Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2006., 11:54   #21
recept za pastu fazol na brujet, dobiven od Lucije Knego, vlasnice vala:

za 6 osoba

25 dag fileta grdobine
25 dag fileta ugora
8 velikih skampa
10 dag ocoscenih repova kozica
20 dag dagnji
75 dag friskih rajcica
1 glavica luka
4 reznja cesnjaka
1,5 dl maslinovog ulja
1/2 dl kvasine
1/2 vezice persina
1 ljuta papricica
1 grancica bosiljka i ruzmarina
malo brasna, zlicica secera, sol i papar
za pastu-fazol:
10 dag graha
2 lista lovora
2 mrkve
2 grancice selena
1 glavica luka
2o dag kratkih makarona
sol i papar

vecer prije namociti grah
kuhati ga u vodi u koju smo dodali mrkve, selen, luk i lovor, oko 1 sat
u tavi na maslinovom ulju zazutjeti nasjeckanu glavicu luka i cesnjak
dodati pobrasnjene filete grdobine i ugora te ih lagano isprziti
ribu preliti kvasinom i pirjati dok kvasina ne ispari
dodati oguljene i nasjeckane rajcice pa kuhati deset minuta
provjeriti kiselost pa dodati secer, sol i papar a nakon toga papricicu i ruzmarin
kuhati pet minuta, dodati grah i dagnje pa kuhati jos petnaestak minuta
dodati ociscene repove kozica i vec skuhane makarune
sve skupa jos kuhati par minuta pa posuti sa nasjeckanim persinom i bosiljkom
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2006., 00:51   #22
hvala!
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 12:31   #23
Nedavno sam bila u Vili Kaliopi na Visu. Fantastican ambijent i to je ono sto kosta. Inace, osim par super predjela sasvim korektnih cijena, glavna jela su im sasvim prosjecna i totalna pljacka, kao. npr bijela riba koja je ista ako ne i losije pripremljena kao i na puno jeftinijim mjestima. A cinjenica da ne postoji stampani jelovnik je cisto sranje. Molim komentare.
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 19:00   #24
Ambijent kaliope je nenadjebiv sta je je,ali hrana je u najbolju ruku prosjek...No dogodine se mijenja vlasnik koliko sam ja cula pa tko zna,mozda se kvaliteta hrane priblizi ambijentu...Ja bi volila
karota is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 14:06   #25
u kaliopi je hrana strašna i skupa, meni je super konoba Rokis u Pliskom Polju. riba ispod peke s rižom mljaccc! a i hobotnica im nije preslana što je čest slučaj u drugim restoranima. u ženi glavi kako kad- jedan put sam bila oduševljena a drugi put katastrofa. standardno dobra je i kariola.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 15:03   #26
Na imanju Roki's smo pretprošlog ljeta bili razočarani janjetinom ispod peke, bila je žlundrava i kuhana, plivala u vodici sa žutim paprikama i krumpirima, vrlo neobično

U Jastožeri nas fino nahranili (izliječena sam podozrivosti prema majonezastim umacima uz jastoga – sijajna kombinacija!) ali i ceh je bio primjeren, no ambijent je fenomenalan – to je bila otkupna stanica za jastoge. Može se doći čamčićem i uploviti unutra.

U Stončici treba ujutro rezervirati stol za ručak!

Ovoga ljeta smo slučajno skrenuli u selo Žena glava pa završili kod Darka, njegove žene i janjeta Janka (pil je mlijeko na bočicu, ali bojim se da će uskoro i on pod peku)
Fantastično iskustvo, od svježe pečenog kruha, preko mesa i povrća do salate obogaćene nekim korovom u koji smo se svi zaljubili.

Kad dodjem kući potražiti ću naziv i adresu jednog seoskog eko-posjeda na cesti od Stončice prema Komiži, tamo smo odlično jeli i pili sokove čarobno nostalgičnih okusa.
Gusarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 10:06   #27
Evo našla: Seoski eko-turizam u Postrožju. Nije neka finoća ali je vrlo simpatično za odmor i okrijepu za vrijeme turneje po otoku, ima pladanj sa puno flaša sa raznim rakijama i likerima za degustirat - od rogača, višanja, oraha i drugih čudesnih okusa.
Gusarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2006., 00:40   #28
'Ono' u Ženi glavi je Po' lipon a možda i Po' murvon
__________________
Sada je na vama red da povežete ove dvije paradigme: 'sutra ujutro ćemo o tome razgovarati'; 'ipak ne morate zbog toga ostati budni cijelu noć'.
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 18:01   #29
Quote:
tramuntana kaže: Pogledaj post
Mogu vam reći da sam dvaput imala izuzetno loše iskustvo s "Pojodom" (premda je mnogi hvale na sva zvona). I to ne zbog hrane - koja je vjerojatno vrhunska, nego zbog odnosa prema meni kao gostu.
Uđete unutra - prekrasno je uređeno, divite se ambijentu - a konobar se kao kobac stušti na vas, jer valjda u prethodnom djeliću sekunde procjenjuje dubinu vašeg džepa, pretpostavljam. I ako zaključi da im niste dovoljno poželjan klijent, valjda - otfikarit će vas tako da više nikad ne poželite doći onamo!
Doživjela sam, npr., da me ondje nisu htjeli poslužiti kavom! (Lik je rekao da nema kave. Što je bila očita laž jer su ostali gosti pili kavu. Ali nakon obilnog ručka, valjda. Osjećaj je bio - krajnje poniženje.)
Sljedeći put, nakon što je prošlo nekoliko godina, a ja sebe uvjerila da je ono prvi put ipak bila greška (loš dan konobarov, ustao čovjek na lijevu nogu, bla-bla...) - ponovno konobar-kobac (zacijelo ne isti, ali definitivno ista škola), koji vam još nije ni prišao - a vi još niste uspjeli niti sjesti, a kamoli odahnuti ili uzeti u ruke menu - ali već iz daljine izvikuje Izvolitee!? (premda vam nije uzvratio na vaš Dobar dan!) i tim neljubaznim tonom i strogim pogledom (iz kojeg iščitavate: "Odbij!") praktički vam zalupljuje vrata pred nosom.
Može li vam tek biti dobar u takvom restoranu? Meni je odmah prisjelo. I mislim da više nikad tamo neću zakoračiti.
I strašno mi je krivo što "Pojodu" časopis "More" uvijek iznova stavlja na listu najboljih restorana na Jadranu...

Ali ako želite doživjeti nešto zaista drukčije, posebno, a imate vremena, pođite na slow food u uvalu Molo Trovno (Mala Travna). Ondje Senko Karuza sprema u svojoj kuhinji ono što taj dan ulovi u moru, a usput više sati razgovara i filozofira s vama o životu, književnosti, svemu... Ali morate mu se unaprijed najaviti.

A vjerujem da je dobro i u restoranu na Stončici. A tamo ste onda i oko pola sata od svjetionika, pa možete prošetati i pogledati i tu fascinaciju... Možda zateknete ondje Iću (svjetioničara; on izrađuje prekrasne skulpture od naplavina)...

Lijep je Vis. Zbilja poseban. Ali ipak previše gužvovit ljeti.
Ovako. Sto se tice Pojode, a i ostalih restorana, morate biti svjesni da, ukoliko dodjete u sredini sezone, ocekujete ovakva iskustva. Nikako ih ne opravdavam, ali jednim dijelom razumijem. Pazite, problem sa poslugom u tom restoranu nije toliko velik, jer se konobari razlikuju od konobara do konobara. Zbilja neznam koji je bio u pitanju od njih, ali meni iskustva uvijek pozitivna
Aenema is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 01:04   #30
Quote:
tramuntana kaže: Pogledaj post
Mogu vam reći da sam dvaput imala izuzetno loše iskustvo s "Pojodom" (premda je mnogi hvale na sva zvona). I to ne zbog hrane - koja je vjerojatno vrhunska, nego zbog odnosa prema meni kao gostu.
Uđete unutra - prekrasno je uređeno, divite se ambijentu - a konobar se kao kobac stušti na vas, jer valjda u prethodnom djeliću sekunde procjenjuje dubinu vašeg džepa, pretpostavljam. I ako zaključi da im niste dovoljno poželjan klijent, valjda - otfikarit će vas tako da više nikad ne poželite doći onamo!
Doživjela sam, npr., da me ondje nisu htjeli poslužiti kavom! (Lik je rekao da nema kave. Što je bila očita laž jer su ostali gosti pili kavu. Ali nakon obilnog ručka, valjda. Osjećaj je bio - krajnje poniženje.)
Sljedeći put, nakon što je prošlo nekoliko godina, a ja sebe uvjerila da je ono prvi put ipak bila greška (loš dan konobarov, ustao čovjek na lijevu nogu, bla-bla...) - ponovno konobar-kobac (zacijelo ne isti, ali definitivno ista škola), koji vam još nije ni prišao - a vi još niste uspjeli niti sjesti, a kamoli odahnuti ili uzeti u ruke menu - ali već iz daljine izvikuje Izvolitee!? (premda vam nije uzvratio na vaš Dobar dan!) i tim neljubaznim tonom i strogim pogledom (iz kojeg iščitavate: "Odbij!") praktički vam zalupljuje vrata pred nosom.
Može li vam tek biti dobar u takvom restoranu? Meni je odmah prisjelo. I mislim da više nikad tamo neću zakoračiti.
I strašno mi je krivo što "Pojodu" časopis "More" uvijek iznova stavlja na listu najboljih restorana na Jadranu...

Ali ako želite doživjeti nešto zaista drukčije, posebno, a imate vremena, pođite na slow food u uvalu Molo Trovno (Mala Travna). Ondje Senko Karuza sprema u svojoj kuhinji ono što taj dan ulovi u moru, a usput više sati razgovara i filozofira s vama o životu, književnosti, svemu... Ali morate mu se unaprijed najaviti.

A vjerujem da je dobro i u restoranu na Stončici. A tamo ste onda i oko pola sata od svjetionika, pa možete prošetati i pogledati i tu fascinaciju... Možda zateknete ondje Iću (svjetioničara; on izrađuje prekrasne skulpture od naplavina)...

Lijep je Vis. Zbilja poseban. Ali ipak previše gužvovit ljeti.


a jesi nasla alternativu i to bash u senku koji zna bit zesce nadrkan na goste ako mu se ne svide .... senko je skroz ok ali ako mu se ne svidis iz ko zna kojeg razloga bolje da se okrenes i odes, ne pricam iz svojeg iskustva, meni je uvijek sve bilo ok i kod njega i u pojodi, al da zna bit musicav zna.
__________________
"... and I'll be put in a box, and all I'll need is a tiny glass of water and lots of tiny pieces of pizza and the box will have wings like an airplane." And you ask, "Where will it take you?" "Home." I say.
clone is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 14:50   #31
Quote:
RobiKa kaže: Pogledaj post
'Ono' u Ženi glavi je Po' lipon a možda i Po' murvon
po murvom, a ima odmah do njega " Darko", možda mu to i njie službeno ime ali nalazi se odmah do Murve pa ne možeš fulati
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 14:57   #32
Nikad nigdje nisam jela bolje kozice na buzaru (bijelu) nego u "Po murvu".

Em što su bile prekrasno svježe, em što ih je gazdarica-kuharica napravila točno tako kako sam htjela (nije ništa čekalo već polugotovo).

Jedva čekam lejeto, jedva čekam Vis...
__________________
A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti.
Laa Laa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 15:12   #33
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
po murvom, a ima odmah do njega " Darko", možda mu to i njie službeno ime ali nalazi se odmah do Murve pa ne možeš fulati
Ma ima tih domacinstava mali milion... I to sto su neki primjetili, sto cete vecinom jesti svjeze u domacoj atmosferi. Ipak, tu je manji promet pa sve nekako lakse ide (i bolje vjerovatno...)...
Aenema is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 12:27   #34
Sve pohvale konobi roki' s
Moramo kritizirati izuzetno neljubazno i neprofesionalno osoblje pizzerije-Kod Paveta-na kutu
Konobari unezvjereno čekaju da utrpate vruću pizzu u sebe koja uostalom i nije tako loša međutim ako žele napuniti pizzeriju koja inače zjapi prazna, SVAKAKO moraju promjeniti osoblje

Najbolji noćni provod sigurno je u caffe bar bejbiju sa dobrom rock i jazz glazbom te izmjenama dobrih koncerata.Posebne pohvale ljubaznom, uslužnom i brzom konobaru Igoru koji radi za šankom. Zbog njega i dobre atmosfere doći ćemo opet s ekipom.
By-Ekipa od svukud
 
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 13:15   #35
Restoran Komiža u komiži poznat kao riblji

2002 među 100 vodečih u hrvatskoj.
2006 među 100 vodečih u hrvatskoj.Nagradu dodjeljuje udruga restoratera hrvatske.
Poslje nekoliko "mračnih"godina za ovaj restoran posljedne dvije godine možemo primjetiti svojevrsnu renesansu restorana činimise da su promjenili
dosta personala šefovi su se sigurno promjenili mislim na kuhinju i restoran.
Jelovnik se je značajno modernizirao a vinska lista je za 70% bolja nego prije dvije godine.
Usluga bi mogla biti i bolja mislim na konobarice koje su več žene u godinama ali je barem uvjek ista i nema oscilacija radi raspoloženja konobara.
Sve u svemu hrana je odlična ili barem blizu tome a cjene osjetno jeftinije od razvikanih a manje kvalitetnih jastožere i baka.
Ako ste u Komiži restoran Komiža na rivi je moja preporuka.
P.S za razliku od drugih u komiži ovaj restoran radi cjeli dan (doručak-ručak-večera).
Samo spiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 18:32   #36
Hvala bogu da se u Komizi konacno moze naci pristojan restoran.
Jastozera i Bako su neopravdano skupi, a ostalo se uglavnom svodilo na pizzu. Do prije par godina konoba Nono bila je jako zgodno mjesto. Osim a la carte klope sluzili su i dnevne marende, barem izvan jeka sezone. Polozaj je jako zgodan, romanticno na totalno nepretenciozni nacin. Svega par metara od mora, na maloj plazici na kojoj se popravljaju ribarske koce, pogled na Bisevo.
No zadnji put kad sam tamo bila promjenio se vlasnik. Kad smo zatrazili marendu, rekao je da eto bas danas nisu stigli ali da ce nam rado dati peceno meso s pomfritom i salatom, mediokritetsku hranu hotelskog standarda koju nam je onda naplatio po a la carte cijenama! Onda nam je jos s velikim osmjehom pokazivao letke koje je isprintao na kojima se vidi "originalna, tradicionalna i jedinstvena" ponuda restoranair, masline, slana riba itd, uglavnom nista razlicitije od ama bas svakog restorana na cijelom otoku, ako ne i Jadranu! Mislim, cemu mijenjati koncept kad je sve funkcioniralo ok? Dapace, bili su puno unikatniji sa svojim marendama, i nije im jasno da nitko ne zeli jos jedan klon restoran.
Jako mi je dakle drago za restoran "Komiza", moram provjeriti kad ponovo dodjem!
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 01:48   #37
Riblji Restoran u Komizi

Konacno provjereno, na zalost sam razocarana, dapace IZBJEGAVATI PO SVAKU CIJENU!!!

Tjestenina s plodovima mora sadrzi dagnje iz staklenke, jos neke nedefinirane (morske) sastojke iz zamrzivaca, te najobicniji paradajz sos. Bolja bi se nasla u studentskoj menzi.
"Medaljoni od hobotnice na zaru" su, navodno, specijalitet kuce. E da sam samo znala! To su neke polpete (fasirani snicli) od, navodno, hobotnice, no mogli bi isto tako biti i hamburgeri s vegetom iz Mc Donaldsa, ne bi se primjetila razlika. Ja sam misla da su se zeznuli i donijeli nam neciju drugu klopu, ali ne, to su bili medaljoni od hobotnice.
Crni rizoto, takodjer specijalitet kuce, vrlo prosjecan, dosadan, serviran s onim ne-svjezim, takozvanim parmezanom koji smrducka. Rizoto jos kako-tako, umjetni parmezan nikako!

Jedini pozitivni komentar ide izuzetno ljubaznim i efikasnim konobaricama i konobarima, tako da nisam komentirala ispodprosjecnost hrane.
Stolno vino je takodjer ok.

Ovakva klopa bi se jedva mogla tolerirati u nekom polupansion aranzmanu jeftinijeg hotela. Da smo bar isli na pizzu u Charlie!
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 11:41   #38
Quote:
bondbabe kaže: Pogledaj post
je, Bako je totalno propao i pokvario se otkako se promijenio i gazda prije par godina, šteta
A ne, ne! Bako u Komizi je i dalje fenomenalan. Bila ove godine 2 puta. Uh, koji gof..a skampi...a srdelice...a riblja juha..ma super je sve!

A u Visu: Pojoda, kako su i preporucili.
Ma stvarno tamo ima fenomenalnih mjesta za papati
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 10:30   #39
Moja iskustva s Pojodom su za 5... Bio sam otprilike 5-6 puta i osim odlicne klope po za Vis korektnim cijenama - bio sam iznimno zadovoljan poslugom koja je bila uvijek na usluzi, ali nikako nametljiva. Takodjer mi se dopalo sto ni samo mjesto nije fensi-smensi, ljudi su dolazili u kojekakvim oblekama, pa se moglo vidjeti goste u vecernjim toaletama, ali i one koji kao da idu na nocno kupanje.
Sve sto smo vecerali bilo je za gastronomsku uzivanciju... od salate s hobotnicom, preko kozica, paste fazol (bolja je u Valu, restoranu 20-tak metara dalje), kantara na zaru, bronzinica, brodeta od sipe (ovdje pripaziti - moguce je orgazn+micko stenjanje dok se konzumira )... Malo su me razocarali s desertima, tiramisu je odlican, ali ne kao kolac, vec ga posluzuju kao puding - u posudici (sama krema), rozata je solidna (opet bolja u Valu)...
Nakog kantara su nas ponudili castiti domacim prosekom, ali nam je vec bilo dosta Vugave (odlicno domace bijelo, svakako probati i takodjer fer cijene), tako da smo se samo zahvalili...

U Vatrici smo bili jedanput - odlicna salata od hobotnice, ali nam se nije bas dopala posluga... djevojka je bila toliko servilna da smo doista mislili da nas zayebava svojim glumatanjem.

U Dionisu tek korektna kuhinja, jeli smo neku tjesteninu s plodovima mora... Dorucak - prsut s jajima (45 Kn) - preporucujem. Ne stedi se ni na jajima (3 komada) i dobije se 5-6 pristojnih ploski prsuta.

As - lose, samo jedna konobarica koja se trga, osim toga nemaju menu pa ti biflaju iz glave sto mozes pojesti i po kojoj cijeni... sto mi je bedasto i zahtijeva prevelik stupanj koncentracije za nekoga tko je na odmoru

Kaliopa, fenomenalan ambijent, ali nismo vecerali jer nas je potjerala nevera. Medjutim ni tu nema menija, vec ti nude sto toga dana imaju... Jednostavno to mi nije neka fora, a ni fazon...

Val ima odlicnu pastu fazol (netko je vec spomenuo) i rozata je fenomenalna (daleko bolja nego u Pojodi). To je vec malo sminkerskije mjesto, ali mi se cini da je takvim pokusavaju raditi domacini, tj. osoblje. Mi smo bili kada im bas nije bio dan, tj. vecer. Bili su pogubljeni, sefica (koja je btw prijateljia s Carolinom od Monaca) se izderavala na njih (sto nije bas ugodno ni gostu), imali su neke zbunjene valjda praktikante koji ne znaju reci ni pozdraviti, ni reci izvolite, a racun smo nakon 2 molbe cekali 20-30 minuta... stolu do nas su krivo nesto obracunali, stolu dalje su nesto krivo servirali... Sve u svemu klopa odlicna, ali naruzati se zivcima. Ali opet, bio sam tek jedanput i mozda su imali kolektivno ustajanje na lijevu nogu.

Vis je prekrasan, upravo i zbog klope...

Btw, cuo sam i puno pohvalnih "recenzija" bufeta Vis (jedino se malo duze ceka) i ovog seoskog gazdinstva u Zena Glavi (Pod Murvom ili tako nekako).
__________________
Lovely Jubbly
Zemljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 11:25   #40
Po murvu u mjestu Zena glava.



Nigdje nisam bolje jela!
__________________
A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti.
Laa Laa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:50.