Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2004., 11:26   #61
Da li je netko ikad naisao na web stranice koje obradjuju teme iz AT-a? Ja sam prosla tecaj sa strucnim voditeljem i uvijek me zanima biti u toku i razmjenjivati iskustva.
Sony-x is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2004., 11:27   #62
medion_cro:

Quote:
[B]onda je on počeo s nekim izmjenama u vježbi nakon čega bi bio sav smušen. B]
a kakve izmjene točno?


medion_cro:

Quote:
Hvala lijepa, meni je AT-a dosta za sva vremena, bez obzira na to je li kriv AT kao takav ili ovaj moj terapeut!
to se jako rijetko događa i obično su ta iskustva kasnije i zapravo i nisu traumatska jer se paralelno razvija tolerancija.....vjerojatno si u nekoj dosta labilnoj ravnoteži i ako ti ju je AT uspio narušiti budi spreman da bi se to moglo dogoditi u prvoj lošijoj situaciji u svakodnevnom životu

čudno je da taj terapeut to nije znao prepoznati i nekako napraviti bolji uvod jer u krajnjoj liniji nisi vjerojatno tako iz heca došao k njemu nego s nekim razlogom

Sony-x:

Quote:
Da li je netko ikad naisao na web stranice koje obradjuju teme iz AT-a?

http://www.inet.hr/~vgruden/

http://www.autogenic-therapy.org.uk/

http://www.neuro24.de/autogenes_training.htm


al mislim da je još uvijek puno bolji izvor informacija - literatura
zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2004., 09:46   #63
Thanks na linkovima.
Literaturu u poprilicnom broju posjedujem, onu objavljenu a i onu "neobjavljenu". Definitivno ovi materiali imaju prednost, ali nije lose pogledati sto ima na Net-u.
Sony-x is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 11:37   #64
Autogeni trening i anksioznost.

Je li tko pokušao i je li uopće moguće liječiti anksioznost autogenim treningom?! Gdje je moguće javiti se za grupu u Zagrebu?

Kako se nosite s anskioznošću us avkodnevnom životu?
Snooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 15:52   #65
"vasim tijelom struji ugodna toplina... vasa ruka je lagana... oslobodjeni ste negativnih misli... ugodna toplina prelazi kroz cijleo vase tijelo... opustate se.. problemi tonu duboko i osjecate samo pozitivnu energiju koja se siri kroz vase tijelo..."

probla ja autogeni trening.

skoro pukla od smijeha.

tada sam odlucila ignorirati anksioznost.

nije vrijedno.

baci se na neki posel... odi malo van.. nazovi nekog... prosetaj... upoznaj druge ljude...

anksioznost se (govorim iz vlastitog iskustva) ne lijeci pilsevima... za odlutati iz tog dosadno/depresivno/pasivno/sivo-crnog/usamljenog/drugima neshvacenog svijeta potrebna je odluka i malo hrabrosti.

pilsevi... jok!

osim ako se pustis... tada gutaj medicinu i jos bus pokupil neki sindrom, brdo dodatnih dijagnoza a kasnije postal i ovisnik...

prosetaj... i nabaci osmjeh... prvo onakav kiseli i na silu, a hihot ce doci sam po sebi.

imala sam takvu dijagnozu i iscupala se. znam da mi mnogi psihoveleumovi nece vjerovati.. ali moguce je.
*diana* is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 15:57   #66
imas autogeni trening u dnevnoj bolnici Vrapce...

trebas samo uputnicu i odes tamo i probas.

ali, pliz, javi kak ti je bilo (ako odlucis ici).

sretno
*diana* is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 21:08   #67
Snooch:

Quote:
je li uopće moguće liječiti anksioznost autogenim treningom?!
Je.

Autogeni trening na više načina djeluje "protiv anksioznosti". U samoj biti autogenog treninga je to da je tehnika anksiolitička - dakle "topi" strah. AT povećava toleranciju prema strahu i općenito


abril sun:


Quote:
prosetaj... i nabaci osmjeh... prvo onakav kiseli i na silu, a hihot ce doci sam po sebi.

Kako u kojem slučaju. Većina ljudi se u nekoj životnoj situaciji susretne s anksioznošću. Smatra se da je problem kad to stanje potraje dulje od 6 mjeseci.



Anksioznost je uz psihosomatske bolesti i neku psihofizičku "higijenu" svakako glavna indikacija za primjenu autogenoga treninga.


Za učenje tehnike uglavnom nije potrebna grupa, već se može čovjek sam uputiti putem literature ili kombinacije sam + tečaj.


Problem je šta ljudi vole slušati priče i rekao bih - dobivati pažnju, tada plate tečaj i dobiju to za što su platili, ali su rijetki spremni redovno sami vježbati, a na redovnom samostalnom vježbanju se zasniva kvalitetan pristup AT-u.


U Hr je svakako najveći autritet za AT prof. Gruden, postoji knjiga "Vježbom do sreće / autogeni trening", a tečajevi su (bar su prije bili) u Centru za kulturu Trešnjevka.

Osobno smatram da je za većinu ljudi najbolje rješenje sam se uputiti u trening putem literature itd.
zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2004., 00:08   #68
Nemojte biti tak isključivi prema AT

Znam neke kojima jako pomaže I neka je tako.

Nisam probala, a kako stvari stoje i neću.
Dok autosugestivne misli često rabim.

Nekome je potreban AT
Nekome fizički rad, pranje zahodske školjke recimo
Nekom dobra partijana s ljudima
Nekom pokoji pils + autosugestija
Nekome 6 km trčanja
Nekome sve to


Teško je, jebeno teško, al uz volju se može
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 01:03   #69
Quote:
zvrk kaže:

doduše postoje neke sheme da ga ljudi koriste za okultne prakse, ali isto tako nož može biti upotrebljen za rezanje kruha, a i zarađenje štete
meni su koma oni kasniji stupnjevi AT... oni simboli i arhetipovi... to mi je malo onak... sablasno. zapravo ja mislim da je opasno i ne bih se u te kasnije stupnjeve uopće upuštala.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 10:54   #70
dreamer~of~dreams:


Quote:
meni su koma oni kasniji stupnjevi AT... oni simboli i arhetipovi... to mi je malo onak... sablasno. zapravo ja mislim da je opasno i ne bih se u te kasnije stupnjeve uopće upuštala.
Toga nema u klasičnom AT koji je u tom obliku preživio već skoro 100 godina, ali ima u tim komercijaliziranim varijantama koje je moguće sustresti tu kod nas u zg.
zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 10:57   #71
Quote:
zvrk kaže:
ali ima u tim komercijaliziranim varijantama koje je moguće sustresti tu kod nas u zg.
a te "komercijalizirane" varijante, kroz koje te vodi nekakav kvazi-terapeut, zaista nisu za nikakvu preporuku. to je, zapravo, ono što može biti opasno!
autogeni trening kao takav nije uopće opasan, isto kao što nije opasna ni meditacija u smislu vježbe disanja, opuštanja, i koncentracije.
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 11:47   #72
khm... pa te visoke stupnjeve spominje sam gruden u svojoj knjizi
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 13:28   #73
dreamer~of~dreams:

Quote:
khm... pa te visoke stupnjeve spominje sam gruden u svojoj knjizi

Da, koncepcijski postoje osnovni stupanj i viši stupanj, ali u praksi ako se malo uđe u srž treninga, nema neka razlike, zbog toga što se cijeli trening bazira na relaksaciji i prepuštanju pa se tako s vremenom (kako se razvija tolerancija i sposobnost uočavanja detalja) elementi višeg stupnja pojave sami od sebe (slike itd).

Ugodni osjećaji tijekom relaksacije su jednim dijelom povezani uz doživljavanje tih slika, ali tada te slike još ne vidimo jer nismo razvili osjetljivost da ih možemo "uočiti".

Dakle hoću reći da se elemetni višeg stupnja treninga s vremenom sami od sebe pojave u sklopu osnovnih vježbi relaksacije.
zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 20:49   #74
Autogeni trening?!

Bok, ne znam da li ovo pitanje spada u ovaj dio foruma ali ---- zanima me da je autogeni trening ista sto i transceditalna meditacija (TM)?
Ja nista ne znam o tome, ali me teta koja zivi u Svedskoj zamolila da joj ovdje kupim knjigu o TM. A u knjizari sam nasla tu jednu o autogenom treningu, prodavacica me pokusavala uvjeriti da je to ista stvar ali ja bih ipak provjerila.

Unaprijed hvala!
Lily Rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 21:33   #75
Rađe nađi knjigu za TM. Iako je autogeni trening (kojeg sam prakticirao) vrlo blizu TM-u. autogeni trening bi mogao poslužiti kao odskočna daska za dalje kao što je to meni poslužio. Radi se o pokušaju izravnog stupanja u kontakt sa podsviješću, a TM je nešto daleko opširnije, cjelovitije
__________________
One can see only what one wants to see.
And all you can see is beyond within
Bardo Thodol is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 21:35   #76
Quote:
Lily Rose kaže: Pogledaj post
i transceditalna (TM)?
transcendentalna
__________________
One can see only what one wants to see.
And all you can see is beyond within
Bardo Thodol is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 22:29   #77
Quote:
Bardo Thodol kaže: Pogledaj post
Radi se o pokušaju izravnog stupanja u kontakt sa podsviješću
znači isto što i hipnoza? koja je razlika između hipnoze i AT?
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 22:31   #78
ne znam zashto meni uvijek padne napamet zeko i sjecash li se dolly bell kad cujem za autogeni trening
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 01:26   #79
Hoce li neko jednom vec dat adresu ili telefon ili ime & prezime ili sve u kompletu nekog ljudskog stvora koji se u Zagrebu doista profesionalno bavi a.t-om.
i koja je lova u pitanju?

Zadnje uređivanje Mad Scientist : 05.02.2007. at 01:46. Reason: Caps Lock
fanny is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 17:09   #80
Quote:
fanny kaže: Pogledaj post
Hoce li neko jednom vec dat adresu ili telefon ili ime & prezime ili sve u kompletu nekog ljudskog stvora koji se u Zagrebu doista profesionalno bavi a.t-om.
i koja je lova u pitanju?
Poslati cu ti info na private ...
Goldy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:38.