Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2003., 12:43   #21
ja bih inace mogla o autogenom pricati satima jer mi je konkretno tecaj kod jadranke iz temelja izmijenio zivot. danas ga ipak promatram kao prvu stepenicu - pocetak svoje izgradnje. no put koji sam tamo prosla bio je - pardon my french - yeben
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2003., 18:01   #22
Quote:
obelix kaže:
Jednom sam upoznao jednog ronioca, koji je (doduše nekim kombiniranim metodama) mogao naizmjenično disati lijevim, pa desnim krilom pluća, vjerovala ili ne!!
Uz duzno postovanje i Obelixu i roniocu - opisano je nemoguce (z bog gradje prsnog kosa i disnih cijevi).
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2003., 18:02   #23
Quote:
luca kaže:
ne znam nista o teoriji AT, ali u praksi vrlo lako usporim rad srca. dovoljno je da mi netko iznenada predlozi vadit krv :
Hmmm... Zar se rad srca tada ne bi trebao ubrzati?
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2003., 20:25   #24
Quote:
Pallas kaže:
Uz duzno postovanje i Obelixu i roniocu - opisano je nemoguce (z bog gradje prsnog kosa i disnih cijevi).
Gle, nisam upoznat s medicinom toliko, ali čovjek je to svjesno radio (nadimala mu se jedna strana pa druga). To može biti pomicanje prsne muskulature, ali čovjek me uvjeravao da su to plućna krila (potkrijepio se sa par liječnika oko sebe, naime to je bio jedan seminar o ronjenju na dah, inače čovjek zadržava dah cca 5 minuta i svjesno usporava rad srca - što je moguće medicinski zar ne?).

Dopuštam da možda ima izmišljenoga, ali ja sam se kao laik začudio. Ako ti se da, daj malo objasni zašto se to ne bi moglo?
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2003., 15:16   #25
Quote:
Pallas kaže:
Hmmm... Zar se rad srca tada ne bi trebao ubrzati?
to je ono sto bi trebalo. ali ja ne znam zasto ja ne lucim visak adrenalina, nego padnem u komu
znas kad zivotinje glume da su mrtve da ih predator pusti? e pa to je moj prirodni bioloski odgovor

(zapravo, nije smjesno, vrlo je neugodno)
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2003., 17:06   #26
Quote:
obelix kaže:
Ako ti se da, daj malo objasni zašto se to ne bi moglo
Prsni kos (kosti i zglobovi) gradjen je kao cjelina. Pomaci misica na jednoj strani nuzno ce se zrcaliti i na suprotnoj strani tijela. Drugim rijecima, cak i ako se pomicu misici samo jedne strane, ta se kretnja (dijelom) prenosi i na drugu stranu tijela.

Nadalje, dusnik se dijeli na dvije glavne dusnice od kojih svaka ide prema svom plucnom krilu. Zracnu struju, stoga, nije moguce usmjeriti samo na jednu ili drugu stranu.

E sad, kad bi misici jedne strane mirovali, kretanja prsnog kosa bila bi uvelike smanjena. Posljedicno, veci dio zracne struje otisao bi na onu stranu gdje se misici micu.

Zbrojno, nije moguce disati iskljucivo jednim plucnim krilom. Nu, u slucaju ronioca o kojem pricamo, cini mi se da on dise pretezno jednim (odnosno, drugim) plucem. Ergo, Obelix ima pravo, samo bi mozda trebalo odabrati za nijansu drukcije rijeci.

Mogu samo reci da mi je neobicno zao sto nisam nazocio toj demonstraciji. Pretpostavljam da je bilo jako zanimljivo...
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2003., 17:42   #27
Quote:
luca kaže:
ne znam nista o teoriji AT, ali u praksi vrlo lako usporim rad srca. dovoljno je da mi netko iznenada predlozi vadit krv
Zanimljivo, ali to faintanje na spomen vadjenja krvi je tipicno za muskarce.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 11:46   #28
Quote:
Pallas kaže:
Zanimljivo, ali to faintanje na spomen vadjenja krvi je tipicno za muskarce.
pssst, ja po mnogo cemu nisam zensko
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 21:16   #29
Quote:
Pallas kaže:
Zanimljivo, ali to faintanje na spomen vadjenja krvi je tipicno za muskarce.


A nije li mozda tipicno za one koji imaju niski tlak, bez obzira na njihove spolne organe, primarne i sekundarne? Ili sam ja u braku s muskarcem?!
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2003., 08:00   #30
Quote:
slavkec kaže:
Ili sam ja u braku s muskarcem?!
Ne znam Slavkec... Na to si trebao misliti prije!

Gle, salim se ovo, nemoj se ljutiti, plz.


Mnogo puta sam cuo od ljudi koji rade na vadjenju krvi da im se u pravilu na pod svaljuju mladi i zdravi muskarci.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2003., 10:32   #31
Quote:
Pallas kaže:
Mnogo puta sam cuo od ljudi koji rade na vadjenju krvi da im se u pravilu na pod svaljuju mladi i zdravi muskarci.
to i meni kazu, zato se i ljute jer ne ocekuju da cu bubnut

slavkec, ja imam visok tlak pa svejedno padam od uzasa....
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 14:55   #32
Luca, meni prsti poplave kad trebam vaditi krv. A vene se toliko stisnu i povuku da ih vise nije moguce pronaci. To samo pogorsava traumu.


AT se meni pokazao kao jako dobra metoda, pogotovo kad mi se nakupi stresa pa osjecam uzasnu napetost.

Nisam isla na nikakav poseban tecaj, uzela sam knjigu, procitala i odlucila probati. Onaj visi stupanj nisam probala, koristim ga samo za smanjivanje stresa i kod mene radi. Ne prodje par sekundi a meni je ruka vec topla i teska ko mlinski kamen. Lijep je feeling da utjecas na vlastito tijelo.
Kad se malo ispraksirate moci cete i glavobolju i menstrualne bolove smanjivati pomocu AT-a.

AT nikako nije pseudoznanstvena metoda. Mi smo to uredno ucili kao dio curriculuma iz psihijatrije. I odgovarali na ispitu
A psihic nam ga je debelo preporucivao jer kaze da je kod populacije s kojom se on bavi (PTSP-ovci, invalidi rata poslije raznih amputacija) pokazao jako dobre rezultate.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2003., 15:00   #33
Sjetih se jos necega...postoji nesto sto se zove progresivna misicna relaksacija. To smo isto radili, ali na psihologiji i ima dosta slicnosti sa AT-om.

Meni je to isto ok, ali mi smo to radili u grupi i pod vodstvom psihologice i to mi se nikako nije svidjelo. Ne volim raditi u grupi bas nista, a posebno ne takve tehnike.

Ipak, AT je puuuno ucinkovitiji od ovoga.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 10:31   #34
Jel netko zna kad Gruden drži taj AT na Trešnjevci? Baš me zanima kako to izgleda? I koliko košta, zna netko?
christy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 11:17   #35
Nadam se da se suzdrzava od homofobije bar na tecaju.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2003., 21:13   #36
O AT-u konkretno nisam čitao, ali po ovome što je Solaris rekla sasvim vjerujem u to.

Inače, nalazio sam na internetu (na Soulseek-u da budem precizniji) svakakve e-knjige, između ostalog i knjige o hipnozi. Doduše, knjige o toj temi koje sam skinuo mi se ne čine naročito kvalitetnim, ali se recimo u jednoj priča o načinima kako da ''prevarite samog sebe''.

Na primjer, zatvorite oči, ispružite jednu ruku i kažiprst na njoj i spustite je na neki oslonac. Zatim zamislite da vam je prst privezan za konac koji je na drugom kraju privezan za nečiji drugi kažiprst. Zamislite da on podiže ruku prema gore. Nakon 2-3 minuta udubljivanja i skoncentrisanog zamišljanja ove scene prst će, navodno, početi sam da se podiže, a potom i cijela ruka.

Ako je neko zainteresovan mogu mu poslati ovu knjigu.
 
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 11:56   #37
Quote:
lahor kaže:
Nadam se da se suzdrzava od homofobije bar na tecaju.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 09:37   #38
Quote:
anonimna kaže:
Jel netko zna kad Gruden drži taj AT na Trešnjevci? Baš me zanima kako to izgleda? I koliko košta, zna netko?
stvarno ti ne preporucujem grudena. mogu ti poslati na PM info za drugi tecaj ako te zanima, ali za grudena nisam sigurna da ima neke lude rezultate.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 19:18   #39
Quote:
lahor kaže:
Luca, meni prsti poplave kad trebam vaditi krv. A vene se toliko stisnu i povuku da ih vise nije moguce pronaci. To samo pogorsava traumu.


AT se meni pokazao kao jako dobra metoda, pogotovo kad mi se nakupi stresa pa osjecam uzasnu napetost.

Nisam isla na nikakav poseban tecaj, uzela sam knjigu, procitala i odlucila probati. Onaj visi stupanj nisam probala, koristim ga samo za smanjivanje stresa i kod mene radi. Ne prodje par sekundi a meni je ruka vec topla i teska ko mlinski kamen. Lijep je feeling da utjecas na vlastito tijelo.
Kad se malo ispraksirate moci cete i glavobolju i menstrualne bolove smanjivati pomocu AT-a.

AT nikako nije pseudoznanstvena metoda. Mi smo to uredno ucili kao dio curriculuma iz psihijatrije. I odgovarali na ispitu
A psihic nam ga je debelo preporucivao jer kaze da je kod populacije s kojom se on bavi (PTSP-ovci, invalidi rata poslije raznih amputacija) pokazao jako dobre rezultate.
lahor,

Bilo bi lijepo kad bi napisala ime autora te knjige...ako može


Zahvalna!
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 20:43   #40
Eh, to je tesko pitanje jer sam knjigu citala pred bar deset godina i bila je posudjena u knjiznici. Evo, sad sam pretrazila bazu knjiznice u kojoj sam posudjivala i pronasla sljedece naslove:

GRUDEN, Vladimir
Naslov Autogeni trening : vježbom do sreće

LINDEMANN, Hannes
Naslov Autogeni trening : Kako preživjeti stres : Put k opuštanju, zdravlju i povećanju učinka ;

Mislim da je bila ova druga. Ipak, trebala bih knjigu drzati u ruci da se sjetim.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:39.