Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2016., 18:53   #161
Da, točno to i mene čudi.
Vet kaže da je kronična bubrežna insuficijencija, ali da je otkriveno na samom početku,prije nego se išta tu još groznoga događa. Znači u ovoj ordinaciji rade dva veta u smjenama, i mlađi joj je otkrija to nakon sterilizacije.

Ovaj prošli put sam vadila u drugog veta jer nemam auto i radim,pa ovisim o drugim ljudima,ali od sada i ubuduće ću ić uvijek i samo kod ovog u kojeg je sterilizirana. A i iskreno išla sam i po drugo mišljenje (nisam saznala ništa pametno)

Uglavnom, dok kad sam idući put došla sam naletila na smjenu od starijeg i rekla mu cilu priču, kad smo je izvadili iz transportera tip je u čudu gleda i govori da izgleda stvarno dobro, nego da je samo dehidrirana. Nema upale očiju, prije nego je završila na ovoj prehrani je znala nekad povratit (mi smo mislili da je zato šta se prežderala), ali od 12 miseca otkad jede ovako, nije nijednom povraćala (osim kad je pojela leptiricu 1 put), nalazi u krvi su joj svi odlični osim kreatinina i blago povišene uree, napišem točno čim se tih nalaza dočepam večeras
Za dlaku nebi rekla da joj je suha,mekana je,i ona se redovito sređuje,jadna nije,evo maloprije skače za perima,trči,lovi,a i inače na balkonu uhvati svaku bubu čim zazuji. Ne jede slabo,dapače, non stop mi njuši ruke u potrazi za hranom i danas je satrala još 1 kesicu Hill k/d.
To je upravo razlog zbog kojeg mene čudi cila ta dijagnoza i to divljanje kreatinina...
Naručila sam sa zooplus.hr različite marke i okuse jednu cijelu gomilu
A šta se tiče infuzije,šta se mora, mora se. Odvest ću je da kod njega stoji na njoj,ako je to djelotvornije..
minimee is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 22:01   #162
Nisam mislila na upalu ociju, nego da su oci upale -- doslovno, upadnu unutra u "duplje" u kojima su inace, kao da su usukane unutra, nemam boljeg opisa

Ne znam, fakat cudo da macka s kreatininom 800+ funkcionira okej. Takve brojke su rezervirane za gadnu krizu inace.
Izvadite krv jos jednom, pogledajte i hematologiju ako niste u zadnje vrijeme vadili, pa ovisno o urei vidite da li da ju "isperu" malo. Meni tu nekaj ne stima
Jel netko pogledao te bubrege na ultrazvuk?
Ono sto sad treba vidjeti je da li je neka akutna upala ili je to kronicno zatajenje... Ne moze se samo na temelju 2-3 mjeseca bez ikakve terapije to vidjeti
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 23:33   #163
Znači na prvom nalazu kad je crea bio 264 imam i cijelu krvnu sliku. Uopće ne razumim šta je šta,pa evo samo ove vrijednosti koje ste pitali:
WBC 8,0 x 10^9/L
RBC 5,88 x 10^12/L
HCT 31,2%
PLT 373 x 10^9/L

Valjda sam točno prepisala ove 'mjerne jedinice'.
Ostale pute je rađen test samo za kreatinin i ureu..
Kad je crea bila 432, urea je 24,2.
Za 709 crea nije testirana urea (ostali su bez nečega O.o)

Na ovom novom nalazu iz drugog veta ima puno manje vrijednosti nego na prvoj krvnoj slici, i znam samo raspoznat crea i ureu..
crea je 10,0 mg/dL
bun (urea?) 72 mg/dL
ostalo šta imam na papiru je sve normalne razine,mogu prepisat ako treba?(drugačije su kratice):
ALB=2,9 g/dL
ALKP=31 U/L
ALT=59 U/L
GLOB=4,5 g/dL
GLU=115 mg/dL
TP=7,4 g/dL

Oči nisu upale. Izgleda normalno.Maca u biti puno pije i piški tek otkad je prešla na renal. Kad piški, to i dalje dosta smrdi,ako je to bitno.. Maca je i dosta pričljiva,oduvik je takva,uvik se javi i 'priča', dns smo se igrale,skače,vata,precizna je.. osim toga pijenja vode i piškenja, navela bi jedino da je slabo kakila ovih dana,ali evo otkad se sinoć najela,dns me u pjesku već dočekala 'dobra porcija'
Hematologiju?
Slabo mi vetovi daju informacija,meni je samo rečeno da ona ima to kronično zatajenje uhvaćeno na vrijeme, a bubrezi nisu nikad pogledani na ultrazvuk... Prvi put kad mi je rečeno bilo je ok,ali ovako šta sam više čitala o tome, stvar mi uopće nije jasna. Meni se neugodno pravit tamo pametna, ali čini mi se ka da su dijagnozu donili nekako bez dovoljno informacija, samo na račun povišenog kreatinina, i stalno imam osjećaj da to nije ono šta ona ima...ali opet,ja ne znam skoro ništa o tome,ovo je prvi put da se susrećem s nečim takvim.
Ta prva dijagnoza je donesena 15.12.2015... Znači traje to već neko vrijeme. Ja sam dobivala samo termine kada da dođem vadit krv, na račun kreatinina. Sad kad je to skočilo idemo češće..
Čini mi se da sam sad opsjednuta time, pa mačku pretjerano proučavam i pokušavam nać nešto krivo
Ona se jadna najela i pokušava spavat,a ja joj dižen šape,glavu i gnjavim je haha
minimee is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 00:21   #164
E da još napomenem, maca je inače velika, u smislu velika građom,često se ljudi iznenade kolika je, a teži oko 4,5-5kg. Ljeti uvijek malo smršavi,zimi se udeblja - to je tih 0,5kg razlike Još uvijek teži toliko.
Ne znam jel to važno za cijelu priču,ali da ipak napomenem
minimee is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 01:00   #165
Malo cu te jos ugnjaviti
Ajde pliz stavi fotke nalaza... Nesto je u drugim mjernim jedinicama (europske vs americke) pa se malo tesko snaci
Na fotkama se ipak sve jasno vidi
Jer ovo je fakat misterij... Kreatinin ako ode toliko u nebesa, njega prati urea od 30+ a i macka je onda u totalno losem stanju, vrlo losem i to ne mozes ne primjetiti
Koliko ona piski? Ako je pijesak...koliko su velike te grude, koliko cesto ide, koje kolicine?
Jesu mjerili proteine u urinu? Dal se zapjeni dok piski?
Sorry kaj te pilim


Hematologija je inace kao i kod nas ljudi, dakle bijela/crvena krvna slika (KKS, kompletna krvna slika - onda ti pisu WBC leukociti, LYM limfociti, HGB hemoglobin, HCT hematokrit itd...pa se vidi jel neka upala, virus, anemija itd)
Biokemija je kad rade posebno parametre za recimo bubrege, jetru itd (urea, kreatinin, ast, alt...)


Ono kaj bih ja napravila da je moja macka
Sutra ili cim ranije veterinaru (tom kojem uvijek ides)
Izvaditi krv i napraviti sve - i hematologiju, i biokemiju urea/kreatinin
Ovisno o urea/kreatinin ako je urea visoka, macku odmah ostaviti na infuziji - nek vet procijeni koliko, da li jedan dan ili vise dana - ovisi o ostatku krvne slike
Vidjeti s vetom da ti da upute i pokaze kako ces doma potkozno davati infuziju, i odmah krenuti s tim
Ako imaju kakve sumnje, dobro bi bilo bubrege pogledati na ultrazvuk...

Zadnje uređivanje ryell : 09.09.2016. at 01:22.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 08:39   #166
Nije gnjavljenje, moja mica je u pitanju Hvala na odg
Znači ja san poslikala nalaze,ali se ne vide baš nešto,ako se s toga može očitat,ako ne onda ih skeniram kad dođem sa posla.
Zadnji nalaz: http://i69.photobucket.com/albums/i4...pser9npvqc.jpg

Prvi nalaz:
http://i69.photobucket.com/albums/i4...psfl0pvvw8.jpg

http://i69.photobucket.com/albums/i4...psins1qi6t.jpg

Slika mice 2h prije nego smo vadili nalaze od tih cca 880 crea(prekjučer):
http://i69.photobucket.com/albums/i4...psz5kg7v8j.jpg

Slika mice dok pokušava spavat nakon papanja(jučer):
http://i69.photobucket.com/albums/i4...ps5tvo8btx.jpg

Šaljem slije u slučaju da možda ima te upale oči ili nešto drugo,a ja to ne primjećujem

Ja sam inače još u većoj panici jer si rekla da je tako visok kreatinin katastrofa,pa me sad strah da samo odjedanput ne zakaže. U veta idemo najvjerojatnije odmah popodne, jer me doslovno jede panika

Teško je procjenit točno koliko piški,jer nisam stalno doma,a i ona to ono 'skrivećki' po mačju obavi, ali rekla bi da ide jedno 3-5 puta dnevno, pogotovo ako očistim pjesak, onda odmah označava (zna se i valjat u pjesku).
Grude pjeska budu možda malo veće od prosjeka,prije su bile ogromne,sad su samo malo veće. Kad piški onda to bude postojan, konstantan mlaz, kao kod čovjeka i nikad nisam primjetila pjenu, a s obzirom koliko ju skeniram mislim da bi takvo šta vidila
Nismo mjerili proteine u urinu, točnije, uzorak urina nikad nije ni uzet.
minimee is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 12:18   #167
Rijetko se kod bubrega desi da ista bude najedanput, naglo - nema panike - ali s ovakvim nalazima bi trebala sto prije krenuti s terapijom (potkoznom infuzijom). Da je dobro - nije bas. Obavi samo kod veta kompletni pregled (napravite i krvnu sliku da vidite jel anemicna, malo su niske vrijednosti na onom jednom nalazu) pa skujte 'ratni plan' sto i kako dalje. Javi razvoj dogadjaja, svakako...
Ipakitine inace dajes kad jede 'normalnu' hranu, nema ga potrebe dodavati u 'bubrezne' hrane.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 18:19   #168
Meni vet reka da Ipakitine stavljam u ovu bubrežnu hranu
Danas je opet pojela sav Hills koji je dobila, više ne pije toliko vode, nudim joj, ali neće... potegla sam je ono iza za vrat,koža odmah padne nazad. Na netu sam pročitala da ako je dehidrirana da se sporo spusti nazad..

U veta će ipak tek u ponedjeljak ujutro,pa ćemo vadit onda cijelu krvnu sliku, i crea/urea. Pitat ću i za ultrazvuk bubrega jel treba. I infuzija naravno.
minimee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 02:04   #169
Bili dns u veta.
Mica je ovih dana super,jela je isključivo k/d, nije zezala.
Ipakitine u šug od hrane na žlicu pa joj davali da poliže,da smo sigurni da uzima dnevnu dozu.
Vet je reka da ne trebamo vadit,nego creu i ureu za početak i rezultati su ispali super. Mislim ne baš super šta se tiče cree,ali za 5 dana terapije hranom, se super spustila. Čak je i vet bija iznenađen rezultatima.
crea 690
urea 7.18

Znači urea je sada debelo u normali, crea još malo povišena,ali nadam se da će ovim tempom i to u 'normalu'. Tako da vet kaže da zasad onda infuzija ne treba. Ponovni pregled za 20 dana

Paket raznoraznih bubrežnih hranica dolazi sutra
minimee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 02:54   #170
Napisala sam ti za kompletnu krvnu sliku zato da se vidi da nije neka upala mozda u tijeku, i da se vidi kakva je tzv. crvena krvna slika. Posto bubrezi proizvode eritropoietin koji -pojednostavljeno- sluzi da bi se stvarale crvene krvne stanice, anemija tj stupanj anemije daje prilicno dobru sliku o tome koliko je eventualno zatajenje bubrega uznapredovalo, u kojoj je sve to skupa fazi i sto mozete ocekivati - gdje ste - i na sto treba pripaziti. To se vidi iz crvene krvne slike koja je sastavni dio KKS (hematologija). I dobro je to napraviti i zato da imas neku bazu koja sluzi za usporedbu kasnije, kad krene anemija pa treba pikati eritropoietin, nadomjestati zeljezo itd..da vidis kojom brzinom pada i sto dobro radis, sto krivo, a sto jos mozes napraviti.
Ne plasim te, ali kreatinin je i dalje bome prilicno visok (da, sporo mu padaju vrijednosti ali...).
Inace je dobro cim ranije poceti s potkoznom jer time pomazes organizmu da je hidriran kak spada i bubrezi se manje "muce" pa sporije propadaju.

That being said, super je da je mica generalno dobro, da jede i da je urea niska drzim fige.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 05:50   #171
Aha.. nez zašto vet to ne predlaže,ja sam mu rekla da možemo cijelu krvnu sliku vadit, a on da je dosta ovo sada Da, još je visok, to je i on naglasio, ali eto ide u dobrom smjeru,nadam se da neće sad opet zalomit u krivom pravcu
kakva bi upala mogla bit u tijeku? I je li znači neizbježno da maca postane anemična?
Šta se tiče dehidriranosti, on kaže da je samo malo dehidrirana, s obzirom na zadnji pregled (bar je donekle upalio onaj sistem za 6 zdjelica po stanu-ovih dana je ipak viđam-redovito se poji na njima )
I za divno čudo mica nije ljuta na mene zbog današnjeg bockanja
minimee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 10:08   #172
Pa ne mora ti vet predložiti, sama traži šta hoćeš da mu izvadi, ionako ti plaćaš.

Koliko sam skontala oni vade najosnovnije jer jebiga ljudi bi popizdili da svaki puta kod veta ostave pol plaće, ali ti slobodno ako hoćeš nešto detaljnije to možeš i tražiti. Ja sam uredno na kontrolama tražila da mi miciju naprave uzv i da mu vade krv, vjerojatno nije bilo potrebe recimo uzv raditi svaki puta ali ja sam tako bila mirnija, a i vetovi imaju detaljniju sliku i mogu skontati lakše neke nepravilnosti.

I dobro ti Ryell kaže, trebala bi izvaditi krvnu sliku da vidiš jel nekakva upala. Ako je upala super, zna se kako se ona rješava, ako nije onda nije loše znati u kojoj je to sve fazi. Koliko sam čitala miceki mogu dosta dobro živiti i sa smanjenom funkcijom bubrega ako se to sve drži pod kontrolom.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 11:32   #173
Pa kazes vetu - ok, hvala za misljenje, ali ja bih ipak htjela da napravimo krvnu sliku da vidimo jel anemican i kako sve to skupa izgleda nije to suludi zahtjev, nisu bijesne gliste, to je skroz uobicajeno. Drugi par rukava je to kaj leeloo pise, da su vetovi navikli da ljudi pizde oko troskova pa i sami "stede". Da se razumijemo, krvna slika je max 120-150kn, nije to urnebesni trosak.

Ako je u pitanju kronicno zatajenje bubrega, da, neminovno ce postati anemicna (napisala sam ti u proslom postu ful pojednostavljeno kak to funkcionira: bubezi rade eritropoietin, koji kostana srz treba da bi proizvela crvena krvna zrnca; kad bubrezi ne rade kako spada - jer im se smanjuje funkcija - to ode vrit i eto anemije).
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 18:02   #174
Da,vađenje krvne slike je 150-200kn kod ovog veta,tako je bilo kad smo zadnji put vadili. A on kaže za 15-20 dana opet pregled,znači početkom 10og mj. Samo ne kužim kakva upala može bit? On kaže da je to ta kronična insfucijencija :/
Mica je inače super,mjenjamo joj okus svaki dan,sve pojede,uredno ide na pjesak.
Jedino je ima 2 dana povratila jednom,ali čini mi se da je previše pojela,a i našla sam nekakvu bubu u tome :/ Dala sam joj vode odma nakon,popila je i onda jela kekse.. Stvarno je proždrljiva.
Kad budemo išli na taj idući pregled ću javit rezultate. Prestrašno mi je malo to šta će s vremenom doć i drugi problemi,ali sve se tješim da je mlada i da joj ova hrana pomaže,pa da će zasada situacija biti ok. Nadam se da će idući nalazi bit još i bolji šta se tiče kreatinina I ja sam čitala da ako se drži pod kontrolom sa ovom posebnom hranom,mica može živjeti još godinama,i stvarno se nadam da je tako..
minimee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 09:49   #175
Zadnjih par dana macoru mi jako smrdi urin.
Inace ima 9.5 g, kucni, kastriran, od cca 1g imao je gadne mokracne kamence. Vec dugo se odrzavamo sa Hills Urinary c/d i k/d suhom hranom, povremeno i mokrom i Urinary pastom.
Sad ne vidim one tipicne znakove kamenaca, samo smrad.
Htjela sam mu malo cesce datira Urinary pastu..ali ne pase mu, povrati ju ( ima osjetljiv zelucek).
Da li bi sve to moglo biti od toga sto se vec danima vanjske macke tjeraju i pare i on to gleda kroz prozor? Citam, kao i kastrirani mogu pobenaviti ak su u blizini nekastriranih.
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 21:08   #176
Na kraju mi micko ipak ima kamence-potvrđeno ultrazvukom Urea i kreatinin su mu normalni. Svo vrijeme je dobre volje, jede.
Srčanu terapiju (enap i fursemid zbog kardiomiopatije) su mu smanjili na pola (fursemid djeluje suprotno kod mačaka, pa koncentriraju urin? tak nekak )
Zadnjih 8 dana je dobivao antibiotik i Uro pastu 3x dnevno, i povremeno spazmolitik.
A kamenci se i dalje vide, doduše nešto manji.
Mene muči što mu nikako nisam mogla uhvatiti urin za analizu-mokri 1-2 x dnevno i nikak da potrefim da je to kad sam doma.
U biti bojim se da dugogodišnje hranjenje hranom protiv struvitnih kamenaca ga nije odvelo prema oksalatnim kamencima, što bi značilo da ga liječimo u krivom smjeru.
Vet nije za stavljanje katetera da se dobije urin za analizu.
Kaže na dalje Uro pasta i Hills s/d.
Kaj da radim?
I koliko su oksalati uopće vjerojatni kod mačaka?
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 11:17   #177
Jadničak mali.

Ako se smanjuju to znači da se tope a onda su ti najvjerojatnije struvitni. Oksalatni se ne smanjuju, oni idu vanka mokrenjem ako su dovoljno mali da se ne zaštopa putem ili idu vanka opercijom, nema topljenja.
Mene ti je isto bilo prpa ovoga što ti pišeš. Kod nas nitko ne radi takvu analizu mokraće tako da ti ja uopće nisam to ni radila. Užasno sam se bojala šta ako ima oksalatne a ja ga zakiseljavam, hoću mu još pogoršati, al eto bili su struvitni, raspali su se u pijesak nakon 2-3 mjeseca s/d klope.

Ako ti je stalno na urinary klopi sumnjam da je dobio oksalate osim ako ne daješ paralelno i kosti, mlijeko, jogurte, vrhnja da jede. (moj jako voli, ali kad je na urinary ništa mu ne dajem što ima dosta kalcija u sebi). Inače rekla mi je vetica da sve te urinary klope u zadnjih nekoliko godina imaju sve skresano tako da bude sigurno da ne nastane ona druga vrsta kamenaca. Ako pogledaš malo sastav klopi vidit ćeš da se kalcij vrti oko 1 ili ispod 1 posto. (mislim da je u s/d nekih 0,8-9 posto), dok kod ostalih klopa koje nisu za sterilizirane kalcij bude puno viši.

Ja sam ti svome miciju nedavno uzela ovo: http://www.pet-centar.hr/detalji_pro...a-150-mll.aspx. Piše da je kakti za oksalatne ali sam malo guglala tu biljku (to je inače pirika) i za nju piše da je za sve kamence i urinarne tegobe, dobra je i za jetru. Bio mi je nedavno imao šize i mijaukanja prije pišanja pa eto sad mu malo dajem ovaj sirup. Daje se 2 puta dnevno (svakih 12 sati) po 1 ml, ima dosta toga u bočici tako da se isplati.


edit: bome ne bi mu ni ja stavljala kateter za ovakve stvari. Micko se mora sedirati ili uspavati a pišeš da je na terapiji za srce, onda bolje ne riskirati. Druga stvar je da ima blokadu.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 13:49   #178
Zašto ne kateter?
zo-ey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 13:49   #179
Leeloo27 hvala ti od srca!
Ne jede skoro nis "domace", rijetko tunjevinu iz vode...
Znaci male su sanse za oksalate.
Kaj se tice katera, imas pravo. Tko zna kak bi mu srceko to podnjelo
Ja bas razmisljam da ga vodim nekom drugom vetu jer mu je jucer pobjegla malo mokraca,
ali sad si me malo smirila.
Mozda da ipak pricekam par dana i dam hrani sanse.
I bas sam gledala te kapi...znaci svejedno mu ih dajes iako su za oksalate prvenstveno?
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 16:49   #180
Quote:
zo-ey kaže: Pogledaj post
Zašto ne kateter?
Zato jer se micko mora sedirati ili uspavati da bi mu se uveo kateter, a ima problema sa srcem i ko zna kako bi to sve podnio. Ne isplati se riskirati.

Ja nisam htjela riksirati a moj je imao "samo" grozne jetrene enzime. Rekla mi je vetica dok god samostalno piški ona ga ne bi dirala (ni zbog godina, a imao je tada 12 godina ni zbog jetre), ako se zaštopa onda bi mu uvela kateter. Sva sreća nije nam trebao iako smo se mjesecima mučili i išli po kontrolama i rastapali kamence.

Quote:
micek-jerry kaže: Pogledaj post
Leeloo27 hvala ti od srca!
Ne jede skoro nis "domace", rijetko tunjevinu iz vode...
Znaci male su sanse za oksalate.
Kaj se tice katera, imas pravo. Tko zna kak bi mu srceko to podnjelo
Ja bas razmisljam da ga vodim nekom drugom vetu jer mu je jucer pobjegla malo mokraca,
ali sad si me malo smirila.
Mozda da ipak pricekam par dana i dam hrani sanse.
I bas sam gledala te kapi...znaci svejedno mu ih dajes iako su za oksalate prvenstveno?
Kažem, mene su prale iste paranoje. Ko zna koji su kamenci, šta ako mu pogoršavam ako su oksalatni pa su me malo umirili da sve te nove hrane u biti imaju skresane sve minerale od kojih se tvore kamenci. Onda sam malo proučavala i skontala da stvarno u svima osim magnezija i fosfora je skresan i kalcij pa sam se malo smirila.

Ti kažeš da se to počelo smanjivati, znači ipak se tope kamenci pa mislim da nemaš razloga za paniku da su oksalatni. Samo neka se raspadnu u pijesak, odmah lakše ide vanka. S time da računaj da ti to sve traje i da dok ne izbaci sav pijesak da bude imao problema i pizdekao na wc-u.

Prvo nisam htjela uzeti te kapi jer piše da su za oksalatne (a moj je imao struvite), ali sam guglala i čitala o pirici i skontala da je ona diuretik i da potiče izbacivanje mokraće i da je dobra za sve kamence, upale mjehura, za jetru (moj je imao i probleme sa jetrom, s time smo se isto zezali mjesecima dok se jetreni nisu normalizirali). Onda sam još naletila na informacije da oni u prirodi kad brste travu na livadama najviše vole brstiti tu piriku i rekla si ma uzimam, ako je iovako žvaču nemre mu bit ništa od sirupa.
Dajem mu već neko vrijeme, ne buni se, dok sa pastama ga mora vijati po stanu jer neće. Ajd uropet mu još nekako uvalim, ona druga urinarna mu je ogavna i to su borbe da mu uvalim. Neće polizati sa krzna kad mu na capu stavim.

Micek, jesi ti svome davala čaja? Slobodno mu daj čaj od brusnice (uzmi encijanov, taj je jedini 100 posto brusnica, staviš pola žličice na 2 deci vode). Meni su savjetovali da ga što više tankam da ide što češće piškiti kako bi mu se ispirao mjehur. Nakon blokade sam mu znala svakih par sati po 10-15 ml uvaliti i bome piškio je ko lud. A brusnica ti je dobra i za upale (kako se kortljaju ti kamenci tako oštećuju stjenke pa znaju uz kamence spušiti i upalu) i zakiseljava urin pa se struviti otapaju lakše i još je diuretik pa potiče mokrenje.
To za brusnicu sam pitala vetove, nisam na svoju ruku davala.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:05.