Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2010., 12:00   #121
Quote:
marija_h kaže: Pogledaj post
A za ostale poslove koji nisu strogo kontrolorski, a imaju veze za nadzorom zračnog prostora, poput dispečera, flight data, FIC i slično - da li postoji dobna granica?
Znači nitko nezna za slični primjer?
marija_h is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 16:32   #122
sumnjam da možeš raditi na nadzoru ZPa sa 19 godina... podrazumijeva se da ćeš dobiti samostalan posao koj iej toliko odgovoran sa određenim iskustvom,... ajde bubnut ću pa reći da kontrolor leta ispod 23-24 godine (znači 18 godina plus 5 godina faksa) nema što tražiti u tornju osim stjecati iskustvo od starijih kolega. Mislim da isto vrijedi za dispatchere, flight data operatere, weather operatere i sl...
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 17:46   #123
A za dob otprilike 35-45 godina?
marija_h is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 18:38   #124
postoji ona "nikad nije kasno ako nešto stvarno želiš" ali moraš uzeti nekoliko realnih faktora u obzir.

Ako je osoba stara (ajmo uzeti prosjek 40 godina, kad je već omjer 35 - 45 ) onda ona više nije u "cvijetu mladosti" i ako osoba do tih godina nije naučila engleski (sada govorim primjer nečega što treba naučiti/znati) onda će ga on puno teže naučiti nego osoba od 18 godina.
Također, minus faktor je i što bi ta osoba (ako bi obuka trajala npr. 2-3-4 godine, ovo je cifra na pamet - okvirno) kada bi završila studij bila stara oko 45 godina što bi joj ostavilo 10ak godina rada i u usporedbi s osobom koja bi počela raditi sa 25 godina (koja bi pak mogla raditi 30ak godina) nebi se isplatilo ulagati u osobu sa 40 godina (ovo vrijedi ako bi se našla dva kandidata za kontrolora, jedan od 20 drugi od 40 godina sa skoro istim sposobnostima) .
Kontrola leta jest stresan posao (ali naši kontrolori nemaju stresa poput onih na JFKu koji dnevno preuzmu nekoliko stotina letova, ali to ne umanjanje činjenicu da su oni su-odgovorni za ljudske živote) a osoba od 40ak godina je najčešće mentalno potrošenija od mlađe osobe, što bi značilo da na takvu osobu stres može puno više utjecati (ovo nije pravilo, ali najčešći je slučaj... naravno da postoje i starije osobe koje se savršeno nose sa stresom!)
Naravno, ništa te ne košta probati i želim ti svu sreću ovog svijeta... ovo što sam ja napisao može i ne mora biti točno (ja mislim da jest jer sam i sam zrakoplovac i krećem se u tim krugovima), ali bez obzira što piše i što ti netko kaže ti se raspitaj kod onih koji će stvarno znati - kontrolori leta!


... da sad ne drobim, ako te zanima nešto detaljnije pitaj (možeš i na pm) pa ću ti pomoći koliko god mogu...
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 02:24   #125
Nisu aerodromi jedini gdje ima prometa, u 2009 u Hrvatskoj je u prosjeku bilo 1156 IFR operacija dnevno, tj. 422000 u cijeloj godini.
U narednih 6 godina, do 2016, ocekuje se povecanje od 33%. Eurocontrol je vrlo dobar izvor onformacija!
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 09:28   #126
home edition

Znaš li možda postoji li kakav natječaj za prodajnog predstavnika u CA ? Ja sam se javila prije sada već skoro dvije godine i prošla sam sva tri kruga testiranja u Croatia Airlines. Nisu me na kraju odabrali za posao, iako sam zadovoljavala sve uvjete. Ja bi probala ponovo, ali recimo prošle godine nije uopće bio raspisan natječaj. Imam 32 godine. Nisam završila Amadeus tečaj za prodaju avio karata, rekli su nam na testiranju prije dvije godine da nas moraju prvo odabrati, pa onda tek idemo na taj tečaj za prodaju avio karata koji je dosta skup. Znaš li možda postoji li mogućnost rada u prodaji aviokarata u drugim aviokompanijama? Mene najviše zanimaju poslovi u vezi putovanja, iako se naravno javljam i na ostale natječaje.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 11:17   #127
za to ti nisam siguran, ja sam više za tehnički sektor... ali, pošto je situacija takva kakva je sumnjam da će u bližoj budućnosti uzimati veći broj ljudi pa samim time neće ni biti nikakav natječaj. Problem je što oni imaju masivnu upravu, a premalo ljudi u tehničkom sektoru što dovodi do zagušenja financijske situacije... Croatijin tehnički sektor zarađuje velike novce, a to se sve troši da se namiri uprava tj. administracija koja je 3 put veća nego što treba biti.

I nemojte se ograničiti samo na CTN, oni jesu naša najveća (ajmo biti realni i reći jedina konkretna) aviokompanija ali Dubrovnik Airline i sl. također trebaju nekog predstavnika. Pošalji u German Wings, Lufthansu, Adria Airways i sve kompanije koje djeluju i na području Republike Hrvatske.

Zrakoplovstvo je trenutačno jako "crn" posao, ali ta situacija će se u budućnosti daleko daleko popraviti...!
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 11:55   #128
home editon

Puno hvala na odgovoru. Nisam se još javljala u druge aviokompanije, samo u CA. To je stvarno nešto što me jako zanima i u tome se vidim dugoročno. Bila sam jako sretna kada sam išla na to testiranje u Buzin za prodajnog prestavnika, nekako mi je to bio najdraži natječaj za posao do sada. I još kada sam prošla prva dva selekcijska kruga, stvarno sam bila vrlo blizu toga da me zaposle. Ali eto odabrali su na kraju nekog drugog, javili su mi rezultat na mail kako su i obećali. Stvarno su bili korektni. Zato bi ponovo pokušala i kod njih ako bude opet neki natječaj.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 13:00   #129
pokušaj, cijelo zrakoplovstvo je prekrasan posao. Ponekad se ljudi prenagle pa misle da je prelagano i da će oni to samo tako, ali onaj koga to ne zanima, onaj koji nije u tome teško će napraviti karijeru u zrakoplovstvu.

Kažem ti, pošalji u druge aviokompanije, sigurno trebaju jednog radnika tvoje struke... i dobro namjerni savjet - izbjegavaj istočnu europu, bez obzira ako dobiješ ponudu za posao -> tu podrazumijevam BiH, Srbiju, Crnu Goru, Bugarska, Rumunjska.

Makedonija, Albanija, Turska, Grčka (Grke sam ubrojio u istok ali nije to sad bitno) da jer jako cijene svoje radnike, a i čuo sam jako puno dobrih iskustava.
Srbiju pogotovo ne jer je jedna prijatelj išao raditi u JAT i bio je doslovce maltretiran od strane "kolega" koji su mu bili podređeni a nisu imali NIKAKVOG znanja o poslu koji rade. BiH je premala plaća za obujam posla koji se očekuje, a i situacija u državi je takva da je njima zrakoplovstvo zadnje na pameti, Bugarska i Rumunjska imaju jedne od najnižih plaća u Europi pa sumnjam da bi htjela ići u Bukurešt raditi za 2000kn mjesečno.

Ako imaš ikakvih pitanja pošalji na pm lijepi pozdrav
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 15:12   #130
Da li uopće postoji neki plan-program za tranziciju osoblja iz sfere vojnog zrakoplovstva u civilni sektor zrakoplovstva-kontrole leta, odnosno da li uopće postoji potreba za ljudima sa takvim iskustvom-znanjem-zvanjem u civilnom zrakoplovstvu?
marija_h is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 18:12   #131
pa najbolji piloti u civilnom zrakoplovstvu su najčešće piloti vojnih zrakoplova, pa tako da se MORH već godinama bori da zadrži pilote koji jednostavno odlaze iz vojske na polaganje CPLa (civil pilot licence) koji usput budi rečeno polože puno lakše nego ostali (što je i logično, gledajući da su vojni piloti jedni od pametnijih ljudi što se tiče tehnike, a reflekse, reakciju i brzinu razmišljanja ne treba ni spominjati)... što se tiče prelaska iz HRZa u sektor civilnog održavnja zrakoplova je također često (kada ima posla u civilu) jer su plaće u vojsci daleko manje nego u privatnom tj. civilnom sektoru... samo što je to dovelo do jednog problema sada - HRZ ima manjak stručnih ljudi, a oni se mogu privući samo odličnim uvjetima pa tako da će HRZ tj. općenito MORH morati davati (a to vjerojatno i budu, i to u bliskoj budućnosti) puno bolje uvjete nego prije...
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 20:06   #132
Quote:
home edition kaže: Pogledaj post
...HRZ ima manjak stručnih ljudi, a oni se mogu privući samo odličnim uvjetima pa tako da će HRZ tj. općenito MORH morati davati (a to vjerojatno i budu, i to u bliskoj budućnosti) puno bolje uvjete nego prije...
Poprilično sam skeptična što se tiče budućnosti i stvaranja povoljnih uvjeta za ostanak takvog kadra pošto trenutno takvi uvjeti nisu ni blizu nekakvih civiliziranih normi a financijska komponenta odnosno plaća čak je najmanji problem u svemu tome. Dok takvi uvjeti ne sazriju mislim da će odljev kadrova, a i nepristizanje novih biti na istoj razini kao što je i danas. Problem je u modernizaciji samog vojnog sustava kako mentalno tako i tehnološki koji zaostaje za modernim sustavima kao što je na primjer Hrvatska Kontrola Zračne Plovidbe koja ima kadar-uvjete-plaće-motivacije-benificije-mogućnosti razvoja itd neusporedivo bolje od svog vojnog pandana.
marija_h is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 21:15   #133
vidjet ćemo kako će to biti, ali za poštenu plaću zašto ne ići u MORH? ali ne znam kojem stručnjaku vezanom za zrakoplovstvo pada na pamet ići raditi 8 sati dnevno za 3500kn (ovo možda zvuči bahato, ali nije to cilj. Cilj je da ljudi shvate da je zrakoplovstvo specifičan posao koji nosi ogromnu odgovornost, pa i zaslužuje takav respekt.) kada u civilnom sektoru plaća bude NAJMANJE duplo veća
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 01:32   #134
U nedavnim natjecajima je bila postavljena dobna granica. Ne sjecam se tocno koliko, ali max je bio otprilike 24-26 godina.
Prati http://www.crocontrol.hr/Default.aspx?sec=179 , kad ima tu objave natjecaj (za sva mjesta u HKZP, ne samo KZP).
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 07:34   #135
thnx
marija_h is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 22:28   #136
Quote:
home edition kaže: Pogledaj post
pa najbolji piloti u civilnom zrakoplovstvu su najčešće piloti vojnih zrakoplova, pa tako da se MORH već godinama bori da zadrži pilote koji jednostavno odlaze iz vojske na polaganje CPLa (civil pilot licence) koji usput budi rečeno polože puno lakše nego ostali (što je i logično, gledajući da su vojni piloti jedni od pametnijih ljudi što se tiče tehnike, a reflekse, reakciju i brzinu razmišljanja ne treba ni spominjati)... što se tiče prelaska iz HRZa u sektor civilnog održavnja zrakoplova je također često (kada ima posla u civilu) jer su plaće u vojsci daleko manje nego u privatnom tj. civilnom sektoru... samo što je to dovelo do jednog problema sada - HRZ ima manjak stručnih ljudi, a oni se mogu privući samo odličnim uvjetima pa tako da će HRZ tj. općenito MORH morati davati (a to vjerojatno i budu, i to u bliskoj budućnosti) puno bolje uvjete nego prije...
Al stvarno si ga nalupetao malo previše glorificirajuči vojne pilote.
Vidim da nisi pilot jer ono "C" u CPL ne znači "civil" nego nešto sasvim drugo. I nisu vojni piloti ništa pametniji ni bolji od civilnih. Naprotiv ima svakakvih primjera. I za info liječnički za civilne i vojne je identičan. I da, za upisati se na smjer civilnih pilota nekada je bilo dosta teže nego na vojni smjer jer si na prijemnom trebao pokazati dosta veće znanje da bi upao među 10 naspram nekad 60 vojnih gdje su upadali svakakvi redikuli. No danas su neka druga vremena. A što se tiče polaganja famozne CPL dozvole ne znam što je tu komplicirano. Sjedneš u avion i odletiš običan let od sat i pol i tvoja je dozvola.
__________________
U duh potpuno slobodan
od svih misli i osjećaja
čak ni tigar ne nalazi mjesta
da zabode svoje oštre kandže
ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 00:53   #137
Quote:
ovac kaže: Pogledaj post
Al stvarno si ga nalupetao malo previše glorificirajuči vojne pilote.
Vidim da nisi pilot jer ono "C" u CPL ne znači "civil" nego nešto sasvim drugo. I nisu vojni piloti ništa pametniji ni bolji od civilnih. Naprotiv ima svakakvih primjera. I za info liječnički za civilne i vojne je identičan. I da, za upisati se na smjer civilnih pilota nekada je bilo dosta teže nego na vojni smjer jer si na prijemnom trebao pokazati dosta veće znanje da bi upao među 10 naspram nekad 60 vojnih gdje su upadali svakakvi redikuli. No danas su neka druga vremena. A što se tiče polaganja famozne CPL dozvole ne znam što je tu komplicirano. Sjedneš u avion i odletiš običan let od sat i pol i tvoja je dozvola.
ajmo po redu...

1. u pravu si, ali puno ljudi govori Civil, a pravi naziv je Commercial.
2. Liječnički kao postupak je isti, ali kriteriji i određeni psihotestovi nisu... ali vidim da si pametniji, pa ću ti ostaviti da ljudima objasniš zašto nisu.
3. Ovo treće neću ni komentirati, jer po tvome svatko može sjesti u avion i odletiti "običan" let od sat i pol jer je to "samo famozna CPL dozvola"
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 10:41   #138
...da, da a neki koji su polagali nisu čak ni trebali znati sletjeti
http://upload.wikimedia.org/wikipedi.../9.11_head.jpg
marija_h is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 11:15   #139
uz dužno poštovanje svima na ovome forumu, ali pokažite mi ISPITIVAČA iz ministarstva koji nije tražio slijetanje i PILOTA koji je polagao CPL a nije trebao znati sletjeti ili je "samo sjeo u avion i odletio običan let od sat i pol" i ja ću ga OSOBNO prijavit svim nadležnim institucijama... Jer po vašem nam sad iznad glave, i meni i vama, može proletjet budala koja ne zna letit i zabit se meni u stan vama u kuću ili stan isto....
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 12:18   #140
Zato i je nevjerojatno kako je mogao netko dobiti dozvolu ( slučaj u SAD-u ) za letenje a da je pri tome još i naglasio kako mu slijetanje uopće nije važno. ( Jedan od Tower-Ekipe 11 rujna )
marija_h is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:39.