Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2010., 21:52   #321
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Pa nije grad u dugovima do grla zato jer štedimo.
Okej, svatijo sam!
Purgeri, pamet u vugla i manje pušit kraj semafora, da nam čikobernice izdrže do ulaska u EU!
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 16:50   #322
Quote:
ja_a kaže: Pogledaj post
Pa to je na žalost istina i to ne govorim samo zato kaj sam zagrepčanin već generacijama. Ta mala zabita mjesta su ispunjena lokal šovinistima, no to je općenito poznato za manja mjesta. Pogotovo u Dalmaciji ljudi su prgavi, bahati, te veoma isfrustrirani zbog ljudi iz "metropole".
Znam da neki dalmatineri dođu studirati u Zg koji im da diplomu i posao, a onda seru po tom istom gradu.
Ja ne kažem da su zagrepčani dušice... uvijek ima idiota i seljačina koji će mrziti druge samo zato da mrze, pogotovo ako govorimo o onim pravim idiotima koji recimo idu na utakmice, pa zbog takvih svi mi ostali ispadamo loši.

No postoji na žalost taj sindrom malih mjesta. Znam i iz iskustva kako se takvi ljudi znaju bahato ponašati prema pridošlicama kao da oni imaju sva prava ovog svijeta, a mi nikakva. Što je mjesto manje, to više dolazi do izražaja takvo ponašanje, bilo da govorimo recimo o jednom Primoštenu ili o nekom zabitom prigorskom selu... pa mislim, gledali smo Gruntovčane, zar ne!? Tam je sklop u glavama tih ljudi malo drugačiji, al to je jednostavno tak.
No glupo je krajnje generalizirati jer sve zavisi od čovjeka do čovjeka. Ako neki dalmoš želi mrziti purgere, ne treba mu neki velik razlog za to, već mu treba samo kockasta glava i IQ min. 65. Isto i sa purgerima.
Ti da znas iz čega se financiraju znanstvene djelatnosti nebi tu piskarao da Zagreb da nekome obrazovanje, obrazovanje daje cijela Hrvatska, svima iz RH. A ljudi koji se obrazuju u Zagrebu, su ti stekli svojim vlastitim obrazovnim teznjama i financijama. Tako da...
aniston is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 10:43   #323
Vidim da ovdje ima govora mržnje.
Jako ružno, puno generaliziranja, samo da bi se druge diskreditiralo.
Tako to ne rade dobro odgojeni ljudi, neovisno o tome iz kojeg mjesta dolaze.
Etta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2022., 20:43   #324
Evo, naletih na ovu temu pa da nešto kažem..

Ova tema je uvijek aktualna i uvijek je predmet svađa,prepirki..


Dakle,ja kao jedan čovjek od 34.god koji je rođen u ZG,cijeli život ovdje a roditelji su mi iz Like 'dotepenci' mislim da mogu korektno reči viđenje svega.

1. Ljudi koji mrze nekoga tko je iz drugog mjesta samo zato jer nije iz njihovog grada NISU VRIJEDNI SPOMENA. Upoznaj čovjeka,ako imaš razloga da ga mrziš- mrzi ga. Ali ne iz čistog mira
2. Nije istina da samo Zagrepčani ne vole dotepence. Nitko nigdje ne voli dotepence. Šta mislite da Slavonci kad dođu u Dalmaciju ne trpe predrasude. Ili Dalmatinci kad dođu u Liku,da im lokalci ne dobacuju? Svagdje je to isto. Još je ZG najbolji po tom pitanju jer ima najviše ljudi iz drugih krajeva.
3. Ljudi koji nisu rođeni u Zagrebu su opterećeni time. Meni osobno je najgore kad me netko pita(pogovo rodbina u Lici ili lokalci tamo - Jesi ti u Zagrebu rođen ili tu? Ono,WTF te boli đon? Ali, eto bitno je gdje si rođen makar bio rodbina... Rijetko kad če neki Zagrepčan to direktno pitati.
4. I mi Zagrepčani trpimo predrasude i uvrede samo zbog toga što smo iz ZG. Svake godine na ljetovanju imaš neku situaciju da te netko ubija pogledom,dobaci ti ili čak hoće te tući. Da ni ne govorim o neljubaznosti konobara.
5. Vezano za broj.4. - Istina je da te ljudi mrze jer si rođen u ZG. To mi ne može baš nitko OSPORITI. Opet,ne baš svi ali podosta ljudi definitivno te mrzi. Pa možda i od tuda dolazi ta diskriminacija malograđana.
6. Puno tih 'dotepensca' nakon puno godina postanu veči purgeri od samih purgera. Što izgleda jako smiješno i jadno.
U cilju da budu dio okoline. Ok,hoćeš biti dio okoline,tu živiš, ali nemoj ni kajkat svaku drugu riječ. Nisi taj i gotovo.
7. Pa i sami dotepenci mrze jedni druge. Također, istina. Oboje plivaju u istim govnima pa ne mogu vidjet očima jedni druge.
8. I na kraju,svi koji nisu rođeni u ZG bi itekako volili da jesu. Premda mnogi kažu nije tako,ali to je istina. To su isti oni koji na moru govore da su pravi,rođeni Zagrepčani.

To nije slučaj samo sa ZG. Tako je i u drugom glavnim gradovima. Beograd,Pariz,London,Madrid. Pa koliko samo Barcelona mrzi Madrid?
Travis Bickle is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2022., 11:22   #325
moguće je da ima purgera koji omalovažavaju dotepence, ali po mom iskustvu ti dotepenci se čvrsto drže svojih tvrdih uvjerenja i navika, i vrlo često sami imaju kompleks manje vrijednosti. ako se osobi bilo što negativno komentira, dotepenec će često to shvatiti u kontekstu svoje dotepenštine a ne na osobnoj i ljudskoj razini.

slučajevi omalovažavanja dotepenaca su mi jednostavni i "primitivni", laki za razumjeti. donekle ih opravdavam statistikom jer nam je Zagreb stvarno postao kaljuža u koju su razne kulture donijele svoje najgore običaje i sad ih slobodno provode.
međutim slučajevi kompleksa manje vrijednosti i odnosa prema Zagrebu kod dotepenaca su puno složeniji i više slojeviti za razumjeti i komunicirati s tim.
femanon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2022., 11:30   #326
Quote:
femanon kaže: Pogledaj post
moguće je da ima purgera koji omalovažavaju dotepence, ali po mom iskustvu ti dotepenci se čvrsto drže svojih tvrdih uvjerenja i navika, i vrlo često sami imaju kompleks manje vrijednosti. ako se osobi bilo što negativno komentira, dotepenec će često to shvatiti u kontekstu svoje dotepenštine a ne na osobnoj i ljudskoj razini.

slučajevi omalovažavanja dotepenaca su mi jednostavni i "primitivni", laki za razumjeti. donekle ih opravdavam statistikom jer nam je Zagreb stvarno postao kaljuža u koju su razne kulture donijele svoje najgore običaje i sad ih slobodno provode.
međutim slučajevi kompleksa manje vrijednosti i odnosa prema Zagrebu kod dotepenaca su puno složeniji i više slojeviti za razumjeti i komunicirati s tim.
Slažem se. Ali, dosta toga dolazi iz ega ljudi. Ja znam iz moje rodbine - ti ljudi jednostavno hoće biti iznad Zagrepčana. Pokušavaš objasniti, jednostavno to je tako i prihvati to. Oni opet ne žele. Isto kao bogat i siromašan te visok i nizak. Normalno da če zgodna cura prije pogledati visokog,bogatog nego niskog i siromašnog čovjeka. Tako je i ovo.
To je ništa više nego iskompleksiranost.
Travis Bickle is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2022., 22:43   #327
Quote:
femanon kaže: Pogledaj post
moguće je da ima purgera koji omalovažavaju dotepence, ali po mom iskustvu ti dotepenci se čvrsto drže svojih tvrdih uvjerenja i navika, i vrlo često sami imaju kompleks manje vrijednosti. ako se osobi bilo što negativno komentira, dotepenec će često to shvatiti u kontekstu svoje dotepenštine a ne na osobnoj i ljudskoj razini.

slučajevi omalovažavanja dotepenaca su mi jednostavni i "primitivni", laki za razumjeti. donekle ih opravdavam statistikom jer nam je Zagreb stvarno postao kaljuža u koju su razne kulture donijele svoje najgore običaje i sad ih slobodno provode.
međutim slučajevi kompleksa manje vrijednosti i odnosa prema Zagrebu kod dotepenaca su puno složeniji i više slojeviti za razumjeti i komunicirati s tim.
Taj sam, imam svoju glavu i način razmišljanja a kultura tih agramera, starih zagrepčana me se iskreno nikada nije dojmila niti me interesira.
Ali ok, razumijem frustraciju. Kada nemaš dovoljno jasan vlastiti identitet potrebno ti je isti štititi svim silama
__________________
Saće
Uzumaki. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2022., 22:44   #328
Quote:
Travis Bickle kaže: Pogledaj post
Evo, naletih na ovu temu pa da nešto kažem..

Ova tema je uvijek aktualna i uvijek je predmet svađa,prepirki..


Dakle,ja kao jedan čovjek od 34.god koji je rođen u ZG,cijeli život ovdje a roditelji su mi iz Like 'dotepenci' mislim da mogu korektno reči viđenje svega.

1. Ljudi koji mrze nekoga tko je iz drugog mjesta samo zato jer nije iz njihovog grada NISU VRIJEDNI SPOMENA. Upoznaj čovjeka,ako imaš razloga da ga mrziš- mrzi ga. Ali ne iz čistog mira
2. Nije istina da samo Zagrepčani ne vole dotepence. Nitko nigdje ne voli dotepence. Šta mislite da Slavonci kad dođu u Dalmaciju ne trpe predrasude. Ili Dalmatinci kad dođu u Liku,da im lokalci ne dobacuju? Svagdje je to isto. Još je ZG najbolji po tom pitanju jer ima najviše ljudi iz drugih krajeva.
3. Ljudi koji nisu rođeni u Zagrebu su opterećeni time. Meni osobno je najgore kad me netko pita(pogovo rodbina u Lici ili lokalci tamo - Jesi ti u Zagrebu rođen ili tu? Ono,WTF te boli đon? Ali, eto bitno je gdje si rođen makar bio rodbina... Rijetko kad če neki Zagrepčan to direktno pitati.
4. I mi Zagrepčani trpimo predrasude i uvrede samo zbog toga što smo iz ZG. Svake godine na ljetovanju imaš neku situaciju da te netko ubija pogledom,dobaci ti ili čak hoće te tući. Da ni ne govorim o neljubaznosti konobara.
5. Vezano za broj.4. - Istina je da te ljudi mrze jer si rođen u ZG. To mi ne može baš nitko OSPORITI. Opet,ne baš svi ali podosta ljudi definitivno te mrzi. Pa možda i od tuda dolazi ta diskriminacija malograđana.
6. Puno tih 'dotepensca' nakon puno godina postanu veči purgeri od samih purgera. Što izgleda jako smiješno i jadno.
U cilju da budu dio okoline. Ok,hoćeš biti dio okoline,tu živiš, ali nemoj ni kajkat svaku drugu riječ. Nisi taj i gotovo.
7. Pa i sami dotepenci mrze jedni druge. Također, istina. Oboje plivaju u istim govnima pa ne mogu vidjet očima jedni druge.
8. I na kraju,svi koji nisu rođeni u ZG bi itekako volili da jesu. Premda mnogi kažu nije tako,ali to je istina. To su isti oni koji na moru govore da su pravi,rođeni Zagrepčani.

To nije slučaj samo sa ZG. Tako je i u drugom glavnim gradovima. Beograd,Pariz,London,Madrid. Pa koliko samo Barcelona mrzi Madrid?
Sa ovim se slažem, nike to problem vezan samo uz ZG. Nemaš druge nego čelom gore i bit svoj
__________________
Saće
Uzumaki. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2022., 16:49   #329
Quote:
Travis Bickle kaže: Pogledaj post
6. Puno tih 'dotepensca' nakon puno godina postanu veči purgeri od samih purgera. Što izgleda jako smiješno i jadno.
U cilju da budu dio okoline. Ok,hoćeš biti dio okoline,tu živiš, ali nemoj ni kajkat svaku drugu riječ. Nisi taj i gotovo.
Ne kužim ovo. Kako - "nisi taj"? Pa upravo postaješ taj, i to na način da živiš u toj okolini i kupiš po putu razne karakteristike i običaje, svjesno ili nesvjesno. Kao da je važnije da je netko, bubam sad, rođen u X, proveo 18 godina u X, a onda cijeli život u Zagrebu (taj "drugi" dio života je tu osobu sigurno obilježio i oblikovao u većoj mjeri nego "prvi" dio). Naravno, možemo misliti što god hoćemo o forsiranju takvih stvari (kajkanje preko neke normalne mjere, recimo), ali tvrditi da je mjesto rođenja odlučujuća stvar je nešto sasvim drugo.
RunagateRampant is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2022., 23:02   #330
Nisam čitala cijelu temu, pa ću dati svoje mišljenje na uvodni post iz vlastitog iskustva, kao osoba koja je dio života živjela u manjem mjestu, a dio u gradu.

Prije svega trebali bi znati da su purgeri sami po sebi vrlo ponosni, ukočeni, uštogljeni i lako uvredljivi.
To je vjerojatno zato jer su u Zagrebu većinom ljudi koji su tu došli iz raznoraznih drugih malih mjesta, sela ili koji vuku korjene sa sela i različitih zabačenih okrajaka naše male države. I svi su oni jako ponosni što idu babi i didi na praznike u selo i što baba i dida hrane kokoši, svinje, krave i koze i što se griju na drva, rade kobase i domaći sir, a možda i peku kruh u krušnoj peći, ali su zato vrlo odrešiti i uvrijeđeni kad im netko prišije bilo kakvu etiketu ili poveznicu sa selom. Jer ipak su oni odrasli u gradu. Čast izuzecima koji su ponosni na svoje korjene, bez obzire iz koje zadrtine oni vuku.

Dalje, moramo biti svjesni količine zgrada, stanova i stanovnika koji žive u socijalnim stanovima i zgradama i koji još uvijek nemaju razvijene socijalne vještine. Međutim to je manje više sada već starija populacija, jer nisam baš sigurna da firme još uvijek dijele stanove kao prije rata.

Od svih tih nabrojanih ljudi, vjerojatno ima jako puno onih koji svoje komplekse liječe rugajući se drugima. Plus onih koji su stvarno gradska djeca, ali to rade iz nekih drugih svojih razloga ili potreba. Ili su jednostavno zločesti.

Osobno, nitko me nikad nije prozivao kad sam iz malog mjesta došla živjeti u grad, niti mi se rugao, niti me podcjenjivao, ali mi se zato vrlo često kroz godine znalo dogoditi da bi mi purgeri kad bi me upoznali znali po tiho reći, a dobro je, ti si "naša". ciljajući pogledom na hercegovce i dalmoše.
A meni su ljudi ljudi. Volim kad su jednostavni, pozitivni, srdačni, otvoreni i (mogu čak biti i pristojni), nasmijani, pričljivi. Briga me odakle su.
forchetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2022., 13:04   #331
Fascinantno je, ustvari, da su mahom oni koji omalovažavaju ljude iz malih sredina -ne čistokrvni domoroci, nego upravo -dotepenci koji su se domogli Zagreba.
__________________
Iglasto čeljade...
KANARinka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2022., 15:39   #332
Quote:
KANARinka27 kaže: Pogledaj post
Fascinantno je, ustvari, da su mahom oni koji omalovažavaju ljude iz malih sredina -ne čistokrvni domoroci, nego upravo -dotepenci koji su se domogli Zagreba.
Nedavni primjer: Vlatka Pokos koja se hvali kako ljudi napadaju 'nas domače ljude' u ZG i govori Lovrenu da ode u svoju domovinu. Inače,žena je rođena u Salzburgu ,odrasla u Sokolovcu. Kasnije pola života provela u Kanadi,Njemačkoj u potrazi za ... zna se već.

Ja sam doživio primjer kada sam živio na Črnomercu par mjeseci da su mi dva starija dalmatinca rekli: Šta radiš ti ovdje,mi smo ovdje cijeli život. Ti si ovdje stranac. .Samo se nasmiješ na to.
Ali se slažem s tobom. Pogotovo na moru,kad se ponosno hvale da su autohtoni purgeri .
Travis Bickle is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2022., 15:19   #333
Quote:
Uzumaki. kaže: Pogledaj post
Taj sam, imam svoju glavu i način razmišljanja a kultura tih agramera, starih zagrepčana me se iskreno nikada nije dojmila niti me interesira.
Ali ok, razumijem frustraciju. Kada nemaš dovoljno jasan vlastiti identitet potrebno ti je isti štititi svim silama

ako misliš na frustraciju autohtonih zagrepčanaca i to da oni "nemaju nikakav jasan identitet", bojim se da je upravo taj stav najjasniji odraz počinjene štete - Zagreb zbilja jest postao čušpajz raznih kultura koje su razvodnile i potopile onu prvu, autohtonu zagrebačku. stoga zagrepčanci zbilja imaju snažne osjećaje frustracije, pomiješane s osjećajem pritiska na snošljivost da se ne bi slučajno nekoga iz malograđanštine nazvalo - malograđaninom XD
a također, na žalost, danas su jedini primjer i predstavnik zagrebačke kulture boysi, koji uopće ne pripadaju tim izvornim vrijednostima i kulturi.

ako nisi mislio na to, onda sori lol
femanon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2022., 19:08   #334
Quote:
femanon kaže: Pogledaj post
ako misliš na frustraciju autohtonih zagrepčanaca i to da oni "nemaju nikakav jasan identitet", bojim se da je upravo taj stav najjasniji odraz počinjene štete - Zagreb zbilja jest postao čušpajz raznih kultura koje su razvodnile i potopile onu prvu, autohtonu zagrebačku. stoga zagrepčanci zbilja imaju snažne osjećaje frustracije, pomiješane s osjećajem pritiska na snošljivost da se ne bi slučajno nekoga iz malograđanštine nazvalo - malograđaninom XD a također, na žalost, danas su jedini primjer i predstavnik zagrebačke kulture boysi, koji uopće ne pripadaju tim izvornim vrijednostima i kulturi. ako nisi mislio na to, onda sori lol
"Zagrepčanci, purgeri," to su oni ne tako davno nekadašnji dotepenci? Jednako kako su ti današnji "purgeri", ne tako davno nekadašnji dotepenci, bili dotepenci prije nego li su se dotepli vu (Wollner, Schneider, Konig, Elias i Lah, Huhn, Bernstein i sinovi...) belega Zabrega kaj ga tak svi tobož imaju rad, tako će i ovi današnji dotepenci, odnosno nekadašnji dotepenci, današnji purgeri, promatrati nove dotepence kaj buju se dotepli, te buju uzgajali snažne osjećaje frustriranosti, pomiješane s osjećajem pritiska na snošljivost da se ne bi slučajno nekoga iz malograđanštine nazvalo — malograđaninom? Bitno je osjećati. Na plodnom, čvrstom vele-gradskom tlu, uzgajati snažne osjećaje.
__________________
This is not an exit.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2022., 05:25   #335
Quote:
forchetta kaže: Pogledaj post
Nisam čitala cijelu temu, pa ću dati svoje mišljenje na uvodni post iz vlastitog iskustva, kao osoba koja je dio života živjela u manjem mjestu, a dio u gradu.

Prije svega trebali bi znati da su purgeri sami po sebi vrlo ponosni, ukočeni, uštogljeni i lako uvredljivi.
To je vjerojatno zato jer su u Zagrebu većinom ljudi koji su tu došli iz raznoraznih drugih malih mjesta, sela ili koji vuku korjene sa sela i različitih zabačenih okrajaka naše male države. I svi su oni jako ponosni što idu babi i didi na praznike u selo i što baba i dida hrane kokoši, svinje, krave i koze i što se griju na drva, rade kobase i domaći sir, a možda i peku kruh u krušnoj peći, ali su zato vrlo odrešiti i uvrijeđeni kad im netko prišije bilo kakvu etiketu ili poveznicu sa selom. Jer ipak su oni odrasli u gradu. Čast izuzecima koji su ponosni na svoje korjene, bez obzire iz koje zadrtine oni vuku.

Dalje, moramo biti svjesni količine zgrada, stanova i stanovnika koji žive u socijalnim stanovima i zgradama i koji još uvijek nemaju razvijene socijalne vještine. Međutim to je manje više sada već starija populacija, jer nisam baš sigurna da firme još uvijek dijele stanove kao prije rata.

Od svih tih nabrojanih ljudi, vjerojatno ima jako puno onih koji svoje komplekse liječe rugajući se drugima. Plus onih koji su stvarno gradska djeca, ali to rade iz nekih drugih svojih razloga ili potreba. Ili su jednostavno zločesti.

Osobno, nitko me nikad nije prozivao kad sam iz malog mjesta došla živjeti u grad, niti mi se rugao, niti me podcjenjivao, ali mi se zato vrlo često kroz godine znalo dogoditi da bi mi purgeri kad bi me upoznali znali po tiho reći, a dobro je, ti si "naša". ciljajući pogledom na hercegovce i dalmoše.
A meni su ljudi ljudi. Volim kad su jednostavni, pozitivni, srdačni, otvoreni i (mogu čak biti i pristojni), nasmijani, pričljivi. Briga me odakle su.
Dakle ti si dotepenka u ZG krajeve po tome sta kazes. Sasvim ok dok nema nekih gluposti. Dosta starih zagrepcanaca se buni na ercegeovce, Bosance, Janjevce itd...
unique one is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2022., 19:46   #336
Quote:
unique one kaže: Pogledaj post
Dakle ti si dotepenka u ZG krajeve po tome sta kazes. Sasvim ok dok nema nekih gluposti. Dosta starih zagrepcanaca se buni na ercegeovce, Bosance, Janjevce itd...
Nisam baš dotepenka, to malo mjesto je dio samih zagrebačkih rubnih krajeva.

Stari zagrepčanci su ko i svi stari ljudi.
Da nema hercegovaca i bosanaca, našli bi oni politiku ili već neki razlog za svrdlanje i prigovaranje.
forchetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2022., 23:15   #337
a ajmo realno vecina Zagrepčana smatra svojim kajkavce,vrlo jednostavno.Moja baka kad čuje KAJ naš je iako nikad se tu nije pravila bas razlika zagrepčan,prigorac,zagorac,ekipa Duga Resa-Karlovac ono slično mi je to sve,malo drugačiji naglasak ali ono tu su, naši su, purica i mlinci,štrukle...to je to

ma ne znam šalu na stranu stvarno mi je nenormalno da nekog zezam radi toga sta je iz manjeg mjesta,mislim šta sam ja nesta posebno jer sam iz večeg grada.Evo iz Zagreba sam vauuu ima nas seljačina svuda. Sprdam se kad se neko ponaša ko seljačina, sad ako on to shvati da je zato šta je iz manjeg mjesta, a ne radi karaktera, e onda kaj da mu ja radim. Ponekad je bitno i ko priča ovakve price da ga se sprda

ima nas svakakvih, ja znam žensku koja mrzi KAJ, naravno da je iz Dalmacije i šta ona radi? Živi tu,druži se sa zagrepčanima,niko joj nikad nije rekao da govori KAJ i ona na sva zvona kak ona to nece pričat,sprda se na tu riječ,onak ženo normalno da te ljudi vec poprijeko gledaju,to ko da ja dođem dole i serem ljudima zasto pričaju tako kako pričaju i naglašavam im bez povoda da ja tak necu nikada pričati Mislim onak pokazuje time vise ona komplekse

priznajem da sa podsmijehom pogledam jedino lika iz BIH kad opali cajke,izađe s lančugom i dere se onim teškim naglaskom da,sudite mi, jebiga stereotip koji se viđa po ZG, a i šire
x files agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2023., 13:30   #338
Kako zanimljivo, ja sam iz manjeg grada došla u veći i nekako sam bila uvjerena da me nije nitko nikad omalovažavao na temelju toga otkud dolazim. Onda, dok sam čitala temu, skontam da je zapravo i bilo takvih komentara, ali možda od nekih usputnih ljudi, plus što ja takve stvari stvarno ne doživljavam osobno pa ih zapravo ni ne pamtim. Meni su ti stereotipi više dobar materijal da se skupa sprdamo, nego da bi se sad nekom stvarno rugala na temelju toga gdje je živio. Osuđujemo ljude zbog onoga što se pokaže da jesu, jel, a ne zbog mjesta otkud dolaze

A i okej je imati nekakve okvirne predrasude, kao i za, npr, ovaj rastući multikulturalizam u Zagrebu/Hrvatskoj, ali baš sad omalovažavat, rugat se u facu ili ne znam ni ja šta je seljačluk otkud god da jesi.
Betty Mo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2023., 17:42   #339
Sada vec zivim u Zagrebu pa oko dvije godine i moram priznati da mi se ljudi i njihovi stavovi i opcenito ne svidjaju.
Dolazim inace sa sela i jako mi je tuzno i jadno da se neki mladi ljudi ne tusiraju, ne vode higijenu, pa tako se ne ponasaju ni zene,a ni muskarci kod mene u selu koji svaki dan idu u stalu.
Kraj nekih ljudi u Zagrebu ne mozes stajati i nastojim se odmaknuti sto vise, jos naravno ako sam primorana na neku minimalnu komunikaciju, al svejedno udara u nos.

Ali da primjetila sam da ti isti ljudi druge podcjenjuju, a nisu sposobni sebe sagledati realno i ne vide dalje od svojega nosa.
Nacin komunikacije, izrazavanje, a ne kulturu nisam nigdje vecu upoznala nego li u Zagrebu i od samih zagrepcanaca.

Lijepi pozdrav svim dobrim ljudima i koji se znaju ponasati, ovima drugima jedino mogu reci da rad i samo rad na sebi utjece na razvoj koji je neophodan.
trijadaqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2023., 17:45   #340
Quote:
x files agent kaže: Pogledaj post
a ajmo realno vecina Zagrepčana smatra svojim kajkavce,vrlo jednostavno.Moja baka kad čuje KAJ naš je iako nikad se tu nije pravila bas razlika zagrepčan,prigorac,zagorac,ekipa Duga Resa-Karlovac ono slično mi je to sve,malo drugačiji naglasak ali ono tu su, naši su, purica i mlinci,štrukle...to je to

ma ne znam šalu na stranu stvarno mi je nenormalno da nekog zezam radi toga sta je iz manjeg mjesta,mislim šta sam ja nesta posebno jer sam iz večeg grada.Evo iz Zagreba sam vauuu ima nas seljačina svuda. Sprdam se kad se neko ponaša ko seljačina, sad ako on to shvati da je zato šta je iz manjeg mjesta, a ne radi karaktera, e onda kaj da mu ja radim. Ponekad je bitno i ko priča ovakve price da ga se sprda

ima nas svakakvih, ja znam žensku koja mrzi KAJ, naravno da je iz Dalmacije i šta ona radi? Živi tu,druži se sa zagrepčanima,niko joj nikad nije rekao da govori KAJ i ona na sva zvona kak ona to nece pričat,sprda se na tu riječ,onak ženo normalno da te ljudi vec poprijeko gledaju,to ko da ja dođem dole i serem ljudima zasto pričaju tako kako pričaju i naglašavam im bez povoda da ja tak necu nikada pričati Mislim onak pokazuje time vise ona komplekse

priznajem da sa podsmijehom pogledam jedino lika iz BIH kad opali cajke,izađe s lančugom i dere se onim teškim naglaskom da,sudite mi, jebiga stereotip koji se viđa po ZG, a i šire
A mozda se sprdaju i iz njenog dalmatinskog naglaska pa zenska vraca tko zna. Hahah
trijadaqueen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:10.