vrijeđanje i prijetnje smrću su nedopustive,
međutim ovo s facebook je smijurija.
Navodni internet bojovnici.
prince lorang is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 12:48   #13
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ne vidim temu o navedenom problemu, smatram da je vrlo bitna, pa je otvaram.

Dakle, u zadnje vrijeme smo svjedoci policijskih akcija usmjerenih protiv onih koji javno iznose svoja neslaganja sa radom političara.
Počelo je sa Janicom i torcidom, gdje ih je sedmereo ekspresno završilo u pritvoru.
Malo bi te ispravio, počelo je s bivšim ministrima Ostojićem i Jovanovićem.
Stiglitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 12:50   #14
Quote:
prince lorang kaže: Pogledaj post
Policija i općenito vlast kontroliraju narod putem represivnih mjera
uhićenja i kažnjavanja i to sve funkcionira jer se narod prestraši.
U slučaju prave pobune (revolucije) sve te mjere padaju kao lišće na jesen.

Bezrazložne prijetnje, vrijeđanje i prijetnje smrću su nedopustive,
međutim ovo s facebook je smijurija.
Navodni internet bojovnici.
Moje je mišljenje da to nije smijurija.

I sve te "teško bolesne branitelje" koji prijete smrću mora se sankcionirati, bez obzira kome prijete.

Takvo se ponašanje ne može dopuštati, ni u privatnim konverzacijama, ni na javnim medijima i platformama.
Sutra će ti to klinci vidjeti i misliti da je to "normalno", ili, da tako nešto i njima prijeti...


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 12:55   #15
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Moje je mišljenje da to nije smijurija.

I sve te "teško bolesne branitelje" koji prijete smrću mora se sankcionirati, bez obzira kome prijete.

Takvo se ponašanje ne može dopuštati, ni u privatnim konverzacijama, ni na javnim medijima i platformama.
Sutra će ti to klinci vidjeti i misliti da je to "normalno", ili, da tako nešto i njima prijeti...


-Stipe
Naravno da nije smijurija ali ova država je ogledni primjer nejednakih kriterija a upravo to u jednom trenutku će biti glavni razlog kad se nekakvo sr*nje desi.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 12:55   #16
Ovo će biti poduži tekst, više meni za evaluaciju, pa će valjda barem autor teme pročitati.
Sasvim sam svjesna da te baš pizdunski, u maniri "naoružajmo se i pođite", nutkam na akciju; bilo bi zanimljivo iznijeti tvoj slučaj u nekakvom Provjerenom i usporediti ga s recentnim zbivanjima, pa da čujemo što policija ima na to reći.

Nekako želimo da je policija po prirodi svog posla profesionalna, brza u reakciji i pruža nam osjećaj sigurnosti. I doista, slušajući ministre i načelnike policijskih uprava u javnom obraćanju, čovjek dobije dojam da su responzivni, štoviše, u takvim javnim dijalozima kroz kontakt emisije i sl. nerijetko i pozivaju građane da im se obrate s povjerenjem.

Ja tijekom svog života nisam baš imala puno posla s policijom, ali i ono što jesam me je uvjerilo u suprotno; da i oni, baš kao i ostali glavonje u javnom diskursu melju frazetine koje javnost očekuje, a u stvarnosti su neodgovorni i neprofesionalni.

Otprilike u ovo vrijeme prošle godine u jutarnjim satima kada sam izlazila iz zgrade presreo me seksualni manijak. Da ne dužim priču, nije me fizički ugrozio, ali nekoliko minuta kasnije naletjela sam na poznanicu pred koju je netom iskočio, pa sam došavši na posao nazvala policiju, pogotovo računajući na to da ne znamo je li riječ o egzibicionistu ili nečem još gorem. Iako na svojoj stranici imaju kontakt brojeve tzv. kvartovskih policajaca, nitko mi se nije javio, pa sam nazvala obližnju postaju. Javila se policajka, ja joj ispričam što znam, a ona mi na to kaže kako su dobili puno prijava na tu temu i kako su ga pred koji dan na plaži skoro i ulovili, ali im je pobjegao tako što je skočio u more, a policajac nije mogao za njim. Ovdje je, računajući na moje puno razumijevanje, ustvrdila kako nije mogao za njim jer bi smočio uniformu!!!

Drugom prilikom na vrata mi je pokucala moja susjeda, žena u poodmakloj dobi, prestrašena jer svima znani problematični bračni par se glasno, lomeći stvari po kući, svađao već satima.
Rekla je da više ne može podnijeti buku i da se boji. Pitala sam je želi li da nazovem policiju, ona rekla molim, a policajka mi kolutajućih očiju u glasu sugerira da ja odem gore i da ih smirim!!!

Jučer slušam na radiju oca čije je dijete opljačkano usred bijela dana po povratku s plaže. Nekakvi klipani presreli su skupinu četrnaestogodišnjaka i opljačkali ih, djeca su naletjela na dva policajca a ovi su ih uputili da odu dati iskaz u policijsku stanicu. Policija nije bila u stanju uzeti njihove iskaze do dva ujutro, pa su djeca cijelo to vrijeme provela s roditeljima u stanici.

A ovo su slučajevi vjerujem već toliko puta viđeni u policijskoj praksi da se takvi propusti ne bi smjeli događati.

Kako onda očekivati da će te zaštititi i postupati adekvatno u ovom tvom slučaju forumskih prijetnji? Jasno, jedno je nekom reći da je idiot, ali prijetnje su nedopustive.

Usput, i u ovom slučaju postoji neravnoteža. Policija to karakterizira kao uznemiravanje.
http://www.forum.tm/vijesti/prijavil...e-i-recite-nam
Janica mora hodati po Lijepoj neuznemirena i postupak se pokreće, a ove se ne šljivi.
__________________
Extra Croatiam non est vita, sed est vita, non est ita.
Medosaur Rex - prirodni vladar i tiran među zvijerima od četvrt mikrometra. Strah i trepet nanosvijeta.
nadzakbaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 12:57   #17
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Moje je mišljenje da to nije smijurija.

I sve te "teško bolesne branitelje" koji prijete smrću mora se sankcionirati, bez obzira kome prijete.

Takvo se ponašanje ne može dopuštati, ni u privatnim konverzacijama, ni na javnim medijima i platformama.
Sutra će ti to klinci vidjeti i misliti da je to "normalno", ili, da tako nešto i njima prijeti...


-Stipe
Shvaćam je tvoje dobre namjere i sve to,
samo ovdje se postavlja pitanje što je to kazneno djelo?
Dali je to pisanje po facebooku, stvarno fizičko udaranje
ili izrečena riječ?
Nasilnika nitko ne može opravdati samo dali je
verbalni delikt za zatvora to je pitanje.
prince lorang is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 13:06   #18
Pa očito se u buksi može završiti i za verbalno uznemiravanje. Zapravo, kako tko, kako komu - kako sada stvari stoje. Uz to što se policija očito baš i ne snalazi, valjda i kako politički vjetar puše.
__________________
Extra Croatiam non est vita, sed est vita, non est ita.
Medosaur Rex - prirodni vladar i tiran među zvijerima od četvrt mikrometra. Strah i trepet nanosvijeta.
nadzakbaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 13:07   #19
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Brijem da ne

Ali, to ti je u svakom slučaju non sequitur


-Stipe
ma je li?
mene su učili da je prvo ispred svega utvrditi identitet počinitelja i bez toga nema kazne, osim ako ne sudiš nn osobama.

je li ovdje nepobitno utvrđen identitet počinitelja?
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 13:16   #20
Quote:
prince lorang kaže: Pogledaj post
Shvaćam je tvoje dobre namjere i sve to,
samo ovdje se postavlja pitanje što je to kazneno djelo?
Ima ih puno.

Ono koje je ovdje tema se naziva "prijetnja".

Prijetio muž bivšoj ženi, žena bivšem mužu, ili zapjenjeni šljam Nini Violić svejedno je.

Quote:
Dali je to pisanje po facebooku, stvarno fizičko udaranje
ili izrečena riječ?
Zavisi što pišeš i što kažeš.

Ako makneš pismeni i usmeni oblik komunikacije, što ti još preostaje kao način "prijetnje"?
Dimni signali i Morseov kod?

Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
ma je li?
Je.

Quote:
mene su učili da je prvo ispred svega utvrditi identitet počinitelja i bez toga nema niti djela niti kazne, osim ako ne sudiš nn osobama.

je li ovdje nepobitno utvrđen identitet počinitelja?
Onako kako se zakonski definira, jest.

Ne može se tu ostaviti loophole oblika "e ali možda je moj susjed došao dok ja nisam doma, i zato ne možete takve slučajeve procesuirati jer nikad nećete dokazati da nije" po defaultu.
Nije idealno rješenje, ali imaš li bolje?


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:33.