Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2007., 01:03   #21
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
je li vegeta isto spada u to?
ljube moj, može i nešto drugo
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 09:11   #22
Quote:
Mrtva mrkva kaže: Pogledaj post
Ma jel to Endimion na Gastronomiji? Sad sam sve vidjela u zivotu

Moi danas dobila na poklon bosiljak, pridruzuje se ruzmarinu i chiliju na balkonu. Sljedece sto nabavljam je majcina dusica, stavljam je u neogranicenim kolicinama u hrpetinu jela.

u kaj sve stavljaš dušicu??
footlong is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 09:14   #23
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
je li vegeta isto spada u to?
u gastronomiju sigurno ne spada
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 09:50   #24
ja na balkonu imam dvije teglice bosiljka jer mi je to definitivno najdraži začin, imam celer pa samo berem lišće; svako toliko kupim svježi peršin, usitnim ga i zamrznem da mi je uvijek svjež.
imam i mentu na balkonu al nju slabo koristim jer ne znam baš koje su njene "domene"-al raste ko blesava.
nabavit ću uskoro i ružmarin, od kojeg uglavnom radim marinadu za meno-al više od toga obožavam kad mi zamiriše na balkonu.
imalasam i dušicu...puno je finija kad je svježa nego sušena.al isto je nisam koristila baš previše...

uz sve to-doma uvijek imam i vegetu i na to nisam baš previše ponosna ..al šta ću kad mi je zakon...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 10:15   #25
Quote:
footlong kaže: Pogledaj post
u kaj sve stavljaš dušicu??
Svugdje umjesto origana (ponekad i s njim), cesto u kombinaciji s bosiljkom. Naizgled nije opsiran odgovor, ali ako malo bolje razmislis, zapravo je najopsirniji koji ti mogu dati.
Dakle, u umake na bazi pomidora (obavezno u lazanje), raznorazne marinade, peceno meso i krumpire s mediteranskim zacinima. Nije problem kolicina jela u koja ju stavljam, problem je sto se ne mogu suzdrzati da je ne stavim previse


Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
usitnim ga i zamrznem da mi je uvijek svjež.
Ovo se sa moze raditi sa svim tim biljkama.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 10:36   #26
Gore iznad Dolca, prema Opatovini imate uvijek začinskog bilja u teglicama za kupiti. Cijena je oko 10-ak kuna.

A dolje, možete kupiti ubrano začinsko, ako vam se ne da uzgajati

Bosiljak rules, kao i kopar
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 10:56   #27
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Bosiljak rules, kao i kopar
slažem se. i dodajem mažuran i ružmarin.
i ne volim nikako pretjerivanje sa začinima, volim da meso ima okus po mesu, riba po ribi, paradjz po paradjzu, a začina volim kad je dodano samo malo da oplemeni, a ne promijeni okus hrane.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 11:01   #28
A i lovor mi je fin
Pogotovo u saftovima...da mi štih...
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 11:52   #29
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
imam i mentu na balkonu al nju slabo koristim jer ne znam baš koje su njene "domene"-al raste ko blesava.
zbog nedostatka bosiljka narezuckala sam malo mente na paradajz posut s malo feta sira i maslinjaka. kombinacija koju svakako preporučam
mayy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 13:51   #30
Moja menta je nešto kržljava, jadna, a sad vidim da su je napale i nekakve uši!
Ja je inače volim staviti u salatu s krastavcima i jogurtom, dobro osvježi okus, a može se stavljati i u jela od mesa; u Australiji je jako popularna janjetina sa "mint sauce"-om...možda za nas pomalo neuobičajena kombinacija, ali zanimljivo...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 14:36   #31
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
imam i mentu na balkonu al nju slabo koristim jer ne znam baš koje su njene "domene"-al raste ko blesava.
ni ja ne znam kako bi se menta mogla upotrijebiti u kulinarstvu, osim u nekakvim napitcima.
no, pogledajmo, dakle, što sve menta može!

Menta ili Metvica paprena (Mentha piperita L. ) biljka je iz Obitelji Usnača (Familia Labiatae). Farmakopejski naziv joj je Folia Mentha piperitae. Koristi se u kulinarstvu, ali i u ljekovite svrhe. Kao ljekovito sredstvo, može se žvakati radi ublažavanja zubobolje ili uzeti kao pomoć kod mučnine, povraćanja i problema s crijevima, a poznato je i njeno djelovanje na prehlade, gripu i katar.
Iako se u kulinarstvu koristi klasasta metvica, ipak i paprena je metvica cijenjena i jednako je snažan digestiv* kao i klasasta.

U kulinarstvu, listovi se metvice mogu dodati u salate, upotrijebiti za ukrašavanje kuhanog povrća (najčešće graška i krumpira) i jesti uz crveno meso, osobito janjetinu, gdje pomaže pri razgradnji masnih i vlaknastih dijelova. Preporučuje se staviti malo listova metvice u jela od graha jer sprječava stvaranje plinova, a malo metvice u voćnim desertima također "izoštrava" slađe okuse.

Svima nam je poznat čaj od metvice, ne znam postoji li itko tko ga ne obožava , no, ipak! I u tom uživanju budite umjereni jer je moguće hepato-toksično djelovanje kod pretjeranog uzimanja čaja. Kod starijih osoba, kod pretjeranog uzimanja ili stalnog pijenja, čaj pobuđuje srčane smetnje. Mentol za dojenčad i manju djecu nije prikladan kao čaj jer im izaziva smetnje, slične gušenju, ALI pravilno određene terapijske doze ili pojedinačna uzimanja čaja ili ulja od paprene metvice nemaju kontraindikacijske pojave.

I na kraju - recept!

Ukrala sam ga s coolinarike

Sastojci za 2 osobe:

300 ml mlijeka
2 filtar vrećice Metvica čaja Podravka
2 žlice otopljene čokolade

Priprema: u mlijeko uronite filtar vrećice čaja i zagrijavajte na laganoj vatri do vrenja. Kad zavri, maknite s vatre i nakon 5 minuta izvadite vrećice. Napitak prelijte u šalice i u svaku dodajte žlicu rastopljene čokolade i promiješajte.

Ajme, ne znam kako vi, ali ja ovaj napitak moram probati!!!


*smiruje vjetrove, a njena gorčina stimulira izlučivanje probavnih sokova
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 14:41   #32
Evo ja čitam vaše postove i divim vam se koliko volje imate za te začine.

Na mojoj polici carica je vegeta , a jedino šta stavljam od ovoga svega je petrusimul. Kad idem eksperimentirat s bilo čim drugim, to ne završi na dobro!

Ajde ispljucajte me slobodno!
__________________
Život je čudno neko stanje...što ga više imaš, imaš ga sve manje.
Hannuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 14:49   #33
ovo s čokoladom i mentom ću sto posto probati. droool
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 14:49   #34
Sto je majcina dusica? Sage?
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 14:53   #35
Quote:
Karmela kaže: Pogledaj post
Sto je majcina dusica? Sage?
Sage je kadulja.

Mint, ako me znanje engleskog ne vara, a lako je moguće da me vara
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 14:58   #36
Quote:
Karmela kaže: Pogledaj post
Sto je majcina dusica? Sage?
Majčina dušica je timijan.

Sage je (kao što je već napisano) kadulja.
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 14:59   #37
Quote:
Hanna 01 kaže: Pogledaj post
Evo ja čitam vaše postove i divim vam se koliko volje imate za te začine.

Na mojoj polici carica je vegeta , a jedino šta stavljam od ovoga svega je petrusimul. Kad idem eksperimentirat s bilo čim drugim, to ne završi na dobro!

Ajde ispljucajte me slobodno!
Neš ti hrabrosti staviti u šalšu narezani češnjak, i malo bosiljka
Ili peršina, ako ti je bosiljak prejak.

Sve je bolje od te kemije iz Vegete.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 15:00   #38
Quote:
lambuel kaže: Pogledaj post
Majčina dušica je timijan.

Sage je (kao što je već napisano) kadulja.
Thyme, tako je...
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 15:02   #39
Ja imam svjezi bosiljak, masu ruzmarina, timijan, persin i vlasac. Obozavam bosiljak u toplim sendvicima s grilanim gljivama i u jelima s rajcicom.

Od suhih imam nekoliko koje volim korisiti:
Herbs de Provence -obozavam jer u mixu imaju i cvjetove lavande, luk i cesnjak u prahu, majcina dusica, bosiljak, mazoran...
- koristim ga u gustim juhama i varivima, za povrce na grilu, za pecenu masnu ribu i povrce....

Jamaican Spices (pimento, nutmeg, clove, cimt, timijan...)
- za sve na grilu, i za umake.

Mrs Dash - Table Blend - Onion, spices (black pepper, chili pepper, parsley, celery seed, basil, bay, marjoram, oregano, savory, thyme, cayenne pepper, coriander, cumin, mustard, rosemary), garlic, orange peel, carrot, lemon juice powder, tomato, red bell pepper, citric acid, oil of lemon.

Cajun mix (paprika, crni i bijeli papar, cumin, cesnjak, majcina dusica...)
za morske plodove i gumbos.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 15:05   #40
fala crtice i lam
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.