Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2007., 23:24   #61
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Ovo je popis iz moje špajze, poredan po abecedi:
ovakav spisak sušenih začina imam i ja . ja sam mislila da se ovdje govori o svježim začinima....
bit će da sam nešto zabrijala....
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 00:01   #62
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ovakav spisak sušenih začina imam i ja . ja sam mislila da se ovdje govori o svježim začinima....
bit će da sam nešto zabrijala....
nisi zabrijala. postavila si dobro "pitanje".

po definiciji, začini su osušeni aromatični dijelovi biljke - sjemenka, bobica, korijen, mahuna, i ponekad lišće. s obzirom na brojnost botaničkih vrsta i različite dijelove biljke koji se koriste kao začin, začini mogu značajno doprinijeti raznolikosti prehrane.
no, ipak, treba znati da postoje suhi začini i svježi začini. suhi se začini jelu dodaju na početku pripreme/kuhanja, a svježi na kraju kuhanja i obično u većoj količini.
dakle, ovdje se govori i o suhim i o svježim začinima.
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 09:49   #63
Evo da se pridružim s malim receptićem.
Bez obzira na sve one sokove od paradajza koji se mogu kupiti u dućanima , sada je vrijeme kuhanja istih , pa ukoliko imate prostora da ga sačuvate za zimu....ovo je moja inačica

S očišćenim i narezanim paradajzom odmah staviti kuhati 2-3 crvnea luka , vezicu peršina , bosiljak , origano , malo majčine dušice ( sve svježe začine , ne osušene ) i sol ( krupna morska ).

Klasično ga propasirati i nakon toga još iskuhati da bude sok gust.
Vrući sok naliti u čiste vruće flaše , na vrh staviti celofan namočen u vodu i zavezati gumicom . Flaše sa sokom prekriti ( ja to s dekicom ) i ostaviti da se do drugi dan ohlade .

Mi to pola popijemo , a pola ipak uspijem iskoristiti za punjene paprike , pizzu i ostala jela.

Nadam se da nisam off topic
__________________
ah..i dalje...ah
krpica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 11:29   #64
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Vegeta je biljka , trajnica lišća sličnog celeru koja naraste ko grm i stvarno mi je super.
Koji je točan naziv te biljke i gdje se može nabaviti?
Podsjeća li okusom na Podravkinu Vegetu i može li je zamijeniti u jelima?

Pravi li možda netko vlastitu, domaću vegetu?
Imam svoje neprskano povrće u vrtu i voljela bih umjesto kupovne vegete napraviti domaću, zdraviju varijantu - ali se na internetu može naći više različitih recepata, pa ne mogu odlučiti koji da isprobam, a da ispadne dobro, bude primjenjivo i ima rok trajanja od barem pola godine.
Balada is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 11:33   #65
Sol vulgaris i krupna morska sol

Papar crni vulgaris

cimet

cesnjak (svjezi ili suhi pomjesan sa krupnom morskom soli)

svjezi persin, bosiljak i majcina dusica sa prozora

kadulja svjeza ili suha (obozavam pecenu piletinu sa kaduljom i cesnjakom)

kopar

suha menta iz maminog vrta, a svjeza kad je nadjem (u nedostatku i jednog i drugog koristim "mint sos" za janjetinu i obozavam janjetinu sa mentom)

origano

vlasac

Herbes de Provence (tradicionalna mjesavina na jugu Fra.. ruzmarin, majcina dusica, bosiljak, mazoran...itd..kupuje se lokalno na kile )

Bouquet Garni (majcina dusica, lovor, i neki stave persin ili ruzmarin)super za govedju juhu)

pinjoli

kim u zrnu

mjesavina 4 ili 5 zacina (4 epices ) cimet, crni papar, klincic i muskatni orascic

moja mjesavina od cimeta, klincica, muskatnog orascica i djumbira za kolace ( obicno koristim za tradicionalnu americhansku pitu od tikve )

cumin (mljeveni)


djumbir sjezi i suhi mljeveni

bijeli papar

muskatni orascic

estragon

crvena mljevena parika(slatka i ljuta)

chili

korijander( suhi mljeveni)i u zrnu

lemon grass suha mljevena ili svjeza

limeta i limun

chicken masala (chili, korijander, turmeric, cimet, karanfilicic, fenel?, crni papar, sol)

mix koji se zove.... rasam prah...dhaniya, chili papricice, thoor dal, jeera, turmeric, asfoetida..itd....

tandoori masala

turmeric

garam masala

anis

tamarind

palm sugar

tekuci ili polutekuci pripravci koje koristim...primarno azaijatska jela....

green curry paste

red chili paste

black bean sauce

naravno soja sos

fish sauce


ima toga jos..ali to zahtjeva lurkanje po ormaru...necem danas
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 11:41   #66
Sve pohvale za temu

Ja imam dosta svježih začinskih biljaka u vrtu, ali ih ne koristim koliko bih mogla, jer baš nemam odgovarajućih recepata.
Najviše koristim celer i peršin: u juhama, varivima…

Dio onoga što koristim češće imam i posudi na kuhinjskom prozoru: peršin, mažuran (za guste juhe i umake od gljiva), bosiljak (za tjesteninu) i mentu (otkidam po listić-dva i stavljam u čajeve, za poboljšati okus).

Majčinu dušicu stavljam ponekad u umake, a sušim je za čaj, kao i matičnjak (melisu).
Od kopra pravim umak, a stavljam ga i u kisele krastavce za zimnicu.
U neka jela stavljam ružmarin, ali ne često.

Imam još kadulju, origano i limunski timijan, ali nisam ih stavljala u jela, kao ni već spomenute matičnjak i mentu. Imate li provjerenih recepata s njima, rado ću ih isprobati.

Od začina u bočicama, broj jedan mi je papar, a zatim cimet (za slatka jela).
I vegetu puno koristim, ali ako nađem dobar recept počet ću je sama praviti od uzgojenog povrća i začina.
Balada is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 11:48   #67
Zaboravih na češnjak. Stavljam ga u dosta jela, kao i mljevenu papriku.
Imam još i svježi vlasac, koristim samo ponekad.

Happygoose, može li recept za piletinu s kaduljom i češnjakom?
Balada is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 11:58   #68
natrljam pile sa soli izvana i iznutra, stavim kadulje i u unutrasnjost... pospem sa cist malo crvene slatke paprike,da dobije boju, stavim u protvanj, zdrobis dva tri manja cesnja cesnjaka onako u ljusci i ubacis piletu, i vec koliko volis da ti okus i miris budu intezivni kadulje...ja obicno stavim grancicu kadulje...i naravno maslinovo ulje...a mozes pomjesati i sa obicnim ako ne volis maslinovo..ili samo obicno...bez dodavanje vode i icega drugog..ja to pecem u vatrostalnoj sa poklopcem..pola sata prije nego sto je gotovo otkrijem da se zapece...ako ima visak one juhe u dnu..odlijem i ostavim da se pile zapece...a od tog soka od pecenja napravis umak..

uz to posluzim krupir zapecen u protvi onako izrezan na kocke i zelenu salatu ili povrce sa pare..obicno brokula i mrkva...ili salata od paradajza, crvenog luka, paprike, bosiljak i mocarela na kocke sa puno maslinovog ulja, ocat sol i papar..
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 12:12   #69
Hvala na receptu!
Prvi put kad budem pravila piletinu, bit će to ova s kaduljom i češnjakom.
I da, koristim maslinovo ulje , iako živim u Slavoniji, gdje je ono vrlo slabo zastupljeno - ni u široj obitelji ni među prijateljima nitko ga osim mene ne koristi
Balada is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 12:19   #70
Quote:
Balada kaže: Pogledaj post
Hvala na receptu!
Prvi put kad budem pravila piletinu, bit će to ova s kaduljom i češnjakom.
I da, koristim maslinovo ulje , iako živim u Slavoniji, gdje je ono vrlo slabo zastupljeno - ni u široj obitelji ni među prijateljima nitko ga osim mene ne koristi
ja isto koristim maslinovo, a i moja obitelj, no da, nema baš puno slavonaca koje poznajem da ga koriste. šteta

happygoose, dobar ti je taj recept.
što misliš, da li bi se i malo meda dobro slagalo s tom kaduljom?
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 12:22   #71
Quote:
krpica kaže: Pogledaj post
S očišćenim i narezanim paradajzom odmah staviti kuhati 2-3 crvnea luka , vezicu peršina , bosiljak , origano , malo majčine dušice ( sve svježe začine , ne osušene ) i sol ( krupna morska ).
Nadam se da nisam off topic
ovo ću si svakako skuhati.
iako nisam baš luda za svježom rajčicom, obožavam sok od rajčice, obožavam!
a ovaj tvoj recept je
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 12:24   #72
Quote:
diki kaže: Pogledaj post
ja isto koristim maslinovo, a i moja obitelj, no da, nema baš puno slavonaca koje poznajem da ga koriste. šteta

happygoose, dobar ti je taj recept.
što misliš, da li bi se i malo meda dobro slagalo s tom kaduljom?
mislis gore na pile pa dobije onako hrskavu koricu..jedna frendica to radi..ja osobno nisam nikad probala..a probaj..nemas sta izgubiti...

to je recepet jos iz studentskih dana...mozes staviti koje god hoces zacine na i u pile...ne mora biti samo sol...ja sam u to vrijeme stavljala i vegetu..samo sto je problem sa tom vegetom sto pobije svaki okus i sve onda ima okus po njoj...zato ja samo stavim sol eventualno papar..
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 12:38   #73
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
mislis gore na pile pa dobije onako hrskavu koricu..jedna frendica to radi..ja osobno nisam nikad probala..a probaj..nemas sta izgubiti...

to je recepet jos iz studentskih dana...mozes staviti koje god hoces zacine na i u pile...ne mora biti samo sol...ja sam u to vrijeme stavljala i vegetu..samo sto je problem sa tom vegetom sto pobije svaki okus i sve onda ima okus po njoj...zato ja samo stavim sol eventualno papar..
ni ja ne volim vegetu.
a obožavam spartanske kombinacije tipa sol + češnjak (obavezno) + jedna začinska biljka
da, mislila sam staviti malo meda na pile. nisam to probala, obično med ide uz meso patke i guske...
no, probat ću, nemam što izgubiti (valjda)
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 13:03   #74
ja recimo uz tu piletinu volim obicni temfani krumpir sa nasjeckanim vlascem i pola sake przenog suhog luka..to se ovdje ima za u malim kutijicama,a vjerujem i kod nas...soli papar, malo cesnjaka(pola cesnja i manje tek da dobije miris)...za podaviti se u krumpiru.. i preko toga umak napravljen od ostatka onog soka od pecenja...
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 15:03   #75
Quote:
diki kaže: Pogledaj post
iako nisam baš luda za svježom rajčicom, obožavam sok od rajčice, obožavam!
Vidim da si i ti luda za bosiljkom (kao i ja ), pa pokušaj ovo: nareži na kockice zreli svježi paradajz, usitni šaku bosiljka, zalij to maslinovim uljem, promiješaj i na to dodaj tek skuhane al dente špagete. Još malo promiješaj da špageti "popiju" malo soka od paradajza. Super jednostavan i vrlo ukusan ručak A da ne govorim kako paše kad je vani vruće i sparno... Možda i zavoliš svježi paradajz?
lambuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 15:29   #76
Quote:
lambuel kaže: Pogledaj post
Vidim da si i ti luda za bosiljkom (kao i ja ), pa pokušaj ovo: nareži na kockice zreli svježi paradajz, usitni šaku bosiljka, zalij to maslinovim uljem, promiješaj i na to dodaj tek skuhane al dente špagete. Još malo promiješaj da špageti "popiju" malo soka od paradajza. Super jednostavan i vrlo ukusan ručak A da ne govorim kako paše kad je vani vruće i sparno... Možda i zavoliš svježi paradajz?
jesam, luda sam za bosiljkom
to je već isprobano, taj tvoj prijedlog, i na taj način, i onako, kao klasični umak (dinstani luk, pa paradajz, sol, češnjak i na kraju bosiljak) i fino mi je
ma pojedem paradajz, ali ono, ja jedem njega, on mene
više volim kad se skuha
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 15:33   #77
Happy, ja cu kod tebe doci na izobrazbu o bilju!
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 17:44   #78
nema tu puno naobrazbe , samo puno hrabrosti.... od skromnih pocetaka upotrebe iskljucivo vegete ...do ove liste..koju priznam i mene iznenadila

ja imam valjda srecu sto tih nekoliko prijatelja indijaca je htjelo podjeliti svoje znanje o kuhanju i pripremi indijske hrane sa mojim muzem i sa mnom.. i sto u mom susjedstvu postoje barem tri trgovine koje drze indijci i sve te opskurne zacine i one manje opskurne mozes i naci, kaoi vecnu azijskih...ja volim taj egzoticni miris njihovih trgovina...

sto mi je muz zivio nekoliko godina u aziji i sto ja zivim sada zivim u FRA...zivot ovdje gledajuci kulinarski i gastronomski, najvise mi se isplatio...italija je blizu i taj utjecaj se osjeti...mediteran sam po sebi..i francuska kuhinja...

a ja volim sve probati..a ono sto je najvaznije, kad i uzmes kuharicu u ruke ili neki lokalni recept sa 100 postotnom sigurnoscu mozesh naci sve sastojke lokalno..i to je ono sto mene cini sretnom...

hvala karmela
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 23:36   #79
Pozdrav svima!

Vidim da neki od vas prijatelja žive van Hrvatske, na čemu im svakako možemo pozavidjeti, ako ništa drugo, a ono iz razloga gurmanske prirode Ono što će vama "dijasporašima" vjerojatno biti već viđeno, je sljedeća stvarčica na koju sam na svojim putešestvijama naišao, a riječ je o aromatiziranim uljima-evo, za ovu priliku, jednostavan recept koji ne iziskuje mnogo truda i posebnih namirnica, dakle,

Chilli Oil

Zagrijati pećnicu na 180°C. Poslagati 200 grama opranih i osušenih cijelih ljutih papričica na lim za pečenje, i peći desetak minuta, pritom paziti da ne pocrne i izgore. Kad su pečene, papričice malo ohladiti i staviti u staklenku. Uliti 750 ml maslinova ili suncokretova ulja. Staklenku dobro zatvoriti plastičnom folijom, i ostaviti da odstoji na hladnom i tamnom mjestu. Nakon 3 dana, procijediti ulje u prikladnu bocu ili vrč, papričice baciti.
Za blaži okus, može se gotovo ulje razrijediti svježim uljem. Dobro se slaže s hrskavim kruhom, kao dodatak salatama ili za prženje luka ili češnjaka, kao i za spravljanje umaka s tjesteninom.

Postoje i druga aromatizirana ulja, ovisno o dodanim sastojcima. Ja sam sebi osmislio drukčiju inačicu, gdje sam umjesto čili papričica (oliti kod nas obični feferon), stavio u ulje curry prah-u toj varijanti, stavi se na otprilike 2,5 dl suncokretovog ulja 1 velika žlica curry praha i to se lagano zagrije na tihoj vatri, toliko da otpusti aromu, ali ne da izgori. Ostavi se također nekoliko dana zatvoreno u staklenci ili plastičnoj teglici, uz povremeno mućkanje, nakon čega se kroz krpicu ili gazu procijedi u prikladnu bocu. Takvo ulje koristim za začinjavanje salata ili za pečenje mesa, jaja, pohanje i uopće, kao alternativa običnom ulju.

Pozdrav svima!

P.S. smeta li kome ako se tu i tamo ubace linkovi na slike "kućnih čarolija"?
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 23:43   #80
sto se mene tiche samo daj...

jesi li ikada probao napraviti ulje sa orasima ili ljesnjacima...
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:27.