Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2008., 18:32   #1
Omega-3 masne kiseline

pitanje:
da li vegetarijanci mogu uzimat kapsule omega 3 kiselina ako su od ribljeg ulja?? ili samo one od lana?

zahvalna na odgovorima
nessa 123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2008., 09:38   #2
Smile

mozes sta god hoces, nitko ti ne brani

Salu na stranu, navodno da omega-3 biljnog i zivotinjskog porijekla nije skroz ista, izgleda da se duzina lanca masnih kiselina razlikuje. Inace sam ja klopala orahe umjesto kapsula jer vele da to vegetarijanci mogu jesti umjesto ribe.
Dobar razlog zlata vrijedi, sta ne. Mmmm, orahnjaca....
gob is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2008., 13:14   #3
Ja koristim omega 3 od Biofarma, njihove su dobivene iz lana.

Sad... koliko sam čula problem s dodacima dobivenim iz ribe je što se ne zna gdje je ta riba izlovljena i postoji mogućnost da se preko kontaminirane ribe u organizmu nataloži živa, a to je jako loše.

Ne znam jel to stvarno tako ili urbana legenda, pa ako ima koji nutricionist na temi slobodno me ispravi

Osim toga, ako mogu istu stvar dobiti od ribe i od ne ribe, ja biram drugo rješenje

Inače, sve esencijalne aminokiseline sadrži proetin sirutke (whey) pa ako nisi veganka, to mi se čini kao dobar izbor
bluebox is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 18:28   #4
Baš sam pisao o tome na temi o Veganki s problemom. Naime, postoje omega 3 masne kiseline u kapsulama koje su dobivene iz algi (isti izvor od kud ih i same ribe dobivaju), te su identične onima koje se mogu naći u ribljem ulju. Dakle, bolje su od lanenog ulja. Jedini je problem što ih prema mojim spoznajama još u Hrvatsku ne uvozimo, ali se mogu naručiti preko interneta: V-pure OMEGA 3, EPA & DHA i Deva Nutrition Vegan Omega-3 DHA. Svim vegijima toplo preporučam redovno uzimanje ovih suplemenata.
Pavor Nocturnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 15:07   #5
A zašto ne uzeti sjemenke lana?
Ili laneno ulje? Svako jutro uz doručak
KavaSMlijekom is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 18:56   #6
Quote:
KavaSMlijekom kaže: Pogledaj post
A zašto ne uzeti sjemenke lana?
Ili laneno ulje? Svako jutro uz doručak
Može i tako, naravno. Ovisi sve od pojedinca do pojedinca, imamo različite potrebe. Tebi možda nisu potrebne tolike količine omege kao meni kad intenzivno treniram, pa ti ih je zgodnije namaknuti žličicom lanenog uz doručak. I sam ga redovito konzumiram bez obzira na suplemente. Okus je doduše nešto što zahtjeva izvjestan period prilagodbe.
Pavor Nocturnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 12:42   #7
Quote:
Pavor Nocturnus kaže: Pogledaj post
Može i tako, naravno. Ovisi sve od pojedinca do pojedinca, imamo različite potrebe. Tebi možda nisu potrebne tolike količine omege kao meni kad intenzivno treniram, pa ti ih je zgodnije namaknuti žličicom lanenog uz doručak. I sam ga redovito konzumiram bez obzira na suplemente. Okus je doduše nešto što zahtjeva izvjestan period prilagodbe.
Ja sjemenke tamanim u glomaznim količinama i fine su mi, ali ulje, ulje... nije pristojno staviti smajlić koji bi opisao što o tome mislim i kakvu reakciju imam. Jedino i samo ako umiješam u namočene žitarice pa izmiksam s vodom. Samo onda. A i to je risky business
KavaSMlijekom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 14:50   #8
Laneno ulje ima nekih nuspojava. Trudnice bi ga trebale izbjegavati (4x povećava rizik od preranog rođenja) ulje, ne sjeme. Također mislim da ničega netreba previše. Također postoji neki broj istraživanja koji masnu kiselinu iz lana optužuju za povećan rizik kod raka prostate. To je nedovoljno istraženo, dok pozitivni učinci iz sjemena i ulja su golemi i dosta istraženi.

BTW. ima na našem tržištu koliko vidim na netu proizvod ALgina plus koji sadrži na 100g 1.3g. omege 3.
Jedino što me muči što navodno b12 iz algi može uzrokovati izlučivanje "pravog" b12 vitamina iz tijela?

Zadnje uređivanje Graham : 17.11.2008. at 15:03.
Graham is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 16:11   #9
Tak i tak je puno namirnica obogaceno vitaminom B12, ne mozes ga izbjeci da hoces (tj. mozes ako sve doma sam uzgajas, ali tad vjerojatno ne koristis pesticide, pa ne pobijes mikroorganizme koji ga proizvode).

Imam laneno ulje doma, ali jos ga nisam probala jer su me uvjeriti da je ogavnog okusa.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 20:59   #10
Quote:
Imam laneno ulje doma, ali jos ga nisam probala jer su me uvjeriti da je ogavnog okusa.
ma kakvi, mroas probat, potegni iz flase
(tak sam ja jednom, duga prica )

nego koji su najbolji izvori za masnoce?, moze i malo detaljnije (ne ono, imas lan, bucino ulje i orahe), imam niski hdl (pozitivan) kolesterol...
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 23:34   #11
zeleno lisnato povrce
orasi obicni (juglans regia)
lanene sjemenke i ulje
repicino ulje
soja, sojino ulje

a mozes uzimati i sojin lecitin, ima ga za kupiti, u granulama, u Mercatoru u Brezicama (a gdje drugdje )
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 02:52   #12
Avokado najbolji izvor (najjeftinije u mercatoru) 100g/ 21g. masnoće
Masline
Badem 100g/14g masnoće(svi orašasti plodovi)
Kukuruzne klice
Kokos 15g (uglavnom zasićene masnoća)
http://www.foodscout.org/nutrients/fats.html
Graham is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 10:44   #13
Najbolji izvor cega? Omega 3 ili masnoca opcenito?

Ovo mi je omiljeni sajt za provjeravanje nutrijenata u hrani:
http://www.nutritiondata.com/

O omega-3 (i ostale masnoce) u veganskoj prehrani:
http://www.veganhealth.org/articles/fat
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2008., 16:23   #14
Najbolji izvor masnoće, a što se tiče Omega 3, lan je kralj među namirnicama. Bitan je omjer omega3 i omega 6.
Osim toga Avokado je zanimljiva namirnica, može se lako konzumirati sirov i postoji brdo recepata. Ako se ne iskoristi cijeli treba ostalo meso ostaviti na koštici tako će dulje držati.
Graham is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 22:36   #15
ulje konoplje.. wtf, kaj nije to zabranjeno konzumirat
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 00:30   #16
Ovisi koje konoplje
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 13:16   #17
Quote:
KavaSMlijekom kaže: Pogledaj post
Ja sjemenke tamanim u glomaznim količinama i fine su mi, ali ulje, ulje... nije pristojno staviti smajlić koji bi opisao što o tome mislim i kakvu reakciju imam. Jedino i samo ako umiješam u namočene žitarice pa izmiksam s vodom. Samo onda. A i to je risky business
Uzmeš žlicu ulja i dok je na jeziku, kao cijelina, popiješ sa vodom. Okus ulja niti ne osjetiš. Kao da si popio tabletu. Ali ja sam se na okus toliko navikao, da stavljam ulje i na kuhano povrće.
tanki7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 18:35   #18
Muce me slicne dileme. Imam privremeni zdravstveni problem pri kojem bi mi omega 3 kapsule mogle znacajno pomoci, ali je problem u tome sto ne jedem mrtve zivotinje, a to ocigledno ukljucuje i riblje ulje
Laneno ulje ne dolazi u obzir jer bi ga trebala piti po litru dnevno da unesem zeljenu kolicinu EPA (odnosno ALA koje se u odredjenom postotku konvertira u EPA).
Zna li netko za kakve alternativne omega 3 kapsule koje bi se mogle kupiti u Hrvatskoj?
Opća opasnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 19:03   #19
Koliko tocno EPA zelis dobiti u danu? Pitam, jer FDA ne preporucuje unos vise od 3g DHA + EPA na dan. U 1 litri lanenog ulja ima oko 500 g ALA, i ako se samo 6% konvertira u EPA, premasila si maksimalnu preporucenu dozu 10 puta.

Citiram sebe samu s druge teme:

Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Ne. Jedem lanene sjemenke, repicino ulje, proizvode od soje, orahe, zeleno lisnato povrce, svaki dan dobijem oko 300% RDA omega 3 (a cesto i puno vise). Nutricionisti vegani (Jack Norris i Virginia Messina) preporucuju veganima da uzimaju dodatak DHA i EPA od algi (vani se mogu kupiti i sojina mlijeka s tim dodacima), ali neki life extensionisti koji uopce nisu vegani izbjegavaju DHA i EPA jer su podloznije peroksidaciji nego ALA (a ugradjuju se u membrane mitohondrija), i vjeruju da je pretvorba ALA u DHA i EPA kod vegana dostatna (a oni sami nisu vegani, dakle nisu pristrani).

ALA iz biljaka se jedina smatra esencijalnom omega 3 masnom kiselinom. FDA ne preporucuje vise od 3 g DHA i EPA na dan zbog povecanog rizika od krvarenja i hemoragijskog mozdanog udara.

Naravno, to sto sam ja odlucila ne uzimati dodatke ne znaci da drugima nisu potrebni. Svatko bi trebao odluciti za sebe (a dobro je i pratiti unos omega 3 (i ostalih nutrijenata) u nekom od alata za pracenje unosa nutrijenata poput CRON-o-Metra).
Postoje veganski dodaci DHA i EPA, ali ne u Hrvatskoj:
http://www.veganstore.com/category/s?keyword=EPA

Nemoj uzimati megadoze bez nadzora lijecnika.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 19:28   #20
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Koliko tocno EPA zelis dobiti u danu? Pitam, jer FDA ne preporucuje unos vise od 3g DHA + EPA na dan. U 1 litri lanenog ulja ima oko 500 g ALA, i ako se samo 6% konvertira u EPA, premasila si maksimalnu preporucenu dozu 10 puta.
Trebalo bi mi izmedju 2000 i 4000mg. Ma ono s litrom nisam mislila doslovno. Kolicina lanenog ulja ekvivalentna 4000mg EPA bila bi oko 130ml. To je oko 1200kcal, sto mi se cini previse za svakodnevni unos.

Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Postoje veganski dodaci DHA i EPA, ali ne u Hrvatskoj:
http://www.veganstore.com/category/s?keyword=EPA
Nazalost nisam u mogucnosti narucivati iz inozemstva. Steta...

Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Nemoj uzimati megadoze bez nadzora lijecnika.
Znam da nije pametno bez lijecnika, ali ovo su doze koje (lijecnici i pacijenti) preporucuju za moj problem pa se ne brinem previse oko toga.
Opća opasnost is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:13.